Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Procedura recuperare talon.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Buna ziua.

M-au prins cu itp-ul expirat de 2 saptamani si mi-au ridicat talonul. Imi puteti zice va rog care este procedura de recuperare si ce documente sunt necesare? Am 15 zile dovada pentru a putea merge cu masina.
Daca am parbrizul zgariat pot sa zica un NU la RAR? E ceva de genu:

Multumesc mult.

Attached Files



#2
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Schimbi parbrizul, faci programare la RAR si dupa verificare iti vor da hartie cu care iti recuperezi "talonul".
Ca presupun ca pentru parbriz a fost retinut... daca nu doar pentru parbriz atunci remediezi si celelalte defectiuni.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
lol, ala e parbriz zgariat?

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ala e parbriz crapat, nu zgariat.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din pacate , va trebui o pregatire completa pentru RAR, verificat tot, schimbat parbriz si doar asa mai ai o sansa.
De ce nu ai facut ITP la timp , sa scapi de necazuri ? Pentru un rahat , platesti cat nu face acum...

Edited by keta, 23 October 2016 - 13:15.


#6
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
A fost retinut talonul pentru ca aveam itp-ul expirat de 2 saptamani si a fost un control.... Nu din cauza parbrizului.

#7
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Nu conteaza pentru ce a fost retinut talonul, ideea este ca vei fi nevoit sa faci ITP la RAR si nu vei trece cu parbrizul fisurat. O sa iti verifice toata masina, asa ca e bine sa o pregatesti inainte.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu am trecut la ITP cu parbrizul fisurat, au trecut in fisa lor "parbriz fisurat, zona acceptabila", acum depinde ce considera ei acceptabil. Pe vremuri, era aceptabil daca era in afara urmei lasate de stergatoare, deci daca puneai stergatoare mai scurte, puteai scapa. Eu zic sa incerci, poate ai noroc, eventual, intrebi acolo, cand te pui la coada, daca are rost sa mai stai, sau nu, inainte sa platesti, in cel mai rau caz, daca te respinge, platesti doar revenirea, dupa ce ai schimbat parbrizul.

#9
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Multumesc de raspunsuri. O sa incerc cu parbrizul asa cum e. Este fisurat in partea cea mai stanga, chiar la capat in pozitie verticala.

#10
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Daca nu ma insel daca incearca norocul si il respinge il costa niste timp si niste bani... si in functie de masina mai bine da banii aia pe parbriz... un parbriz il gasesti chiar si la 100 lei.
Sansele sa treca cu parbrizul fisurat pe lungime si in raza vizuala a soferului sunt destul de mici.

Edited by alym, 23 October 2016 - 14:47.


#11
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Parbrizul asa cum arata este un pericol in primul rand pentru tine. Nu mai sta pe ganduri si schimba-l. La ITP sunt acceptate fisuri mici care nu prezinta pericol de continuare in caz de tensiuni sau usoare lovituri pe parbriz.

#12
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Mie mi se pare că fisura e chiar în câmpul vizual al șoferului, adică șanse nule să treacă inspecția. Este chiar deasupra volanului, indicatoarelor de bord...

#13
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003
Poza nu e făcută de inițiator, e luată de pe net... Dacă tot vrei niște răspunsuri cât de cât la obiect, fă și tu o poză cu parbrizul TĂU!

#14
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Atasez o poza reale. ce pareri aveti? Oare merge faza cu rezolvam cu o bere?

Attached Files


Edited by Lovele, 23 October 2016 - 16:05.


#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Nu prea cred... E în câmpul vizual, e mai sigur să schimbi parbrizul. În plus, vine și sezonul rece iar diferența de temperatură dintre habitaclu și mediul exterior poate determina extinderea fisurii.

#16
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Nu treci mai mult ca sigur, o cunostinta a ramas fara talon pentru fisuri asemanatoare in aceeasi pozitie (partea soferului stanga) la Loganul cu care se ducea la munca zilnic si a sfarsit prin a schimba parbrizul... l-a costat vreo 200-250 lei cu tot cu montat.

#17
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
De ce sa te complici "sa dai o bere" cand e mai simplu sa schimbi parbrizul (la un moment dat tot va fi necesara schimbarea)?
Daca te refuza la ITP va fi necesara revenire si aia se taxeaza si ea...

#18
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Am zis sa imi incerc norocul astazi. M-au respins din cauza ca frana de serviciu nu frana egal la roti, iar despre parbriz inginerul a zis ca se poate trece cu vederea. Acum ramane sa rezolv problema cu frana de serviciu si o sa schimb si parbrizul cu un drum. Pentru revenire este necesar programare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate