Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Plata taxa tv SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Silviu8888

Silviu8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2016
Buna ziua softpedia. Recent mi-a venit o notificare de plata de la TVR in legatura cu taxa tv(din 2011 pana in 2016 octombrie) pentru doua SRL-uri pe care le-am mostenit acum 6 luni si nu stiu cum a fost gestionata aceasta taxa pana in prezent. Cert este ca pentru un SRL nu am nici TV nici radio in niciuna din incaperile in care se desfasoara activitati ,dar la al doilea SRL am un televizor care are cablul tras de la o persoana fizica. Am inteles ca aceasta taxa se plateste la furnizorul de curent ,dar la facturile pe firma mie nu imi nici un ,,produs" de taxa tv(imi apar energie electrica activa, contributie cogenerare, certificate verzi, acciza comerciala).Sper ca am detaliat situatia in mare ca sa va intelegeti situatia in care ma aflu. Stiu ca se poate face o cerere sa nu platesti aceasta taxa ,dar daca fac aceasta cere si mi-o accepta va trebui totusi sa platest taxa pana la data cand intra in vigoare cererea?(mentionez inca o data ca SRL-urile le-am mostenit recent si nu stiu daca s-a facut o astfel de cerere sau cum as putea sa aflu daca s-a facut sau daca a fost respinsa) Am intrebat niste prieteni care au activitati asemanatoare si un avocat si toti mi-au spus sa nu platesc aceasta taxa. Totusi, unul din prieteni a spus ca el nu s-a lasat intimidat de amenintarea cu datul in judecata.Nu a fost dat in judecata ,dar in schimb i-au fost retinuti bani din contul sau bancar. Deci este clar ca daca nu fac nimic tot ma pomenesc cu banii luati. Intrebarea mea este: Cum as putea gestiona problema astfel incat sa nu platesc taxele? Sau macar la SRL-ul fara TV daca nu se poate la amandoua.

#2
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Nu trebuie sa ai TV sau Radio sa platesti taxa asta... deci firma e buna de plata pentru suma aia, nu mai ai ce face pentru a scapa de plata acelei datorii...

Vad ca e pusa pe Drept Civil, dar nu tine de aceasta.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu sunt jurist, dar ma gandesc de ce sa nu scri direct departamentului Juridic din TVR?
Dar cu acte doveditoare ca ai mostenit doar acum 6 luni.
Pana la urma daca vrei sa lamuresti o problema cu cineva, cel mai bine e sa discuti cu acea persoana, fizica sau juridica..Fiind firma, discuti in scris, fax sau email, ca sa ramana.. ....
Si daca ce iti raspund aia nu te multumeste, mergi cu raspunsurile lor la un avocat.
Si ai deja ceva scris oficial pt tribunal.

Sincer, eu platesc 4 lei /luna. Jur ca nu stiu cat e pt firme.
Asa ca fa un calcul taxa restanta fata de onorariu avocat+timp +tribunal+nervi + nefacut altceva mai banos..

Altfel, de curiozitate. Nu ai si taxa radio? Vezi si cu aia ca sa scapi de 2 iepuri dintr-un foc..
La mine e 2 lei. Adevarul ca la 4+2=6 lei imi cumpar o sticla de bere de 2l mai proasta..
Dar fiecare cu parerea si banii lui..
Adevarul e ca eu ma oftic ca am votat pt 300 parlamentari si tot mai sunt peste 550.. Aia ma sug cel mai tare, cu cabinetele si neamurile lor cu tot..

Edited by Prien, 21 October 2016 - 16:15.


#4
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Ce treaba are TVR si departamentul juridic cu taxa :D
Si ce treaba are ca el a "mostenit" SRL-ul si cand... datoria e a acelui SRL indiferent de ce miscari se fac cu partile sociale... iti dai seama cati ar dona partile sociale periodic in cerc ca sa scape de datorii daca ar functiona cum crezi tu in mod eronat?
O sa rada aia maxim de el daca face ce spui tu :D

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am mai scris ca nu sunt jurist. Dar  ma gandeam ca fiind nou la conducerea firmei, datoriile vechi nu i se pot imputa..
Daca am gresit, scuze..

#6
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Nu i se imputa nimic lui pe PF, se imputa celor doua PJ (SRL-uri), care indiferent de cati asociati schimba nu se face reset la banii de dat sau luat si se incepe de la 0.

Ar insemna legalizarea tepelor daca ar fi asa :D
In momentul de fata poti scapa de datorii prin metoda insolventa si faliment. Si sunt destui care o fac.

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Exista hotarari judecatoresti care stipuleaza ca taxa este ilegala in cazul firmelor. Ei insa incearca, de ce nu. Nu vad cum unui amic i-ar fi putut fi retinuti banii din cont pentru aceasta speta fara decizie judecatoreasca. Poate pentru altceva.

Initiator, nu raspunzi nimic si nu contactezi pe nimeni. Taxele au termen de prescriptie si e foarte probabil sa se scoata de la 1 ianuarie pentru toata lumea.

#8
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Despre ce hotarari vorbesti?
Esti constient ca hotararea se aplica doar partilor implicate in speta daca e vorba de un proces.

Nici pe prescriere nu as miza, ca nu lasa sa se ajunga pana acolo si o pun in executare si se pune poprire pe cont.
Si daca se scoate la anul nu conteaza, ca nu se aplica retroactiv.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu au cum sa puna nimic exact din motivul pe care l-ai spus: trebuie sa fie doua parti implicate. Nu mai aburi omul cu o taxa declarata ilegala si cu care se castiga lejer anularea in instanta, daca chiar iti pui mintea. Dar nu isi pune nimeni mintea, e pierdere de vreme. Nu iei in seama notificarile si gata.

Quote

Printr-o decizie din 29 octombrie 2013, Curtea Constitutionala a Romaniei a constatat că dispoziţiile art. 40, alin. (3), din Legea nr. 41/1994 „sunt constituţionale în măsura în care taxa pentru serviciile publice de radiodifuziune şi televiziune se aplică numai persoanelor juridice care beneficiază de aceste servicii". Potrivit Legii nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, taxa este definită ca suma plătită de o persoană fizică sau juridică „pentru serviciile prestate acesteia de către un operator economic, o instituţie publică ori un serviciu public". CCR a constatat că, „spre deosebire de impozit, în cazul taxelor beneficiarul este direct, astfel, cel care plăteşte taxa se va bucura în mod imediat de plata efectuată, primind serviciul solicitat".
Decizia CCR este în vigoare din 7 ianuarie 2014. Potrivit Constituţiei României (CR), „dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice de la 45 de zile de la publicarea deciziei CCR dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei" (art. 147, alin. 1).
Sursa.

#10
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Ai ramane surprins cata lume s-a trezit cu poprire pe cont fara sa fi fost anuntata... si legal.

Scrisoarea primita e anuntarea care o trimit... apoi trec la executarea datoriei.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Cum legea nu a fost niciodata "pusa in acord" cu decizia CCR, articolul privind taxa aplicata firmelor a ramas neconstitutional si are efecte juridice nule.

View Postalym, on 21 octombrie 2016 - 16:44, said:

Scrisoarea primita e anuntarea care o trimit... apoi trec la executarea datoriei.
Vrajeli. O poprire se pune numai la initiativa unui executor judecatoresc. Care nu are cum sa initieze nimic fara o hotarare in acest sens. Doar ANAF poate pune popriri pe cont in alt mod, iar taxa radio-tv nu are legatura cu anaf.

Nu inteleg cu ce scop induci omul in eroare.

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postalym, on 21 octombrie 2016 - 16:44, said:

Ai ramane surprins cata lume s-a trezit cu poprire pe cont fara sa fi fost anuntata... si legal.

Scrisoarea primita e anuntarea care o trimit... apoi trec la executarea datoriei.

Stai linistit si nu mai baga frica-n oameni..  Poprire pe cont fara proces nu poate decat ANAF. Nu mai pacaliti oamenii..

Asta-i buna chiar... sa nu mai dormi acu,pentru o scrisoare de la TVR... Pe bune??

#13
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016

View Postalym, on 21 octombrie 2016 - 16:06, said:

Nu trebuie sa ai TV sau Radio sa platesti taxa asta... deci firma e buna de plata pentru suma aia, nu mai ai ce face pentru a scapa de plata acelei datorii...

Vad ca e pusa pe Drept Civil, dar nu tine de aceasta.
Ba da, trebuie sa dea TVR-ul in judecata si sa spuna in instanta ca la locul acela n-au fost folosite serviciile lor...sau sa sune la ei sa le explice problema pe cale amiabila.... TVR-ul sa se mai duca la dreaq cu taxele lor flamanzii dreaq

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Situatia cu notificarile din prezent e cel putin ciudata. Sa nu stie de prevederile legale este exclus. Sunt cateva posibilitati:
- emit scrisoarea la plezneala, deoarece conform noului cod penal, nu se pedepseste tentativa de inselaciune; dar nu stiu cum de se bazeaza pe asta, e suficient ca unul sa plateasca si apoi sa le faca plangere penala;
- daca scrisoarea e semnata de minim 3 peresoane, se poate face plangere penala pentru constituire de grup infractional organizat;
- poate sa fie o inselaciune pusa la cale de altcineva, care imita aceste scrisori mai vechi ale Radio/TVR si conturile bancare indicate de fapt sunt ale celor ce au pus la cale inselaciunea.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdragomirmarius85, on 21 octombrie 2016 - 17:17, said:

Ba da, trebuie sa dea TVR-ul in judecata si sa spuna in instanta ca la locul acela n-au fost folosite serviciile lor...sau sa sune la ei sa le explice problema pe cale amiabila.... TVR-ul sa se mai duca la dreaq cu taxele lor flamanzii dreaq
Eu ma intreb cum poti dovedi ca nu folosesti serviciile lor, sau cum pot ei sa dovedeasca ca folosesti serviciile.
Poti sa ai un telefon cu radio, sau un autoturism care are radio, ori  un PC.   Ca de obicei, CC nu a vrut sa transeze lucrurile pana la capat.
Puteau sa formuleze altfel, mai clar- ceva de genul (habar nu am ca nu sunt jurist) : "persoanelor juridice care beneficiază, pentru realizarea obiectului de activitate,  de aceste servicii".
https://www.ccr.ro/f...ie_448_2013.pdf

Platesc, de o vesnicie, cei 25 lei/luna pentru jegul asta care se numeste SRTV .

#16
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016
Ieri cand am fost sa platesc curentu era ditamai coada unde se facea cereri pentru rezilierea taxei radio-tv. Din ce am inteles taxa asta este obligatorie si nu prea. Oricum nu prea ma intereseaza ca n-o mai platesc de peste 3 ani si ma doare fix undeva de controlu lor, sa intre la mine in casa ca le rup picioarele

#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

View Postpasilla, on 21 octombrie 2016 - 19:37, said:

Platesc, de o vesnicie, cei 25 lei/luna pentru jegul asta care se numeste SRTV .
Noi n-avem nici o vina in asta . Cred ca esti singurul pe aici care le mai dai bani . Posted Image
In alta ordine de idei, se pare ca taxa asta este bagata in cele 120 de taxe pe care PSD-ul vrea sa le elimine.
Poate e buna si campania asta electorala la ceva ! Macar cu atata sa ne alegem .

#18
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Adica e aproape singurul care nu a declarat in fals si nu a facut fals si uz de fals. Nu e nimic de laudat in a comite o infractiune, mai ales pentru o gainarie de cativa lei.
Si eu platesc, ce mai conteaza cativa lei... daca afacerea sta in aia cativa lei atunci nu e afacere si mai bine o inchizi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate