Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Un sfat, va rog...

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
september1st

september1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.05.2007
Am citit foarte multe topicuri de profil si, ca intotdeauna, parerile si recomandarile sunt impartite.
Drept urmare, indraznesc sa va cer o parere in mod direct.

Asadar, se dau urmatoarele:
- proaspat posesor de permis;
- fara masina in familie / fara antecedente de condus, in afara orelor de scoala;
- raport condus: urban (Bucuresti) 70% - rural 30%;
- buget maxim: 4000 euro;

Instructorul mi-a recomandat masina pe care o poseda, respectiv SKODA, in paralel am vazut si cateva modele de Opel (Corsa, Astra) iar cand am intrebat un mecanic ce mi-ar recomanda dintre cele doua (fara a aprofunda o motorizare anume) mi-a spus VW Posted Image
Drept urmare, am analizat si cateva modele de VW, situate in propriul buget (Polo, Golf, Bora, Passat).

Ce am eu nevoie? In primul rand o masina fiabila - sunt perfect constient ca in prima faza masina va fi sub/supraturata, i se va opri motorul, diversele componente se vor deprecia mult mai des decat in mod normal, fapt care se adauga oricum la gradul de uzura deja existent al masinii.

Nu ma intereseaza, in aceasta faza:
- puterea excesiva (> ~ 100 CP);
- modele gen Ford KA, Chevo Spark, SMART, etc

M-am concentrat pe modele Hatchback & Sedan, in masina voi circula in mod egal singur dar si cu familia / prietenii deci spatiul interior este important. Totodata, caut ca masina sa aiba si un portbagaj decent. Personal inclin catre VW Polo sau Golf 5, motorizari de 1.4 / 1.6 pe benzina fara sa exclud si interesul pentru Skoda Octavia sau VW Passat.

Apreciez recomandari bazate pe experientele proprii cu cele trei marci enumerate mai sus (S, O, VW). Evitati off-topicurile si ironiile mai mult sau mai putin fine. Desi le apreciez, in cazul de fata ne vor face sa ne pierdem timpul in mod reciproc.

Multumesc in avans!

#2
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Multi recomanda VAG (Skoda, Seat, VW, Audi) ca au auzit ei ca e mai ieftina la intretinere, adica gasesc mai usor piese uzate cand cad piesele pe masina lor... ca e plina tara de VAG si rable la dezmembrari.
Si cum in Romania nu se concepe sa cumperi o piesa noua cand se cere inlocuita cea veche...

Edited by alym, 21 October 2016 - 17:18.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Trebuie sa te hotarasti mai bine in legatura cu caroseria. E un salt urias de la Polo la Passat. Ori mergi pe hatch ori pe sedan. Polo e din clasa mica. Exclude-o din lista ca nu o sa ai parte de spatiu prea mult pentru familie si bagaje. 1.6 pe passat e cam micut si gurmand pt caroseria respectiva, dar pe golf se descurca binisor. De 1.4 aspirat sa te feresti. Lenese si consumatoare. De preferat un diesel 1.9tdi sau 2.0 tdi in functie de anul de fabricatie daca vrei octavia sau passat.

Edited by Serafim606, 21 October 2016 - 17:21.


#4
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Opel Astra H.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@september1st, daca esti "proaspat posesor de permis" eu te sfatuiesc sa cumperi o masina cu care sa capeti experienta !
Ca pana inveti sa conduci fara probleme sigur vei lovi, zgaria, acroșa masina.

Asa ca mai bine iti cumperi o masina ieftina sa nu iti para rau ca o strici din cauza lipsei de "soferie".
O masina cu care sa capeti experienta ar fi Matiz, sau alt model dar ieftin si comod la interior.

#6
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Pentru rulaj urban (Bucuresti) 70% si 30% rural (banuiesc extraurban), recomand motor pe benzina si clasa compacta. Clasa medie pentru oras si mai ales pentru incepator nu as recomanda. La fel n-as recomanda diesel pentru rulaj urban fiindca acesta se preteaza pentru drumuri lungi, nu pentru frecat de ici colo prin oras.  Daca ai nevoie de portbagaj cand mergi la cumparaturi, concedii, excursii,etc. cu familia, atunci s-ar putea ca un hatchback sa fie prea mic pentru bagajele familiei. Daca consideri ca este suficient un hatchback, atunci Golf sau Astra H, daca ai nevoie de portbagaj mai mare, atunci Astra H sedan, Jetta, Octavia (este o berlina cu haion, deschidere mare a portbagajului) sau Golf break, Astra H break. Stabileste-ti nevoile viitoare (cu privire la portbagaj) si apoi cauti masina care iti place mai mult. Daca masina ar fi doar pentru tine, atunci recomandabil ar fi o masina din clasa mica pentru oras (Polo, Fabia, Corsa), dar daca va fi pentru toata familia, atunci recomand clasa compacta. Banii (4000 euro) nu sunt multi si de aceea trebuie sa cauti cu atentie si sa cumperi masina pe care o gasesti in cea mai buna stare la acesti bani.

#7
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
la 4000 euro tine 1000 pentru intretinere, ai grija la asigurare.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postseptember1st, on 21 octombrie 2016 - 17:08, said:

. Personal inclin catre VW Polo sau Golf 5, motorizari de 1.4 / 1.6 pe benzina fara sa exclud si interesul pentru Skoda Octavia sau VW Passat.

VW Polo sau Golf clar... te-ai gandit bine. Neaprat TDI (restul sunt masini de jucarie), Nu are rost sa compari cu Skoda, Ford sau cu Opel Corsa ca nu incape comparatie.

Edited by rosix, 21 October 2016 - 18:31.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Seat Leon 1M 1.6 benzina.
Practic e un amestec intre Golf 4 si Audi A3.
O sa-ti placa.

#10
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Eu as opta pentru Mazda3. Stiu, tot poporul e cu Volkswagenul, cu Opelul, germana sa fie si e bine.
Nu. Intreaba niste posesori de Mazda si o sa te convingi.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postun huligan, on 21 octombrie 2016 - 18:53, said:

Eu as opta pentru Mazda3. Stiu, tot poporul e cu Volkswagenul, cu Opelul, germana sa fie si e bine.
Nu. Intreaba niste posesori de Mazda si o sa te convingi.
Eu ca posesor de Mazda crezi ca nu i-as fi putut recomanda tot o Mazda?
Lasa-l sa-si faca "ciclul primar" pe un Leon, si dupa 1-2-3 ani, depinde de cat va conduce in anii astia, sigur se va orienta spre o Mazda.
Nu de alta, dar e pacat sa strice o Mazda tinand cont ca e incepator.

#12
senxei

senxei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.07.2007
eu as zice o astra g hatchback pentru inceput - se conduc foarte usor si sint fiabile si ieftine la piese. si apoi un h combi daca o sa vrei mai mult spatiu pt bagaje.

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Eu as merge pe o benzinara simpla, aspirata.
De obicei astea-s asiatice. Coreene si japoneze.

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Nu exista masina de incepator' ia ce iti place si nu considera ca poporul de pe forum e mai avizat ca tine sa ia o decizie; singurul meu sfat e sa nu te arunci la masini premium cu preturi atragatoare; in locul tau as lua un Sandero / Logan nu pentru ca esti incepator ci pentru ca e mai usor de intretinut si suficient de fiabile in banii aia....restul au sanse mari sa fie pocnitori

#15
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postericmario, on 21 octombrie 2016 - 19:03, said:

Eu ca posesor de Mazda crezi ca nu i-as fi putut recomanda tot o Mazda?
Lasa-l sa-si faca "ciclul primar" pe un Leon, si dupa 1-2-3 ani, depinde de cat va conduce in anii astia, sigur se va orienta spre o Mazda.
Nu de alta, dar e pacat sa strice o Mazda tinand cont ca e incepator.
Mazda nu se strica Posted Image

#16
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
în jur de 4000 l-a costat pe fii'miu
corsa 2008 1.3 motoraină
sceptic am fost şi eu cu mondeo brek...dizăl 1.8...
dar după o lună de frecat la propriu... am scos aproape 4 în oraş
se încălzeşte rapid
direcţie electrică
o biju'
normal,i-a atins portierele în parcare...da' n'ai cum să înveţi...ce i-am zis eu a ieşit pe partea ailaltă ...

#17
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Prima masina ideal se cumpara de la cunostinte, rude, etc.
Astfel eviti sa arunci banii alocati.
In alta ordine de idei, fiind incepator plus rulaj urban de 70%, recomandarea este sa te axezi pe clasa mica si benzina.
Chiar vrei sa vezi cum e sa parchezi un Passat in Bucuresti in orele de varf ?

#18
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

View Postsuper8, on 21 octombrie 2016 - 17:43, said:

@september1st, daca esti "proaspat posesor de permis" eu te sfatuiesc sa cumperi o masina cu care sa capeti experienta !
Ca pana inveti sa conduci fara probleme sigur vei lovi, zgaria, acroșa masina.

Asa ca mai bine iti cumperi o masina ieftina sa nu iti para rau ca o strici din cauza lipsei de "soferie".
O masina cu care sa capeti experienta ar fi Matiz, sau alt model dar ieftin si comod la interior.

Da, mai bine sa-si ia un cadvru care sa stea stricat prin parcare sau prin service.
On topic: 1.6 benzina compacta sau un 1.4 - 1.6 Hdi daca te lasa inima sa scoti 1000-1500 euro din portofel in caz de urgente (nu-i neaparat obligatoriu sa pice ceva scump, dupa cum ai norocul).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate