Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Firma din SUA-imi solicita datele de pe card telefonic

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut


O companie producatoare de medicamente din SUA ,imi solicita telefonic,datele de pe card,pentru
efectuarea platii.
Acestia spun ca siteul lor nu colecteaza datele pentru plata online ,decat de la cardurile americane :

"For international orders, we collect your credit card details over the phone. We can only accept US-based credit cards online on our website, so no credit card information is collected during checkout for customers outside the US. "

Intrebare:proprietarii unui site ,implicit firma,ce au implementat sisteme de plata online pe siteul lor,
vad datele mele de pe card,ma refer la tot ce introduc de pe card pt furnizarea
platii(inclusiv spatele cardului) sau astea sunt vazute doar de furnizorul de sisteme de plata online?

Adica,daca eu imi fac o afacere ,si tu cumperi cu cardul,online,de pe siteul meu,eu un amarat cu un srl
vad datele tale de pe card?De pe fata si spatele cardului,necesare pt plata online?

Credeti ca este teapa?
Firma are site propriu,nu ebay,nu amazon,etc


Multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E o practica des intalnita acolo :)

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
...si doar procesatorul de plati vede toate datele cardului.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
doar procesatorul de plati stie datele de pe card

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Exista 2 feluri de a se face platile:

Instant prin procesator, comerciantul nu primeste datele.

Prin POS dupa ce verifica. Am vazut chestia asta la o rezervare pe booking, practic omul a trimis plain text datele cardului si recptionerul a bagat numarul ibn POS si aia a fost. OMG Posted Image

Intre timp eu vorbeam cu detinatorul cardului si asta era cu F5-ul pe cont pentru ca la efectuarea rezervarii nu ii luase banii, nici suma blocata. Dupa ce o manarit POS-ul pac au disparut bistarii.

In alta ordine de idei, pe la unele companii aeriene ti se mai cere cardul telefonic daca ai ceva de platit in plus.

Edited by lex404, 21 October 2016 - 14:59.


#6
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View PostMembruAnonim, on 21 octombrie 2016 - 14:42, said:

E o practica des intalnita acolo Posted Image

Adica este teapa ?
Firma este cunoscuta la nivel mondial,ofera produse terapeutice pt tratare cancer.
Mi-au cerut linie de telefon fixa,sa ma sune sa le dau datele de pe card pt plata.
Nici mie nu mi se pare normal.
Ar fi normal daca si proprietarul siteului ,ar putea vedea datele de pe card,in afara de furnizorul
serviciului de plata.

#7
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008

View Postmishale, on 21 octombrie 2016 - 15:05, said:

Ar fi normal daca si proprietarul siteului ,ar putea vedea datele de pe card,in afara de furnizorul
serviciului de plata.

De ce sa fie normal.... orice gigelus sa aiba acasa o lista cu numere de card ?

#8
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pesupun ca ti-e frica sa nu cumva sa iti mai faca alte retrageri de pe card. In principiu, daca zici ca sunt firma serioasa, nu se preteaza la asa ceva. Iar daca apar ceva tranzactii nerecunoscute suni la banca si faci chargeback. Bancile in general tin cu clientii si nu fac figuri. Chargeback-urile ii afecteaza pe vanzatori, sunt penalizati pentru asta si pot sa isi piarda si dreptul de a incasa plati de pe card.

In ultima instanta, unele banci pun la dispozitie carduri virtuale. Te loghezi pe contul bancar si generezi un numar de card si un cvv. Cardurile astea au o limita de suma pe care o setezi tu (cu cativa dolari peste suma care ai nevoie) si expira in 30-40 de zile. Nu stiu ce banci din Romania ofera asa ceva...

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postmishale, on 21 octombrie 2016 - 15:05, said:



Adica este teapa ?
Firma este cunoscuta la nivel mondial,ofera produse terapeutice pt tratare cancer.
Mi-au cerut linie de telefon fixa,sa ma sune sa le dau datele de pe card pt plata.
Nici mie nu mi se pare normal.
Ar fi normal daca si proprietarul siteului ,ar putea vedea datele de pe card,in afara de furnizorul
serviciului de plata.
In cazul asta nu cred ca e teapa

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmishale, on 21 octombrie 2016 - 14:40, said:

"For international orders, we collect your credit card details over the phone. We can only accept US-based credit cards online on our website, so no credit card information is collected during checkout for customers outside the US. "

Există practic trei sisteme:
1. ăsta cu dictat datele cardului la telefon - eu n-aș face asta;
2. plata online direct pe site - la fel, n-aș face asta dat fiind că datele rămîn pe site-ul comerciantului, site care poate e securizat cum trebuie, poate nu;
3. plata online prin procesator de plăți - comerciantul nu vede datele tale, e varianta cea mai sigură.

Cetățenii ăia nu acceptă Paypal? Dacă da, fă-ți cont și plătește așa. Pînă într-o sumă nici nu e nevoie de verificare, îțî faci cont și în secunda doi poți plăti.

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Intrebare ...ca sa vin cu o idee
Vei cumpara doar o singura data?
Despre ce suma e vorba ?

Edited by petre69, 21 October 2016 - 15:56.


#12
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pentru noi, care suntem abia domesticiti, practica pare de ninteles, dar cel putin in US/UK, e relativ normal.

Noi am coborat din copac direct in era decontarilor dirente si a internetului, dar in US exista cecurile personale si "imprinterul".
POS-urile sunt o inventie relativ noua, dar cardurile sunt din 1970.
https://en.wikipedia...iki/Credit_card

Acum doua zile am cumparat de pe net niste piese pt o masina vintage, din UK.
Am dat datele cardului pe e-mail, iar azi am primit piesele prin DHL.

Eu am CC si sunt destul de atent cu banii.
La orice transfer, primesc imediat SMS; in plus, orice CC este asigurat impotriva fraudei, mai ales daca nu s-a folosit 3D secure.

Exista o solutie pt orice, de ex iti faci un card dedicat pt internet, pe care pui strict suma ce urmeaza a fi platita. Banii se muta instant intre conturi, prin internet bancking.

Edited by Ahasverus, 21 October 2016 - 16:07.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmishale, on 21 octombrie 2016 - 15:05, said:

Adica este teapa ?
Firma este cunoscuta la nivel mondial,ofera produse terapeutice pt tratare cancer.
Mi-au cerut linie de telefon fixa,sa ma sune sa le dau datele de pe card pt plata.
Nici mie nu mi se pare normal.
Ar fi normal daca si proprietarul siteului ,ar putea vedea datele de pe card,in afara de furnizorul
serviciului de plata.

Nu, nu este teapa neaparat, unii sunt old-school. Poate oferi niste detalii despre site-ul in cauza.

Edited by MembruAnonim, 21 October 2016 - 17:06.


#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Ce-l impiedica pe cel caruia ii dai datele prin telefon, sa faca alte cumparaturi cu acelasi card ?? Constiinta ??... Poate are, poate n-are ... ce te faci in cazul 2 ??
Daca n-ai un card dedicat pentru asa ceva, pe care sa pui sume fixe si dedicate unor cumparaturi facute rapid, nu da niciun fel de date ... ca sa nu plangi dupa bani.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmishale, on 21 octombrie 2016 - 14:40, said:

Credeti ca este teapa?
Posteaza aici toate datele cardului si te va rezolva cineva.

#16
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postpetre69, on 21 octombrie 2016 - 15:40, said:

Intrebare ...ca sa vin cu o idee
Vei cumpara doar o singura data?
Despre ce suma e vorba ?
Medicamente de 460 $ cu transport cu tot.

View PostAhasverus, on 21 octombrie 2016 - 16:03, said:

Pentru noi, care suntem abia domesticiti, practica pare de ninteles, dar cel putin in US/UK, e relativ normal.

Noi am coborat din copac direct in era decontarilor dirente si a internetului, dar in US exista cecurile personale si "imprinterul".
POS-urile sunt o inventie relativ noua, dar cardurile sunt din 1970.
https://en.wikipedia...iki/Credit_card

Acum doua zile am cumparat de pe net niste piese pt o masina vintage, din UK.
Am dat datele cardului pe e-mail, iar azi am primit piesele prin DHL.

Eu am CC si sunt destul de atent cu banii.
La orice transfer, primesc imediat SMS; in plus, orice CC este asigurat impotriva fraudei, mai ales daca nu s-a folosit 3D secure.

Exista o solutie pt orice, de ex iti faci un card dedicat pt internet, pe care pui strict suma ce urmeaza a fi platita. Banii se muta instant intre conturi, prin internet bancking.

Cand spui ca ai dat datele cardului prin email,la ce date de referi:
1.numarul cardului
2.data de expirare(luna si an)
3.ultimele 3 cifre de pe spatele cardului
Astea se cer la plata online.

View Postradunic, on 21 octombrie 2016 - 15:38, said:

Există practic trei sisteme:
1. ăsta cu dictat datele cardului la telefon - eu n-aș face asta;
2. plata online direct pe site - la fel, n-aș face asta dat fiind că datele rămîn pe site-ul comerciantului, site care poate e securizat cum trebuie, poate nu;
3. plata online prin procesator de plăți - comerciantul nu vede datele tale, e varianta cea mai sigură.

Cetățenii ăia nu acceptă Paypal? Dacă da, fă-ți cont și plătește așa. Pînă într-o sumă nici nu e nevoie de verificare, îțî faci cont și în secunda doi poți plăti.
Cum adica plata online direct pe site?Daca o faci pe site,nu inseamna ca are inclus un procesator
de plati?
Te rog da-mi doua linkuri catre 2 siteuri sa invat diferenta.

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Atunci fa un card separat doar pt plata pe internet
Transferi cat ai nevoie si scapi de griji ca nu mai are ce sa fure

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Prin tarile civilizate se poarta cererea datelor prin telefon, la aia cazuti din copac si cu frica in san si de umbra proprie totul pare tzeapa :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate