Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

shaorma..lipia...diferite retete de lipie..

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
care sunt cele mai bune lipii pt shaorma?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru shaorma se foloseste lipia araba. Cea mai buna este facuta in casa, dar practic este o sa folosesti pe cea din magazin,  conteaza cum o utilizezi.
Trebuie desfacuta in 2, incalzita si pus sos pe ea.

Daca vrei altceva (quesadilla, burrito ) , poti sa folosesti si lipiile mexicane.
Lipiile mexicane se pot folosi si pentru o shaorma cutom made.

#3
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 pasilla, on 20 octombrie 2016 - 20:57, said:

Pentru shaorma se foloseste lipia araba. Cea mai buna este facuta in casa, dar practic este o sa folosesti pe cea din magazin,  conteaza cum o utilizezi.
Trebuie desfacuta in 2, incalzita si pus sos pe ea.

Daca vrei altceva (quesadilla, burrito ) , poti sa folosesti si lipiile mexicane.
Lipiile mexicane se pot folosi si pentru o shaorma cutom made.
El a intrebat totusi care sint cele mai bune.
La gust, cele mai bune sint lipiile cu ierburi mediteraniene si cele cu usturoi sau cu seminte de la auchan. Se vindeau si la Kaufland dar le-au scos, ca deh, ce e bun nu merge bine in ro.
Nu sint arabesti.
De aia poate sint de 10 ori mai bune... incerci o data, nu mai cumperi mizeriile alea arabesti niciodata.

#4
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Ceva asemănător am văzut săptămâna trecută..la kaufland☺...îmi amintesc perfect..ierburi mediteraneene și unele cu semințe ceva... eu as vrea o ideea pentru o shaormerie. Ce este mai rentabil și gustos? Făcută sau cumpărată?

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
facuta......

Edited by bubalus, 20 October 2016 - 21:37.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 maxtron_69, on 20 octombrie 2016 - 21:11, said:

El a intrebat totusi care sint cele mai bune.
La gust, cele mai bune sint lipiile cu ierburi mediteraniene si cele cu usturoi sau cu seminte de la auchan. Se vindeau si la Kaufland dar le-au scos, ca deh, ce e bun nu merge bine in ro.
Nu sint arabesti.
De aia poate sint de 10 ori mai bune... incerci o data, nu mai cumperi mizeriile alea arabesti niciodata.
Pentru Shaorma se foloseste Lavash, pentru alte chestii se foloseste Tortilla. Eu nu am vazut Lavash cu ierburi mediteraniene , usturoi, ori seminte de la auchan.

Edited by pasilla, 20 October 2016 - 21:47.


#7
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Ma voi duce și la auchan sa ma uit sa vad despre ce este vorba... cela de la Kaufladen nu mi s-au părut chiar cele mai interesante...inițial as vrea simple..ca în shaorma pui sosuri la alegere

Attached File  20161015_184419.jpg   373.93K   53 downloadsAttached File  20161015_184419.jpg   373.93K   53 downloads

Eu astea le-am văzut intr-un magazin auchan

Mi-am amintit.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Andrika, on 20 octombrie 2016 - 21:58, said:

Ma voi duce și la auchan sa ma uit sa vad despre ce este vorba... cela de la Kaufladen nu mi s-au părut chiar cele mai interesante...inițial as vrea simple..ca în shaorma pui sosuri la alegere

20161015_184419.jpg 20161015_184419.jpg

Eu astea le-am văzut intr-un magazin auchan

Mi-am amintit.
Alea sunt foarte bune. Le incalzesti, le desfaci in doua, pui una peste alta cele doua jumatati cu partea poroasa in sus si ungi cu sos de iaurt cu usturoi si menta.
Pentru carne iti recomand sa folosesti ( cu grija)  condimentul asta:

Attached File  N1_5283001109834.png   47.23K   55 downloads

#9
Andrika

Andrika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2016
Va mulțumesc. O sa încerc toate posibilitățile. Iar după ce voi da drumul la afacere va voi anunță și va voi invita la o shaorma delicioasa😃

#10
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Cauta retete de Piadina Romagnola.

#11
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
nu faci tu shaorma delicioasa cu lipie de la auchan sau kaufland.
vrei sa faci o shoarma sau un kebab bun pui mana si-ti faci singur lipiile sau chiflele......altfel va fi la fel de ordianara ca celelate.
in constanta singurele fast food-uri de la care cumpar fac lipiile si chiflele la locatie.

#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YEL32JAfqcU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Strutto" e untura,  restul cred ca il intelegeti.

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 06.08.2015
mie personal imi place mai mult lipia de la giros,girosul e o mancare specifica grecilor asemanatoare cu shaorma de la noi,fiind mult,mult mai buna :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate