Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Problema download Win 10

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
CorneliuB

CorneliuB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2004
Salut

Am un sistem :
-Intel Core i5-4670 CPU 3.4GHz
-16 Gb RAM
-MB MSI Z87 MPOWER si Geforce GTX 660
-Intel Centrino Wireless N 2230,Killer e2200 Gigabit Ethernet Controller
-Windows 10  pe 64 biti
Problema este urmatoare:netul este de la Telekom si in teste (Speedtest.net) placa de retea imi arata download peste 570Mbps.Dar cu orice browser incerc imi arata dowload aprox.89 Mbps si upload aprox 217Mbps.
Cum pot readuce viteza de download la normal ? Este din setari? din windows? Am tot incercat sa modific setarile...dar nu ma pricep mai mult de atit.
Ma poate ajuta cineva?

Edited by CorneliuB, 22 October 2016 - 14:35.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Ce ai calculat tu cu speedtest ai calculat direct pe un server telekom, adica teava a fost dreapta, de la ei la tine.

Tu cand descari orice altceva te conectezi la un alt server, care poate fi mai incet si independent de telekom (de multe ori situat la mama naibii prin america, india sau alte zone).
Si asta se intampla de obicei, serverele pe care sunt hostate siteurile&co sunt limitate, pentru ca uzual nu ai nevoie de 5xy viteza.


ps. ai SSD?

Edited by lex404, 22 October 2016 - 14:38.


#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Nu e de ajuns 89 Mbps? :D Iar la upload, 217Mbps e chiar fenomenal, ma indoiesc sa fie adevarat.

Acum cativa ani, cand traiam in Cipru, as fi visat la asemenea viteze zi si noapte, aveam 10Mbps/512kb acasa pentru 45€/luna, iar la firma unde lucram, plateau 800 euro pentru upload garantat de 20Mbps. Posted Image

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Va rog frumos, nu va mai plangeti :(

"superonline" cica, bata-i vina. Sa va zic ca exista limita de trafic pe landline? Ai atins 100GB trafic, scade viteza ca la abonamentele de date mobile :facepalm:
[ http://www.speedtest.net/result/5736158800.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
CorneliuB

CorneliuB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2004
lex44,inteleg ce vrei sa spui,dar tot cu Speedtest (Ookla) si de pe alte servere tot atit imi arata.Cind s-a facut updateul la net, la 500Mbps ,pe browsere imi arata peste 500Mbps.Apropo citeodata imi da si eroarea :"soket-download01-title".Intradevar nu am nevoie de viteza asa mare,dar ma sacaie ideia ca nu mai este cum a fost.O explicatie ar fi cu traficul de 100GB ...hm,unde pot vedea traficul?

corina geo nu vad motivul de a umfla cifrele,contractul este de la Telekom pentru 500Mbps si presupun ca si uploadul ar trebui sa fie destul de sus.Oricum nu ma intereseaza asa mult uploadul.Daca chiar vrei pot atasa o poza.

[ https://s18.postimg.org/kbqbf750l/Picture3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate