Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Unitatea exterioara

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DrKrispy

DrKrispy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.10.2016
Buna ziua! Am si eu o intrebare: Daca camera in care vreau sa montez aerul conditionat este fix langa balcon, pot monta unitatea exterioara in balcon?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, dar balconul trebuie sa fie deschis.

#3
DrKrispy

DrKrispy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.10.2016

View PostFriskey, on 23 octombrie 2016 - 01:42, said:

Da, dar balconul trebuie sa fie deschis.

Da, balconul este deschis.
Multumesc de raspuns!

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDrKrispy, on 23 octombrie 2016 - 00:51, said:

Buna ziua! Am si eu o intrebare: Daca camera in care vreau sa montez aerul conditionat este fix langa balcon, pot monta unitatea exterioara in balcon?

Trebuie sa te gandesti unde va curge apa de la condens, care e destul de multa pe perioada de canicula. Daca balconul are o tzeava pe centru (cum au apartamentele vechi) vecinii de mai jos s-ar putea sa nu fie incantati ca le curge apa in cap, pe centrul balconului cand deschid fereastra. In rest, n-ai nicio problema cu instalarea unitatii in balcon, cu exceptia faptului ca, daca o sa alegi o pocnitoare de aer condtionat (Haier, sa spunem, sau alte marci din astea) o sa cam ai zgomot la cap in camera care da spre balcon.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Colecteaza apa intr-o galeata si mai apoi uda florile cu ea.
Ta-daaa!Posted Image

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
crede-ma, de fapt nu vrei sa montezi unitatea exterioara in balcon :)
oricat ar fi de deschis, vara va fi extrem de cald acolo si asta va afecta si performantele AC-ului (o sa consume mai mult pentru a raci). in plus unitatea exterioara o sa-ti ocupe o gramada de spatiu pe balcon si va face si galagie.

#7
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
UE e bine sa fie pusa unde sunt curenti naturali de aer daca e pt racit camera.

#8
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Din experienta profesionala cat și aceea de utilizator cu UE pe balcon îți recomand să nu o montezi în acel loc.
Randamentul scăzuse la 50% și aveam pe balcon 60 de grade ( după ce am închis balconul cu termopan deși aveam posibilitatea de a deschide toate cele 7 ochiuri de geam ) .
Cu balconul deschis era alta poveste și performantele nu erau afectate.


#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Monteaz-o a.î. să fie aproape de balcon ca să fie ușor accesibilă pt intervenții, de ex pe parapetul balconului, dar nu ocupa spatiul balconului ! cînd functionează suflă aer cald și practic nu mai poți folosi balconul ! (plus că ocupă loc aiurea)

#10
DrKrispy

DrKrispy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.10.2016

View Post_Smiley_, on 23 octombrie 2016 - 07:59, said:

crede-ma, de fapt nu vrei sa montezi unitatea exterioara in balcon :)
oricat ar fi de deschis, vara va fi extrem de cald acolo si asta va afecta si performantele AC-ului (o sa consume mai mult pentru a raci). in plus unitatea exterioara o sa-ti ocupe o gramada de spatiu pe balcon si va face si galagie.


   Mai cald ca afara nu cred ca o sa fie ca o sa stea geamurile non stop deschise si e la fel ca afara, si de galagie nu prea ma intereseaza ca nu ma deranjeaza


View Postrosix, on 23 octombrie 2016 - 06:10, said:



Trebuie sa te gandesti unde va curge apa de la condens, care e destul de multa pe perioada de canicula. Daca balconul are o tzeava pe centru (cum au apartamentele vechi) vecinii de mai jos s-ar putea sa nu fie incantati ca le curge apa in cap, pe centrul balconului cand deschid fereastra. In rest, n-ai nicio problema cu instalarea unitatii in balcon, cu exceptia faptului ca, daca o sa alegi o pocnitoare de aer condtionat (Haier, sa spunem, sau alte marci din astea) o sa cam ai zgomot la cap in camera care da spre balcon.


   Apa de condens o sa curga prin teava de care ai spus si tu, iar legat de vecini, eu stau la etajul 1 si sub mine e un cabinet de stomatologie, iar zona pe unde se va scurge apa nu ii va deranja ca lumea care vine la ei intra prin bloc si ei au acoperit cu geamuri pe care nu le pot deschide zona unde ar fi trebuit sa fie balconul.

Edited by DrKrispy, 24 October 2016 - 21:51.


#11
DrKrispy

DrKrispy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.10.2016
Intr-un fel e bine pe balcon ca imi usuc hainele mai repede. 😂😂😂
   Acum lasand gluma la o parte legat de locul ocupat, nu cred ca o sa ocupe asa de mult spatiu, plus ca balconul e destul de mare.

#12
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Salut,

E utila/recomandata "imbracarea" unitatii exterioare intr-o husa? Am vazut ca sunt huse pt Unit Ext... sa le acoperi iarna.

Multumesc

#13
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Nu.
Unitatile externe sunt concepute sa stea afara in ploaie si ninsoare.
Daca o acoperi se poate face condens sub husa si mai rau faci.

#14
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Si eu ma gandeam sa o acopar dar tot de condesn imi este frica.Vazusem unele,cica speciale ca sa nu faca condens.Acuma,nu stiu cat sunt de bune.Pe de alta parte,au oamenii aparate de 10 ani in ploaie si ninsoare si nu au patit nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate