Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Specializare FEEA

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Salut tuturor, anul acesta am terminat liceul si am luat bacalaureatu` cu 8.12(profil matematica-informatica) si nu m-am dus la facultate anu` acesta din diverse motive.
Eu mereu am vrut sa lucrez in domeniul bancar, si vreau sa ma ajutati in privinta asta deoarece nu am de la cine sa ma informez.

Eu stiu: HTML si putin PHP, insa nu am insistat pe ele pana acum, stiu foarte bine si 3ds max, blender si photoshop(asta nu are nimic de aface cu ce vreau eu sa fac, acestea le fac doar din pasiune).Am invatat 2 luni de zile c/c++ si de la pointeri in sus nu mai inteleg nimic, chiar nu ma atrage limbajul c++/java/c#...pur si simplu de la pointeri in sus nu mai inteleg nimic.

Eu vreau sa merg la FEEA ori pe: informatica economica ori pe contabilitate si informatica de gestiune, insa nu stiu unde.Multe persoane imi spun sa nu ma duc la aceste doua specializari ca dupa aceea voi lucra diferit de ceea ce voi invata acolo, insa eu cred ca nu este chiar asa...Daca inveti si iti dai silinta in acest domeniu poti prinde un post bun.

Eu nu vreau dupa absolvire un post cu castiguri de 2000 euro si vrajeli dinastea:)), eu vreau sa imi gasesc dupa terminare un job in domeniul contabilitatii chiar pe un salariu de 1200-1600 lei, doar sa prind experienta si sa stiu cum se mananca aceasta profesie.Am un prieten care imi spune ca la informatica economica se face C++ si multa programare ca la AC sau facultatea de mate-info si asta nu vreau...eu vreau sa folosesc programele create de acestia:)).

Va rog daca ma puteti ajuta in privinta asta, ce sa aleg ?

Va multumesc foarte mult.

Edited by RazvanQR, 22 October 2016 - 00:21.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Salut tuturor, anul acesta am terminat liceul si am luat bacalaureatu` cu 8.12(profil matematica-informatica) si nu m-am dus la facultate anu` acesta din diverse motive.

Eu mereu am vrut sa lucrez in domeniul bancar, si vreau sa ma ajutati in privinta asta deoarece nu am de la cine sa ma informez.

Eu stiu: HTML si putin PHP, insa nu am insistat pe ele pana acum, stiu foarte bine si 3ds max, blender si photoshop(asta nu are nimic de aface cu ce vreau eu sa fac, acestea le fac doar din pasiune)
Am invatat 2 luni de zile c/c++ si de la pointeri in sus nu mai inteleg nimic, chiar nu ma atrage limbajul c++/java/c#...pur si simplu de la pointeri in sus nu mai inteleg nimic

Eu vreau sa merg la FEEA ori pe: informatica economica ori pe contabilitate si informatica de gestiune, insa nu stiu unde.
Multe persoane imi spun sa nu ma duc la aceste doua specializari ca dupa aceea voi lucra diferit de ceea ce voi invata acolo, insa eu cred ca nu este chiar asa...
Daca inveti si iti dai silinta in acest domeniu poti prinde un post bun.

Eu nu vreau dupa absolvire un post cu castiguri de 2000 euro si vrajeli dinastea:)), eu vreau sa imi gasesc dupa terminare un job in domeniul contabilitatii chiar pe un salariu de 1200-1600 lei, doar sa prind experienta si sa stiu cum se mananca aceasta profesie
Am un prieten care imi spune ca la informatica economica se face C++ si multa programare ca la AC sau facultatea de mate-info si asta nu vreau...eu vreau sa folosesc programele create de acestia:)).

Va rog daca ma puteti ajuta in privinta asta, ce sa aleg ?
Va multumesc foarte mult.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este un pas bun. Ai invatat sa editezi postarea si sa folosesti paragrafele.
Nu conteaza ca acum, eu si cei care au dat like (Ann0nyym0us,  Arianna-D ) parem niste fraieri.
Inveti din mers si asta insemna ca este bine bine pentru tine. Iti trebuie si mai mult curaj si o sa te descurci, oriunde mergi.

Edited by pasilla, 22 October 2016 - 00:39.


#4
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Dacă vrei info, te duci la Uaic informatica, nu mă Feaa


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Eu mereu am vrut sa lucrez in domeniul bancar
Atunci mergi la finante-banci. Nu-ti garanteaza nimeni dar e o sansa.

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Eu vreau sa merg la FEEA ori pe: informatica economica ori pe contabilitate si informatica de gestiune
Informatica economica ai exclus-o prin fraza:

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Am invatat 2 luni de zile c/c++ si de la pointeri in sus nu mai inteleg nimic, chiar nu ma atrage limbajul c++/java/c#...pur si simplu de la pointeri in sus nu mai inteleg nimic.
asa ca mai ramane contabilitatea.

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Daca inveti si iti dai silinta in acest domeniu poti prinde un post bun.
Desigur. Doar ca datul asta sa nu fie numai declarativ,

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Eu nu vreau dupa absolvire un post cu castiguri de 2000 euro si vrajeli dinastea:)), eu vreau sa imi gasesc dupa terminare un job in domeniul contabilitatii chiar pe un salariu de 1200-1600 lei, doar sa prind experienta si sa stiu cum se mananca aceasta profesie.
Astea le vei prinde. Da' nu trebuie sa ramai cu tinta aici!

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Am un prieten care imi spune ca la informatica economica se face C++ si multa programare ca la AC sau facultatea de mate-info si asta nu vreau...eu vreau sa folosesc programele create de acestia:)).
Cei care vin aici urmaresc de fapt informatica din poveste, nu economia, asa ca ai lamurit-o ca nu o vrei. Sterge-o din lista.

#6
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Am un prieten care imi spune ca la informatica economica se face C++ si multa programare ca la AC sau facultatea de mate-info
Habar nu are ce spune.

View PostRazvanQR, on 21 octombrie 2016 - 23:53, said:

Job-ul la care tintesti tu in sistemul bancar cel mai probabil va fi inlocuit de un bot, dar nu-i problema, mergi la FEEA.:lol:

#7
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Mda, mulțumesc pentru răspunsuri.Din câte văd nimeni nu prea recomanda contabilitate...

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ai mentionat HTML, PHP, 3ds max, blender si photoshop. Plecand de la asta, cum ai ajuns la contabilitate? Ai stat macar vreo ora langa cineva in timp ce ocupa ce contabilitate sa vezi cam ce presupune?

#9
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Nu am alta posibilitate, nu mă prinde deloc programarea(C++)dar mă descurc foarte bine la mate și fizică(am fost la olimpiade iar la fizica am ajuns la națională) și nu am alta posibilitate unde sa mă duc...Majoritatea îmi spun AC dar nu știu programare, și m-am gândit la construcții dar nu știu....sunt tare tulburat

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRazvanQR, on 22 octombrie 2016 - 14:32, said:

Din câte văd nimeni nu prea recomanda contabilitate...
Asta te doare pe tine? Vrei un lucru, obtine-l. Irelevant parerea altora care nu vor acel lucru!

View PostRazvanQR, on 22 octombrie 2016 - 15:11, said:

nu mă prinde deloc programarea(C++)dar mă descurc foarte bine la mate și fizică(am fost la olimpiade iar la fizica am ajuns la națională)
Daca ai pricepe matematica aia si fizica in mod logic, nu vad cum n-ai intelege programarea!

View PostRazvanQR, on 22 octombrie 2016 - 15:11, said:

Majoritatea îmi spun AC dar nu știu programare
Se invata (acum cat si la facultate) daca asta ti-ai dori.

In rest, citeste/testeaza despre fiecare si vezi care se lipeste de tine, nu are nimeni in locul tau solutia optima tie.

Edited by neagu_laurentiu, 22 October 2016 - 15:32.


#11
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Nu am o direcție în programare, asta e ideea care mă face poate sa nu progresez...Profesoara mea din liceu a zis că programarea în c++/java este foarte grea și nu este accesibila oricui și cine știe mate nu trebuie sa știe neapărat și programar...

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Numeri pe degete profesori de info asa buni carei stau in liceu sa predea!
Eu nu spun sa mergi spre IT, doar discutam pe marginea subiectului.

Edited by neagu_laurentiu, 22 October 2016 - 16:36.


#13
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Am înțeles, însă eu vreau sa spun dacă merita specializarea asta: contabilitate și informatică de gestiune, deoarece părinții fac niște sacrificii sa merg la facultate (în Cluj vreau) și nu vreau sa o fac degeaba...

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
De contabili are nevoie tara. Insa trebuie sa stii ca o astfel de pozitie o poate ocupa si persoanele de la celelalte specializari economice. Sigur, aici sunt ceva cursuri mai multe dar asta nu inseamna ca altcineva nu poate suplini, documentatie exista cata vrei. Iar cum tu tintesti la aia "1200-1600 lei", ii vei prinde daca se va lipi si meseria de tine.

#15
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Am înțeles, îți mulțumesc foarte mult pentru ajutor.Am da studiez C++ și am să insist pe el foarte mult sa văd unde pot ajunge.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
C++ e doar un limbaj dintre multe altele. Iar in viata profesionala le tot schimbi. Asa ca poti incepe si cu altu' daca asta pare o bariera. Insa un profesionist n-are voie sa faca alegeri asa drastice. Toate-s instrumente. Iar pointerul ala e o amarata de indicare spre o locatie de memorie, nu-i mare teorie.

Edited by neagu_laurentiu, 22 October 2016 - 18:16.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRazvanQR, on 22 octombrie 2016 - 15:11, said:

nu am alta posibilitate unde sa mă duc

Nu vrei AC, asta e; nu-ti baga nimeni de vina.
Dar sa zici ca nu ai alta posibilitate decat contabilitate mi se pare ciudat. Uita cate facultati mai exista pe domeniul tehnic in Cluj: http://www.utcluj.ro...atea/facultati/
  • Facultatea de Arhitectura si Urbanism
  • Facultatea de Automatica si Calculatoare
  • Facultatea de Constructii
  • Facultatea de Constructii de Masini
  • Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei
  • Facultatea de Ingineria Materialelor si a Mediului
  • Facultatea de Inginerie Electrica
  • Facultatea de Instalatii
  • Facultatea de Mecanica


#18
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Vreau sa va întreb dacă la facultatea de informatică( Cluj/Timisoara ) se fac cursuri despre algoritmica, mă refer la grafuri, algoritmul lui Lee și multe altele sau se face mai mult OOP?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate