Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ingrijitor batran in AZ? Nu. Atunci cu ce sa inceapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
As vrea niste sfaturi de la oameni care cunosc cat de cat relocarea in America si care ma pot ajuta.
Pe scurt sora-mea s-a casatorit cu un american, au aplicat pentru K3 din cate am inteles si de doua saptamani sunt in AZ.
Au decis sa se mute in AZ,  el fiind din Colorado ca pe bunica lui au avut-o internata la un camin de batrani in AZ detinut de o familie de romani si la o vizita pe casa s-a batrani s-au imprietenit cu patronii azilului.

Sora-mea a vrut AZ ca ar fi mai aproape de ei(ca-s romani) si ca nu  s-ar simti singura pe acolo.

Saptamana trecuta au fost invitati la un gratar la romanii astia si a doua zi s-a pomenit cu telefon de la tip ca 'uite ca ii vad ca sunt si ei la inceput, ca America nu-i usoara, dar sa nu cumva sa se gandeasca sa-i ceara bani ca el a imprumutat sume mari la romani pe care nu i-a recuperat, dar ca uite ca vrea s-o ajute si s-o angajeze ca ingrijitor si ii ofera 6$/ora cash'.
Paranteza sora-mea si barba-su nu s-au gandit sa ceara bani, acum desi nici unul nu munceste, si-au inchiriat un apartament si au ceva saving-uri...

Mie mi se pare imputita treaba, o data ca ar lucra la negru si sora-mea nu-i ilegal acolo, in cateva luni o sa aiba greencard si doi, puii mei stiu ca o iei de jos in America dar sa te duci sa speli la cur batrani pe 6$/h mi se pare extrem de putin si fara acte, fara asigurare samd. Ea are 40de kgcu bocanci cu tot!

Intrebare e asa: nu ma indoiesc ca a-i refuza e cea mai ok solutie, insa ce joburi sa caute in zona? Ea e absolventa de ASE, dar cred ca diploma nu valoreaza mare branza acolo. Ce-ar putea sa faca o fata? Cu ce sa inceapa? De la cat pe ora?

Multumesc frumos!

Edited by thalia, 24 October 2016 - 09:52.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
la babe e nasol ca in az pot avea pana la 10 babe pe casa din ce stiu eu ( acum 10 ani daca nu si fi schimbat)
cu diploma se poate sterge la fund
partea nasoala mai e ca inca nu are greencard inca dar se va rezolva si cu ala dupa cum ai zis
iar ca sa lucreze pana vin actele nu prea ar fi unde si nu ar strica sa munceasca chiar la azil pe 6$ cash , nu e mult dar e ceva
sotul cu ce se ocupa ?
e tot roman?
de cat timp e el acolo daca e roman ?

ai intrebat la cat pe ora
pai acolo nu prea te duci cu pretentii , ti se ofera un salariu si asta e , iar angajatii nu au atatea drepturi ca si in europa care e mai comunista , acolo te concediaza pe loc si la revedere

in ce oras in az vor sa se stabileasca ?

da chiar , sotul cu ce se ocupa ?

la babe nu neaparat nunca e nasoala si scarboasa cand le schimbi un diper , partea nasoala e ca pe unii trebuie sa ii ridici si iti rup spatele

intrebarea e ca ea ce stie sa faca ?

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,906
  • Înscris: 25.06.2007

View Postthalia, on 24 octombrie 2016 - 09:51, said:

6$/h mi se pare extrem de putin si fara acte, fara asigurare samd.
...
Intrebare e asa: nu ma indoiesc ca a-i refuza e cea mai ok solutie, insa ce joburi sa caute in zona? Ea e absolventa de ASE, dar cred ca diploma nu valoreaza mare branza acolo. Ce-ar putea sa faca o fata? Cu ce sa inceapa? De la cat pe ora?
Ca sa-ti faci o idee, uite un anunt pe care l-am vazut vara asta pe usa unui fast food:

Attached Files



#4
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010

View Postthalia, on 24 octombrie 2016 - 09:51, said:

i ii ofera 6$/ora cash'.
Ce-ar putea sa faca o fata? Cu ce sa inceapa? De la cat pe ora?

Multumesc frumos!
la mcdonalds e 8.05 minimul...

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostKarhu, on 24 octombrie 2016 - 10:15, said:

Ca sa-ti faci o idee, uite un anunt pe care l-am vazut vara asta pe usa unui fast food:

inca nu are actele

#6
justapoorboy

justapoorboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.10.2016
Ca roman, o sa fi sclav acolo. In Arizona, salariu mediu al unui ospatar, este de $ 1350.
http://cost-of-livin...com/d/d/Arizona

Edited by justapoorboy, 24 October 2016 - 10:23.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,906
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpetre69, on 24 octombrie 2016 - 10:18, said:

inca nu are actele
Dupa ce le va avea...

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
corect
deaia am intrebat ce stie ea sa faca si cu ce se ocupa sotul
cat despre alegerea locului ca si start in america eu nu as alege arizona

#9
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Sotul e american, dar s-au mutat in AZ (ea a insistat) si nu are job acum, dar au ceva banuti deoparte.
S-a mutat in AZ ca ei ii place caldura, acu-s 35 de grade ziua si pentru romanii astia care s-au purtat foarte frumos cu ea...

Eu i-am sugerat sa nu se bage la azil ca e ilegal si daca o prind o expulzeaza de nu se vede si ca e platita ca un mexican. in plus, nu duce, are 40 de kg , cum intorci mosul sau baba daca are min.150 de kile?

Edited by thalia, 24 October 2016 - 10:24.


#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
eventual faci bani in alta parte si apoi cumperi o afacere de babe in arizona
bocorogii vin ca e caldura

pana vin actele de ce nu se duce la immigration sa isi ia un work permit ?

si ea ce ar vrea sa faca ?
el ce face ?
astea sunt chestii f importante pt a putea sa-ti faci planuri

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
pai sora ta s-a casatorit cu un american si acum se duce la munca grea pe 6$/ora ?
de ce s-a mai casatorit ???
Daca primeste drept de munca in cateva saptamani  luni nu au ce manca pana atunci ?

Treaba pute oricum ai lua-o  Posted Image
Acel roman nu vrea sa ii ajute, asta cred eu, mai degraba a gasit o fraiera ca sclava.
Si nici treaba cu casatoria cu americanul nu stiu cum va fi... adica nu-l deranjeaza ca noua lui sotie s-o stearga la cur pe bunica-sa ?!!.... deci sclava x2

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/517KSYWTFAL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 24 October 2016 - 10:43.


#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
iar de prins la babe nu o prinde nimeni , majoritatea lucreaza fara acte
la romani lucreaza romani
la filipinezi lucreaza filipineze
la rusi rusoaice
si tot asa , dar de regula astia care faca asta stau si acolo ca au situatie nasoala , ilegali etc etc

#13
justapoorboy

justapoorboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.10.2016
E afro-american sotul ? Nu gasesc o alta corelatie.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View PostKarhu, on 24 octombrie 2016 - 10:15, said:

Ca sa-ti faci o idee, uite un anunt pe care l-am vazut vara asta pe usa unui fast food:
Cred totusi ca aia 12,50$ sunt brut, din care se scad toate taxele.
Habar nu am si nici nu ma intereseaza sa caut cat ar fi netul.
Totusi, inainte de a spune ca acei ce i-au oferit jobul isi bat joc de ea, fiti atenti la faptul ca ea nu are acte si ca acei oameni si-au luat un risc in spate cand i-au oferit de munca.
In plus i-au oferit de munca fara ca ea sa ceara. Ei au venit cu aceasta oferta.
Deci ea ar putea sa refuze politicos daca nu-i convine jobul si/sau salariul, lasand o portita deschisa pentru mai tarziu cand va avea neaparata nevoie de un loc de munca/venit.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postsirgoofy, on 24 octombrie 2016 - 10:25, said:


Acel roman nu vrea sa ii ajute, asta cred eu... si nici treaba cu casatoria cu americanul nu stiu cum va fi...
ala vrea sa umple un loc gol de ingrijitoare
iar cu casatoria au fost destule cazuri care greencard a fost intarziat din vari motive chiar si cu casatorii
depinde si cum s-au casatorit, unde, care era stautul ei in sua cand sau casatorit etc

#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Sotul este american, alb, nu de culoare. Sunt de 5 ani impreuna asa cum s-a putut. Acum au bani, am mai zis, el isi cauta ca de-abia au ajuns in AZ de 2 saptamani.
Ea s-a pomenit cu oferta asta de ingrijitoare si acum suntem in faza in care o 'bibilim' pe toate partile.
Sotul ei nu e de acord sa se duca, nu i-a interzis , dar nici n-a incurajat-o.

Eu de aici, nu stiu cum stau lucrurile, insa incerc s-o ghidez functie si de sfaturile voastre. Acum am aflat ca in AZ sunt multi romani (printre care si astia) care au azile si cauta forta de munca ieftina.
Eu zic ca daca tot a ajuns acolo, sa nu riste sa lucreze la negru... pe nimic.

View Postsirgoofy, on 24 octombrie 2016 - 10:25, said:

pai sora ta s-a casatorit cu un american si acum se duce la munca grea pe 6$/ora ?
de ce s-a mai casatorit ???
Daca primeste drept de munca in cateva saptamani  luni nu au ce manca pana atunci ?

Treaba pute oricum ai lua-o  Posted Image
Acel roman nu vrea sa ii ajute, asta cred eu, mai degraba a gasit o fraiera ca sclava.
Si nici treaba cu casatoria cu americanul nu stiu cum va fi... adica nu-l deranjeaza ca noua lui sotie s-o stearga la cur pe bunica-sa ?!!.... deci sclava x2

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/517KSYWTFAL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu pute bre, de ce tragi concluzii pripite. Intreaba si iti explic.

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
da, e bine ca nici sotul nu prea e de acord.
Sa caute altceva

#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postpetre69, on 24 octombrie 2016 - 10:29, said:

ala vrea sa umple un loc gol de ingrijitoare
iar cu casatoria au fost destule cazuri care greencard a fost intarziat din vari motive chiar si cu casatorii
depinde si cum s-au casatorit, unde, care era stautul ei in sua cand sau casatorit etc

S-au casatorit in Romania acum aproape 2 ani.Ea acum a venit in State cu k3, reintregirea familiei sau ceva asemanator, deci legal, legal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate