Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Clinica Anadolu - Cancer mamar

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
Salut la toata lumea. Incep astazi sa postez, nu stiu daca voi reusi sa duc pana la capat toata povestirea, cel mai probabil o voi completa in timp. Scriu acest post in speranta ca pot ajuta si alte persoane, cu experienta pe care din pacate a trebuit sa o traiesc in ultima luna de zile. Stiu ca pentru cineva suferind, detaliile conteaza asa ca, sa nu va speriati daca postul o sa fie prea mare dar am convingerea ca fiecare detaliu va poate ajuta.
Sa incepem cu inceputul: acum 6 ani de zile verisoara sotiei a fost diagnosticata cu cancer la san; s-a operat aici in Romania la doctorul Peltecu, au trecut 6 ani, este ok. Ca urmare a acestui fapt incepand din 2010, sotia s-a decis sa faca in fiecare an cate o ecografie ca nu cumva sa se trezeasca cu un cancer la san intr-o faza in care nu ar mai putea sa faca ceva, Zis si facut, prima ecografie a facut-o in 2010 la doamna doctor Mirela Vasile. Fac o paranteza, doamna doctor Mirela Vasile, din cunostintele mele a suferit de cancer si prin urmare, este considerata un pic exagerata cu recomandarile pe care le face pacientilor; a fost o premisa total gresita de la care am plecat. Asadar, prima ecografia la doamna doctor o baga un pic in sperieti pe nevasta-mea spunand ca vede 2 tesuturi, unul de 7 mm si unul de 5 mm, care nu prea ii plac, dar nu este ceva care sa ne alarmeze si cere o reprogramare la 3 luni.

Un pic speriati si datorita premisei gresite de la care am plecat, ne-am dus la institutul Babes. Acolo, dupa ecografie, doctorita spune ca sotia are sanii sanatosi (nu mai tin minte cum o chema pe doctorita de la Babes); scoatem rezultatul ecografiei de la doctorita Mirela Vasile, doamnei doctor de la Babes ii pica fata (era facuta cu o saptamana inainte), afirma ca doamna Mirela Vasile nu se inseala de obicei si o aseaza din nou pe pat pe sotie si ii face din nou ecografia; nu vede nimic si o trimite la mamografie. Face si mamografie si nimic, prin urmare, a ramas ca nu este nimic acolo.

Nemultumiti de rezultat, aflam ca doctorul Mihai Lesaru este considerat ca fiind cel mai bun imagist din Bucuresti. Prin urmare, sotia face o programare la cabinetul lui privat, cam peste 3 - 4 luni a gasit loc si mergem si la Mihai Lesaru. Acestuia nu i-am mai aratat rezultatul ecografiei de la Mirela Vasile, nu avea rost, iar dupa ecografie si control, Mihai Lesaru recomanda control peste un an, dat fiind ca sanii sunt sanatosi si nu prezinta nimic suspect.

Hotaram sa ramanem la Mihai Lesaru si incepem sa ne ducem anual la el si din cand in cand si la institul Babes. De ce nu si la Mirela Vasile ? De prosti, asta este raspunsul corect. 2011, 2012, 2013, 2014 - totul perfect, ecografii, mamografii, totul decurgea normal. Ca un facut, sarim peste 2015, fara vreun motiv anume.

Urmeaza anul 2016. Sper ca introducerea nu a fost prea mare Posted Image
Pe 14 septembrie, la programarea de la Mihai Lesaru, nevasta-mea iese devastata: rezultatul, doi noduli, scor BIRADS 5. Pentru cei care inca nu stiu inseamna: imagine cu caracter suspecte pt. neoplazie; risc de malignitate peste 98%. Ne-a stat ceasul, efectiv s-a prabusit pamantul peste noi. Am inceput sa-mi incurajez sotia, ca sa vezi ca s-a cam aruncat in baza imagisticii sa faca un asa pronostic, vrajeli. Peste 3 zile ne ducem tot la Lesaru, pentru mamografie, de data asta la Fundeni; nu mai conteaza ca am asteptat 5 ore rezultatul mamografiei, rezultat care nu ne-a edificat cu nimic. Pe sanii voluptosi, se vad greu, prin urmare doar unul se vede si acesta pentru ca stia unde sa-l caute.

Panica, panica. Ce facem ? Pai ne ducem la un chirurg. Citim pe net ca doctorul Blidaru de la IOB( Institutul Oncologic Bucuresti ) ar fi cel mai bun, ca are cazurile cele mai reusite. Tot pe net, gasesc posturi care il descalifica pe Blidaru ca doctor; ei.... asta e, o fi fost mai nervos. Reusim sa facem o programare la Medsana, ce sa vezi, tocmai in noiembrie si costa 400 de lei. Mai oameni buni, nu putem astepta pana atunci ! Pai daca vreti in regim de urgenta, peste 3 zile dar 600 de lei. Ei... asta e, da-i in pana mea de bani. Si ajungem la Blidaru.

Despre Blidaru, ca domn sau doctor nu am cum sa-i spun, as putea scrie aici o pagina intreaga pentru cele maxim 15 minute petrecute in cabinetul de la Medsana din Bd. Primaverii. Nu o sa ma cobor la nivelul lui asa ca o sa fac un rezumat; un om superior, care nu are ce discuta cu oamenii de rand, care, apropo sunt niste prosti, daaaaa ?, ne-a spus voalat, ca nu are cum sa ne explice niste lucruri ca suntem prea prosti sa le intelegem. Si chiar asa ? Ce cauta sotul cu dvs la consult? A facut-o pe asistenta de acolo, de cacat in fata noastra, mai fratilor stiti ce-i aia de cacat, pai de cacat. Frate, nu-mi venea sa cred ca ala e doctor si eu sunt la spital privat un de platesc 600 de lei. Concluzia: Operatie, in timpul operatiei se va uita cineva la microscop la cei 2 noduli si daca cred ca sunt maligni, se va face masectomie si el va considera daca scoate si ganglionii santinela, in functie de ce vede acolo. Pai si biopsia domn doctor ? Peste 3 saptamani, a venit raspunsul. La intrebarea daca se poate face biopsia inainte, ne-a explicat ca doar niste prosti ar putea crede ca se poate face biopsie la 2 noduli care sunt de 5 si 7 mm, fara sa fie scosi in intregime. Sa-l cautam la IOB pentru operatie sau daca vrem la privat sa le caut pe asistente si sa sunam maine pentru programare ca el este ocupat si sotia trebuie sa se opereze urgent. Pai... ce sa zic, sa te sune mata, ca eu deja regret banii pe care i-am dat la tine. Nu, n-am depus reclamatie ca aveam alte lucruri mai bune de facut.

Ce facem, ce facem ? Pai stai asa, pana la urma si pana la coada aveam doar o singura parere legata de imagistica, ia hai sa mai vedem un doctor. Pai pe cine ? Ati ghicit, am facut programare la Mirela Vasile.

Cum a decurs la doamna doctor: una peste alta, tinand cont de faptul ca ne-a spus sa venim peste 3 luni la ea si noi am ajuns peste 6 ani, pot sa spun ca a fost mai mult decat amabila. I-am povestit tot ce s-a intamplat. Bineinteles ca ne-a intrebat, pai ce mai vreti de la mine. I-am zis ca mai vrem o parere. OK, a zis; i-a facut ecografia sotiei, s-a uitat atenta, dupa care s-a ridicat, s-a dus la calculator, a cautat fisa sotiei si a zis: Nu, nu vreti o a doua parere, vreti sa va spun daca cei 2 noduli descoperiti de Lesaru acum cateva zile sunt cei pe care i-am vazut eu acum 6 ani; ce dracu sa mai zici ? Comparasem inainte ecografiile si stiam ca sunt de aceeasi marime si in acelasi loc. A spus ca unul nu este cel descoperit de ea dar al II-lea, cel de 7 mm, dupa parerea ei este acelasi cu cel de acum 6 ani. Nu baga mana in foc dar totusi nu intelege cum doctorul Lesaru in toti anii astia nu a vazut nimic. Chiar a facut o afirmatie de genul: Domnul Lesaru este un doctor extraordinar, nu-mi vine sa cred.

Confirma cei 2 noduli, recomanda operatia si da un scor BIRADS mai mic - 4 - Leziuni cu caracter incert, risc de malignitate cuprins intre 2 si 98 %. Nu ca ne-ar fi linistit vreun pic mai mult. Pai ???? Noi ce facem ? Unde mergem si cum procedam acum ?

Printr-o intamplare aflam ca la clinica VIP MED se dau consultatii gratuite in cateva zile, de catre doctorul Metin Cackmaci de la spitalul Anadoulu din Turcia. Am facut programare. Ne-am uitat pe net pentru a vedea pareri despre doctor si clinica. Nu am gasit foarte multe, despre doctor aproape deloc, despre clinica, numai de bine, cateva povestiri destul de dramatice dar totul era la superlativ despre ei. Ne-au cerut sa traducem documentele in engleza si sa le trimitem pe e-mail inainte. Pe 30 septembrie ne-am dus la programare la doctor si de aici totul s-a limpezit si a decurs intr-o maniera extraordinara.
Tot ce a urmat, va promit ca voi scrie cel tarziu maine, ca am inrosit tastatura.

#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Asteptam vesti bune Posted Image

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Bravo frate

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multa sanatate si vesti bune.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Tara de cacat in care platim asigurari si taxe , si noi ne tratam prin bangladesh, prin turcia si cine stie pe unde

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
mare bafta ca mai vin si aia pe la noi. Oricum, succes si insanatosire.

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
15 minute și 600lei e incredibil.În astea 15 min.a și făcut circ cu asistenta.
RAGALII.........altceva nu pot sa debitez.

#8
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
OK, hai ca mi-am mai facut curaj. Pe 30 septembrie am avut programarea ca clinica VIP MEP. Nu este propriu zis o clinica este o vila foarte bine aranjata unde doctorii nu vin sa faca consultatii ci sa-si dea o parere in baza analizelor pe care le-ai facut in Romania. Mai pe scurt, vin la racolare. La ora 15,00 am avut programarea, am intrat la 15,05 la doctorul Metin. Inauntru mai era o traducatoare, care traducea din turca in romana si invers, numele ei este Narcisa. Narcisa stia meserie, traducea ce spunea doctorul in timp ce el vorbea, mi s-a parut foarte tare. Am preferat sa-i vorbesc in engleza si in mare parte mi-a raspuns la fel.
Cum a decurs intalnirea ? Pai mai intai s-a uitat pe tot ce am trimis, mamografii si ecografii, mai mult ca sa-si aminteasca, le vazuse inainte cu siguranta; dupa care ne-a rugat sa-i spunem povestea; i-am spus ce v-am spus mai sus, faza cu Blidaru nu am aduso in discutie, era irelevanta. Dupa ce i-am povestit a fir de par, l-am rugat ca in baza analizelor sa-si dea si el o parere, sa ne spuna scorul BIRADS pe care dansul l-ar da si ce ne sfatuieste sa facem in continuare. A spus cam asa:
- Pai mai oameni buni, in primul rand scorul BIRADS este irelevant in momentul de fata, cu ce v-ar multumi un scor mai bun pe care l-as da sau nu eu. In al II-lea rand, trebuie sa ne concentram pe ce este acum pe masa ? Ce relevanta are ecografia de acum 6 ani ? Chiar nu mai conteaza pentru voi ce a fost atunci si de ce nu s-a mai vazut intre timp. Noi avem aici ceva de rezolvat. Sunt 2 noduli, sunt clari suspecti dar nu ne putem pronunta cu exactitate in baza imagisticii. Va propun urmatoarele: veniti la Anadolu la spital, facem biopsia si aflam ce este acolo, asta este cel mai important. In functie de ce este acolo, putem lua decizii mai departe. Aveti ceva, trebuie sa aflam ce.
- Pai domn doctor, sa venim acolo, sa facem biopsia si sa ne intoarcem dupa 3 saptamani sau cum ?
- La noi dureaza biopsia 48 de ore. In 24 de ore va vom spune daca este sau nu cancer iar in 48 de ore, va vom spune cu precizie tipul de cancer cu toate caracteristicile lui.
- OK, suna bine, numai ca pe la noi este asa o zicala ca daca intepi un nodul cancerigen, se cam imprastie cancerul ala cu repeziciune, in caz ca este nodul malign. Pe de alta parte, nodulii sunt foarte mici, puteti recolta o biopsie din ei ?
- OK, deci cu legenda, da, am mai auzit asta in Romania si intr-adevar este o legenda. In toate statele lumii in care medicina este destul de avansata, intai se face biopsie dupa care, in urma rezultatului se opereaza. Mai mult decat atat, o operatie facuta fara biopsie in prealabil, se lasa cu proces. Daca ar fi sa va operez si sa scot acest sector sau intreg sanul, dupa care sa dau la biopsie si sa constat ca era o tumora benigma ? Ce fac, te-am mutilat degeaba ? Legat de biopsie,ea se face sub ecograf, se numeste biopsie Trocara (nu ma injurati daca nu am scris corect ) si poate da 3 rezultate: tesut malign, tesut benign sau tesut normal; in cazul in care este tesut normal se va repeta deoarece inseamna ca nu am nimerit unde trebuie dar trebuie sa va spun ca aceste cazuri sunt foarte rare si nu la dimensiunile acestea; din punctul meu de vedere, va fi o singura biopsie si a II-a zi ve-ti sti ce aveti acolo iar in functie de asta facem un plan.

Pai ce naiba sa mai zici, totul suna SF frate, 2 zile in loc de 3 saptamani, face doctorul planul cu tine, fara operatie daca nu este cazul, aia e. Hai sa mergem.

Am multumit doctorului, am iesit din cabinet si am fost preluati de doamna Narcisa Marinescu pentru a face aranjamentele (Atentie, nu este Narcisa cea care facea traducerea, este doar o coincidenta de nume). Daca ma intrebati pe mine, nu am cuvinte de lauda la adresa doamnei Narcisa Marinescu, promite multe zice cate in luna si in stele si nu face chiar tot ce zice; cred ca cel mai important este comisionul de racolare. Ne-a propus sa plecam duminica seara sa fim luni la spital. Nevasta-mea vazand cat de tare se accelereaza lucrurile s-a panicat un pic si a zis ca mai bine pe marti. OK, ne-a facut programare la spital miercuri dimineata, s-a oferit sa ne ia bilete de avion si sa rezerve o camera pe numele nostru la hotelul Hegsagone. Bineinteles ca oferta de bilete de avion era mai mare decat daca le luam noi de pe net, asa ca am hotarat sa le luam noi, ea sa faca rezervare la hotel si programarea la spital.

Marti seara eram pe aeroportul Ataturk. Acolo ne-a asteptat cineva cu o pancarda pe care scria Anadolu. Nu scria si numele sotiei asa cum ne-a asigurat Narcisa, oricum nu conta, De la aeroport pana la hotel, transportul a fost gratuit; atentie, transportul a fost asigurat de cei de la spitalul Anadolu. Pretul biletelor de avion a fost 236 de euro. Pretul pe noapte la hotel a fost de 45 de euro cu mic dejun inclus. Sa nu uit; distanta de 60 de KM pana la hotel a fost facuta intr-o ora si 15 min, asta datorita faptului ca am ajuns la 11 noaptea. In cursul zilei, aceeasi distanta poti sa o parcurgi si in 4 ore.

HOTELUL: trebuie sa va spun ca sunt 2 hoteluri cu care lucreaza, Hegsagone si Titan. Hegsagone este un hotel de 4 stele, foarte ok, cu restaurant dragutz, mancare buna, diversificata si destul de ieftina, cu piscina exterioara (degeaba in perioada asta a anului), personal foarte amabil. Hotelul este la vreo 6 KM distanta de spital iar transportul de la hotel la spital este asigurat gratuit de spital de cate ori ai nevoie pe zi. Am facut si cate 3-4 curse dus intors; Ca si timp 10-15 minute. Micul dejun este rezonabil, nu va ganditi la dejunul de la hotelurile din Antalia dar era OK. Hotelul Titan este in  curtea spitalului, pretul este de vreo 70 de euro pe noapte, restaurant nu are, sau ma rog, poti sa servesti o portie de cartofi prajiti la cele 4 mese iar camerele inauntru au aspect de spital. In perioada care a urmat  ne-am imprietenit cu 2 galateni, sot si sotie, care stateau la Titan si dupa ce au venit la Hotel la noi sa manance, a II-a zi si-au luat lucrurile de la Titan si au venit la Hegsagone. Ei ne-au povestit de cum era in hotel. Singurul avantaj era ca erai in curtea spitalului. Gata am terminat cu hotelul.

Miercuri dimineata ne-am prezentat la spital. Spitalul.... pana mea, ai impresia ca intri intr-un mall. Nu am cuvinte sa descriu spitalul acela. Legat de orice aspect vreti: tehnica, doctori, comportament, impartire, rezerve, sali de operatie, sali de asteptare, cabinete, tehnica de calcul pusa la punct astfel incat fisa pacientului este electronica si o poate accesa orice doctor de oriunde, curatenie, cantina.... spuneti voi, orice vreti si va spun ca astea din Romania nu mai intra la categoria spitale; ok, o sa spuneti ca este spital privat, credeti-ma am fost la Sanador, Regina Maria, Euroclinic, Medsana, nu au nici o treaba cu ce este acolo, absolut niciuna. V-ati uitat la Doctor Grey ? Ei asa este spitalul ala, exact ca in film frate. Vreti ceva negativ, ok, doar doctorii vorbesc engleza, in rest, nimeni, nici macar la receptia spitalui. Partea buna, ai wirelesss gratuit in tot spitalul si ii arati cu google translate de pe telefon daca vrei ceva :). Dar nu este cazul de asta. Pentru ca spitalul era plin de romani, plin, stiti ce e aia plin ? Ei pentru treaba asta erau angajate vreo 7-8 traducatoare romance care stiau limba turca. Ati auzit bine 7 sau 8.

Fac o paranteza. In timp ce asteptam pe hol sa intram la doctor, am recunoscut-o pe una din traducatoare; era o fosta prietena de-a mea pe care nu o mai vazusem de 25 de ani, nu mi-a venit sa cred. Prin urmare am solicit-o pe ea ca sa fie traducatoarea noastra. Viorica o cheama. Am avut mare noroc ca am avut langa noi o persoana pe care o cunosteam.

Prima zi, Miercuri:
Si au inceput sa curga banii. Miercuri dimineata, doctorul a solicitat un RMN la san. 500 de euro. Dupa RMN, control ecografic. Inca 100 de euro. Dupa care a urmat biopsia trocara. Pretul, pai aproape 2.000 de euro. Pe prima zi am facut transfer bancar de 2.750 de euro. Am avut chiar si reducere, datorita faptului ca la biopsie, cel care a facut-o a lasat in dreptul nodulilor un marker, care nu ne-a fost pus la socoteala. Ca sa ne intelegem, acolo nu prea sunteti pacienti, sunteti mai mult clienti. Biopsia nu a durut, s-a facut anestezie locala inainte, acul si serul introdus au produs o usoara usturime.

A II-a zi, Joi.
Hahaha si hihihi, ca nu o sa fie nimic, am aflat ca doctorul Metin nu este in spital si ne va primi asistentul lui, sau cum se spune pe la noi, mana a II-a. Am intrat in birou la dansul impreuna cu Ica, ne-a zambit, s-a asezat la calculator si a deschis fisa neveste-mii: Da, din pacate vestile nu sunt bune, ambii noduli sunt maligni. Am banuit in tot timpul asta ca asa era, doar ca nu aveam confirmarea. Prin urmare am putut sa o sustin pe nevasta-mea moral, de felul meu sunt mai glumet si in tot timpul asta am fost mereu vesel in preajma ei, o faceam sa rada si sa uite, reuseam sa o conving, macar pentru cateva ore ca totul se va sfarsi ca un mare balon care se va sparge si noi vom rade si vom petrece cand ne vom aminti. Well, mai oameni buni in momentul ala am ramas fara cuvinte si fara glas si fara suflare; si oricat as fi vrut sa-i spun ceva nevesti-mii sa o incurajez, lacrimile imi tasneau din ochi ca dintr-o fantana arteziana stricata. Nu are rost sa va spun ce iti trece atunci prin cap, ce ganduri ai, cum iti zboara gandul la copilul tau care stie ca esti la Team Building sa bei si sa mananci. E groaznic..... dar groaznic rau. OK, a vorbit doar doctorul, noi 2 plangeam: mai oameni buni, este un cancer de gradul unu, au scapat altii cu metastaze, la voi nu se pune problema de a va face nici macar probleme, noi o sa avem grija de voi, de aici nu plecati cu cancer, nu suntem acum 20 de ani, medicina a avansat, vorbea si vorbea si incerca sa ne incurajeze. Ica saraca, a avut si ea un soc cand a vazut ca nu puteam vorbi si ca plangem si traducea si cred ca baga si de la ea saraca numai sa ne revenim. Am reusit sa inganam un: noi ce facem acum si cand am ascultat raspunsul as fi vrut sa nu fi pus intrebarea: pai veniti maine dimineata sa facem un PET-CT sa vedem daca sunt sau nu metastaze in corp. Perfect, e tot ce asteptam dupa o veste ca asta.
Am plecat la hotel, nevasta-mea s-a dus pana in camera nu stiu ce naiba sa faca asa ca am ras repede 200 de whiskey. A fost excelent, cumva am prins tupeu. Cand a venit nevasta-mea in restaurant, am intrebat-o daca cancerul se ia prin contact sexual. A reusit sa rada, a fost o mare realizare; hai ma iubita ca acum te operezi, o sa urmeze o perioada mare de abstinenta, mergem sa sus in camera sa luam avans, suntem singuri, ce mai una alta; radea si plangea saraca, Glumele mele parca le-a auzit cineva frate. In seara aia, s-au cazat 2 tineri la camera vecina, un el si o ea, nu vreti sa stiti: incepand cu gemetele care erau ca in filmele porno, continuand cu zgomotul pielii care se lovea de piele si bineinteles nelipsita tablie a patului lovita de perete. Avea ceva resurse baiatul, la 12 s-au culcat si am reusit si noi sa adormim. S-au trezit la 6 dimineatza si dai frate. Mai oameni a urmat futai, pauza, futai, pauza, futai..., imi venea sa ma duc la ei in camera si sa-i zic lu ala, frate las-o mai usor ca ma faci de cacat. Aude nevasta-mea si intreaba daca asa ceva chiar e posibil.

A III-a zi, Vineri
Pai ne-am dus la PET CT dimineata. Se baga pe vene o substanta radioactiva si esti pusa la un aparat care scaneaza tot corpul. Daca substanta radioactiva se aprinde pe aparat, surpriza, inseamna ca ai metastaze. Rezultatul analizei se da in 24 de ore dar ne-a asigurat ca pana la ora 15,00 dupa amiaza cand avem consultati cu domnul Metin, vom sti daca avem sau nu metastaze. In cazul in care sunt, rezultatul lor va fi a II-a zi. A... sa nu uit, PET CT-ul a costat 1.000 de euro. Se face si in Romania la Fundeni, exista un aparat luat la mana a II-a de le bulgari, programare cam dupa 3 luni, costul 5.500 de lei. Asta cred ca a fost singura analiza mai ieftina ca in Romania.
Spitalul are cantina, un fel de bar, unde se serveste cafea, suc, mancare gen sandwich, poti sa-ti bei cafeaua afara unde sunt bancute si multa verdeata, deci ai cu ce sa-ti omori timpul. Ca idee, toti doctorii mancau la cantina, cot la cot cu asistentele si pacientii, aceeasi mancare, Singura diferenta era ca ei aveau gratuitate. Oricum mancare de la cantina era foarte ieftina. Pana la ora 3 am impins-o efectiv pe nevasta-mea sa bea apa si Ayran la greu ca sa-i iasa substanta aia radioactiva din corp.
La ora 3 am intrat la Metin: ca ce facem, ca ce-i cu fetele astea, ne-a luat in brate, ne-a strans mainile, ca ce naiba avem doar nu s-a sfarsit nimic aici. Asta e atitudinea pe care o au, este ceva incredibil, v-am zis, film nu realitate. Ne-am asezat, a deschis fisa, a sunat-o pe doctorita de la PET CT, au schimbat 2 cuvinte si a inchis; ne-a zis ca rezultatul de la PET-CT este bun, ca sotia nu are metastaze in corp si ca acum ne putem face un plan. Ne bucuram ca prostii frate, adica sa te bucuri ca ai cancer dar nu ai metastaze, e ceva nu ? A citit rezultatul biopsiei dupa care ne-a dus la doctorul care facuse RMN-ul. Impreuna cu el ne-au aratat pe monitor ca cei 2 noduli sunt foarte aproape, ba chiar mai mult exista un tesut care ii uneste si ca 3D se vede ca si cum ar fi unul singur. De asemenea tesutul care ii uneste mai este prezent in san in cateva locuri, nu pot afirma ca este malign dar privind prin aceasta prisma lucrurile reise ca cei 2 noduli pot fi interpretati ca unul singur care este mai mare. Ne-am intors la el in cabinet si a zis: putem face operatia in 2 feluri si ambele moduri sunt acceptate de protocolul spitalului in baza analizelor: 1. Scoatem sectorul cu nodulii dupa care va urma radioterapie sau 2. Masectomie cu reconstructie, fara radioterapie. In ambele cazuri ganglionii santinela vor fi analizati de o echipa de patologi in timpul operatiei si daca sunt atinsi, atunci se vor scoate cei atinsi si vecinii lor. Chimioterapia va fi sau nu in functie de rezultatul ganglionilor santinela. A spus ca noi putem alege ce vrem, el din cele 2 variante ar recomanda masectomia cu reconstructia prin prisma ca se vede ca un nodul mai mare, dar el va face cum zicem noi.

Am obosit fratilor, mai scriu si maine, ca trebuie sa ma duc la servici dimineata. Hai noapte buna.

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu  cred ca e totusi bine  macar  faptul ca  nu sunt metastaze . Daca de bine putem sa discutam aici .Aveti incredere si nu va pierdeti speranta . O sa fie bine  , asta va doresc la amandoi .Mi-au dat si mie lacrimile  , nu se intampla foarte des . Sa va ajute  al de sus pe amandoi sa treceti peste asta .

Edited by GingisHan2015, 21 October 2016 - 18:06.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
O mica paranteza despre spitale in Turcia:
Pe langa cele private care practica turismul medical (Anadolu fiind cel mai mare), tot ce vezi cu T.C. in fata numelui sau "Devlet" sunt de stat. Sunt aproape la fel de moderne, doar ca n-au echipa de marketing :)
Turcii au 3 lucruri in care au investit extrem de mult: infrastructura, educatie si sanatate.

Am vazut spitale noi in sate (nu policlinici, ci spitale in toata regula). O facut si sultanul ceva bun...

Ma pun pe citit in continuu.

#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu m-as uita in ochii doctorului si l-as intreba daca ceea ce recomanda este benefic doamnei din punct de vedere medical, sau benefic firmei lor din punct de vedere financiar. In rest, cred ca o sa va fie bine!
Daca ati putut sa scoateti lacrimi din tanchisti (te salut, Gingis!), o tumoare e o nimica toata!

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Te salut si eu Razvan .  Si tanchistii plang cateodata . In ciuda aspectelor  de duritate ,  pe care le insuflu si eu  tinerilor nostri militari  ce manuiesc  masinile noastre de lupta  , in adancul fiecaruia dintre noi e o inima  omeneasca pe care otelul  nu o poate inmuia pe deplin niciodata . E impresionant acest caz  si sper si eu alaturi de ei pana la capat , la insanatosirea doamnei si  infrangerea  bolii . Posted Image

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Hai mai baga ca e vineri seara

Si mie mi-au dat lacrimile, si bine de tot

#14
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
Salut oameni buni,

Scuze, dar am venit de la serviciu, niste mancare de facut si au venit niste prieteni pe la noi, acum au plecat.

Ramasesem la ziua de vineri. Dupa ce ne-a lasat sa alegem cum sa facem operatia, sotia, care este impotriva citostaticelor, a inceput sa intrebe care sunt riscurile ca dupa operatie sa faca sau nu, doctorul o dadea cotita spunand ca asta trebuie sa discute cu oncologul, prin urmare am amanat decizia, urmand ca a II-a zi sa ne vedem cu oncologul sa ne spune ce ar trebui sa facem dupa operatie. Tot a II-a zi a trebuit sa face si programarea la doctorul plastician, care ne va povesti de reconstructie in cazul in care ne hotaram la masectomie cu reconstructie. Am iesit de la Metin din cabinet si ne-am dus impreuna cu Ica sa facem programarile, din pacate, oncologul nu era sambata in spital, am facut la plastician, urmand ca luni sa facem programare la oncolog. Seara, am vorbit in Romania cu un prieten, doctor, in care avem destul de mare incredere. Baiatul a facut facultatea de medicina din placere, din parinti doctori; ironia sortii a facut ca ambii lui parinti sa moara de cancer cand el era la facultate. El ne-a sfatuit sa facem masectomie. A spus ca pana mea, daca sanul acela a produs noduli maligni inseamna ca e riscul sa faca si pe viitor, ce facem ? Stam cu frica ca se poate intampla din nou ? Si ? Daca se intampla din nou sa ne intrebam de ce dracu nu am facut de prima data masectomie si trebuie sa trec din nou prin asta. De asemenea parerea lui, era ca radioterapia are efecte ireversibile, mai ales daca este facuta in Romania unde se greseste la greu; spune ca a vazut mult pacienti nenorociti de radioterapie. Pe cand chimioterapia, are toate efectele reversibile. Mai mult decat atat, radioterapia se face 30 de zile la rand, mai putin zilele nelucratoare, ceea ce inseamna o luna si 1/2 iar chimio o sedinta la cateva saptamani. Logica lui a avut efect asupra noastra si ne-am hotarat sa facem masectomie cu reconstructie.

A IV-a zi, Sambata
Pai nu am facut mare lucru sambata. Am avut vizita la plastician, 100 de euro. Plasticianul, nu stiu cum il cheama si nu ma uit acum in hartii, era un tip la 50 de ani, foarte pus pe sotii si glume, daca nu a mangaiat tzatza neveste-mii ca sa-mi arate ce o sa faca el, ca la un moment dat ma bufnea rasul; ideea era in felul urmator: o taietura pe spate, de unde va scoate o bucata de muschi; acest muschi nu va mai creste la loc, dar nu se va observa prea tare. Cu acel muschi va face reconstructie si pentru sustinere va pune o proteza. Am intrebat ce fel de proteza ? :) A ras, cum ce proteza, cum isi pun vedetele, silicoane pentru fete. Din tot spitalul doctorul asta era cel mai pus pe glume, avea un stil tare haios si cu toate ca aceste lucruri ti-ar da un pic de teama, noua ne-au inspirat incredere. Era sa uit: doctorul a spus ca putea sa ia de pe burta material pentru san dar pentru ca nevasta-mea a fost fumatoare, exista un procent destul de mare ca organismul sa respinga materialul de pe burta, de aceea va lua de pe spate. Numai avantaje ca fumator :)
Am iesit de acolo si cum Ica nu lucra in ziua aceia, am rugat traducatoarea care era cu noi sa ne rezolve cu pretul pentru operatie si sa ne faca programarea la operatie. A spus ca din pacate doctorul Metin nu este disponibil in momentul de fata si ca programarea o vom face luni; ok, am zis si pretul ? Imediat. S-a dus pe la financiar, a vorbit cu cei de acolo si a venit cu pretul, care era o estimare adica putea fi plus sau minus: 16.750 de euro in care intra operatia de masectomie, operatia de reconstructia, biopsia la ganglioni si 2 zile de spitalizare cu insotitor. Trebuie sa precizez ca ziua de spitalizare era 350 de euro. Mda, nu ne asteptam la asa mult, credeam ca o sa fie vreo 10 mii, nu 16. Ce sa-i faci, asta-i viata, bine ca aveam banii. Am vorbit la telefon cu Narcisa din Romania, spunandu-i ca am dori ca operatia sa fie luni cel tarziu marti, ne-a spus ca nici nu exista dubii ca asa va fi, ca il suna ea pe Metin si sa stam linistiti, ca luni vom fi sunati de la spital. Am plecat la hotel.

Sambata si duminica au trecut cam greu, am reusit sa ne ducem pana la Istambul un pic, numai ca mai mult am stat pe drum. Duminica, in a V-a zi, ne-am cam urcat pe pereti, vroiam sa termina odata cu toate astea, mai ales ca a trebuit sa-i dau telefon lui fi-miu si sa-i spun ca de fapt am venit in Turcia pentru un interviu, nu la team building si ca din pacate o sa trebuiasca sa mai stam si saptamana viitoare pana aproape de week-end.

A VI-a zi, Luni

Pai luni dimineata am reusit sa ma enervez pentru prima oara, cu toate ca imi promisesem ca voi fi calm. Bineinteles ca Narcisa nu a vorbit cu Metin si pe la 10 ne-a dat Ica mesaj ca operatia va fi miercuri la pranz. POFTTIM ? Inca 2 zile aici ? Pai innebunesc. Am sunat-o pe Narcisa, nu cred ca am fost prea amabil la telefon, asa ca in 10 minute m-a sunat Ica sa venim la spital ca vrea Metin sa vorbeasca cu noi. Am plecat la spital. Madam Narcisa, l-a bagat pe Metin la inaintare, pentru ca la el era loc de obraz iar omul ne-a explicat ca operatia la care ne-am decis va dura intre 5 si 6 ore, ca nu este o operatie care sa fie intre alte operatii, ca trebuie sa fie el, plasticianul, echipa de patologi, ca necesita un pic de programare si ca nu poate mai devreme de miercuri. Normal ca nu am zis nimic, de fapt eram convins ca nu s-a vorbit cu el sambata si normal ca omul si-a planurile daca nu i s-a spus de noi. Ne-a felicitat pentru alegerea facuta si a zis sa ne vedem si cu doctorul anestezist.
Doctorul anestezist era o ea, o tipa OK. A tinut sa-i faca si o radiografie la plaman sotiei, tinand cont ca va fi intubata, a facut analizele de sange pentru a stie gradul de coagulare, raspunsul la anestezic samd, I-a spus ca ii va pune sonda dupa ce o adoarme, sonda care va fi scoasa a II-a zi. S-a purtat foarte profesionist si amabil, nu a excelat ca ceilalti doctori dar nici nu prea avea multe sa ne spuna.
Dupa doctorul anestezist, am reusit sa facem programarea la oncolog pentru a II-a zi.
Am iesit afara sa bem o cafea si stand la o masa pe acolo, i-am intalnit pe cei 2 galateni, un el si o ea. A fost cel mai minunat lucru care ni s-a intamplat acolo. Ne-am inteles asa bine ca nu ne mai pasa cat trebuie sa stam pe acolo. Sa va spun ca nevestele au descoperit ca erau nascute in aceasi zi si aceasi luna ? Ei erau un pic mai mari ca noi, cu vreo 3-4 ani si nu, nu suferea vreunul de cancer, aveau alte afectiuni.

A VII-a zi, Marti

Vizita la oncolog. A fost cea mai crunta zi din acel spital. In sala de asteptare de la oncolog, erau foarte multe persoane , care asteptau la chimioterapie, 80% romani, care isi spuneau unul la altul povestea. Unii se imprietenisera pe acolo de cand faceau tratament. Le auzeai povestile fara sa vrei. Ti se facea parul maciuca in cap, ca sa nu mai vorbesc ca erau si tineri printre ei, incepand de la 25 de ani. Ne scadea moralul cu fiecare minut petrecut acolo si problema era ca a fost singurul doctor la care s-a intarziat; cat ? 2 ore. In astea 2 ore am trait un cosmar. Am intrat la oncolog; avea faima de a fi unul dintre cei mai tari oncologi din Turcia, Este un mosulet la 70 de ani, foarte prezentabil care a preferat sa ne vorbeasca in engleza. A spus ca stie de noi, ca a vorbit de vineri cu domnul Metin si ca s-a uitat pe biopsie. Ne poate spune cu siguranta ca daca ganglionii santinela nu vor fi atinsi, el nu va trebui sa recomande chimioterapie, ci doar un tratament hormonal. Nevasta-mea a sarit pe el frate, sa-l pupe, nu mai putea de bucurie. La oncolog, care este mai smecher, consultatia a fost 150 de euro.
Mai sunt povesti de spus din ziua asta, oameni cu care m-am intalnit la oncolgie, oameni pe care ii cunosteam si nu i-am recunoscut... nu va mai spun, e deprimant. Dar, ce am observat acolo, a fost si un lucru care ne-a incurajat. Majoritatea pacientilor bolnavi de cancer venisera la clinica deja cu metastaze. Prin urmare, trebuiau sa faca chimio mai intai, sa vada daca cedeaza, dupa care se punea problema de operatie. Ca sotia, nu erau, cu un cancer descoperit in devreme, care nu a avut timp sa atace.
Am ajuns la hotel, am stat pana tarziu la taclale cu galatenii, tot seara am achitat hotelul, urmand ca a II-a zi sa ne ducem la spital cu tot cu bagaje.

A VIII-a zi, Miercuri - Operatia

Sa inceapa dansul. Trebuie sa va spun, ca nevasta-mea a fost extraordinar de curajoasa. Eu daca as fi stiut ca ma asteapta o operatie de 5-6 ore, m-as fi cacat pe mine, la propriu. As fi facut cel putin cateva crize de panica, m-ar fi apucat durerile de stomac, de dinti, de orice. Ea nu, a fost super curajoasa. Cred ca si din cauza ca eu incepusem sa fiu un pic speriat si cu toate ca incercam sa nu o arat, nevasta-mea m-a mirosit. Pana mea, dupa 16 ani impreuna cam greu sa te ascunzi.
Deci... prima ora, sa facem plata mai intai, ca pe centura :) banii inainte. Asta e, am facut plata, transfer bancar. Am ajuns in rezerva sa ne cazam. Cum arata ? Nashpa frate, nashpa cand vezi cum arata o rezerva acolo, coboara rezerva de spital de la noi la cocina de porci. Pat mare pe rotile, pat pe care urma sa o duca si sa o aduca din operatie. Patul avea toate comenzile electrice pentru felul in care vroiai sa-l ridici, sa-l cobori, sa ridici sezutul sau partea de la genunchi, mai era dotat si cu defribilator sub el si bineinteles un receptor care avea pe el buton de panica, butoane pentru luminile din camera, SF frate, SF. Un fotoliu pat pentru mine, televizor, dulap pentru haine, masa pentru mine sa servesc mancarea, masa pe roti pentru nevasta-mea, care venea pe deasupra patului, baie cu dus unde se gaseau scaune pentru persoanele operate care nu puteau sa faca dusul in picioare. Geamurile nu se puteau deschide si aveau jaluzele pe care le puteai regla. Aaaa, sa nu uitam de seif :) unde sa-ti tii lucrurile de valoare daca pleci din camera.
In jurul orei 13,00, a venit in salon o asistenta care i-a prins sotiei de mana un cateter iar la ora 13,40 a venit, i-a bagat putin anestezic pe vena, cat sa o ameteasca si au luat-o din salon. I-au spus inainte care este procedura de trezire, ca o sa stea vreo 30-40 de minute la reanimare si ca va trebui sa raspunda corect la cateva intrebari: cum te cheama, unde esti, stii de ce esti aici... chestii de-astea.
Mda, dupa ce a plecat, am reusit sa ajung in curtea spitalului unde m-a cuprins panica. E groaznic. Mama ce senzatie am trait, nu ma puteam abtine din plans, nu puteam vorbi si nu-mi gaseam locul. Galateanul m-a amenintat ca pana la urma in da vreo 2 palme. Usor, usor m-am mai potolit si am stat cu ei in curtea spitalului. Pe la 15, 30 m-am dus in rezerva, poate am vreo veste ceva, surpriza, dau de doctorul Metin. Iesise din operatie impreuna cu asistentul lui, mi-au zis ca au terminat, ca acum opereaza plasticianul si ca maxim intr-o ora termina. Ca operatia a decurs OK, numai ca unul din ganglioni a fost gasit inflamat, s-a facut pe loc o biopsie si s-a tras concluzia ca este atins. A spus ca vorbim mai multe a II-a zi la vizita medicala. Va rog sa ma credeti ca sunt un tip foarte vulgar in general, daca nu mi-am bagat si mi-am scos in ganglionii si nodulii masii si cancerul lu' mortii masii de ma durea gura de cat am injurat. La 17, 30 am intrebat-o pe asistenta daca are vreo veste. A pus mana pe telefon si dupa ce a vorbit ceva in turca, mi-a comunicat ca sotia a iesit din operatie, este in regula, in momentul de fata este la reanimare, a raspuns corect la intrebari si ca in 30 de minute va fi adusa in salon.
Operatia a durat 4 si 1/2 ore, mi-am dat seama ca au spus 5-6 ore pentru cazul in care era vreo complicatie si pentru moralul meu, care a fost mai bun tinand cont ca eu ma pregatisem pentru 6 ore. Din nou o atitudine la care nu te gandeai.
La ora 18,00 au adus-o in salon pe nevasta-mea. Arata mai bine ca dupa operatia de cezariana. Parca era mai bine, in primul rand vorbea cu mine, nu spunea ca ii este somn, spunea ca nu are dureri, ca o tine tot corpul si ca are jene dar nu dureri. Am aflat ulterior ca turcii au fost smecheri. Pentru prevenirea durerilor pana la administrarea calmantelor, dupa ce s-a trezit din operatie, i-au administrat morfina.
In camera a venit traducatoare, nu mai era Ica si ne-a facut cunostinta cu asistentul de serviciu si ne-a spus ca el se va ocupa de noi, el va administra medicamentatia si se va ocupa de tot programul. Care program, frate ? Avem program artistic ? Da, avem. Ceea ce a urmat mi-a depasit cu mult asteptarile. Dar va rog sa ma credeti ca nu mai pot. Maine trebuie sa fac piata, sa fac mancare, asa ca v-am pupat. Promit sa termin pana duminica seara.

#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Masca e putin , mult prea putin spus . Am ramas mut . Posted Image

#16
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostGingisHan2015, on 22 octombrie 2016 - 07:03, said:

Masca e putin , mult prea putin spus . Am ramas mut . Posted Image

Asa este, prin  comparatie orice spital de la  noi, de stat pare cocina de  porci. Dar totusi e vorba de  zeci de mii de euro. Oricum, ieftin fata de cat ai plati in Germania, de exemplu. Bravo turcilor, sunt cu mult inaintea  noastra la multe capitole.

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In orice tara in care spitalele sunt private (negestionate de stat) arata ca in Greys Anatomy.

In Belgia nu exista spitale de stat, toate sunt private. Daca iti scapa senvisul pe jos il ridici si il mananci fara grija. Si la fel, paturi robotizate, personal medical ultra calificat si politicos, internet wifi, televiziune prin cablu, etc.

Bineinteles ca si costurile sunt la superlativ. Doar ca asigurarea obligatorie de sanatate chiar functiuneaza acolo. Tu ca asigurat doar vezi sumele scrise pe factura, dar nu scoti banii fizic din buzunar.

Edited by Groot, 22 October 2016 - 10:28.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Impresionanta si emotionanta poveste! Sanatate multa sotiei si felicitari pentru decizia de a alege masectomie, care este cea mai sigura.
Asteptam continuarea!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate