Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

român sau rumân ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
punctcom

punctcom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.10.2016
de ce tara noastra are nume "oarecum" relationat cu poporult.iganilor ?
rom, roma sau romaní ! ... dar mai ales de ce trebuie sa folosim noi romanii dubluR
cand scriem cuvantul rom ? ... in nici o alta limba din lume nu se scrie cu dubluR, acest cuvant !
noi suntem rumâni nu romani !
esperanto- rumanio
spaniola- rumano
engleza- rumanien
germana- rumanien
albanez- rumanie
bulgara- rumunye
cheha- rumunsko
croata- rumunije
daneza- rumænien
... etc
"romaní" cuvantul care insemna limba t.iganilor, are o asemanare "izbitoare" cu cel al cuvantului români ! ...

Edited by punctcom, 22 October 2016 - 02:19.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In engleza e romanian.

In franceza roumain.

Francezii au gitan si englezii gypsy pt. romulan...

Edited by loock, 22 October 2016 - 02:24.


#3
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Locuitorii Romei cum se numesc in limbile acelea?

Edited by Rixthinna, 22 October 2016 - 02:25.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Aia sunt urmasii primului val al migratiei indo-europene...adica tot romulani...

#5
punctcom

punctcom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.10.2016

View Postloock, on 22 octombrie 2016 - 02:20, said:

In engleza e romanian.

In franceza roumain.

Francezii au gitan si englezii gypsy pt. romulan...
ce-i aia romulan ? ... este din Star Trek ? Posted Image
yo sunt nascut pe vremea lu' G.G.Dej ! ... in copilaria mea, am intalnit oameni
batrani pe vremea aia care spuneau ca sunt rumâni ! ... (sunt ardelean)

Edited by punctcom, 22 October 2016 - 02:30.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai fiecare le zice cum vrea.

Ei insa isi zic doar intr-un fel, si ii considera tzacaniti pe cei care le spun rromi.

Rum e de origine turco-musulmano-persano-greceasca, deci nu ai motive sa te atasezi de acest termen.

Român este varianta latinizata.
Rûm este termen musulman, chiar preislamic, care la randul lui a plecat din greaca.

Edited by loock, 22 October 2016 - 02:36.


#7
punctcom

punctcom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.10.2016
yo traiesc "afara" din 1990 ! ... majoritatea cetatenilor din tarile UE, nu prea stiu sa deosebeasca
rumanul de rromul cu cetatenie romana ! ... asadar, in afara tarii, suntem cu totii rromi !  ...
(incerca sa scrii pe acest forum cuvantul t.igan ! ... ti- l "traduce" mai repede decat Google Traductor ! ... Posted Image)

Edited by punctcom, 22 October 2016 - 02:42.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai le spui care cum e.
Romulanii au denumiri consacrate in alte tari.

Atentie insa la Germania, pt. ca acolo au dat niste legi care au interzis folosirea termenului traditional, si nici ei nu mai stiu cum sa le zica...
Unii au zis sicti dar aia sunt doar un trib anume...
Traducerea pt rrom e roma si in Germana, deci e o varza generala.

Singura solutie e ca multiculti absurzi sa fie dati afara cu suturi in coor de pe unde sunt aciuati cu functii de conducere si cu impuneri de legi cretine si imbecile.

Am vazut romulani care i-au caftit pe cei care le-au spus altfel decat traditional, si toti cu care am avut contact, si mai simpli si mai spalati, au spus cam acelasi lucru - aia care le spun altfel decat traditional sunt prosti, pt. ca ei aia sunt si asa isi spun.

Democratie inseamna conducerea prostilor de catre prosti.
La asta duce democratia - legi cretine.

Edited by loock, 22 October 2016 - 02:49.


#9
punctcom

punctcom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.10.2016
am locuit in Germania 10 ani ! ... cetatenii romani de etnie rroma, si-au insusit o gramada de bani de la
sistemul german de protectie al minorilor ! ... daca ai 7 copii poti incasa (gratis) cca 2500 EUR/luna ! Posted Image
(apropos, yo am renuntat la cetatenia romana din 2003 ! ... desi sunt convins ca voi muri ca roman ! :) )

Edited by punctcom, 22 October 2016 - 02:50.


#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpunctcom, on 22 octombrie 2016 - 02:35, said:

...asadar, in afara tarii, suntem cu totii rromi !  ...
Tu poti sa fii ce vrei, eu unul ma consider român.

#11
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postpunctcom, on 22 octombrie 2016 - 02:28, said:

ce-i aia romulan ? ... este din Star Trek ? Posted Image
yo sunt nascut pe vremea lu' G.G.Dej ! ... in copilaria mea, am intalnit oameni
batrani pe vremea aia care spuneau ca sunt rumâni ! ... (sunt ardelean)
Confirm. Sint nascut in 1949.

View Postpunctcom, on 22 octombrie 2016 - 02:46, said:

am locuit in Germania 10 ani ! ... cetatenii romani de etnie rroma, si-au insusit o gramada de bani de la
sistemul german de protectie al minorilor ! ... daca ai 7 copii poti incasa (gratis) cca 2500 EUR/luna ! Posted Image
(apropos, yo am renuntat la cetatenia romana din 2003 ! ... desi sunt convins ca voi muri ca roman ! Posted Image )
A fost, dar acum nu mai e. De mult nu mai primesc nemții azilanți din România. Locuiesc in Landul Brandenburg.

View Postloock, on 22 octombrie 2016 - 02:39, said:

Pai le spui care cum e.
Romulanii au denumiri consacrate in alte tari.

Atentie insa la Germania, pt. ca acolo au dat niste legi care au interzis folosirea termenului traditional, si nici ei nu mai stiu cum sa le zica...
Unii au zis sicti dar aia sunt doar un trib anume...
Traducerea pt rrom e roma si in Germana, deci e o varza generala.

Singura solutie e ca multiculti absurzi sa fie dati afara cu suturi in coor de pe unde sunt aciuati cu functii de conducere si cu impuneri de legi cretine si imbecile.

Am vazut romulani care i-au caftit pe cei care le-au spus altfel decat traditional, si toti cu care am avut contact, si mai simpli si mai spalati, au spus cam acelasi lucru - aia care le spun altfel decat traditional sunt prosti, pt. ca ei aia sunt si asa isi spun.

Democratie inseamna conducerea prostilor de catre prosti.
La asta duce democratia - legi cretine.
În germania la rromi le zice oficial Roma und Sinti, iar popular Țigoinăr.
Da, asta e democratia; ai dreptate. In vest mai merge, dar la noi nu face doi bani. Nici la greci, bulgari, turci, unguri, nu merge democratia. la turci barem e doar un aspect de democratie, ca in fapt Erdogan e dictator. Are realizari exceptionale. Daca nu ar fi fost dictator nu ar fi facut nimic.

#12
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postpunctcom, on 22 octombrie 2016 - 02:46, said:

am locuit in Germania 10 ani ! ... cetatenii romani de etnie rroma, si-au insusit o gramada de bani de la
sistemul german de protectie al minorilor ! ... daca ai 7 copii poti incasa (gratis) cca 2500 EUR/luna ! Posted Image
(apropos, yo am renuntat la cetatenia romana din 2003 ! ... desi sunt convins ca voi muri ca roman ! Posted Image )
asta e o aberatie. pentru ca oricine isi da seama ca nu e rentabil. chiar si daca ai incasa suma aia ai 7 copii de crescut ......... deci nu iese socoteala

#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Rumun, Rumunia sunt termeni utilizati de cei care nu doresc să recunoască romanitatea noastră latină!

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asta nu mai stiu. in rest.....propun sa schimbam orice care seamana intre popoare ...denumiri....obiceiuri....limba...culori .....
ironic vorbind ofcourse

#15
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postpunctcom, on 22 octombrie 2016 - 02:35, said:

yo traiesc "afara" din 1990 ! ... majoritatea cetatenilor din tarile UE, nu prea stiu sa deosebeasca
rumanul de rromul cu cetatenie romana ! ... asadar, in afara tarii, suntem cu totii rromi !  ...
(incerca sa scrii pe acest forum cuvantul t.igan ! ... ti- l "traduce" mai repede decat Google Traductor ! ... Posted Image)
Da lasa tu ca mi-a zis mie un neamt la un moment dat ca romanii sunt tot rromi (el fiind brunet, mai inchis la culoare si sub media de inaltime) la care eu (care de fapt arat ca un neamt, par deschis si inaltime tipica de nordici) am vrut sa stiu de ce totusi crede asta. Era beat, alcoolemie 2,5 deci nu se poate discuta dar..."in vino veritas". Afli ce crede el sincer in prostia lui, neamtul de rand.

Cat despre Rom-ani. Am auzit ca o vreme zona europeana a Turciei s-a numit Romania (fara diacritici). Sau cel putin locuitorii isi ziceau Romani ca sa faca aluzie la latina. rromii cand au migrat in zona au stat ceva vreme si au imprumutat cumva numele. Asta era practic cronologic inainte ca boii de la Scoala Ardeleana sa faca trecerea fortata de la Dac la Roman. Pentru ca in multe istoriografii scrise de prin 1500, 1600 figureaza personalitati din istoria noastra cu nume de daci. Acuma eu stiu ca limba teoretic nu mai e aceeasi dar asta nu mai contreaza. Nici Franceza nu mai e o limba pur germanica (Francii fiind ultimii "colonizatori").

P.S. unde e "rrom" am scris tz.igan dar astia de la Softpedia sunt ipocriti.

Edited by LeopardSurd, 22 October 2016 - 07:36.


#16
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
toate imperiile au scos resursele din zona asta şi au făcut-o groapa lor de gunoi. nimic nou.
că acum este ţara zburătoarelor, e perfect normal din moment ce băştinoşii nu au nimic de spus.
încet-încet se cumpără teritoriul de către imperiu, stolul se va muta obligat-forţat.
apoi ciclul se reia

Edited by sarac.lipit, 22 October 2016 - 09:17.


#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postvyctoras1985, on 22 octombrie 2016 - 07:08, said:

asta e o aberatie. pentru ca oricine isi da seama ca nu e rentabil. chiar si daca ai incasa suma aia ai 7 copii de crescut ......... deci nu iese socoteala
nu-i o aberatie, parintii doar incaseaza banii, de crescut se cresc singuri din cersit si furtisaguri...deci este chiar foarte rentabil iar socoteala iese perfect!

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpunctcom, on 22 octombrie 2016 - 02:28, said:

ce-i aia romulan ? ... este din Star Trek ? Posted Image
yo sunt nascut pe vremea lu' G.G.Dej ! ... in copilaria mea, am intalnit oameni
batrani pe vremea aia care spuneau ca sunt rumâni ! ... (sunt ardelean)

Si Tiriac este ardelean.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate