Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Romanii din strainatate primesc bani pentru start-up

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Nu știu dacă mai e topic, dar sper ca măsură asta sa întoarcă mulți români înapoi în spațiul carpato-danubiano-pontic. Nu de alta, dar a început să fie cam aglomerat pe afară :D

http://m.zf.ro/compa...durile-15813743

#2
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Cineva care lucreaza cu fonduri europene a spus in urma cu cateva zile: fondurile sunt pentru finantarea a doar 300 de persoane.
Sunt insa programe europene pentru mii de afaceri, accesibile oricui

Edited by Astute, 16 October 2016 - 15:15.


#3
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 11.03.2007
”Schema de antreprenoriat îşi propune să creeze oportunităţi de reîntoarcere în România pentru cetăţenii stabiliţi în străinătate şi să valorifice abilităţile dobândite de aceştia (antreprenoriale şi/sau profesionale), prin deschiderea unei afaceri în ţară.”
Am o problemă cu expresia în cazul primilor veniți de afară.

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAstute, on 16 octombrie 2016 - 15:15, said:

Cineva care lucreaza cu fonduri europene a spus in urma cu cateva zile: fondurile sunt pentru finantarea a doar 300 de persoane.
Sunt insa programe europene pentru mii de afaceri, accesibile oricui
Adică au 12 milioane la dispoziție. Puțin, dar e un început, totuși.

#5
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View Postfum, on 16 octombrie 2016 - 15:20, said:


Am o problemă cu expresia în cazul primilor veniți de afară.
Poate niste telefoane date,...neamuri,...

#6
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 11.03.2007

View Post_Dadi_, on 16 octombrie 2016 - 15:22, said:

Poate niste telefoane date,...neamuri,...
Am sărit eu o virgulă... mă gândeam că primii care vor sări la cașcaval vor fi minoritarii, plecați să profeseze cu adevărat, acolo, pe tărâmul ignoranței. Va fi o binecuvântare pentru societate o asemenea revenire a profesioniștilor.

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

View Postmufa, on 16 octombrie 2016 - 15:11, said:

Nu știu dacă mai e topic, dar sper ca măsură asta sa întoarcă mulți români înapoi în spațiul carpato-danubiano-pontic. Nu de alta, dar a început să fie cam aglomerat pe afară Posted Image

http://m.zf.ro/compa...durile-15813743

"Cam aglomerat" = nu mai umbla cainii cu covrigi in coada? :D

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Dar cînd au umblat? :)

#9
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postmufa, on 16 octombrie 2016 - 15:11, said:

Nu știu dacă mai e topic, dar sper ca măsură asta sa întoarcă mulți români înapoi în spațiul carpato-danubiano-pontic. Nu de alta, dar a început să fie cam aglomerat pe afară Posted Image

http://m.zf.ro/compa...durile-15813743

De  unde frate atatia bani?
Chiar si ptr 300 de persoane, vin  12 milioane de euro.

Edited by epetroiu, 16 October 2016 - 16:04.


#10
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
pai din ce inteleg, doar romanii care sunt plecati in strainatate cel putin 12 luni (dovedit cu acte) pot accesa aceste fonduri de 40k euro si doar daca isi deschid o afacere in romania, ori care roman nebun si prost in cap ar lasa munca in strainatate unde ai conditii si faci 40k euro in mai putin de 2 ani, sa revina in romania sa-si deschida o afacere, sa fie bombardati de controale si amenzi iar banii sa se intoarca tot la stat?? eventual sa dea faliment si sa-si piarda si locul in strainatate apoi
smecheri astia din romania, dau cu o mana si iau cu 10 inapoi, tipic romanesc, prostii pentru prostit prostii.

#11
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postmikaell, on 16 octombrie 2016 - 16:18, said:

pai din ce inteleg, doar romanii care sunt plecati in strainatate cel putin 12 luni (dovedit cu acte) pot accesa aceste fonduri de 40k euro si doar daca isi deschid o afacere in romania, ori care roman nebun si prost in cap ar lasa munca in strainatate unde ai conditii si faci 40k euro in mai putin de 2 ani, sa revina in romania sa-si deschida o afacere, sa fie bombardati de controale si amenzi iar banii sa se intoarca tot la stat?? eventual sa dea faliment si sa-si piarda si locul in strainatate apoi
smecheri astia din romania, dau cu o mana si iau cu 10 inapoi, tipic romanesc, prostii pentru prostit prostii.

Pai cu 40k euro faci si tu  o afacere pe bune, cu toate  in regula, si n-are ce amenzi sa-ti  mai dea.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui distribuiţi gen loterie, că altfel iar intră mafioţii pe fir.

#13
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
nu m-ai inteles, schimbul de a lasa munca si conditiile din strainatate pentru intorsul in romania, nu merita absolut deloc, daca ar fi fost 400k euro ar fi ceva, asa e pistol cu apa, dau vrabia din mana pe cioara de pe gard, insa pasarea malai viseaza si sunt convins ca vor exista care se vor intoarce pentru mizilicuri insa vor regreta mai tarziu alegerea facuta.

#14
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmufa, on 16 octombrie 2016 - 15:11, said:

Nu știu dacă mai e topic, dar sper ca măsură asta sa întoarcă mulți români înapoi în spațiul carpato-danubiano-pontic. Nu de alta, dar a început să fie cam aglomerat pe afară :D

http://m.zf.ro/compa...durile-15813743

Mda

Quote

Viitorii antreprenori vor primi banii prin intermediul unor institutii si organizatii care administreaza banii si schemele de finantare
Sau

Quote

in prima etapa administratorii de scheme de antreprenoriat depun proiecte in valoare de maxim 5 milioane euro prin care se angajeaza sa pregateasca pe viitorii antreprenori si sa le acorde acestora subventii

Deci un fel de schema de tocat bani publici catre baietii destepti.

#15
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postzyraxes27, on 16 octombrie 2016 - 16:32, said:

Deci un fel de schema de tocat bani publici catre baietii destepti.
Am mai scris astas si pe topicul cu Ciolos, dar, na, Ciolos, nu se revolta lumea:

Entitățile care intră în parteneriat pentru crearea administratorilor de schemă de antreprenoriat pot fi: furnizori de Formare Profesională Continuă autorizați, publici și privați; organizații sindicale și patronate; membri ai Comitetelor Sectoriale și Comitete Sectoriale cu personalitate juridică; autorități ale administrației publice locale (unități administrativ-teritoriale); asociații profesionale; camere de comerț și industrie; ONG-uri; universități; Ministerul Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri și instituții/ agenții/ organizații subordonate/ coordonate de acesta; parteneriate între categoriile mai sus menționate.

Toata floarea.

Edited by catalina1, 16 October 2016 - 16:59.


#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmufa, on 16 octombrie 2016 - 15:11, said:

Nu știu dacă mai e topic, dar sper ca măsură asta sa întoarcă mulți români înapoi în spațiul carpato-danubiano-pontic. Nu de alta, dar a început să fie cam aglomerat pe afară Posted Image

http://m.zf.ro/compa...durile-15813743

Este o idee foarte buna........sper sa fie coada acum la granita la intrarea in Romania!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 16 October 2016 - 17:10.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
da' mie care am stat ca prost' in tara cine ce-mi da? ca vine fraierica geamantan cu un an de stat afara si concureaza cu mine aproape de la egal la nivel de dotari si io am muncit si pt ultimul leu in toti anii astia. daca sunt bani de la buget eu nu sunt deloc deacord sa fie cheltuiti in stilul asta, se incurajeaza nemunca!

Edited by Fane, 16 October 2016 - 18:48.


#18
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View Postmufa, on 16 octombrie 2016 - 15:49, said:

Dar cînd au umblat? Posted Image

Inainte de Brexit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate