Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Intrebare job

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Blu_E

Blu_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.05.2015
Salut.
Imi cer scuze daca nu am postat in categoria potrivita.

Intrebarea mea este - Imi caut un loc de munca in strainatate, si as vrea sa plec la loc sigur, fara probleme (fara sa muncesc pentru altii cum se face in cehia la diferite firme care recruteaza oameni gen Express People), voi cunoasteti firme prin care ati plecat in strainatate la loc sigur sau cum ati facut de ati plecat la loc sigur ?

Multumesc.

Edited by Blu_E, 21 October 2016 - 12:57.


#2
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cel mai simplu este sa aplici direct la angajator, nu ai nevoie de firma de recrutare.
In momentul in care apare o firma de recrutare la mijloc, apar si niste potentiale probleme.

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Depui CV, dai un interviu pe skype, iti trimite actele de angajare, le semnezi, le trimiti si pleci... Simplu.
Acum treaba ta e sa gasesti firmele pentru care ai vrea sa lucrezi.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Toti isi doresc asta si daca ar fi fost posibil, acele firme de recrutare erau in faliment acum. realitatea este un pic altfel....

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
E un pic altfel pt. cei fara o meserie.

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Te referi la mesajul meu?
Nu chiar.
Cel putin in IT te poti remarca usor.
Plus, poti incerca: https://angel.co/
Daca ai noroc (asta se aplica in IT) poti face rost de niste job-uri normale remote. :) Locuiesti in Romania, si primesti un salariu de 20-40$/ora.

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ANOFM iti poate intermedia plecarea in strainatate.

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View PostMichidoo, on 21 octombrie 2016 - 14:24, said:

ANOFM iti poate intermedia plecarea in strainatate.
Cunosti vre-o persoana care si-a gasit loc de munca prin intermediul ANOFM? Posted Image

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Daca ai fi intrat pe link, ai fi vazut ca e vorba de job-urile publicate de EURES, retea de mobilitate europeana. ANOFM se ocupa cu intermedierea si in cazul asta, ai 2 garantii:

1. Seriozitatea angajatorului este verificata de EURES - de altfel, job-urile astea sunt publicate si pe site-urile agentiilor de munca din tarile europene, totul e transparent, sunt publicate salariile si conditiile, datele de contact ale angajatorului...
2. Intermediarul e ANOFM - cate tzepe ai auzit sa traga? sa ceara bani de dosar, de transport, etc? In schimb, fac ce ar trebui sa faca un intermediar - te consiliaza, te ajuta sa-ti pregatesti actele, tine legatura cu angajatorul in cazul in care tu nu stii limba etc

Nu vrei sa treci prin ANOFM? Nu-i problema. Aplica direct pe EURES. Sunt si acolo consilieri din fiecare tara cu care poti lua legatura. Sistemul functioneaza, oamenii isi gasesc de munca. Astia din tarile cu apa calda, Nu romanii, ca ei prefera sa caute o "agentie de incredere" pe net si sa dea bani cand li se cere, pentru ca in continuare traiesc cu impresia ca e extrem de greu sa-ti gasesti de munca daca aplici direct, neaparat trebuie sa fie unul mai destept ca tine care sa faca treaba in locul tau.

Edited by Michidoo, 23 October 2016 - 22:31.


#10
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016

View PostBlu_E, on 21 octombrie 2016 - 12:56, said:

Salut.
Imi cer scuze daca nu am postat in categoria potrivita.

Intrebarea mea este - Imi caut un loc de munca in strainatate, si as vrea sa plec la loc sigur, fara probleme (fara sa muncesc pentru altii cum se face in cehia la diferite firme care recruteaza oameni gen Express People), voi cunoasteti firme prin care ati plecat in strainatate la loc sigur sau cum ati facut de ati plecat la loc sigur ?

Multumesc.


In Danemerca, romanii pleaca cu AgroJob Dk, iar in Anglia se pleaca cu Concordia. Toate firmele percep comisioane.

Iti trebuie noroc pentru a ajunge intr-un loc ok. Daca ajungi, din pacate, intr-un loc unde nu te descurci si suni la firma de recrutare, ei te amagesc ca vor vorbi cu danezul sau englezul pentru a indrepta lucrurile. In realitate, nu se intampla nimic. Mai mult, ai de facut o multime de acte pe care trebuie sa le traduci in limba engleza, deci alti bani, alta distractie.

In prima luna, trebuie sa traiesti cu banii cu care vii din tara. Grija mare daca pleci.

Edited by Zippo_100, 13 December 2016 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate