Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Care e cel mai bun cont curent + card debit in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Ma intereseaza comisioane mici de deschidere, inchidere, card, plati in Romania si strainatate prin internet banking, pe perioade nelimitate, fara promotii pe un an si alte limite de varsta.

#2
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Nu exista cel mai bun.
Pentru cineva care nu doreste taxa anuala si eventual foloseste destul de rar contul/cardul, cred ca BT ar fi solutia.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
ING probabil

#4
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
La ING nu e gratis, si presupun ca asta cauta initiatorul, fara comision de administrare pe termen nedeterminat.

#5
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
daca nu ai multe tranzactii in valuta si cel putin 700lei rulaj pe luna, atunci ING
caz contrar, BT

#6
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Cont curent la BCR, cu card de debit atasat. Nu ai niciun comision la card si nici la contul in sine. Adaugi internet banking, cu 3 lei/luna.

Daca faci multe transferuri catre alte banci, atunci poti opta pentru TotalCont tot de la BCR si ai nelimitat transferuri interbancare. Ai 15 lei comision administrare pe luna, insa in rest nu ai niciun comision.

La Contul curent ai de ales intre MasterCard si Visa Electron, la TotalCont ai MasterCard Gold.

+cele mai multe agentii, cele mai multe bancomate etc.

Edited by str999, 24 October 2016 - 13:29.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Cauta o banca care sa aiba reprezentante si prin mall-uri, altfel o sa dai de programul de lucru L-V 9:00-16:00

Edited by arg, 24 October 2016 - 13:32.


#8
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Nu ma intereseaza programul de lucru al bancii, majoritatea tranzactiilor sunt online, interactiunea cu banca va fi minima, fizic. Ma intereseaza comisioane mici la plati/incasari cont curent, utilizare intensiva. Comision retragere ATM mic sau deloc, exclus Raiffeisen cu care problemele incep sa fie deranjante, tranzactii duble, jaf la schimb valutar la plati in valuta. Cel mai grav la returul banilor cand pierd la schimbul in ambele sensuri.

Edited by partyman, 24 October 2016 - 13:38.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
BT.

Am BT de 9 ani si nu i-as lasa pentru nicio alta banca.

Sunt niste comisioane standard la toate bancile (impuse de BNR). Precum cel de incasare OP-uri.
Insa nu ai administrare, extragere, inlocuire card, administrare card. Poti avea 2 carduri gratuite.

IB 1 leu pe luna.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postpartyman, on 24 octombrie 2016 - 13:38, said:

Nu ma intereseaza programul de lucru al bancii, majoritatea tranzactiilor sunt online, interactiunea cu banca va fi minima, fizic. Ma intereseaza comisioane mici la plati/incasari cont curent, utilizare intensiva. Comision retragere ATM mic sau deloc, exclus Raiffeisen cu care problemele incep sa fie deranjante, tranzactii duble, jaf la schimb valutar la plati in valuta. Cel mai grav la returul banilor cand pierd la schimbul in ambele sensuri.
BT are comision de incasare pentru contul in lei. Pentru valuta nu are.

#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Si eu tot la BT am tot de vreo 10 ani. As mai adauga si faptul ca la cardul visa electron ai comision zero la retragerea de numerar (atm bt, evident).

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View Posteasy90rider, on 24 octombrie 2016 - 13:52, said:

BT are comision de incasare pentru contul in lei. Pentru valuta nu are.
doar la incasare OP-uri.

la incasare orice altceva (WU, Paypal, depunere, etc) e gratuit.

Si din cate imi aduc aminte dintr-o circulanta e un comision impus pentru toti, 2,5 RON.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,912
  • Înscris: 16.03.2004
La BCR  - cont curent + card - comision 0.

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Eu de BT m-am lasat dupa ce imi lua 6 ron comision de incasare.
Cum aveam minim 2 tranzactii lunar, imi lua 12 RON din start doar pentru...nimic.
M-am lasat de BT.

#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
BT e excelent daca platesti cu cardul visa electron in strainatate sau pe internet in valuta, ai cursul Visa si nu cel al BT, desi nici acela nu e rau, fata de BRD de ex.

#16
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
La BT nu-mi convine ca sunt taxat pentru orice suma incasata in lei si incasez zilnic.

Edited by partyman, 24 October 2016 - 14:48.


#17
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Daca iti intra bani in cont peste 700 de lei pe luna, atunci la ING nu ai niciun comision.

#18
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postsergiu_psc, on 24 octombrie 2016 - 15:29, said:

Daca iti intra bani in cont peste 700 de lei pe luna, atunci la ING nu ai niciun comision.
Detaliaza, niciun comision la incasari/plati prin cont curent? cum se incaseaza, se iau bani odata pe luna si apoi se ramburseaza? banca nu are d eunde sa stie ca eu voi avea sau nu acel rulaj, desi cred ca e zilnic...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate