Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Cronici, documente si texte istoriografice straine

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016
Bun, acuma eu tot cititnd si istoriografia ungara, si cronici din asta mai vechi, sau scrisorile lui Bethlen de exemplu, mi-a venit ideea acestui topic. Un topic unde sa fie adunate  texte din istoriografii si cronici

Acuma eu stiu maghiara, deci pot sa traduc din limba respectiva, dar de exemplu nu stiu bulgara sau sarba, nici slavona veche. Acuma ideea ar fi  : daca avem pe forum avem colegii care cunosc sarba, bulgara sau slava veche si au acces la texte istoriografice, cronici vechi sau alte documente , sa contribuie si ei la acest topic.
Ar fi foarte interesant, de exemplu sa stim ce scriu manualele de istorie ale bulgarilor, sarbilor, etc, care sunt cartile lor mai importante etc.

Eu o sa incep Cu o scurta Istorie a Daciei, de fapt texte copiate de pe peretele unei biserici sasesti.

Edited by _Sucre_, 22 October 2016 - 10:48.


#2
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Te referi la documente ?
http://stiri.tvr.ro/...rnet_74898.html

Sau la altceva ?

#3
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016
pai eu ma gandeam  la cronici editate :) texte din istoriografia tarilor vecine, jurnale, scrisori

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
singurii duşmani ai poporului romîn sunt conducătorii ei.
cronicile sunt modificate de ei... care cum ajunge sus, cum rescrie ce crede el c'a fost...
aşa că... nu ne mai mirăm că suntem confundaţi cu zburătorii...sau că n'aveam habar de nimic, mare noroc cu popoarele migratoare de ne'au culturalizat...

Edited by sarac.lipit, 22 October 2016 - 13:38.


#5
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016
Cronica scurta a Daciei 1143-1571

Scrisa pe zidurile interioare ale parohiei  din Brasov, Acestea au fost copiate cu multa daruire de Martin Ziegler , profesor la gimnaziul urban, in aprilie 1691.
Pe zidul din stanga se pot citi urmatoarele.
Anno Domini
1143. Bunicul regelui Andrei ii cheama pe sasi
1233. Tatarii pustiesc pentru prima data Ungaria

1236. Tatarii pustiesc din nou Ungaria si raman 7 ani in Ardeal
1336. Sigismund este ales la 1385 rege al Ungariei, iar la 1410 este ales imparat. Domneste 51 de ani, este inmormantat la Oradea.
1396. 28 septembrie Sigismund pierde o batalie in fata lui Baiazid.
1397 . Valahia, Ardeal si Moldova se rascoala impotriva lui Sigismund sub conducerea  voievodului Stefan.
1408. Mehmet al saselea sultan turc, ocupa Serbia, Valahia si o parte a Slavoniei.
1421. Sultanul turc Murad II, care este numit in mod ordinar doar Bey Murad, jefuieste Tara Barsei, membrii senatului brasovean sunt dusi in robie, o parte a populatiei se salveaza retragandu-se in cetatea din munti.
1427. Sigismund poposeste la Brasov, ordona ardelenilor sa construiasca biserica de la Carta ( sau sa o reconstruiasca - n.tr. ). De aici se duce la construirea sediului episcopal de la Eger.
1430. Dupa moartea voievodului Dan, Sigismund patrunde in Valahia ca sa lupte cu dusmanul.
1432. Murad pustieste din nou cu foc si sabie Tara Barsei.
1437. Rascoala taraneasca in Ardeal condusa de Antal si Martin.
1438. Trimitand in pamant 10.000 dintre oamenii sai, sultanul Murad trebuie sa ridice asediul de 7 luni al Belgradului. La retragerea sa ii porunceste lui Mezid, comandantul sau din Europa, sa invadeze Ardealul si sa supuna tara. Acesta jefuieste Sebisul si prin Tara Barsei trec multi prizonieri, satele si orasele sunt incendiate.
1440 Wladislas il numeste pe banul de Severin Ioan de Hunedoara ca voievod al Ardealului.
1444. Infrangere la Varna, unde mor regele  Wladislas si cardinalul Iulian Cezarini cel care a initiat nerespectarea acordului. Huniade abia daca poate scapa la 10 noembrie.
1448. Batalia voievodului Ioan la Campia Mierlei.

va urma

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate