Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

E ok să folosesc bateria externă?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Bună seara!
Tocmai am primit o baterie externă (de la o conferință la universitate) pe care apare logul Orange și scrie Power up 4G, pe față, iar pe spate scrie Capacity 2000 mAh LOT:140116, RoHs,  Made in China
N-am avut până acum o baterie externă, Telefonul meu mobil este Microsoft Lumia 532 iar încărcătorul original este ăsta https://mobymemory.c...ug-charger.html
Este ok să folosesc această baterie externă la mobilul meu? Nu mă pricep la detaliile tehnice. Am înțeles de la cineva cum că acel voltaj cotează doar, la output, fiindcă dacă folosești un încărcător cu voltaj mai mare decât cât este corespunzător pentru telefonul tău este ceva risc la telefon.
Așadar, îl pot folosi pe acesta liniștit de câte ori am nevoie?
Am la el un cablu, la un capăt e interfață USB iar la celălalt interfață microUSB 2.0. Cred că intefață este cuvântul corect, de aceea l-am folosit.
În momentul în care îl conectez la telefonul mobil se aprind ambele leduri, cu culoarea albastru iar în momentul în care îl conectez la laptop, ca să îl încarc, în primul rând nu primesc nicio notificare, iar în al doilea rând se aprind două leduri, cu culoarea roșu, care pâlpâie în continuu. Deci presupun că în momentul în care bateria externă este încărcată complet acele două leduri vor înceta a pâlpâi.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

#2
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Poza cu bateria ezxterna?

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mai multe detalii cu bateria.... sa nu fie de auto cumva.

Daca este dedicata pentru smartphone, nici o problema,,,,

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Asta e?
[ https://www.orange.ro/servicii-iesite-din-oferta-orange/baterie-externa-power-up/imagini/header-baterie-ext.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e nici o problema ca incarci telefonul cu asta.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
da, te ţine un videoclip mai lunguţ...dacă ai bateria ta full, desigur!

#6
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 tigerheart, on 21 octombrie 2016 - 19:46, said:

Asta e?
[ https://www.orange.ro/servicii-iesite-din-oferta-orange/baterie-externa-power-up/imagini/header-baterie-ext.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e nici o problema ca incarci telefonul cu asta.

Da. Doar culoarea diferă, în loc de albastru (acolo unde intră cablul micro USB 2.0) eu am galben. :D

#7
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Despre ce voltaj vorbesti? 2000 mAh e capacitatea. Voltajul (sau tensiunea) se masoara in volti, si ar trebui sa aiba 5V. Cel mai probabil iti faci griji degeaba.

#8
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Poti sa o folosesti linistit!

#9
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 keta, on 21 octombrie 2016 - 19:40, said:

Mai multe detalii cu bateria.... sa nu fie de auto cumva.

Daca este dedicata pentru smartphone, nici o problema,,,,

Cum auto? :-?

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Am primit si eu 2 din astea in martie. Au murit ambele in septembrie (stateau nefolosite).
Le-am schimbat in magazin Orange cu altele ce erau acolo la incarcat. Nu incarca o baterie mai mare de 1500 mA full.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E ok bateria. Incarc-o cu un incarcator de telefon de aprox 1A ca va dura f mult pana se incarca de la laptop. E incarcata complet cand se sting toate ledurile si dureaza niste ore chiar si la 1A.
NU baga niciodata ambele capete ale cablului in ea desi poate parea tentant, ca iei foc.
Legat de cat incarca, e normal sa nu incarce complet o baterie cu aceeasi capacitate ca a ei pt ca ririca tensiunea de la 3.7V la 5V, celula din ea avand o energie totala de 7.4Wh (3.7V x 2000mAh), ridicand tensiunea la 5V si energia ramanand aceeasi rezulta o capacitate de aprox 1500mAh la un randament de 100%. Scazand randamentul transformarii tensiunii din 3.7 in 5V si randamentul incarcarii bateriei telefonului mai ramai cu vreo 1200mAh utili adica vei incarca complet o bateriei de 1200 daca tii tel inchis. Mi se pare ok ca si backup pt sit de urgenta.

Nu o pastra descarcata ca va muri repede. Indicat ar fi nici la 100% sa nu fie pastrata. Dupa ce ai folosit-o bag-o la incarcat dupa care leag-o vreo 5-10 min la telefon sa mai scada putin sub 100%. Asta daca vrei sa o pastrezi mai mult desi la cat costa una, 10-15 lei, poate nu merita deranjul.

#12
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
foloseste-o, oricum e de unica folosinta :)

#13
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 underb, on 22 octombrie 2016 - 06:26, said:

E ok bateria. Incarc-o cu un incarcator de telefon de aprox 1A ca va dura f mult pana se incarca de la laptop. E incarcata complet cand se sting toate ledurile si dureaza niste ore chiar si la 1A.
NU baga niciodata ambele capete ale cablului in ea desi poate parea tentant, ca iei foc.
Legat de cat incarca, e normal sa nu incarce complet o baterie cu aceeasi capacitate ca a ei pt ca ririca tensiunea de la 3.7V la 5V, celula din ea avand o energie totala de 7.4Wh (3.7V x 2000mAh), ridicand tensiunea la 5V si energia ramanand aceeasi rezulta o capacitate de aprox 1500mAh la un randament de 100%. Scazand randamentul transformarii tensiunii din 3.7 in 5V si randamentul incarcarii bateriei telefonului mai ramai cu vreo 1200mAh utili adica vei incarca complet o bateriei de 1200 daca tii tel inchis. Mi se pare ok ca si backup pt sit de urgenta.

Nu o pastra descarcata ca va muri repede. Indicat ar fi nici la 100% sa nu fie pastrata. Dupa ce ai folosit-o bag-o la incarcat dupa care leag-o vreo 5-10 min la telefon sa mai scada putin sub 100%. Asta daca vrei sa o pastrezi mai mult desi la cat costa una, 10-15 lei, poate nu merita deranjul.

Mersi mult de informații! La partea tehnică, chiar nu mă pricep. Am măcar acum puțin habar care este diferența între voltaj și amperaj, iar la voltaj acel input și output. Deci pe mine să înțeleg că mă taxează că output-ul din bateria externă (3.5 V) este mai mic decât output-ul de la încărcătorul original (5 V).
Totuși, este foarte ok, am primit-o gratis. :)

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Ai 5V si la bateria externa pe USB. Nu te speria. E ok, dar nu tine mult.

#15
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Piti sa o folsesti linistit. Am si eu una si merge fără probleme. Se incarcacu orice incarcator cu micro-usb.

#16
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
exact
Deci presupun că în momentul în care bateria externă este încărcată complet acele două leduri vor înceta a pâlpâi.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 dannyetlv, on 22 octombrie 2016 - 10:18, said:

Mersi mult de informații! La partea tehnică, chiar nu mă pricep. Am măcar acum puțin habar care este diferența între voltaj și amperaj, iar la voltaj acel input și output. Deci pe mine să înțeleg că mă taxează că output-ul din bateria externă (3.5 V) este mai mic decât output-ul de la încărcătorul original (5 V).
Totuși, este foarte ok, am primit-o gratis. Posted Image
Celula din powerbank are 3.7V.
Tot in powerbank este un mic montaj electronic care ridica tensiunea la 5V dar cum montajul ala nu are cum sa dea mai multa energie (Wh) decat ai in celula, capatitatea powerbankului devine 1500mAh.
3.7V x 2000mAh = 7.4Wh=5V x 1500mAh.

 TheRipper0607, on 22 octombrie 2016 - 07:28, said:

foloseste-o, oricum e de unica folosinta Posted Image
Am una identica vanduta de eboda. Spre surprinderea mea si-a mentinut capacitatea si nici nu se descarca daca sta nefolosita.
Singura problema e cand e lasata descarcata cu saptamanile si e valabil cam la oroce powerbank.

Edited by underb, 22 October 2016 - 19:48.


#18
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
bateriile externe au dezavantajul ca se descarca cand nu sunt folosite.
asa ca poti avea surpriza ca bateria scoasa din sertar sa nu mai incarce telefonul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate