Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Overclock E8500/GA-945GCMX-S2 v6.6

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012
Salut. de cateva zile ma uit peste forumuri, youtube si alte pagini pe google si tot nu am idee daca aceasta placa de baza permite overclock, nu am cunostiinte in acest domeniu desii as vrea sa fac un overclock la acest cpu.
Momentan specificatiile tehnice sunt.

MotherboardGA-945GCMX-S2 v6.6 ios: stiu ca i'am facut update laF6i
Procesor e8500
PSU: 550w certificata 80+
Rami: 2gb ddr2 667
cooler stock.

Spun ca momentan aceasta ests configuratia pt ca saptamana viitoare va ajunge(luni-marti) imi va ajunge:
Pasta termoconductoare arctic silver5
placuta ram 4gb ddr2 la 800mhz (nu ma deranjeaza sa mearga la 667 impreuna cu cealalta placuta) kingston
cooler: Cooler Master Hyper TX2

As fi recunoscator daca m-ati indruma cum as putea face acest overclock.

#2
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Placa video de care?

#3
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012
Placa video este radeon 6850 1gb 256 bits. Driverul placii imi permite sa o duc la 800mhz parca. Daca ajura cu ceva

Edited by bauuu, 22 October 2016 - 14:10.


#4
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Pentru a face oc la procesor va trebui sa faci modoficari in special la fsb si la voltajul procesorului toate astea din bios, si nu e lipsit de riscuri.

#5
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012

View PostPatrocle_si_Lizuca, on 22 octombrie 2016 - 14:24, said:

Pentru a face oc la procesor va trebui sa faci modoficari in special la fsb si la voltajul procesorului toate astea din bios, si nu e lipsit de riscuri.
Da sunt constient de riscuri si stiu ca trebuie sa umblu la fps si vid am vazut altii au umblat si la multiplicator care al meu este 9.5. Intrebarea este de unde sa incep

#6
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Ai posibilitate sa umblii la multiplicator? Nu toate placile de baza au optiunea asta in bios sau multiplicator blocat de producator.

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
8500 era cel mai overclockabil procesor la vremea lui, parca era si 8600, toate prindeau 4 GHz, erau si pe la 4.5 Ghz. Cu racirea stock insa nu stiu ce mare branza poti face, pe vremea aia aveam AMD. In jocurile actuale nu cred ca il incomodeaza frecventa ci doar cele 2 nuclee si arhitectura, instructiunile vechi.

Edited by SpeedDemon, 22 October 2016 - 17:17.


#8
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012
Da stiu. Dar vreau sa ii fac acest overclok cel putin pana in vara ,la achizitionarea unui sistem relativ din noua generatie.

#9
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012
Am atasat o fotografie cu setarile din bios.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate