Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Retragere Euro de la atm?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012
Salut, as dori sa stiu si eu daca pot extrage euro la diversele atm-uri din Romania sau o modalitate prin care as putea retrage acesti bani (fara cont bancar, fara conversie in lei). Detin un mastercard de la Skrill.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Te duci la BRD la ghiseu si extragi de la POS, fara cont, fara batai de cap. Doar cu buletinul. Daca e vorba de sume mari trebuie sa ii anunti cu 2 zile inainte.

Si cred ca, dar nu sunt sigur, Garanti elibera si Euro. Sau Carpatica, dar e foarte probabil sa ma insel. Insa treaba cu BRD-ul functioneaza, testata de mine cu USD acum vreo 2 ani.

Edited by lex404, 20 October 2016 - 20:09.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si daca exista vreun ATM in euro (probabil in aeroport, oricum nerelevant) iti garantez ca ala o sa fie cu cele mai mari comisioane din Romania.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 f300, on 20 octombrie 2016 - 20:10, said:

Si daca exista vreun ATM in euro (probabil in aeroport, oricum nerelevant) iti garantez ca ala o sa fie cu cele mai mari comisioane din Romania.

Ce mai conteaza un comision.......cand este vorba de sute sau mii de euroi.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 20 October 2016 - 20:14.


#5
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

 lex404, on 20 octombrie 2016 - 20:08, said:

Te duci la BRD la ghiseu si extragi de la POS, fara cont, fara batai de cap. Doar cu buletinul. Daca e vorba de sume mari trebuie sa ii anunti cu 2 zile inainte.

Si cred ca, dar nu sunt sigur, Garanti elibera si Euro. Sau Carpatica, dar e foarte probabil sa ma insel. Insa treaba cu BRD-ul functioneaza, testata de mine cu USD acum vreo 2 ani.
Banuiesc ca pentru a retrage de la brd, cu buletinul, trebuie sa fii major, nu ? Suma este de ~2800 USD (limita cardului este de ~280$/24h, voi face retrageri de ~240 euro/zi)

Edited by lowly, 20 October 2016 - 20:18.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Fix atunci conteaza, ca nu ii fix ci ii procentual.

Fix ai daca scoti de la POS BRD, is singurii care accepta operatiuni de genul

Dar atentie, nu se poate face vreo spalare, ceva. Ca dai declaratie oricum Posted Image

 lowly, on 20 octombrie 2016 - 20:18, said:

Banuiesc ca pentru a retrage de la brd, cu buletinul, trebuie sa fii major, nu ? Suma este de ~2800 USD (limita cardului este de ~280$/24h, voi face retrageri de ~250$/zi)
Ce limita ii aia? Posted Image eu aveam cred ca 3000 USD/ zi limita, nu mai retin. 500/ tranzatie si 3000/ zi.

Evident ca trebuie sa fii major, insa tot major trebuie sa fii si ca sa ai card skrill. Si numele de pe card trebuie sa coincida cu numele din buletin, si semnatura de pe spatele cardului cu cea digitala pe care o dai :)

Edited by lex404, 20 October 2016 - 20:21.


#7
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016

 lex404, on 20 octombrie 2016 - 20:08, said:

Te duci la BRD la ghiseu si extragi de la POS, fara cont, fara batai de cap. Doar cu buletinul. Daca e vorba de sume mari trebuie sa ii anunti cu 2 zile inainte.
Cred ca exact asta vrea sa evite, vrea sa nu fie declarate sumele Posted Image
Sau e minor cu cardul facut pe numele altcuiva poate chiar fara stirea acestuia :D

Edited by alym, 20 October 2016 - 20:24.


#8
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

 lex404, on 20 octombrie 2016 - 20:19, said:

Fix atunci conteaza, ca nu ii fix ci ii procentual.

Fix ai daca scoti de la POS BRD, is singurii care accepta operatiuni de genul

Dar atentie, nu se poate face vreo spalare, ceva. Ca dai declaratie oricum Posted Image


Ce limita ii aia? Posted Image eu aveam cred ca 3000 USD/ zi limita, nu mai retin. 500/ tranzatie si 3000/ zi.

Evident ca trebuie sa fii major, insa tot major trebuie sa fii si ca sa ai card skrill.
Contul de skrill nu este pe numele meu, este pe numele sora-mii. Limita de ~280$ este doar pentru retragerile atm, ~1100$/24h pentru tranzactiile online folosing cardul iar pentru retrageri bancare nu exista nici o limita... Cat despre comision, exista vreunul?

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Atunci nu se poate :)

Si sunt declarate si daca le scoti in RON din ATM, stati linistiti. Ca Skrillz n-are sediu in Panama Posted Image

Payoneer avea acum cativa ani pentru treburi dintr-astea conturile in Belize.

 lowly, on 20 octombrie 2016 - 20:21, said:

Contul de skrill nu este pe numele meu, este pe numele sora-mii. Limita de ~280$ este doar pentru retragerile atm, ~1100$/24h pentru tranzactiile online folosing cardul iar pentru retrageri bancare nu exista nici o limita... Cat despre comision, exista vreunul?
exista, dar nu stiu sa ti-l spun...

Doar sora ta poate retrage oricum. Daca e vorba de suma mare insa nu merita.

Mai bine faci wire transfer in cont USD, platesti 25 USD dar ii suma fixa.

Comisioanele la BRD is dubioase. Ai comisionul fix de extragere POS + procentul + ceva comision de card + alte kkturi.


Cel mai bine imi dadea daca scoteam RON de la BT sau RZBR. Erau singurii care imi dadeau conform cursului afisat in banca, fara sa perceapa alte taxe.

#10
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

 lex404, on 20 octombrie 2016 - 20:23, said:

Atunci nu se poate Posted Image

Si sunt declarate si daca le scoti in RON din ATM, stati linistiti. Ca Skrillz n-are sediu in Panama Posted Image

Payoneer avea acum cativa ani pentru treburi dintr-astea conturile in Belize.
La raiffeisen cursul unui dolar este de obicei cu -1.5 bani/$ comision daca alegi conversia oferita de ei, pot extrage fara conversie cu un comision de 4% din partea skrill, ceea ce nu e atat de 'fair', la BT inca nu am incercat dar nu cred ca este mai bun decat al raiffeisen-ului..

Edited by lowly, 20 October 2016 - 20:31.


#11
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
ING are o gramada de ATM-uri de la care poti retrage in Euro:

https://www.ing.ro/i.../sucursale.html

trebuie doar sa selectezi la filtru atat orasul cat si "Bancomat EURO". Sau da click pe pinpoint/locatia ATM-ului de pe harta si iti arata daca poti scoate si Euro sau doar RON

#12
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

 hangover, on 21 octombrie 2016 - 00:54, said:

ING are o gramada de ATM-uri de la care poti retrage in Euro:

https://www.ing.ro/i.../sucursale.html

trebuie doar sa selectezi la filtru atat orasul cat si "Bancomat EURO". Sau da click pe pinpoint/locatia ATM-ului de pe harta si iti arata daca poti scoate si Euro sau doar RON
Ai idee ce comisioane se percep ?
edit: "Este functional exclusiv pentru detinatori de carduri ING Bank" :/

Edited by lowly, 21 October 2016 - 13:12.


#13
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006
Vezi ca tu nu respiri aerul in tara asta gratis. Statul te ajuta oferindu-ti educatie gratis, asigurare de sanatate gratis cat esti minor, si multe altele, iar tu cand ai venituri trebuie sa ii dai statului partea lui. Nu iti convin conditiile, pleci din tara. Din skrill se scot banii prin cont bancar cu un comision fix, mult mai mic decat comisionul de retragere la ATM prin cardul ala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate