Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vanzatori neseriosi pe Amazon

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Cipiamon

Cipiamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.03.2004
De ceva timp Amazon accepta vanztori terta, se pare ca incep sa apara probleme. Exemplul meu: vreau sa comand un Gopro, de ex, si vad ca e la jumate de pret fata de pretul oficial  amazon.DE   (cazul meu). Dupa ce-l comand, la cateva ore, primesc un mail ca a fost o eroare tehnica si ca s-a anulat comanda. Peste putin timp apare oferta iarasi, dar de la alt vanzator, dar tot cu acelasi text de prezentare pentru produs (o balarie de text, gen !!!BLACKFRIDAY livrare gratuita....). Dar vanzatorul se numea altfel (Graffiti Stencils). Vanzator nou, fara nici un review. Ciudata situatie, nu stiu daca sa am incredere in Amazon

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Comanzi produse vandute de Amazon (nu de terti) si stii o treaba.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
exact aceeasi situatie ca si la emag. cumperi de la terti, daca aia iti dau teapa, te bati cu aia, daca vei cumpara direct de la amazon/emag, atunci mai ai o baza ca ajungi la un consens iar riscul este mai mic.

#4
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Amazon te mai protejeaza un pic daca vanzatorii terti sunt aiurea. Sunt niste reguli interne cum ca daca tertii au reclamatii multe, calificative proaste, etc, sunt scosi.

Am avut probleme cu un vanzator din China pe Amazon. Mi-a cerut sa-i trimit produsul defect pentru reparatii pe banii mei. Am intrat pe chat cu help centerul Amazon si in 2 ore, vanzatorul mi-a trimis mail cu scuze, mi-a returnat banii de transport, si imi trimite gratuit un produs nou.

#5
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006
sau mai e teapa ca nu scrie nicaieri termenul de livrare uneori decit la finalul comenzii si te trezesti ca ai scomandat din china si iti ajung produsele peste saptamini sau luni sau deloc

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Multi nu trimit in Romania , dar nici nu stiu cum sa seteze ca nu trimit in Romania, asa ca apare ...."eroare tehnica".

#7
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Cine poate sa-mi raspunda,..

Cumparat produs in UK,...de pe Amazon,...

Garantie in RO mai incet,...

In cartea produsului indica clar service-ul de aici,...
Refuza sa repare in garantie produsul original,...

#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

View Post_Dadi_, on 22 octombrie 2016 - 21:30, said:

Cine poate sa-mi raspunda,..

Cumparat produs in UK,...de pe Amazon,...

Garantie in RO mai incet,...

In cartea produsului indica clar service-ul de aici,...
Refuza sa repare in garantie produsul original,...
Obligatoriu trebuie sa repare produsul in garantie. Doar daca nu mai au contract cu producatorul pentru garantii pot refuza. dar si in acest caz trebuie sa te adresezi vanzatorului sa-ti indice service-ul din RO. Daca ai factura , bon...ok atunci la O.P.C.

#9
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
La mine nu ca am cumparat un produs prin tert a fost problema,ci compania de livrari. Yodel, Posted Image cea mai varza ever companie parcel delivery .

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPekiasan, on 22 octombrie 2016 - 21:38, said:

Obligatoriu trebuie sa repare produsul in garantie. Doar daca nu mai au contract cu producatorul pentru garantii pot refuza. dar si in acest caz trebuie sa te adresezi vanzatorului sa-ti indice service-ul din RO. Daca ai factura , bon...ok atunci la O.P.C.
O.P.C.?
O, de ce?
Ce sa-i faca OPC-ul vanzatorului englez?

#11
Cipiamon

Cipiamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.03.2004
Toti vanzatorii din imagine sunt fake, screen facut chiar acum.

Attached Files

  • Attached File  fake.jpg   954.37K   80 downloads

Edited by Cipiamon, 22 October 2016 - 22:14.


#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Pentru situatii cu vanzatori care nu trimit in Romania, sau obiecte pe care chiar Amazon nu le-ar trimite in alte tari, folositi cu incredere servicii de forwarding. Pentru SUA folosesc Shipito, pentru Germania folosesc mailboxde.com, iar pentru UK forward2me. In felul asta am putut comanda cam orice, si cu rate de shipping mai bune de obicei decat cele le putea oferi Amazon in unele cazuri. De curand am comandat o "toaleta-robot" pentru pisici, ditamai cutia, nu voiau sa trimita nici vanzatorul, robotshop.eu , nici sucursala lor din UK, iar magazinul din SUA imi trimisese o cotatie de shipping de 750$...da....750$ Posted Image   . Cu mailboxde.com, a costat nici mai mult nici mai putin 27 euro trimisul pachetului, in conditiile in care avea 17kg.

Referitor la cat ar fi de seriosi, nu stiu ce sa zic, n-am avut niciodata probleme, dar in situatii in care vezi un produs la pret de 1/2 sau mai putin fata de TOTI ceilalti, chiar daca e Black-Friday sau ceva, clar e vreo schema sa atraga views catre magazinul lor, cu cat le creste traficul, cu atat mai mult vanzari per total. Daca vanezi dupa chilipiruri, mai bine indreapta-te catre eBay, pe care il folosesti in colaborare cu un cont de sniping precum gixen.com, in felul asta poti prinde, cu rabdare, preturi foarte bune.

View PostCipiamon, on 22 octombrie 2016 - 22:13, said:

Toti vanzatorii din imagine sunt fake, screen facut chiar acum.

Mda...pai nu ti-e clar...au pus in titlu sa le scrii un email, deci te atrag catre site-ul lor sau uneori "teapa" lor...de ce iti pierzi timpul cand e evident ca sunt scam-uri....

#13
Cichi-Cian

Cichi-Cian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.04.2016
nu e cine stie ce, pe un forum e un topic cu informativ tepari de pe amazon

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate