Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cel mai rapid CMS

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Salut! Caut si eu un CMS rapid care sa aiba baza de date MySQL si sa aiba panou de control care sa permita cel putin editarea paginilor.
Wordpress e prea mare pentru ce am eu nevoie, si prea lent pe gazduire gratuita.
Nu am nevoie de extensii aditionale, sau alte tampenii. Pur si simplu un CMS cat de cat frumos si rapid.

Edited by red46, 21 October 2016 - 20:15.


#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Cel mai rapid e când ai paginile făcute în HTML (eventual cu un backend pur). Dacă mai pui și un Varnish, paginile se încarcă instant (± latența).

Edited by RedDev, 21 October 2016 - 20:18.


#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View PostRedDev, on 21 octombrie 2016 - 20:18, said:

Cel mai rapid e când ai paginile făcute în HTML (eventual cu un backend pur). Dacă mai pui și un Varnish, paginile se încarcă instant (± latența).
Doresc conexiune cu o baza de date MySQL, iar HTML nici nu stie ce e aia.

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Eventual un backend construit simplu și la obiect. Mi-am făcut un blog în vreo două zile și încarcă articolele în 400 - 500 ms. Cel mai mult durează prostia de butone Facebook deși am pus javascript-ul la capătul template-ului (paginii).

Edited by RedDev, 21 October 2016 - 20:25.


#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Pana la urma am renuntat la ideea de a folosi o baza de date mysql, asadar am cautat CMS-uri flat-file.
Ce am gasit mai interesant:
1.Kirby
2.PicoCMS
3.BatFlat

#6
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
O alternativa putin mai light decat Wordpress ar fi TextPattern
Daca vrei si mai light mai pot da exemple.

#7
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
gelform.com/gelcms/

#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postred46, on 21 octombrie 2016 - 20:36, said:

Pana la urma am renuntat la ideea de a folosi o baza de date mysql, asadar am cautat CMS-uri flat-file.
Grav?
Cu mentiunea ca nu l-am investigat cum se cuvine.
https://getgrav.org/

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Pe vremuri am avut si eu ideea asta proasta si am pus un CMS foarte light cu care m-am chinuit urmatorii doi ani cu probleme de securitate, compatibilitate, tot felul de bugs care apareau si inevitabil erau rezolvate cu intarziere deoarece niciun CMS nu are atatia oameni care lucreaza la el precum Wordpress.

Deci indicatia mea e sa pui WP si sa cauti metode a-l minimiza, trebuie sa existe ceva pluginuri care sa-l faca mai mic si rapid in schimbul functionalitatilor de care nu ai oricum nevoie.

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Daca mergi pe WP, unul din lucrurile importante e sa nu ii pui multe pluginuri, strict doar ce iti trebuie, iar tema sa o optimizezi cat mai bine, nu doar sa o iei de undeva, sa o arunci pe site si sa o activezi. Bineinteles, cache-ul e sfant.
Chiar daca e pe WP, poti face ca o pagina sa se incarce intr-o secunda si sa nu treaca de 80-90ms la descarcarea unui fisier, iar TTFB-ul sa stea sub 50-60ms. Dar pentru asta trebuie lucrat bine codul, nu doar download-activate.

#11
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
CMS-uri sunt cu zecile de mii, problema e ca putine au nivelul lui WP de suport gratuit... fiind popular gasesti explicatie cum sa faci orice la o cautare google distanta.
Iar daca siteul ala nu e doar unul basic de prezentare pe care il faci si uiti de el... atunci o sa ai nevoie de niste modificari in timp, pe care la celelalte CMS-uri nu o sa le poti face usor, pentru ca nu o sa stii cum. Daca siteul e facut doar de prezentare scurta de dragul de a avea firma site, atunci poti sa pui orice, oricum trafic mare nu va avea si nevoie de modificari la formatul actual nu va avea, iar daca va avea vei putea schimba CMS-ul rapid ca are tot siteul cateva pagini.

#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
cel mai bine wordpress + pluginuri

7+ Best Plugins to Speed Up Your WordPress Site (2016) : https://85ideas.com/...wordpress-site/

15 Easy Ways To Speed Up WordPress : http://www.sparringm...d-up-wordpress/

#13
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Multe din pluginurile alea de speed nu fac decat sa incetineasca... Exact cum sunt unele teme care se incapataneaza sa implementeze feature direct in teme care deja exista in Wordpress by default... adica ingreuneaza aiurea si se mai vand si la preturi premium.
Iar daca ai un site ce necesita real-time update, cu articole si comentarii multe cachingul devine incomod.

#14
Sto85

Sto85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.10.2016
La wordpress trebuie sa incerci sa ai cat mai putine pluginuri, < 10 recomandat.
In general e de preferat sa folosesti wp pentru ce a fost el conceput, adica blogging.

Eu am cumparat 2 teme: una pentru site de anunturi si una pentru site de cupoane.
Chiar daca am dat peste 70$ pe fiecare, am renuntat la ele, pentru ca erau foarte complicate si mergeau greu.
Acum prefer sa imi customizez o tema normala cu "Advanced custom fields" daca am nevoie de functionalitati in plus ptr wp si e mai ok.

#15
oxus

oxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 01.09.2003
Salut.
Iti propun un cms simplu care nu necesita baza de date, opensurce, are deja ani buni de dezvoltare in spate, templatingul este extrem de usor , panou de administare, etc:
CMSimple

#16
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
php fusion nu stiu cat de rapid e dar se deschide in 0,04 sec

Attached Files



#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Poate vrei sa zici vreo 2 secunde(full page load)...
Spoiler

Am vazut WP-uri care se incarca mult mai bine ca asta... Poate daca l-ai optimiza la partea de imagini atunci ar fi ceva mai ok, 6 mb de imagini e cam mult.

#18
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
arata in stanga paginii in footer 0,04 sec, in fine, mai mult nu cunosc...


acum am vazut 2 sec, cu ce soft ai analizat?

Edited by c_anicai, 22 November 2016 - 14:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate