Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Iliescu, ortodoxia poporului si Iohannis

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
S-a facut mare tam tam in legatura cu faptul ca Iohannis nu este ortodox si Ponta a avut un pont cu religia in campanie.
Recent Iohannis a comentat cate ceva referitor la faptul ca E greșit să mergem pe calea fanatismului religios si au sarit in sus romanii inclusiv Gigi Becali.
Dar, cum se face ca l-au votat pe Iliescu un ateu (de 3 ori!) si sunt deranjati ca Iohannis nu apara casatoria crestina biblica. Pai daca ar veni acum un candidat ateu, cred ca nu ar avea nici o sansa, dar Iliescu a castigat de 3 ori. Aparam sau nu valorile crestine ?
Votam cu Ponta pt ca este ortodox, dar in acelasi timp am votat cu Iliescu care era ateu ? Asta nu e disonanta cognitiva ?
Intrebarea este una singura: Va mai avea Romania un  presedinte ateu ?

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Mai este până la prezidențiale.
Până atunci,viitorii candidați,au destul timp "să-și dea cu stângu'n'dreptu".

Și apoi,dacă privim mai atent,s-ar părea că nici unul nu a ținut cont de valorile creștine,fie că au fost sau nu atei sau credincioși.
Iar Johanis,și-a cam "tăiat craca de sub picioare"(pe jumătatePosted Image) cu afirmația aia.

Edited by ASCENDED, 21 October 2016 - 12:28.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 PlatonX, on 21 octombrie 2016 - 12:07, said:

Dar, cum se face ca l-au votat pe Iliescu un ateu (de 3 ori!)
Slujbă mare în biserică,cu peste 500 de credincioşi.Intră unul cu mitraliera.
-Cine nu este pregătit să moară pentru Domnul nostru,să iasă afară.
Îmbunzeală mare la uşa biserici.După un minut mai erau în biserică părintele si 5 credincioşi.Părintele:
-Ce-a fost asta fiule?
-Nimic,poţi începe slujba,te-am scăpat de ipocriţi.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

 PlatonX, on 21 octombrie 2016 - 12:07, said:

S-a facut mare tam tam in legatura cu faptul ca Iohannis nu este ortodox si Ponta a avut un pont cu religia in campanie.


Lasa ca au fost ceilalti ortodoxi ..... Asta e momeala pt asistatii sociali cu minte putina...

Ce treaba are sula cu prefectura, in cazul asta religia cu ce tre sa faci ca si presedinte ?

Edited by argonaut, 21 October 2016 - 14:18.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Prea mare tam-tam pentru o declaratie care nu influenteaza pe nimeni cu nimic.

#6
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Poa sa fie ateu, evreu, musulman sau orice altceva. Daca promite ajutoare sociale boborului* si face asta folosind un limbaj de lemn, este suficient pentru a castiga alegerile.

*Prin bobor evident se intelege proletariatul si bugetarii, adica romanii adevarati. Studentii, intelectualii, corporatistii si alte elemente cosmopolite nu sunt romani adevarati si nu intra in categoria bobor. Nici romanii care au emigrat, chiar daca sunt proletari sau bugetari, nu mai intra in categoria bobor dupa momentul plecarii din tara.

Edited by WhatNot, 21 October 2016 - 12:27.


#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 PlatonX, on 21 octombrie 2016 - 12:07, said:

Intrebarea este una singura: Va mai avea Romania un  presedinte ateu ?
Romania are deja un presedinte ateu. Doar ca nu e declarat. Iar romanii nu prea au luat in considerare religia lui (declarata, nu practicata) cand au votat (unii ar putea spune ca asta e semn de toleranta si minte deschisa), ci alte lucruri au asteptat de la presedinte. Daca-mi permiteti sa citez:

Quote

Oamenii au dorit un președinte cu trecut curat, cu o mentalitate corectă și o ținută (a lui și a… familiei) cucernică. Pentru că oamenii s-au săturat de mizerie, la propriu și la figurat!
Oamenii au vrut să fiți un model de etică și moralitate, un nou standard românesc de a face politică. Până acum, din câte am auzit, unii doreau să faceți mai mult, să vorbiți mai mult, să fiți mai prezent, să demonstrați că au avut dreptate atunci când au răsturnat toate previziunile ca să vă aleagă Președintele României.

Edited by Michidoo, 21 October 2016 - 12:29.


#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Ideea era daca ar veni un candidat ateu, ar avea vreo sansa.
E m-am uitat pe agentiile de stiri la comentarii si au argumente biblice pt casatoria intre un barbat si o femeie.
Asta nu pot sa inteleg: Vine Cernea, toata lumea sare in sus ca e ateu. OK. Si Iliescu a fost ateu si l-au votat. Un ateu nu se uita in Biblie si nu citeaza versete cand face legi.
Eu personal cred ca daca ar candida un ateu, nu ar avea nici o sansa, pt ca noi suntem ortodocsi, crestini, etc. OK. Dar atunci de ce au votat 12 ani un ateu ?

Edited by PlatonX, 21 October 2016 - 12:30.


#9
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Religia e una, politica e alta.
Cand incep sa se amestece, iese un rahat ...

Problemele Romaniei sunt cat se poate de lumesti si din pacate nimeni nu are rezolvare buna pentru ele.

#10
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Cred ca se confunda ateu cu laic. Presedintele respecta Constitutia si Legile statului. Nu conteaza in ce crede

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,219
  • Înscris: 29.07.2013

 PlatonX, on 21 octombrie 2016 - 12:28, said:

Ideea era daca ar veni un candidat ateu, ar avea vreo sansa.

Ideea este ca daca are ceva consistent de dat ( salarii maxime, pensii maxime, gratitati la de toate, mancare pe degeaba, TVA de 5%, ajutoare cat doua salarii minime si alte nazbatii de genul asta ) ar fi votat, fie el ateu, mahomedan, siit, sunnit, penticostal, sau orice altceva.

Si acum daca intrebi prin teritoriu, o sa auzi : "Iliescu ne-a dat pamant", "Iliescu ne-a dat casele", "Iliescu ne-a dat ..."  ! :)

Vorba cantecului :

Foaie verde de dai, ai
Ia nu da, sa vezi cum n-ai  :D

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,151
  • Înscris: 24.05.2006
Cum vad io problema: Iliescu a iesit presedinte prima data in '92, cand marea majoritate a cetatenilor nu erau inca atat de indoctrinati de biserica, nu erau construite inca miile de biserici, iar armata de popi care face ce vrea acum in Ro, era mult mai redusa ca numar si abia isi facea simtita prezenta. A fost, cred, nevoie de 20 de ani ca sa ajunga de la botezuri si cununii, la tampenii gen sfintitul masinilor, pupat de moaste categoria grea, si Arsenie Boca rockstar. Acum 25 de ani, biserica ortodoxa romana era mai plina de bun simt, si mai retrasa.
In ce priveste Johannis, si ce debiteaza el: e un habarnist la fel de mare ca Base, doar ca nu bea, iar toata discutia privind casatoriile intre fagoti, e doar o alta manevra electorala, pe care ''neamtul'' daca era baiat destept o capitaliza, dar a pierdut-o asa cum a pierdut multe altele. Si tot o sa mai piarda, pana o sa ajunga in magazia de la subsol, alaturi de Emil Constantinescu, altul care s-a nascut talent si a murit speranta.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 wiseguy76, on 21 octombrie 2016 - 12:39, said:

Cum vad io problema: Iliescu a iesit presedinte prima data in '92, cand marea majoritate a cetatenilor nu erau inca atat de indoctrinati de biserica,
Ce zice? Nu cred!

#14
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
@wiseguy76
Nu a pierdut nimic. A raspuns exact cum trebuia sa raspund un Presedinte.
Restul e treaba CCR si a legiuitorilor.

Edited by Cris007, 21 October 2016 - 12:46.


#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 wiseguy76, on 21 octombrie 2016 - 12:39, said:

Iliescu a iesit presedinte prima data in '92,
mai baga o fisa Posted Image

#16
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 Cris007, on 21 octombrie 2016 - 12:36, said:

Cred ca se confunda ateu cu laic. Presedintele respecta Constitutia si Legile statului. Nu conteaza in ce crede

 argonaut, on 21 octombrie 2016 - 12:37, said:

Ideea este ca daca are ceva consistent de dat ( salarii maxime, pensii maxime, gratitati la de toate, mancare pe degeaba, TVA de 5%, ajutoare cat doua salarii minime si alte nazbatii de genul asta ) ar fi votat, fie el ateu, mahomedan, siit, sunnit, penticostal, sau orice altceva.

Si acum daca intrebi prin teritoriu, o sa auzi : "Iliescu ne-a dat pamant", "Iliescu ne-a dat casele", "Iliescu ne-a dat ..."  ! Posted Image

Am inteles ideea. Poporul pune comentarii pe agentiile de stiri: in Biblie scrie ca barbatul si femeia, noi suntem crestini, dam legi dupa ce scrie in Biblie.
Dar in realitate, daca ar veni un presedinte care ar da legi si proiecte bune, ar fi acceptata si casatoria gay. Cred ca asta ar fi ideea.
Momentan o ducem greu si facem legi dupa Biblie, dar daca vine un boom economic putem discuta legile si secular.

Edited by PlatonX, 21 October 2016 - 12:51.


#17
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Presedintele nu da proiecte si legi. Mai  informeaza-te despre cum functioneaza un stat democratic, altfel tragi concluzii eronate.

Edited by Cris007, 21 October 2016 - 12:50.


#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

 PlatonX, on 21 octombrie 2016 - 12:28, said:


Eu personal cred ca daca ar candida un ateu, nu ar avea nici o sansa, pt ca noi suntem ortodocsi, crestini, etc. OK. Dar atunci de ce au votat 12 ani un ateu ?

Nu e nici o legatura directa intre religia(sau lipsa ei) a unui candidat la prezidentiale si rezultatul acestora.Cel putin in Romania.
Uita-te la alegerile de dupa '89 si vezi singur realitatea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate