Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme Asus RT-AC68U

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Pumy

Pumy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.10.2009
Buna seara ,

M-am gandit sa deschid acest thread in ideea de a imi rezolva cumva problema sacaitoare de aprox 1 an .
Am cumparat anul trecut un router ASUS RT-AC68U fiindca am citit ca ar fi foarte bun pentru ap de 90mp si nu numai . Am schimbat vechiul TP LINK un router de 100-150 RON la vremea respectiva care avea prostul obicei sa se blocheze si dupa un restart isi revenea , chestia asta se intampla tot mai des 1-2 ori / spt . Asa ca am venit entuziasmat cu noul meu router acasa , l-am instalat , l-am configurat si am observat ca nu sunt foarte multumit de viteza si de aria de acoperire a wi-fi-ului . Asa ca am pus mana pe telefon am sunat la RCS / RDS ,am renuntat la vechea firma de internet ( o retea de cartier de la care avea 300mb/s in contract doar  :) ) si am ales sa merg pe "renumitul internet" prin fibra optica FIBERLINK , ma si gandeam ca nimic nu o sa mai imi stea in cale o sa am acoperire peste tot si viteza MAXIMA ! . Au instalat baietii internetul am venit la pc primul lucru pe care l-am facut a fost sa intru pe http://www.speedtest.net/ si sa ma minunez de viteza internetului , totul bine si frumos download 800 / upload 500 / ping 2 ms ( conexiune LAN ) , viteze bune totul ok . Apoi dupa cca 20 de minute aud pe prietena care imi spune ca nu ii functioneaza la pc internetul ( pc-ul fiind in sufragerie  iar routerul in dormitor ) distanta fiind de maxim 5-6m prin 1 zid BCA si poate 2 BETON , ajung la pc-ul ei si vad ca nu are semnal deloc , iau telefonul mobil il pun peste unitate constat la fel telefonul avea o linie amarata problemele persista continuu de atunci ba ii pica ba revine atat la pc cat si la ipad si telefoanele mobile dar na daca nu ma influenta direct pe mine am lasat problema pe mai incolo :)  . Mai nou am cumparat si un media server EGREAT l-am conectat prin Wi-Fi si am zis sa ma uit la un film FHD am vazut cca 10 min apoi FREEZE , inca 2 min apoi FREEZE inca 10 min FREEZE si tot asa , aici am hotarat ca nu se mai poate , platesc internet lunar destul de mult , router destul de scump dc trebuie sa patesc asta, atata timp cat la prietena mea acasa folosim vechiul meu TP LINK cu internet de 300MB de la RCS si ne uitam la filme FHD linistiti prin 3 pereti de beton pe un amazon fire si nici nu pica internetul nicaieri nici macar in balcon . Am intrat pe diverse siteuri / filmulete yTube and so on dar nimic nu mi-a rezolvat problema . Ce as vrea sa rezolv si ce ma arde cel mai tare ar fi STREAM-ul , PS semnalul in dreptul televizorului din sufragerie este de 3 / 4 liniute deci foarte ok , am incercat acelasi lucru si cu un PS4 , am intrat in FIFA si aveam un LAG imens deci clar ceva se intampla si nu stiu ce . Eu sper ca nu am stiut sa imi setez acest router minunat si sper sa ma lumineze cineva :( . Nu vreau sa cred ca atat poate un router de 999 RON cumparat de BF la 599 :)

PS : Sper ca nu v-am plictisit . Ideea este urmatoare cum facem cu STREAM-ul  ??? :)

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Probabil folosesti firmware stock, routerele Asus sunt pentru pasionati, adica trebuie sa stii ceva retelistica ca sa obtii ce e mai bun de la ele, pe partea de wireless sunt praf daca lasi firmware-ul (softul) original Asus care tine cont de limitarile FCC in materie de putere, daca insa le pui FW alternativ de genul Padavan, Hggomes sau altele, devin scule, aria de acoperire se dubleaza.

Edited by Neaceasca85, 23 October 2016 - 01:19.


#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Cata polologhie fara rost,resurse risipite,dat vina aiurea pe providerul de Internet... sunteti cumva masochisti?
Schimbati frate POCNITOAREA aia de router cu altul de la TP-LINK,unul mai scump sa fie si Gigabit! Aaa.... daca va place masochismul si nu stiu eu,continuati sa folositi pocnitoarea de Asus...creaza reale "placeri"!
Concluzia finala (fara misto),routerul este sursa neplacerilor,o fi el AC dar are probleme GRAVE de fiabilitate,specifice (din pacate) la unele modele Asus.Schimbati cu un model AC de la TP-LINK! Este mult mai fiabila marca asta,testat de mine... de pe o conexiune TP-LINK va scriu!

 Neaceasca85, on 23 octombrie 2016 - 01:18, said:

Probabil folosesti firmware stock, routerele Asus sunt pentru pasionati, adica trebuie sa stii ceva retelistica ca sa obtii ce e mai bun de la ele, pe partea de wireless sunt praf daca lasi firmware-ul (softul) original Asus care tine cont de limitarile FCC in materie de putere, daca insa le pui FW alternativ de genul Padavan, Hggomes sau altele, devin scule, aria de acoperire se dubleaza.
Neaceasca,cu toata stima pentru ASUS... dar au avut ghinionul sa nimereasca un exemplar cu GRAVE defecte de fabricatie.Solutia,schimbarea routerului!
Este cazul lor,nu al intregii marci Asus!
P.S. - Uitati de pe ce pocnitoare va scriu acum fiind la tara pe ADSL... am acest router cuplat la un modem Telekom... uitat intr-o camera neancalzita... cu praful pe el de-un dejt... l-am configurat in urma cu 2 ani si merge... mama lui de jeanghina... de nu s-a deconectat o secunda vreodata! Si este un model ieftin cu firmware original.
Acasa,am un TP-LINK cu DD WRT,adaugat de mine... merge de unge!

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 23 October 2016 - 01:39.


#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Si tocmai ca unii ar prefera AC-68-U pentru ca are antene externe, eh, N-56-U si AC-56-U acopera la fel de bine cu antene interne si FW corespunzator.

Am N-56-U cu Padavan mutat la birou in urma luarii unui AC-56-U acasa. N-56-U a mers 191 si apoi 193 zile fara sa se blocheze, pana s-a luat curentul. Imi facea probleme de conectivitate pe Wi-Fi dar dupa ce am setat Auto la Channel, a devenit brici, si asta e o recomandare pe care o fac la routerele Asus, puneti Auto la Channel. Nu am deloc spectru 2,4 Ghz aglomerat acasa dar aia a fost solutia.

TP LINK m-au dezamagit prin WDR-3600- accelerarea HW NAT cu delay, prost implementata, iar intr-o noapte in care netul RDS a picat de mai multe ori, s-a blocat ca boul, avea nevoie de restart cel mult la 20 de zile pentru ca pica de tot HW NAT si aveam 200 mbps in loc de 930.

WR-1043-ND V1- a mers la birou si 152 de zile dar in 2016 s-a blocat dupa 30 de zile si a necesitat restart din mufa de curent ca nici interfatza nu mai mergea, l-am pus ca switch in locul unui DIR-615 si dupa N-56-U ca router.

AC-56-U are momentan 42 zile uptime de cand l-am montat, FW HGG si merge perfect.

Edited by Neaceasca85, 23 October 2016 - 01:37.


#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Stiu,depinde si de noroc.
La TP-LINK-ul de la Ploiesti,de ce i-am pus DD WRT? Fiindca este incomparabil mai bun ca firmware-ul original si practic am alt router... cu o fiabilitate si functii pe care vechiul soft nu le avea.
Nici nu se compara la cum merge acum... daca vreodata mi-l voi schimba (ma refer la viitoarea achizitie),tot TP-LINK am sa-mi iau si apoi "basti"... un DD WRT pe el!

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Nici eu nu am stat la discutii si am pus Padavan, respectiv HGG imediat cum am bagat routerul in priza si in UTP-uri. Insa diferenta consta in faptul ca daca ai conexiune gigabit la internet, cu Asus ai viteze de peste 200 mbps si cu FW custom, la TP LINK nu ai pentru ca ei nu comunica codurile pentru accelerarea HW NAT la dezvoltatorii third party, le tin doar pentru ei uriciosii.

La tara se ia curentul des, nu prea apuca sa se blocheze un router. Posted Image Ca e in camera neincalzita ii face bine, problema e ca eu am AC-56-U intr-o camera neracita vara, are CPU puternic care ar fi necesitat si cooler pe heatsink, are doar un heatsink mare, 85 C avea in septembrie, acum are 73-74 C CPU cu 19-21 C in camera. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 23 October 2016 - 01:48.


#7
Pumy

Pumy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.10.2009
Se poate sa imi recomandati de unde pot downloada FW recomandat de dvs pentru routerul meu ? Un link ar fi de ajutor

PS : Sincer nu pot arunca " pocnitoarea " fiindca a costat destul de mult , am facut alegerea gresita asta e , momentan defilam cu el . Nu dau vina pe provider dau vina pe faptul ca in contract erau trecuti 300mb si in speedtest nu scotea nici pe direct peste 90 era doar un info nu altceva . Sunt multumit de viteza celor de la RCS in momentul de fata dar nu sunt multumit de acoperirea routerului cat si despre faza cu streamul care nu stiu de la ce vine ,viteza sau acoperire , ramane un mister pentru mine . Eu fiind un necunoscator in ale retelelor , tocmai de accea am cerut sfatul profesionistilor in domeniu .

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,311
  • Înscris: 08.02.2011
Pune-l pe olx si iti iei altul, cine a zis sa-l arunci ?

#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Fa-i update la ultima varianta de firmware. Daca face la fel atunci trimite-l la garantie.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Neaceasca85, on 23 octombrie 2016 - 01:36, said:

TP LINK m-au dezamagit prin WDR-3600- accelerarea HW NAT cu delay, prost implementata, iar intr-o noapte in care netul RDS a picat de mai multe ori, s-a blocat ca boul, avea nevoie de restart cel mult la 20 de zile pentru ca pica de tot HW NAT si aveam 200 mbps in loc de 930.

Eu am WDR 3600 WDR 4300 de aproape 2 ani pe FL300 si nu am avut pana acum nicio problema cu el ,nu se blocheaza, nu se restarteaza. Este absolut ok pentru banii dati (vreo 250 lei)

PS: Da... WDR 3600 aveau niste probeleme cu accelerarea NAT... dar nu toate, din cate am auzit, doar unele din ele.

Edited by rosix, 23 October 2016 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate