Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Tranzitie invatamant -> industrie

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016
Buna! Am mare nevoie de ajutor! Povestea sta cam asa: momentan sunt profesor de informatica intr-un mic orasel din minunata nostra tarisoara, am un salariu de mizerie, as vrea sa ma mut la bucuresti, de la vara si sa-mi caut un job in IT. Cunosc foarte bine limbajul de programare Pascal(limbaj pe care l-am studiat in liceu, chiar daca momentan nu ma ajuta la nimic, m-a ajutat sa-mi dezvolt putin gandirea algoritmica), limbajul de programare C si putin HTML. As vrea sa invat C++ si Java, dar nu stiu de unde sa incep. De cateva saptamani tot caut pe diferite site-uri informatii despre: ce limbaje se cauta, ce teste se dau la interviu, ce trebuie sa stiu eu, insa...am intrat de tot in ceata: zeci de termeni necunoscuti, pareri diferite despre ce limbaj sa studiez, si asa mai departe. M-a apucat teama ca nu o sa reusesc. Nici macar nu-mi pot aprecia nivelul de cunostinte la care ma aflu. Sunt o fire extrem de ambitioasa si sunt capabila de eforturi mari sa reusesc ce mi-am propus. Va rog sa ma ajutati! Orice sfat e bine bine-venit!

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgabriela1506, on 23 octombrie 2016 - 00:11, said:

Buna! Am mare nevoie de ajutor! Povestea sta cam asa: momentan sunt profesor de informatica intr-un mic orasel din minunata nostra tarisoara, am un salariu de mizerie, as vrea sa ma mut la bucuresti, de la vara si sa-mi caut un job in IT. Cunosc foarte bine limbajul de programare Pascal(limbaj pe care l-am studiat in liceu, chiar daca momentan nu ma ajuta la nimic, m-a ajutat sa-mi dezvolt putin gandirea algoritmica), limbajul de programare C si putin HTML. As vrea sa invat C++ si Java, dar nu stiu de unde sa incep. De cateva saptamani tot caut pe diferite site-uri informatii despre: ce limbaje se cauta, ce teste se dau la interviu, ce trebuie sa stiu eu, insa...am intrat de tot in ceata: zeci de termeni necunoscuti, pareri diferite despre ce limbaj sa studiez, si asa mai departe. M-a apucat teama ca nu o sa reusesc. Nici macar nu-mi pot aprecia nivelul de cunostinte la care ma aflu. Sunt o fire extrem de ambitioasa si sunt capabila de eforturi mari sa reusesc ce mi-am propus. Va rog sa ma ajutati! Orice sfat e bine bine-venit!

Salut.

Autoevaluarile nu sunt de incredere.

Cel mai bine ar fi sa postezi un exemplu de cod scris de la zero inventie proprie de care te simti cel mai mandra, si sa explici de ce consideri ca acel cod este elegant.

In functie de cum arata codul, dar mai ales, de explicatia data, ne putem da seama de nivelul tau de competenta si de unde trebuie sa incepi sa acoperi lacunele.

In rest, bine ai venit in industria software, a.k.a. viata reala.

Edited by OriginalCopy, 23 October 2016 - 00:28.


#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Invata LabView si obtine o certificare recunoscuta de National Instruments.Aprofundeaza partea de RT (cRIO, PXI)
Invata cum sa programezi niste PLC-uri folosind SIMATIC (pentru Siemens) sau CX Programmer (OMRON)

Si te angajez eu.

#4
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016
"Cod inventie proprie"...ce bine suna.  Niciodata n-am incercat sa scriu un cod care sa faca "ceva", ce eu mi-am propus, in schimb, am rezolvat multe probleme pe care le-am gasit prin anumite carti.  Am gasit o carte foarte buna(dupa parerea mea)-The C Programming Language-Kernighan&Ritchie, care ma ajuta sa aprofundez limbajul C. Am scris in seara asta un cod in C are efectueaza adunarea, scaderea, inmultirea, impartirea a doua numere in functie de caracterul introdus de la tastaura("imita" un calculator). Nu pot spune ca-s mandra de codul meu deoarece e o aplicatie extraordinar de simpla.
Mi-ar face mare placere sa-mi propuneti anumite aplicatii pe care sa le rezolv.
Multumesc!

#include<stdio.h>
int main(void){
char c; int a,b,s,d,m; float i,x,y;
c=getchar();
switch©{
   case 'a':
scanf("%d%d",&a,&b );
   s=a+b;
   printf("%d",s);
break;  
case 's':
  scanf("%d%d",&a,&b );
   if (a>b ) d=a-b;
else
   d=b-a;
   printf("%d",d);
   break;
  case 'i':
  scanf("%f%f",&x,&y);
   i=x/y;
   printf("%5.3f",i);
break;  
  case 'm':
scanf("%d%d",&a,&b );
   m=a*b;
   printf("%d",m);
break;  
default: break;
   }
}

View Postpelikanu, on 23 octombrie 2016 - 00:30, said:

Invata LabView si obtine o certificare recunoscuta de National Instruments.Aprofundeaza partea de RT (cRIO, PXI)
Invata cum sa programezi niste PLC-uri folosind SIMATIC (pentru Siemens) sau CX Programmer (OMRON)

Si te angajez eu.


Multumesc frumos pentru raspuns!
Am descarcat deja un tutorial despre LabView.
Sa vedem ce iese! :)

Edited by gabriela1506, 23 October 2016 - 02:47.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Fa un CAS mai complex ca sa ai de ce sa te simti mandra mai intai.

Uite un prim pas (nelegat de CAS, dar de bun simt): fa o functie care sa accepte un string generic, si sa scrie rezultatul intr-un FILE* generic in caz de succes, si in alt FILE* in caz de eroare.

Apoi, daca tot esti prin zona asta, fa un parser mai generic pentru expresii matematice (sa accepte paranteze, functii, variabile). Vezi dragon book.


Cartile alea de care vorbesti sunt pentru elevi, nu pentru angajabili.

View Postgabriela1506, on 23 octombrie 2016 - 02:51, said:

Am gasit o carte foarte buna(dupa parerea mea)-The C Programming Language-Kernighan&Ritchie
La cum scrii despre K&R, dai impresia fie ca esti elev, fie troll, fie departe de angajabil.

#6
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
profesor de informatica? si tu stii sa faci adunarea a doua numere?

#7
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View PostOriginalCopy, on 23 octombrie 2016 - 02:58, said:

Fa un CAS mai complex ca sa ai de ce sa te simti mandra mai intai.

Uite un prim pas (nelegat de CAS, dar de bun simt): fa o functie care sa accepte un string generic, si sa scrie rezultatul intr-un FILE* generic in caz de succes, si in alt FILE* in caz de eroare.

Apoi, daca tot esti prin zona asta, fa un parser mai generic pentru expresii matematice (sa accepte paranteze, functii, variabile). Vezi dragon book.


Cartile alea de care vorbesti sunt pentru elevi, nu pentru angajabili.


La cum scrii despre K&R, dai impresia fie ca esti elev, fie troll, fie departe de angajabil.

Nu sunt nici elev, nici troll, insa, cu siguranta sunt departe de a fi angajabila...Am minime cunostinte de programare, dar sunt dispusa sa fac eforturi mari ca sa ajung cel putin la un nivel mediu. In ultimii trei ani m-am rezumat doar la a scrie aplicatii, in Pascal, la nivel de liceu( vectori; matrici;fisiere text;subprograme;anumite metode de programare: Backtracking, Divide et Impera, Greedy; alocarea dinamica a memoriei;grafuri) pentru ca asta ni se cere la examenele din invatamant(titularizare, grade didactice). Tocmai de aceea dau impresia ca sunt elev. N-am avut tangenta absolut deloc cu industria IT. Daca era un programator experimentat probabil n-as mai fi deschis acest subiect de discutie pentru a cere ajutor. Am scris aici in speranta ca, oameni cu experienta, o sa ma lumineze putin cu privire la ce trebuie sa invat, pe ce se pune accent, de unde sa incep. O sa mai exersez si o sa revin cu codul scris dupa indicatiile care mi le-ati dat. Imi cer scuze daca am deranjat cu ceva si multumesc mult pentru raspunsurile date. Zi buna!

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 23 octombrie 2016 - 10:58, said:

profesor de informatica? si tu stii sa faci adunarea a doua numere?
Asa-s majoritatea. Doar am fost colegi (la facultate) cu unii!

View Postgabriela1506, on 23 octombrie 2016 - 11:24, said:

ce trebuie sa invat, pe ce se pune accent
Pentru inceput poti trage un ochi prin site-urile cu joburi. Rezulta o statistica.

Edited by neagu_laurentiu, 23 October 2016 - 11:31.


#9
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View Postnewbie13, on 23 octombrie 2016 - 10:58, said:

profesor de informatica? si tu stii sa faci adunarea a doua numere?

Eu zic ca stiu. Nu trebuie sa fii un geniu in ale programarii ca sa predai informatica la gimnaziu. Daca sunteti curios va puteti arunca o privire peste subiectele care se dau la examenul national de titularizare in invatamant la informatica. Trebuie doar sa cunosti foarte bine materia de liceu. Atat. Si eu cred ca o cunosc din moment ce intotdeauna am luat examenul prima pe judet. N-am scris aici ca sa mi se spuna cat de "praf" sunt ca si programator ci am cerut doar un mic ajutor de la cine e dispus sa mi-l acorde.I-as fi profund recunoscatoare!

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgabriela1506, on 23 octombrie 2016 - 11:32, said:

Eu zic ca stiu. Nu trebuie sa fii un geniu in ale programarii ca sa predai informatica la gimnaziu. Daca sunteti curios va puteti arunca o privire peste subiectele care se dau la examenul national de titularizare in invatamant la informatica. Trebuie doar sa cunosti foarte bine materia de liceu. Atat. Si eu cred ca o cunosc din moment ce intotdeauna am luat examenul prima pe judet. N-am scris aici ca sa mi se spuna cat de "praf" sunt ca si programator ci am cerut doar un mic ajutor de la cine e dispus sa mi-l acorde.I-as fi profund recunoscatoare!
Te astept cu codul.

#11
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Daca dedici putintel timp extra-scolar zilnic iti poti spori mai putin sau mai mult veniturile (in functie de energia investita, capabilitati personale)...
Eu ti-as sugera sa incerci un internship in vacanta, sa vezi mediul, sa nu ti se para... altfel, tranzitia de la copiii simpatici la sefii si chiar colegii uneori cam posaci...


View Postgabriela1506, on 23 octombrie 2016 - 00:11, said:

am un salariu de mizerie
Despre ce salariu ar fi vorba si la cate ore? Daca nu sunt prea indiscret...
Inca nu am studiile terminate, dar sunt tentat sa ma arunc in sistem... Posted Image

#12
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View Postremyyy, on 23 octombrie 2016 - 12:02, said:




Despre ce salariu ar fi vorba si la cate ore? Daca nu sunt prea indiscret...
Inca nu am studiile terminate, dar sunt tentat sa ma arunc in sistem... Posted Image

1200 lei/luna(sunt in al treilea an de invatamant)
18 ore/saptamana

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Frecvent intalnite: aplicatii de gestiune a diverselor date (economice).

Backend:
  • Preponderent Java si/sau C#, poate si ceva Python sau Ruby
  • OOP: sa intelegi ierarhii de obiecte scrise de altii (adesea aiurea, ori prea amestecate, ori prea complicate pentru problema de rezolvat). Sa reusesti sa creezi ierarhii ok (DRY, SOLID, Design Patterns, etc)
  • Frameworks: JavaEE, Spring pe Java, .NET pe C#. Cam tot ce ofera mai important (ierharii MVC pentru interfete, dependency injection, comunicare intre sisteme diferite-remote proceduce calls, web services si altele de genul)
  • Notiuni de sisteme distribuite, sa constientizezi de exemplu ca e mai eficient sa ceri unui server de la 1000km distanta toate 100 inregistrari odata decat sa-i ceri cate una
  • Baze de date relationale (Oracle, SQL Server, MySQL, etc) si mai nou si non-relationale

Frontend web:
  • Markup (HTML) si stiluri (CSS)
  • J&#097;v&#097;script eventual cu transpilers (Typescript, CoffeeScript, etc)
  • Zeci/sute de frameworkuri care se inventeaza de cand te apuci de invatat pana la momentul angajarii
  • Front-end generat pe server
  • Front-end strict pe client (single page applications)

Frontend mobil:
  • Diverse limbaje si ale sale frameworks. Fiecare platforma majora are limbajul si frameworkul preferat
  • Unii au dezvoltat limbaje/frameworks comune
  • Unii folosesc tot HTML/CSS/JS si pe mobile

Alta categorie de aplicatii intalnita frecvent in unele orase ale tarii - software embedded:
  • C si toate detaliile sale mai mult sau mai putin standard
  • Particularitati ale acestor tipuri de aplicatii (alocare memoriei, intreruperi, timere, etc)

Pentru toate se mai adauga:
  • Sa stii scrie cod curat si generic
  • Sa stii structuri de date
  • Sa stii algoritmi de baza si pe unde ii gasesti gata implementati
  • Sa intelegi&folosesti sisteme de build
  • Sa folosesti sisteme de versionare
  • Sa stii sa faci debugging

Edited by dani.user, 23 October 2016 - 12:17.


#14
MetonymyQT

MetonymyQT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2016
Cauti pe net C++ Primer si Introduction to Java Programming Daniel Liang si te apuci de citit. In opinia mea sunt cele mai bune carti.

#15
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postgabriela1506, on 23 octombrie 2016 - 12:08, said:


1200 lei/luna(sunt in al treilea an de invatamant)
18 ore/saptamana

Dirigentia si meditatiile nu ridica venitul ?

View Postneagu_laurentiu, on 23 octombrie 2016 - 11:28, said:

Asa-s majoritatea. Doar am fost colegi (la facultate) cu unii!


Mereu m-am intrebat cum reusesc unii sa isi ia diploma de licenta avand cunostinte atat de basic...

#16
gabriela1506

gabriela1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.10.2016

View PostVladBtz, on 23 octombrie 2016 - 16:39, said:


Mereu m-am intrebat cum reusesc unii sa isi ia diploma de licenta avand cunostinte atat de basic...

Am inteles mesajul, nu trebuie sa insistati.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVladBtz, on 23 octombrie 2016 - 16:39, said:

Mereu m-am intrebat cum reusesc unii sa isi ia diploma de licenta avand cunostinte atat de basic...
Daca ai sa treci pe acolo atunci vei vedea. Pana la urma strict cursurile unei facultati nu-s cine stie ce avansate, doar te introduc in poveste, iti dau o bibliografie si spor la studiu. Esential e sa pleci de la acea introducere si in timpul liber sa aprofundezi (intrebi colegii, profesorii, pe oricine prinzi cand nu intelegi si continui). Altfel...

Edited by neagu_laurentiu, 23 October 2016 - 17:42.


#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postgabriela1506, on 23 octombrie 2016 - 12:08, said:


1200 lei/luna(sunt in al treilea an de invatamant)
18 ore/saptamana
scuze ca ma bag, n-am nicio tangenta cu "industria", dar ma gandesc ca 18 ore iti lasa mult timp liber pentru meditatii (informatica, matematica) si poti sa rotunjesti usor veniturile la 2000 lei. Cam atata vei lua si ca programator incepator si probabil ca o sa trebuiasca sa platesti si chirie jumate din suma asta. Apoi, chestia asta cu mirajul capitalei....Bucurestiul o sa te macine incetul cu incetul, e supra-aglomerat, atat cu oameni, cat si cu masini, pierzi enorm de mult timp (din viata ta, care e finita, nu uita!) in trafic si o ai parte de multa nesimtire si marlanie (o spun pentru ca pari un om cu bun-simt, iar astfel de oameni sunt victime sigure pentru "taranul de capitala"). Nu e un mediu in care sa-ti intemeiezi o familie si sa-ti cresti copiii. Daca tot vrei sa pleci din orasul acela mic, alege ceva gen Brasov, Cluj, Timisoara, cu siguranta nivelul de stres e mai mic si, bonus, aerul mai curat :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate