Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Decathlon - magazin online dar si fizic

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Buna seara colegi, mai devreme ma uitam pe site-ul Decathlon in vederea achizitiei de incaltaminte. Ceea ce m-a nedumirit este faptul ca nu prea se mai gaseste stoc disponibil in magazinul fizic, nu e nimic de speriat pana aici, insa nici macar in magazinul online nu se mai gasesc foarte multe produse. La unele produse ieftine, de genul 60 de lei, este stoc pt ambele tipuri de magazin, insa daca se urca la pret, cam peste tot apare ca nu este stoc si indisponibil pt magazinul online.

In ideea ca poate s-au axat mai mult pe incaltaminte barbateasca, am aruncat o privire si acolo, dar aceeasi poveste. La imbracaminte nu se pune problema la fel de serios, dar nici prea roz nu este. Magazinul fizic de obicei este plin, adica am mai fost la ei, marfa este destula, la fel si cumparatori, dar totusi, doar cateva modele din tot ce au prezentat pe site?

M-am uitat la produse de sezon, pana si la botosei este lipsa stoc. Din 7 pg de produse de incaltaminte, daca abia umplu juma de pagina cu produse care sa le si poata vinde. Pe internet nu am vazut nu stiu ce stiri cum ca ar fi in cadere libera Decathlon, dar totusi, care mai este rostul, in afara de marketing, de a tine 100 de produse la prezentare, dar ei sa vanda vreo 10? Ceea ce pot remarca sigur, este faptul ca fata de anul trecut sau chiar acum 2 ani, au disparut destule produse din oferta lor, unele produse care mie cel putin, mi s-au parut calitative.

Voi ce stiti de Decathlon, ce se intampla cu ei? Cum vedeti aceasta situatie, cel putin pt mine, ciudata? In ce masura produsele care le cautati de obicei (si) la ei, le gasiti atat online, in stoc, dar mai ales fizic?

#2
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Magazinul online are stocul magazinului din Militari, care cred ca e cel mai mare magazin Decathlon din toate existente. De acolo livreaza.
Intradevar la unele produse apare indisponibil in majoritatea magazinelor sau chiar toate insa nu stiu in ce masura e actualizat in timp util, deoarece anul asta am fost intr-un magazin din care am cumparat ceva ce online aparea ca nu e stoc, insa erau rafturile pline cu acel produs.

#3
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
N-au stocuri mari, cu exceptia unor marci proprii(desi nici acolo nu au intotdeauna). Au preturi foarte bune la anumite produse, dar daca ai noroc sa le prinzi. Si am impresia ca da, au ceva mai multe articole pentru barbati,

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
de obicei apare destul de ok pe site, adica este actualizat, oricat de duminica ar fi, totusi nu cred ca au golit oamenii rafturile si sa fi ramas fara stoc peste tot, culmea, la produsele cele mai scumpe. astept si ora deschiderii magazinelor fizice, poate cine stie, se actualizeaza baza de date si poate incepe a aparea pe stoc. chestia e ca sunt si departe de magazin, sa merg pana aolo doar ca sa vad niste rafturi goale ... parca nu-mi prea arde.

de asta m-am si uitat la barbati, ca poate ar fi produse mai multe, ca sa-mi pot face o idee, pt ca la produse pt femei, bate vantul destul de tare.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalym, on 24 octombrie 2016 - 00:48, said:

Magazinul online are stocul magazinului din Militari, care cred ca e cel mai mare magazin Decathlon din toate existente. De acolo livreaza.
Mai vin si de la Timisoara asa asa ceva, depinde de circuitul marfii.

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Singurul raft gol pe care l-am văzut era la magazinul din Cluj cu câteva zile înainte de Electric Castle. Cel cu cizme de cauciuc. :D A, și pe la corturi / izoprene era destul de gol.

Aș recomanda să încerci să probezi în magazin, sunt diferențe destul de mari la mărime între game, chiar și la același brand de-al lor. De exemplu, tricourile Quechua din gama Techtil 100, alea "cu scris" sunt cu 1-2 mărimi mai mari pe etichetă decât cămășile. La nădragi, în schimb, n-am găsit diferențe, atâta numa că au prostul obicei să facă uneori economie la buzunare.

Am observat și eu problema cu stocurile la unele produse, dar nu e doar la nivel național, am pățit-o și prin alte locuri. E strict legată de legile lui Murphy, adică fix ceea ce cauți s-ar putea să nu să aibă pe mărimea ta deși au 4 basculante de ceva ce nu vrei, mărimea S.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu au actualizate stocurile. Acum 2 săptămâni am comandat de la ei un arc pentru tir și deși site-ul arăta o bucată la Timișoara și 2 la Cluj am avut surpriza să-l primesc foarte repede întrucât aveau și în depozitul magazinului online dar nu știau asta.
Am sunat de 3 ori în 2 zile la telefon pentru clarificarea detaliilor comenzii și mi-a răspuns aceeași persoană :)

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Stocul afisat online pt magazinele fizice nu e real.
Am patit cu magazinul din SV.
Era afisat "disponibil" la 2 produse insa in magazin nu existau.
Alta data: invers. Era indisponibil afisat, dar era in magazin.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
o sa trag o fuga astazi pe la ei. sper sa gasesc ceva. am mai vrut sa iau la un moment dat ceva si nu am mai apucat. poate macar in magazinul fizic sa gasesc ceva ce-mi place. pt ca la haine m-am lamurit, nu mereu se potrivesc.

de obicei ma uit pe net, macar sa-mi fac o idee despre ce as putea gasi, dat fiind ca si magazinul e mare, imi trebuie destuuuula vreme sa ma uit la tot ce e pe acolo.

ce mi-a ramas in minte de la o vizita cu un prieten, este ca aveau niste adidasi, barbatesti, care acum 2 ani erau 120 lei, anul trecut si anul asta erau 140, iar acum dupa ce au iesit din stoc, se vand cu 100. ma intreb daca practica si ei politica pretului mic pt timpul cat nu este stoc pt produs. asta mi-a ramas in minte, iar ieri cand m-am uitat la incaltaminte de barbati, i-am recunoscut.

pt femei preturile sunt aproximativ constante. o sa va zic azi ce am rezolvat.

#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Daca comanzi online, iti aduc de oriunde au produsul respectiv in tara (sau chiar strainatate), dar e bine sa vorbesti la telefon sau direct in magazin, intrebi daca produsul respectiv il mai au in stoc undeva.

#11
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
experienta mea :

am vrut un produs , pe online nu era disponibil . am cont si card Decathlon. am sunat la magazinul online , fiind in fata calculatorului ,cu operatoarea in telefon , mi-a pus produsul ca fiind disponibil , l-am pus in cos si l-am cumparat .
dupa cumparare , de curiozitate , am intrat iar pe pagina produsului si nu mai era disponibil.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Eu am cautat o bicicleta pentru fi'miu prin primavara.
Online nu era disponibil. Asa ca am luat la rand toate magazinele si am gasit in unul singur (Ploiesti) stoc limitat.
Am sunat la magazinul din Ploiesti si i-am rugat sa-mi trimita bicicleta la Bucuresti.
Am fost sunat cand a ajuns in Bucuresti.  
Nu a trebuit sa platesc nimic inainte si nici nu as fi fost obligat sa o cumpar daca ceva nu mi-ar fi placut la ea.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Am mers în magazin si ne-am luat ce ne-a placut, astfel, nefacind nici o comparație, am plecat mulțumiți :P si cu îmbrăcăminte/masuri pe placul nostru.

#14
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postalym, on 24 octombrie 2016 - 00:48, said:

Magazinul online are stocul magazinului din Militari, care cred ca e cel mai mare magazin Decathlon din toate existente. De acolo livreaza.
Intradevar la unele produse apare indisponibil in majoritatea magazinelor sau chiar toate insa nu stiu in ce masura e actualizat in timp util, deoarece anul asta am fost intr-un magazin din care am cumparat ceva ce online aparea ca nu e stoc, insa erau rafturile pline cu acel produs.
Nu este adevarat deloc.
Eu am cautat un produs in militari si nu l-am gasit, in final, am reusit sa aflu online ca era disponibil in alte magazine/localitati si mi s-a promis telefonic ca se va aduce special pt mine in magazinul militari.

Asa a si fost. Deci nu se livreaza din militari neaparat si nu e stocul din militari

View Postsfantu.dracu, on 24 octombrie 2016 - 08:11, said:

Eu am cautat o bicicleta pentru fi'miu prin primavara.
Online nu era disponibil. Asa ca am luat la rand toate magazinele si am gasit in unul singur (Ploiesti) stoc limitat.
Am sunat la magazinul din Ploiesti si i-am rugat sa-mi trimita bicicleta la Bucuresti.
Am fost sunat cand a ajuns in Bucuresti.  
Nu a trebuit sa platesc nimic inainte si nici nu as fi fost obligat sa o cumpar daca ceva nu mi-ar fi placut la ea.
exact

#15
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Decathlon, la comenzile online cu livrare acasa, nu se oboseste sa comunice detalii despre livrare in afara de firma de curierat si aproximarea de maxim patru zile? Un mail, un sms, un nr. AWB, ceva?!
LE
In afara de validarea platii, la 24 de ore de la efectuarea comenzii, n-am nici un fel de informatie utila privind stadiul comenzii.

Attached Files


Edited by since2004, 27 April 2017 - 09:49.


#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007

View Postsince2004, on 27 aprilie 2017 - 09:41, said:

Decathlon, la comenzile online cu livrare acasa, nu se oboseste sa comunice detalii despre livrare in afara de firma de curierat si aproximarea de maxim patru zile? Un mail, un sms, un nr. AWB, ceva?!
LE
In afara de validarea platii, la 24 de ore de la efectuarea comenzii, n-am nici un fel de informatie utila privind stadiul comenzii.
Eu am primit mail-uri cu un link catre curier (Fun Curier ) cu privire la status-ul comenzii

#17
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Am primit si eu pana la urma un mail la peste 24 de ore de la comanda. "Echipa Decathlon va verifica disponibilitatea produselor și vă va contacta în cazul în care există diferențe de stoc."
Probabil asa lucreaza ei, cu termene mai lungi. E ok, n-am o problema cu asta, doar ca n-am stiut.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Daca fac comanda cu livrare in magazin, am vazut ca trebuie sa platesc cu cardul. Pana aici toate bune, dar daca nu sunt multumit de produs?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate