Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dacă există muzică ușoară și minimal, atunci care sunt genurile ce intră în categoria muzică grea și maximal?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă există muzică uşoară şi minimal, atunci care sunt genurile care intră în categoria muzică grea şi maximal?
Muzică grea = simfonică ori Rock şi eventual Rap?
Muzică maximal = Euro-Danceul şi eventual unul dintre strămoşii săi, său Discoul? (sau alt strămoş: muzica electronică).

Edited by djl, 24 October 2016 - 01:49.


#2
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Muzica usoara e un gen diferit de pop, rock, clasica etc. In engleza corespondentul ei e "easy listening"; nu vad de ce ar trebui sa existe si muzica grea sau maximal.

*Simfonica nu face parte din clasica? Eurodance-ul nu face parte din genul "muzica electronica"?

Edited by Arianna-D, 24 October 2016 - 02:06.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Euro-Danceul este combinaţie între Disco, Muzică electronică şi Rap. Unele piese pot fi influenţate mai mult de un anume gen.

#4
notName

notName

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.03.2016
Te referi la dificultate?
Maximal=Jazz
Grea=Clasica

Edited by notName, 24 October 2016 - 02:12.


#5
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postdjl, on 24 octombrie 2016 - 02:08, said:


Teoretic apartine unui anumit gen/subgen etc.

#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
Eu am grezut ca e o gluma.
Sau chiar e?

#7
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postoaspetele, on 24 octombrie 2016 - 05:28, said:

Eu am grezut ca e o gluma.
Sau chiar e?

O fi doar o neintelegere/necunostinta a termenilor. Posted Image

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sunt mai multe axe pe care poți cuantifica muzica, una e cea de ușoară și grea ca și complexitate, de la pu pu puuu pu pu puuu vreau să stau și eu aici (na, că ți-am băgat în cap o piesă) pe care o poate cânta orice copil la o simfonie care are nevoie de 150+ oameni ca să iasă cum a intenționat-o compozitorul.

Alta e cea de greutate a ascultării, de la easy listening la niște chestii care necesită o anumită stare de spirit pentru că îți pot trezi cele mai ciudate sentimente în timp ce te chinuie auditiv o eternitate și jumătate în așteptarea rezolvării (pe care s-ar putea să nu ți-o ofere, țeapă).

Ca să răspund:

View PostArianna-D, on 24 octombrie 2016 - 02:04, said:

nu vad de ce ar trebui sa existe si muzica grea sau maximal.

Tu nu, alții da.

Aici ar fi de menționat axa satisfacției, care e personală, individuală și variabilă. Cum zicea pedagogul lui Caragiale, muzica iaște aceea care ne gâghilă urechile într-un mod plăcut. Pe unii îi gâdilă plăcut anumite chestii, pe alții altceva. Ca să o compar cu scărpinatul, unora le e suficientă o pană, altora un toc de ușă de care să se frece ca vaca și alții... uneori și-o bagă în blender. :)

Partea amuzantă la muzică e că extremele se ating. De aia găsești la cele mai urâte, grele și scârboase metale grele, de exemplu, coruri sau bucăți surprinzător de liniștite, sau cele mai grele piese pentru multă lume sunt cele în care se trece de la ceva melodic la cele mai perverse chestii. De obicei se consideră experimentale chestiile care au o audiență destul de limitată ca număr de oameni care pot să le digere.

Dacă vrei chestii grele, ai de ales. Exemple diverse, așa din cap, grele în diverse feluri:

Myriam Marbe - Ritual pentru setea pământului (muzică corală românească)
Meshuggah - Catch 33 (un album care-i de fapt o singură piesă)
Câteva simfonii de Mahler, Șostacovici / Shostakovich, chiar și Wagner și alți compozitori de pe la 1930 încoace
Cam orice dubioșenii atonale, indiferent de gen
Jazz experimental - pe alese, că ai de unde
Anatol Vieru - Țara de piatră (poem electronic după Geo Bogza) - în funcție de dispoziție
Aphex Twin (electronică, multe piese, ex: Ventolin)
Sunn 0))) (piese ca și Etna, dacă vrei să încerci, nu te trimit direct la piesa aia cu solo de ciocan pneumatic)
Derivațiile de la care a plecat un alt album de-a lu Sunn 0))), metalele grele, metalele negre, aici e cu dus și întors pentru că Mayhem poate-i digerabil dar Deathspell Omega nu, de gustibus
Cam orice a scos nenea IGORRR (cu 3 de R)

John Cage - 4'33". E cea mai grea piesă ever, a câștigat trofeul.

Pentru TL;DR - nu există un singur răspuns, și chestiile cele mai grele de obicei sunt ălea care se urcă cu un picior pe un gen muzical, cu alt picior pe altul, cu al treilea pe altul, cu încă două pe altul și pleacă tropăind să-ți călărească urechile.

#9
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Avand in vedere ca s-au adus in discutie termenii "muzica usoara", "muzica minimal". "simfonica" etc., denumiri ce indica genuri ori subgenuri, ar fi bine ca intiatorul sa ne lamureasca ce anume trebuie ori vrea sa discutam. Complexitatea, genul, subgenul, ce?

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
AlexIP
Foarte interesanta si documentata postarea dumitale. Din moment ce ai cunostiintele astea, presupun ca nici muzica de opera nu iti gadila auzul intr-un mod neplacut, hi, hi..
Asa ca te invit sa participi la discutiile de acolo..
djl
"tu as mal a la tête?"sau "tu es malade?"
Te stiam cucoana serioasa, nu minimala, hi, hi...

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostPrien, on 24 octombrie 2016 - 08:30, said:

AlexIP
Foarte interesanta si documentata postarea dumitale. Din moment ce ai cunostiintele astea, presupun ca nici muzica de opera nu iti gadila auzul intr-un mod neplacut, hi, hi..
Asa ca te invit sa participi la discutiile de acolo..

Depinde, sau mi-s eu prea tânăr sau am urechile prea fine, nu zic pas dar la prima dovadă de vedetism a vreunei soprane care o <censored> de-amiază cu un vibrato exagerat care aduce a muzică populară prost interpretată... mi se taie. :) Dar cheamă-mă și o să vin.

#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
"minimal" este un subgen de muzica electronica. nu trebuie sa incerci sa-i gasesti un opus "maximal". nu exista
denumirea vine de la conceptul ca acest subgen contine minimul necesar de elemente pentru a construi o melodie. de regula un beat si inca 2-3 patternuri
deci maximal daca vrei neaparat sa cauti ar fi o suprapunere zgomotoasa de instrumente, deci nu muzica. hamalaie.

muzica "usoara" e un termen invechit pentru "comerciala", sau "pop"
pe vremea lu ceasca se numea asa, pentru a fi diferentiata de alte genuri precum rock, simfonica, folk, etc.
din nou, nu trebuie sa cauti un antonim. daca vrei neaparat, muzica "grea" este aceea care nu este comerciala.
deci nu este ascultata si apreciata de multi oameni. pentru ca este mai complexa, necesita deschidere mentala si capacitate mai mare de intelegere culturala
oricine intelege hituri pop

#13
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Oricat de placute sunt unele compozitii electronice nu se vor compara niciodata cu cele cantate de oameni la instrumente sau cu vocea (moderne sau clasice).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hnWo8PxrOR4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreim77, 24 October 2016 - 10:34.


#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Că tot zicea Prien de ce-mi gâdilă urechile, uite că a scos și nenea Devin Townsend una care să-mi aducă aminte că ar mai fi o axă, cea de brightness și de stare, că dacă zic de strălucire și luminozitate sună dubios. Așa cum muzica e asociată cu vorba și frazele muzicale sunt ca și frazele vorbite, putem asocia muzica dpdv al stării cu vremea. Și cele mai faine, părerea mea, nu-s cele super însorite și super easy sau super bacovian de întunecate și pline de nori ca piesa aia ungurească care făcea oameni să se sinucidă pe bandă rulantă prin anii '30 (Gloomy Sunday-ul lui Rezső Seress care s-a sinucis până și el la ce muzică tristă făcea), ci chestiile care combină stările și te plimbă prin furtună până te scot la lumină.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YhcoLO8vZZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iaca. Posted Image

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, te-ai lamurit? Sau ai pus intrebarea la oha, sa vezi ce zic colegii de forum? :w00t:

Eu am incercat s-ascult asa-zisa muzica minimal;, dar dupa 10 secunde m-am dat batut. Sa ma ierte iubitorii genului, dar asta e facuta de oameni fara imaginatie. Din acest punct de vedere, desi nu se incadreaza in gen, la fel de "minimale" sunt melodiile si textele celor de la Directia 5. Cateva rime care se repeta in fiecare cantec (de ex. te iubesc - firesc - multumesc apar in cel putin 3 melodii), structura melodica simplista, versuri si orchestratie banale etc. Si totusi 3/4 din femeile din Romania sunt in limba dupa ei... Deh, de gustibus...

Daca vrei ceva mai complex, pe langa simfoniile date ca exemplu de @AlexIP, incearca niste muzici din perioada baroca. De la Vivaldi pana la bach si Handel, acolo sa vezi inflorituri peste inflorituri (ca si in arhitectura dealtfel) :D Alea sunt macar ascultabile (multe din ele sunt si foarte frumoase), spre deosebire de alde Schonberg sau altii din epoca lui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate