Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Pin telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am schimbat contractul cu Telekom si am primit un telefon Allview in care nu intra sim-ul. Am pus sim-ul pe un Nokia pe care nu-l mai foloseam de mult si am setat acelasi pin ca si pe mobilul celalalt si dupa o saptamana cand am vrut sa folosesc Nokia, mi-a zis ca parola nu e buna. Am incercat alta parola si nici aceea nu a fost buna. Mai am dreptul la o singura incercare. Daca si asta esueaza, trebuie sa schimb sim-ul sau se poate debloca cu Puk-ul? Am patit o chestie de genul acesta acum foarte multi ani, prin '98 parca si a trebuit sa-mi iau alt sim Conex cu vreo 20$. Daca stie cineva cum sa procedez in continare, va rog sa ma ajutati.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca ai numarul de telefonul poti afla usor PUK-ul !
Insa trebuie sa blochezi cartela ca sa ceara PUK-ul sa poti reseta PIN-ul cartelei SIM.

Daca nu ai inteles, uite ce tre' sa faci:
mai bagi odata PIN-ul gresit sa blochezi cartela sa ceara codul PUK;
suni la Relatii Clienti si ceri PUK-ul, va trebui sa zici numarul cartelei si vei primi PUK-ul;
bagi PUK-ul si apoi resetezi PIN-ul.

Si data viitoare baga un PIN mai usor sa nu-l mai uiti !

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Daca nu-ti intra simul in noul telefon, mergi la operator sa-ti dea un sim compatibil.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 super8, on 21 octombrie 2016 - 12:12, said:

Daca ai numarul de telefonul poti afla usor PUK-ul !
Insa trebuie sa blochezi cartela ca sa ceara PUK-ul sa poti reseta PIN-ul cartelei SIM.

Daca nu ai inteles, uite ce tre' sa faci:
mai bagi odata PIN-ul gresit sa blochezi cartela sa ceara codul PUK;
suni la Relatii Clienti si ceri PUK-ul, va trebui sa zici numarul cartelei si vei primi PUK-ul;
bagi PUK-ul si apoi resetezi PIN-ul.

Si data viitoare baga un PIN mai usor sa nu-l mai uiti !
Am puk-ul, mi l-au trimis o data cu sim-ul.

 shymano, on 21 octombrie 2016 - 12:16, said:

Daca nu-ti intra simul in noul telefon, mergi la operator sa-ti dea un sim compatibil.
Sim-ul e ok, are 3marimi disponibile si intra foarte bine in alte telefoane. Telefonul Allview are o problema, ar trebui dus la service sa-l schimb. Are garantie 2ani. Dar ce sa zic, a fost gratis, or fi dat rebuturile sa scape de ele.

 super8, on 21 octombrie 2016 - 12:12, said:


Si data viitoare baga un PIN mai usor sa nu-l mai uiti !
E un PIN pe care il folosesc de mai mult de 10ani. Posibil ca prima data sa fi tastat gresit. A doua oara am pus 1234, e un cod pe care il am la TV.
Multumesc mult pentru sfaturi.

Edited by Freddy12, 21 October 2016 - 12:33.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pinul cartelei sim nu e standard ca la Orange sau Voda, la Cosmote era diferit pt fiecare carela, era tiparit pe suportul cartelei, alaturi de puk, banuiesc ca a ramas la fel si la Telekom.
Nu inteleg cum de nu-ti incape simul in telefon. Are 4 marimi, simul clasic, adica ala mare, cat un card de redit, apoi minisim, microsim si nanosim.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu incape fiindca spatiul aferent este cu fractiune de mm mai mic.  Sa ma apuc sa pilesc sim-ul ? Ar fi rasul curcilor.

 rumegus, on 21 octombrie 2016 - 13:21, said:

Pinul cartelei sim nu e standard ca la Orange sau Voda, la Cosmote era diferit pt fiecare carela, era tiparit pe suportul cartelei, alaturi de puk, banuiesc ca a ramas la fel si la Telekom.
Aia era, multam. Sim-ul 1si 2,  de asemeni puk-ul 1si 2 sunt trecute pe cartela. La ce sunt bune sim-ul 2 si puk-ul 2 , ai idee?

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Probabil cand l-ai decupat, au ramas mustatile care te incurca, pileste cu increcere, cipul e sub partea metalica. De rasul curcilor vei fi tu, cand trimiti telefonul la garantie, pe motiv ca nu incape simul in el.
Cred ca tu confunzi sim cu pin. Pinul2 e pt numere fixe, adica poti bloca telefonul sa nu poata apela decat numerele din agenda numerelor fixe. E util cand dai telefonul unui copil, sa nu poata suna aiurea, sau la telefoane de serviciu, ca angajatii sa nu poata folosi telefonul in interes personal.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Da, am gresit. Era vorba de pin 1si pin 2.  Ma apuc de pilit, trebuie sa caut o pila de manichiura.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Incearca la polizor, merge mai repede.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
He, he, faci misto de mine. La polizor il fac praf.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pana la urma, ai gasit un flex? De nu, merge si cu o bucata de smirghel, intins pe o suprafata plana, frecand canturile simului. Nu de alta, dar sunt curios ce ai rezolvat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate