Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

soferii care merg in spatele tau mult prea aproape de tine!

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
salutare.
foarte des am observat ca o buna parte din soferi merg mult prea aproape de tine in spate, indiferent ca vor sa depaseasca sau doar ala e stilul lor de condus.
chestia asta e exasperanta. mereu tebuie sa ai grija si celui din spatele tau ca daca trebuie sa pui o frana ala sigur nu are timp de reactie. dar totusi uite ca sunt multi d.astia. nu inteleg care e logica lor? daca vad ca vor sa depaseasca ii inteleg, le fac loc... incetinesc, ma trag mai pe dreapta etc. dar multi asa merg ca asta e stilul lor. ziua ca ziua, dar noaptea te mai si orbesc cu farurile lor!
care este logica lor?
si se poate face ceva pe cale legala pt astfel de teribilisti?

chiar cunosc un astfel de individ care tocmai ca a avut parte si de incidente... si explicatia lui este ca sunt multi adormiti la volan si e bine sa mergi asa ca daca prinzi momentul poti depasi orice. tir, caruta. sau ca masina consuma mai putin stand in curul celui din fata ca rezistenta aerului bla bla bla. cert e ca el dupa ce la pupat bine de tot pe unul din fata lui tot pe ala il scoate vinovat ca a vrut sa faca dreapta/stanga fara sa semnalizeze...

Edited by vacaroz, 23 October 2016 - 16:21.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
Nu este ok ca un sofer sa fie in spatele tau sau al meu la mai putin de 10 metri!Posted Image

*Sunt multi bizoni in trafic care nu respecta acesta regula de bun simt.....

Edited by xmanyacs77, 23 October 2016 - 16:25.


#3
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Pune-ti un carlig de remorcare cat mai evident si se mai potolesc.
Daca se infig in el e strict problema lor.

#4
punctcom

punctcom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.10.2016
yo conduc din 1983, si niciodata in toti anii astia, nu m-a interesat ce este in spatele meu ! ...
pericolul vine mai intotdeauna din fata !

Edited by punctcom, 23 October 2016 - 16:29.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mai apesi asa usor pedala de frana, la ceva intervale de timp. Cu cat sta mai aproape apesi mai des, nu ca sa franezi doar cat sa se aprinda stopurile.

#6
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
tu vezi de ce e in fata, si lateral (cand schimbi banda/directia de mers ). Uitate-n spate doar inainte de a intra in depasire.
Daca sta prea aproape de tine, ai sansa sa-ti faci spatele masinii pe asigurarea lui

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Lasa-i sa te depaseasca si scapi de grija

#8
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Pentru ca le place sa se bage in fundul celui din fata...
Am mers si eu cu niste persoane cu stilul asta idiot, i-am si intrebat de ce stau lipiti de fundul celui din fata si nu a dat nici unul un raspuns concret. Pur si simplu cred ca asta e instinctul omului de a se baga adanc in fundul celui din fata cu speranta ca obtine ceva :D

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Si eu cred in ideea cu un carlig de remorcare cat mai evident !
Iar daca faci si ce a zis @keta mai sus sigur nu vei mai probleme.

Problema ramane estetica masinii datorate carligului de remorcare.

#10
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Dacă noaptea te orbesc cu farurile înseamnă că NU sunt prea aproape... Dacă erau aproape nu puteai să le vezi farurile din cauza unghiului mort

#11
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
si daca te pocneste unul tare in carlig cu un tanc de masina? nu-ti indoaie cu tot cu ax pragul spate sau cum se numeste pe sub masina?
avariezi masina de tot in loc sa schimbi o bara si sa indrepti o tabla la haion

#12
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Nici mie nu-mi plac soferii de tir care stau lipiti de masina asa ca ,la prima parcare, fac dreapta si ii las sa isi continue drumul. Poate ii incurc.

#13
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016

 jack-cuceritorul, on 23 octombrie 2016 - 16:35, said:

si daca te pocneste unul tare in carlig cu un tanc de masina? nu-ti indoaie cu tot cu ax pragul spate sau cum se numeste pe sub masina?
avariezi masina de tot in loc sa schimbi o bara si sa indrepti o tabla la haion
Ca si cum mai conteaza... tot timpul ala il pierzi cu asigurarile si serviceurile...

#14
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016

 alym, on 23 octombrie 2016 - 16:36, said:

Ca si cum mai conteaza... tot timpul ala il pierzi cu asigurarile si serviceurile...
tu stii cum se repara aia?
se taie caroseria de sub masina, se indreapta si se sudeaza la loc, sau se cumpara inlocuitor si se sudeaza
aia nu mai e masina ta in care erai in siguranta

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 xmanyacs77, on 23 octombrie 2016 - 16:22, said:

Nu este ok ca un sofer sa fie in spatele tau sau al meu la mai putin de 10 metri!Posted Image

*Sunt multi bizoni in trafic care nu respecta acesta regula de bun simt.....
dragul meu, distanta in mers nu se masoara in metri, se masoara in secunde, e de minim 2 secunde.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 alym, on 23 octombrie 2016 - 16:36, said:

Ca si cum mai conteaza... tot timpul ala il pierzi cu asigurarile si serviceurile...

Tot acelasi timp pierdut, dar "conducatorii auto" in cauza primesc avarie mai mare decat doar cu bara si se invata minte sa nu mai mearga lipit de spatele celui din fata.

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013

 Maitestein, on 23 octombrie 2016 - 16:25, said:

Logica este ca tu mergi cu 20 in zona de 50 si omul vrea sa-ti dea un semn / impuls. Si eu fac asta, dar pe autostrada ce-i drept.

Dar in orase de ce trebuie sa mergi la mai putin de 10 metri fata de conducatorul din fata ta???Posted Image

*Sau doar avem mancarimi la pedala de acceleratie?

Edited by xmanyacs77, 23 October 2016 - 16:42.


#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

 xmanyacs77, on 23 octombrie 2016 - 16:39, said:



Dar in orase de ce trebuie sa mergi la mai putin de 10 metri fata de conducatorul din fata ta???Posted Image

*Sau doar avem mancarimi la pedala de acceleratie?

...sau ca să faci și la altul loc în traficul congestionat. Cine te-a  păcălit cu 10 m? Distanța de siguranță e cea spusă de rich și asta acoperă și timpul de reacție al șoferului și spațiul fizic necesar opririi.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate