Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Datele de nastere din Calendar au disparut/Calendarul Sarbatorilor din Romania ciudat!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Imi cer scuze daca s-a mai postat problema, e recenta (aplicabila pe windows phone 8.1 si windows 10, din ce am vazut), am citit-o si pe aici
Am un Lumia cu Windows 8.1 (un 525, modelul este neimportant, dat fiind e ceva comun pe mai multe modele)
Am datele de nastere ale contactelor din agenda trecute manual in Calendar (tile etc). NU am cont facebook si nu asta are relevanta aici.
De aprox 2-3 saptamani am ratat cateva aniversari ale unor prieteni, din bunavointa windows phone, nu mai afiseaza cu o zi inainte sau in ziua respectiva-maine e ziua lui X, Azi e ziua lui X. NU mai este prezenta nici in rularea calendarului nicio alta data de nastere.
Am derulat in lunile anterioare si nu mai exista niciodata de nastere deja trecuta existenta in nicio luna.
Se adauga faptul ca sarbatorile romanesti nu mai sunt, decat cele comune cu alte religii.
Asa ca am intrat in cont microsoft live sa vad ce se intampla cu calendarele. Am sters si reintrodus calendarul cu sarbatorile alegand ca tara Romania si au dat ceva de genul:
Attached File  calendar.jpg   144.62K   46 downloads
Nicio zi de nastere (trecuta manual dar si cele atasate contactelor, nu mai apar in calendar!!)
Si NU, nu are legatura cu facebook

Quote

This has nothing to do with facebook as I have people's birthday entered manually and it still does not show.
P.S the facebook beta app brought back people and calendar syncing sometime last month.
Concluzia este ca Windows phone is f...k up!!!!!
Si nu, nu vreau alta aplicatie care sa faca asta, atat timp cat exista in Windos phone care a facut si trebuie sa faca asta.

Edited by Sommerby, 24 October 2016 - 13:59.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si la mine in calendar apar tot felul de calendare care nu le am activate.
Pe telefon apar.
Pe web NU apar.
De ce? Habar nu am.
Per ansamblu e varza calendarul oriunde pe PC sau telefon, nu mai stie sa puna notificare exacta la e-mail ci doar din 15 in 15 min samd
Importul din Google Calendar s-a putut face dupa ce am sters din 1500 evenimente sub 1000, asa am reusit sa il import.
.....
Problema mare a mea a fost legata de contacte.
M-am trezit cu ele multiplicate de al 800 la 19.000!
Am crezut ca nu vad bine, dar asta a fost.
Am sters cum am putut, am imbinat orice am facut tot un drac a fost.
Am facut un "bon de deranjament" la ei, au intrat prin logmein, cred ca asa ii spunea la program, pe PC au incercat in fel si chip sa ma ajute cu multiplicarea contactelor si tot un drac a fost, nu au resit, termen de o saptamana au intrat aproape zilnic, sunau din USA si ma rugau sa stau la PC sa incearca nu stiu ce.
Fix ciuciu rezultat.
Mi-am amintit ca la Outlook, modulul din Office 2010 am avut pe vremuri outlook conector, l-am reinstalat si am remediat situatia singurel in 20 min.
Deci de indieni, sa nu supere nimeni, m-am convins ce stiu sa faca.
Faza ii ca totusi acea multiplicare o leg de repetatele rateuri la importarea contactelor din Gmail, altceva nu imi explic.
A fost zi in care 7h am sters om cu om, si la final imi spunea ca a intervenit o problema interna si asta e, nu s-a putut sterge.
Acum e ok, dar ma astept in orice zi sa imi vad contactele iar "deranjate" de te miri ce upgrade de imagine.

Succes!

Edited by Ares14, 24 October 2016 - 14:41.


#3
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
In aplicatia people pe pc ce anume apare?

#4
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
probabil ai dezinstalat aplicatia "facebook".Calendarul se sincroniza cu datele de nastere ale prietenilor din faceb

#5
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
@ovidiu
Nu. Am dezinstalat aplicația Facebook printre primele aplicații de la achiziția telefonului. Am adăugat datele de naștere după, atât in contacte cât si direct in calendar si au funcționat doi ani fără probleme, fără Facebook. Nu am avut niciodată cont.
Dacă citeai prima postare complet observai ca nu facebook-ul creează problema.

View Postbullterrorist, on 24 octombrie 2016 - 16:14, said:

In aplicatia people pe pc ce anume apare?

La people sunt contactele si ele au datele de naștere atașate. Calendarul in telefon cât si in cont pe pc "afișează lipsă" de câteva săptămâni, dar nu băgasem de seamă, până mi s-a bătut obrazul după câteva zile de nastere ratate.
Problema e recentă conform si altor forumuri.

Edited by Sommerby, 24 October 2016 - 17:08.


#6
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Nimeni nu-ti bate obrazul pentru zile de nastere uitate!
Nu cred ca ai nevoie de calendar ca sa sti cand e ziua de nastere a membrilor familiei iar pentru ceilalti urezi doar daca vrei.

Problema pare a fi de la migrarea pe o alta infrastructura a aplicatiilor microsoft, normal era sa ne anunte si sa-si ceara scuze.
Eu am verificat si am datele unde trebuie, sper sa nu am surprize mai tarziu. (tot pe wp8.1)

Edited by bullterrorist, 24 October 2016 - 20:25.


#7
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postbullterrorist, on 24 octombrie 2016 - 20:25, said:

Nimeni nu-ti bate obrazul pentru zile de nastere uitate!
Nu cred ca ai nevoie de calendar ca sa sti cand e ziua de nastere a membrilor familiei iar pentru ceilalti urezi doar daca vrei.
Vorbeste in dreptul tau, nu in numele altora.
Respectul se dobandeste, nu e un privilegiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate