Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

asociatie proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
anul trecut am cumparat un ap. cu 2 cam. intr-un bloc cu 7 ap.
tocmai anul aceasta s-a facut asociatia de proprietari(a trebuit sa astept sa cumpere si restul 6 pentru ca sa se faca asociatie) si evident tot anul asta am platit si factura la apa(initial o platea dezvoltatorul, care ne-a zis ca dupa ce cumpara si restul si facem asociatie o sa ii dam lui banii).
am fost la presedintele de asociatie pe care l-am ales noi ca si locatari, am platit factura la apa pentru acel 1 an de zile cat nu am avut asociatie si am primit in cutia postala chitanta pentru acea plata.
problema e ca nu are stampila chitanta si nici pe avizierul unde apare cat are fiecare de platit nu e pusa nicio stampila(unde stateam inainte cu chirie era pusa stampila si pe chitanta si pe avizier).
ce e de facut in aceasta situatie?
si inca o problema: am avut niste situatii neplacute cu niste vecini din bloc, iar presedintele de asociatie a zis ca el nu se baga, deoarece el se ocupa doar de stransul banilor pentru apa.

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Pana nu aveti asociatie de proprietari la voi este o alambicare.
Presedintele nu are rol de casier , ori administratorul se ocupa de asa ceva ori din comitet cineva numit ca si casier . Presedintele intr-o asociatie de proprietari are rol mai important decat administratorul si raspundere mai mare - el avizeaza tot ce intra/iese din asociatie.Deocamdata presedintele are dreptate , pana nu exista asociatie nu se poate baga legal in nimic , dupa , in situatii delicate se face sedinta si se merge pe regula 50+1 .
Daca nu exista asociatie formata nu exista nici stampila nici cont .

Edited by xilo, 22 October 2016 - 12:02.


#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Stampila nu mai este obligatorie de cativa ani.
Situatiile neplacute , depinde de felul lor, se rezolva intre locatari si/sau de catre politie..justitie..etc .
Presedintele asociatiei nu are si rol de militian .

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Trebuie sa se bage! Daca refuza, cel mai bine e sa faci reclamatie scrisa (2 ex) la asociatie, nr de inregistrare pe exemplarul al 2-lea pe care il pastrezi pentru primarie, sper sa nu ajungi pe acolo.
Eu asa am rezolvat cu vecinul de deasupra care ma inunda periodic dar la sesizarile mele raspundea ca el nu are nimic defect. Cand a primit hartie de la primarie, in care scria ca e pasibil de 3600 lei amenda, a chemat instalatorul si a reparat.

Edited by altuser09, 22 October 2016 - 12:22.


#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Ce va mai place sa va bagati in seama ! Unde a scris initiatorul ca l-a inundat careva ? De ce crezi ca daca la tine s-a intamplat ceva , este universal valabil pentru toata lumea ?

#6
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010

 xilo, on 22 octombrie 2016 - 12:01, said:

Pana nu aveti asociatie de proprietari la voi este o alambicare.
Presedintele nu are rol de casier , ori administratorul se ocupa de asa ceva ori din comitet cineva numit ca si casier . Presedintele intr-o asociatie de proprietari are rol mai important decat administratorul si raspundere mai mare - el avizeaza tot ce intra/iese din asociatie.Deocamdata presedintele are dreptate , pana nu exista asociatie nu se poate baga legal in nimic , dupa , in situatii delicate se face sedinta si se merge pe regula 50+1 .
Daca nu exista asociatie formata nu exista nici stampila nici cont .

pai tocmai ca avem asociatie(a fost facuta acum o luna).
@altuser09 nu a fost vorba de inundatie, ci de altceva(loc de parcare ocupat de niste chiriasi).
l-am sunat atunci pe admin si a zis ca el nu se baga, el se ocupa doar de apa.
si inca ceva legat de chitanta: nici macar nu e personalizata cu numele asociatiei, cum este de exemplu tabelul de la avizier unde scrie asociatia de proprietari x.

Edited by alexbowwow, 22 October 2016 - 12:48.


#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
alexbowwow,
Nu ai precizat despre ce problema este vorba, eu am intentionat sa te ajut cu un sfat, am pus si eu destule intrebari pe aici si mi s-a raspuns. Unele raspunsuri le-am considerat utile altele nu. Ca de exemplu:  "Ce va mai place sa va bagati in seama ! Unde a scris initiatorul ca l-a inundat careva ? De ce crezi ca daca la tine s-a intamplat ceva , este universal valabil pentru toata lumea ?"
Te-a ajutat cu ceva ceea ce este scris intre ghilimele? Ma indoiesc.
Totusi tie iti cer scuze daca consideri ca am scris ca sa ma bag in seama.
In ceea ce priveste locurile de parcare, daca nu sunt inchiriate de la primarie, se poate spune  ca se merge pe principiul  primului venit. Daca omul a gasit locul liber si l-a ocupat, nu-i poti imputa nimic. Asta indiferent daca eu sau altcineva ne parcam masina de 1,2,.....5 ani pe acel loc, existand o intelegere tacita intre locatari/proprietari. E doar o intelegere tacita, de bun simt, nu e ceva legal.

Edited by altuser09, 22 October 2016 - 14:19.


#8
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
erau 3 locuri de parcare si el a parcat pe 2(de-a latul adica) si nu mi s-a parut normal sa faca asta.
offtopic: stai linistit nu ai de ce sa iti ceri scuze.

#9
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Locurile de parcare, daca sunt in cota parte indiviza si nu sunt proprietate personala e mai greu sa faca cineva ceva. Pentru ca terenul apartine tuturor.
Puteti totusi la nivel de asociatie, daca sunt suficiente locuri de parcare pentru toti, sa atribuiti cate unul fiecarui apartament si sa puneti blocatoare pe ele.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate