Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

problema cu amplificator tda1562

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alexyousif

alexyousif

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.10.2016
am un amplificator tda1562q marca philips care cand il alimentez peste vreo 10 sec da curentul la boxa brusc, in sens inapoi se misca boxa. amplificatorul functiona pana atunci cand condensatorul de pe pinii 3 si 5 nu era bine lipit si facea niste mici scantei de la contactul slab. dupa 5secunde de facut scantei nu a mai mers. a mai avut o data problema cu condensatorul de pe pinul 1 se defectase condensatorul chiar daca era nou. stie cineva cum as putea repara? am urmat schema: https://www.google.r...xGYTw4BrfjYo-M:

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Amplificatorul este defect. Trebuie schimbat integratul.

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Incearca inainte de asta sa inlocuiesti cei 2 condensatori de 4700uF (pinii 3-5 si 13-15) cu alti condensatori.
Pot sa fie chiar si de capacitate mai mica, de exemplu 2200uF; Este important sa aiba aceeasi capacitate si sa fie lipiti bine (fara scantei).

Difuzorul tau are sper 4-8 ohm si nu ai umblat cu improvizatii de genul "leaga si difuzorul acela ca se aude mai tare". TDA1562Q e BTL si nu se impaca prea bine cu impedante mici pe iesire.

#4
alexyousif

alexyousif

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.10.2016
amplificatorul nerge si fara condensatori. condensatori sunt pentru a îi adauga watti

eu am luat amplificatorul din masina si avea amplificatorul + boxa lui boxa are 50 w si amplificatorul 70w

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Beam me up Scotty.

Edited by pelikanu, 22 October 2016 - 07:59.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 alexyousif, on 22 octombrie 2016 - 07:28, said:

amplificatorul nerge si fara condensatori. condensatori sunt pentru a îi adauga watti

eu am luat amplificatorul din masina si avea amplificatorul + boxa lui boxa are 50 w si amplificatorul 70w
Las-o moarta.La cum pui problena si cum te exprimi.....

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 alexyousif, on 22 octombrie 2016 - 07:28, said:

amplificatorul nerge si fara condensatori. condensatori sunt pentru a îi adauga watti

eu am luat amplificatorul din masina si avea amplificatorul + boxa lui boxa are 50 w si amplificatorul 70w
vyctoras, tu esti ?

#8
alexyousif

alexyousif

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.10.2016
ba da nu mai scrieti porcari, mai bine nu scrieti decat sa va enervati

#9
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 alexyousif, on 22 octombrie 2016 - 07:28, said:

condensatori sunt pentru a îi adauga watti
Tare asta! Și cum procedezi când îi cumperi, întrebi: "condensatori" ăștia câți "watti" au în ei?

Edited by Dobrin_M, 22 October 2016 - 12:07.


#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
De faft aşa este, condensatorii ăia sunt de la etajul "boost", care urcă tensiunea de alimentare la nivel mare de semnal.
Probabil s-a defectat integratul de la contactele imperfecte şi trebuie schimbat, cum ţi s-a sugerat mai sus.

#11
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Mersi mult!
Așa, ca fapt divers, am făcut și proiectare audio (multă) dar citisem în diagonală și doar postarea respectivă mi-a sărit în ochi, datorită modului de exprimare.

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 mihaicozac, on 22 octombrie 2016 - 12:59, said:

De faft aşa este, condensatorii ăia sunt de la etajul "boost", care urcă tensiunea de alimentare la nivel mare de semnal.
Probabil s-a defectat integratul de la contactele imperfecte şi trebuie schimbat, cum ţi s-a sugerat mai sus.
Dap, acum m-am uitat si eu un datasheet si intr-adevar asa este. Initial am crezut ca se refera la cel de pe bara de alimentare. Dar la cum a pus el problema si cum s-a exprimat mai-mai ca am crezut ca-i vyctoras.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate