Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Nunta ca-n povesti. Castiga teren traditia si obiceiul popular?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
http://www.desteptar...a-ca-n-povesti/
https://www.facebook...100008193603374
https://www.facebook...bu.39?pnref=lhc

Attached File  14572962_10208028708850726_3631057497283856923_n.jpg   146.72K   259 downloadsAttached File  nunta-696x465.jpg   89.88K   257 downloads


O fotografie de la o cununie religioasa din Bacau a facut ocolul internetului, reusind sa devina virala in doar câteva ore.
Imaginea, realizata de fotograful Sandu Floarea, ii infatiseaza pe miri si nasi imbracati in costume populare si a fost captata la cununia Dianei si a lui Adrian Mihai, la Biserica militara de pe strada Constantei.
„Atât eu cât si sotul meu suntem mari iubitori ai traditiilor românesti si credem cu tarie ca România adevarata nu e cea pe care o vedem de multe ori la stiri si ca fiecare român are sadit in sufletul lui demnitate, putere de munca si intelepciunea mostenita de la inaintasii nostri” – ne-a explicat Diana Enache alegerea straielor populare.
Pentru ca impartasesc aceleasi valori, au tinut, in primul rând sa se pregateasca sufleteste pentru acest pas, punând un accent deosebit pe cununia religioasa.
Au tinut sa se spovedeasca inainte, sa plece la drum fara regrete sau suparari, constienti ca iau parte la o sfânta taina si, in al doilea rând, s-au imbracat in straie de sarbatoare asa cum faceau si bunicii când mergeau duminica la biserica.
Mirele a venit imbracat cu o manta specifica Munteniei, zona din care provine iar mireasa, cu o rochie alba lunga, brodata cu motive traditionale si cu un voal care ii acoperea crestetul capului. „Deviza dupa care ne-am ghidat mereu este «fii shimbarea pe care vrei sa o vezi in lume».
De aceea ne-am dorit ca, in primul rând, noi sa respectam acesti pasi si aceste traditii” – mai spune Diana. Fiind o zi ploioasa, la cununie au participat doar rudele si prietenii apropiati. „Nu ne-am inchipuit ca fotografiile de la cununia noastra vor ajunge sa fie vazute de români si straini din toate colturile lumii.
Ne-a impresionat enorm sa vedem ca emotiile noastre au depasit ecranele calculatoarelor si sufletele lor au rezonat cu fericirea noastra. Ne-am umplut de bucurie la fiecare mesaj de felicitare pe care l-am primit”, ne-a declarat mireasa.



Cand ati mai auzit vreodata ca un eveniment cu accent atat de traditional sa devina viral? Nu credeti ca tineretul a inceput sa se indrepte catre valorile strabunilor, valorile traditionale romanesti, obiceiurile populare, datinile, portul, muzica si tot acest ansamblu de conceptii nationale?

Edited by Balamache, 23 October 2016 - 20:30.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Păi la noi toată vara am văzut tineri nuntași în costume populare. E un trend pozitiv, zic. Plus că e prilej de făcut bani frumoși pentru unii mai scăpătați, dar cu zestre la naftalină.

#3
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View PostBalamache, on 23 octombrie 2016 - 20:28, said:

Cand ati mai auzit vreodata ca un eveniment cu accent atat de traditional sa devina viral? Nu credeti ca tineretul a inceput sa se indrepte catre valorile strabunilor, valorile traditionale romanesti, obiceiurile populare, datinile, portul, muzica si tot acest ansamblu de conceptii nationale?

Care sunt conceptiile nationale?

#4
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Arată ca dracu'.

Mie nu-mi place.

#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Here we go, again!

Măi, fârtaților, măcar threadul acesta nu-l poluați!

#6
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postzardato, on 23 octombrie 2016 - 20:32, said:


Care sunt conceptiile nationale?
Pai spiritul pronuntat popular nu e de conceptie nationala.......................sau e un tanc cu senile???

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu-s mare fan al portului popular dar ei arata mult mai frumosi si decenti imbracati asa decat majoritatea pinguinilor nuntasi impopotonati ca brazii de craciun.
Chiar is foarte faine pozele si ideea. Simplitate si decenta, macar la evenimentele importante din viata.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
e ok daca nu obligi pe nimeni sa-si cumpere tinute speciale pt eveniment doar ca vrei tu sa porti nu stiu ce tinuta
Deaia nu imi plac nici petrecerile tematice

#9
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostRundas, on 23 octombrie 2016 - 20:33, said:

Arată ca dracu'.

Mie nu-mi place.
Ia-ti viteza. E un tread pentru cei care gusta.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
De frumos arata foarte frumos , imi place

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
sa speram ca nu

#12
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postpetre69, on 23 octombrie 2016 - 20:38, said:

e ok daca nu obligi pe nimeni sa-si cumpere tinute speciale pt eveniment doar ca vrei tu sa porti nu stiu ce tinuta
Deaia nu imi plac nici petrecerile tematice
Lasa petre ca in ianuarie mergem la Rio, la carnaval. Mai luam cativa useri dornici si o punem de ceva misto. ;)

#13
FanOnePlus

FanOnePlus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.10.2016
Ce urat............ Bleah

#14
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Cum îmi fac timp cum postez și eu fotografii de la nunți din Bucovina.

Le-aș fi postat mai demult, dar cum aici se ridiculizează tot ce-i românesc mă gândesc să nu care cumva să-mi bată obrazul
protagoniștii.

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Frumos! Si de ce nu, de urmat!

totusi ce-i aia "Biserica militara"??

#16
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

View PostBalamache, on 23 octombrie 2016 - 20:38, said:

Ia-ti viteza. E un tread pentru cei care gusta.

Du-te mă de-aici!
Dacă nașa avea și ea fustă albă, nu mai știai care e mireasa și care e nașa.

Pana mea... nuntă fără o rochie de mireasă ca lumea e ca meciurile lui FCSB fără spectatori :D

#17
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Considerand faptul ca asa-zisele costume populare sunt o inventie de secol 19, a fost o nunta kitch-oasa.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si poza cu "mireasa anului" a devenit "virala" si ce ?

Attached File  drak.jpg   68.38K   72 downloads

Edited by pasilla, 23 October 2016 - 20:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate