Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Licitatie eBay

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016
Salut tuturor, vin si eu cu o mică problemă, un vecin m-a rugat să aflu ce se ĂŽntâmplă dacă el a licitat greșit la alta licitatie și acum nu o mai poate plati, după ce acesta a castigat-o.
Am contactat vânzătorul și i-am explicat situația, și dacă poate sa anuleze orderul. El a spus că există un anumit delay și că nu-l poate anula, am contactat și serviciul ebay, iar ei mi au spus că este prea târziu ca ei să o ĂŽnchidă si sa anunț vânzătorul.
ASADAR, AS DORI SA STIU CE SE INTAMPLA DACA ACESTA CASTIGA O LICITATIE SI NU O POATE PLATI!? (deoarece nu dorește acest item, a licitat greșit vânzarea)
Merși frumos.

Edited by Lucianmarius55, 21 October 2016 - 18:29.


#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Vorbeste cu vanzatorul si obiectul va fi repus la vanzare sau va merge la urmatoarea cea mai buna oferta.

Am patit sa prind obiecte mai ieftine asa :D

#3
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
licitatia s a terminat cu vecin castigator sau este inca in curs de desfasurare[neterminata] ?
de abia am inteles ce ai scris !

Edited by tonyvn, 21 October 2016 - 18:37.


#4
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016
Salut, am precizat la început, după ce acesta a castigat-o.
Ce consecinte primește dacă nu plătește?

#5
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
suspendare cont ebay

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 tonyvn, on 21 octombrie 2016 - 18:45, said:

suspendare cont ebay

In cel mai rau caz.

#7
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016

 f300, on 21 octombrie 2016 - 18:55, said:


In cel mai rau caz.

si singurul !! nu exista alternativa decat plata produsului .regulile sunt foarte stricte .
ce valoare are produs ? ce produs este ? cat a fost pret final ? poate are noroc sa gaseasca cleent :)

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Daca a pus cu un zero prea mult slabe sanse sa gaseasca alt client sa revanda :)

#9
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Stai linistit ca nu se intampla nimic. o sa te anunte sa platesti de 2 ori dupa care licitatia se reactiveaza.In aces timp poti bloca contul de card cu care ai fost inscris pe ebay.
Simultan vei scrie la ebay ca a fost o greseala ..acelasi raspuns il trimiti si aceleasi scuze la vanzator..ATAT. nu iti nimeni capal. E o vrajeala ca vai iti inchide contul ca vai ce patesti.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 tonyvn, on 21 octombrie 2016 - 18:45, said:

suspendare cont ebay

Daca e la prima abatere, nu.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
io ştiam că te iradiază, apoi îţi scoate unghiile apoi îţi ia casa!

#12
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Calificativ negativ nu primeste?

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu. S-ar putea.

#14
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Nu inteleg cum a licitat din greseala la alta licitatie... mai degraba s-a razgandit dupa, sau s-a prins ca a supralicitat dupa ce a castigat.

Edited by alym, 21 October 2016 - 20:03.


#15
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Vanzatorul oricum este in pierdere cu comisionul de listare. Banii din cont nu se extrag singuri prin paypal. Trebuie sa avizezi plata. consider ca cel mai cinstit lucru este sa vorbeasca cu vanzatorul si sa-i plateasca comisionul de listare. In acest fel nu va fi niciun litigiu. Ebay nu urmareste tranzactiile postvanzare  daca nu exista o reclamatie. Poate sa cumpere efectiv produsul siu sa-l repuna el in vanzare. Cat timp au fost "licitatori" inseamna ca are cautare. Exista si posibilitatea sa obtina un pret mai bun decat cel de achzitie. Dar asta se cheama altfel.

#16
catalin74-2

catalin74-2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2006
Salut.
Nu se intampla nimic.
Am avut si eu 2 licitatii la care cumparatorul nu a mai platit.  
Tu ca si cumparator nu poti anula o licitatie  castigata.  
   Vanzatorul ca sa isi recupereze  comisionul si sa anuleze licitatia o sa deschida un caz la Resolution Centre (I sold an item. 1.I haven't received my payment yet.  sau 2. The buyer and I agree to cancel a transaction.) .  
Urmeaza sa primesti un e- mail de la ebay cum ca vanzatorul vrea sa anuleze licitatia.  Acum poti sa fi de acord si sa anulezi licitatia , sau va fi anulata automat peste 10 zile.  
Nu trebuie sa platesti niciun comision .  
Nu o sa primesti nici  calificativ negativ pentru ca nu exista aceasta optiune la vanzator( negativ poti da tu , ca si cumparator)  
Vanzatorul are 3 variante de evaluare a tranzactiei, eventual te poate raporta la ebay.
Rate this transaction
1. Positive
2. Report this buyer
3. I'll leave Feedback later.

#17
RAMIUS

RAMIUS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.06.2007
Va salut, poate ma ajutati si pe mine...
am facut mai multe cumparaturi prin licitatii pe eBay,in general electronice, si  am constatat o diferenta de vreo 150 euro pe card,desi in mintea mea am pus la socoteala si taxele de transport....
Mentionez ca am participat la mai multe licitatii, iar pe unele le-am pierdut(am renuntat) platind mereu la cele castigate prin PAY-PAL dintr-un cont bancar in euro...
Intrebarile mele sunt:
1.Daca participi la o licitatie pe eBay ti se opreste automat un procentaj, indiferent daca pierzi sau castigi?Nu am gasit nicaieri regulile de licitatie pe e-Bay...
2.Sau banca iti pune anumite comisioane la plata prin PAY-PAL?
Va multumesc anticipat pt. explicatii!!

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
1. Nu.
2. In principiu nu, dar iti vinde valuta, daca e in lei contul din banca si moneda din paypal e in valuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate