Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

UDMR vrea ca limba maghiara sa fie a doua limba oficiala in zonele cu populatie preponderent de etnie maghiara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
416 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Liderul UDMR Kelemen Hunor   declara  ca e timpul ca dupa 100 de ani  promisiunile facute in rezolutia Marii Adunari Nationale de   la 1  Decembrie 1918 sa se materializeze :
"  Ar fi timpul  ca dupa  100 de ani  sa facem acest pas  ca un semnal de respect  pentru toate componentele etnice , asta  nu numai  fata de maghiari . Noi propunem ca in secuime maghiara sa fie a doua limba oficiala  asa cum este in Tirolul de Sud  "
Ce implica asta ? Romanii vor fi obligati sa invete si sa foloseasca aceasta limba sau  vor putea ca si pana acum sa -si  foloseasca limba materna ? Ce dificultati pot aparea in zona , avand in vedere ca si acum majoritatea maghiara ocupa absolut toate posturile in administratie , in invatamant , in  deconcentrate ?
Eu  consider o mare eroare acest lucru , iar Constitutia ne lamureste cu claritate ca  "  limba oficiala este limba Romana " !
Dvs ce credeti  , pareri , opinii ?
http://www.politicar...n_secuime-30241

Edited by GingisHan2015, 20 October 2016 - 17:22.


#2
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 GingisHan2015, on 20 octombrie 2016 - 17:17, said:

Liderul UDMR Kelemen Hunor   declara astazi  ca e timpul ca dupa 100 de ani  promisiunile facute in rezolutia Marii Adunari Nationale de   la 1  Decembrie 1918 sa se materializeze :
"  Ar fi timpul  ca dupa  100 de ani  sa facem acest pas  ca un semnal de respect  pentru toate componentele etnice ,  nu numai  fata de maghiari . Noi propunem ca in secuime maghiara sa fie a doua limba oficiala  asa cum este in Tirolul de Sud  "
Ce implica asta ? Romanii vor fi obligati sa invete si sa foloseasca aceasta limba sau  vor putea ca si pana acum sa -si  foloseasca limba materna ? Ce dificultati pot aparea in zona , avand in vedere ca si acum majoritatea maghiara ocupa absolut toate posturile in administratie , in invatamant , in  deconcentrate ?
Eu  consider o mare eroare acest lucru , iar Constitutia ne lamureste cu claritate ca  "  limba oficiala este limba Romana " !
Dvs ce credeti  , pareri , opinii ?
http://www.politicar...n_secuime-30241
De bun simt , zic eu, bine ca nu vor sa fie prima. Dar scopul real este acela de a se materializa si in Constitutie recunoasterea unei stari de fapt. Ce urmeaza dupa ...doar ei stiu.
Colegu' tu deschizi rar topice , dar apreciez ca au substanta , nu ca altii...

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
E ceva normal; numai sa nu se screme (ambele parti) intr-o extrema ca atunci le da cu pleoshc pleosch.

In Secuime limbile oficiale ar trebui sa fie Limba romana si Limba maghiara.

Insa sunt 2 probleme de ambele parti, asa cum si tu ai citat ceva-ceva:
Secuii vor pricepe ca daca maghiara e si ea oficiala atunci vor avea dreptu s-o foloseasca exclusiv - gresit. Vor trebui folosite in paralel la nivel oficial, sa impace si capra si varza. Asta inseamna ca chiar daca UDMR-ul detine primariile de acolo, tu ca roman poti sa te ducis a ceri x document in limba romana. Si mai mult, sa-ti si raspunda cineva in limba romana in institutiile oficiale.
Romanii se vor crampona pana-n constipatie, majoritatea de prin sudul tarii sau diaspora (adica n-au calcat un cm² in secuime) de acest lucru ca vezi doamne, vin ungurii si le fura tara.



In Romania nivelul tolerantei fata de orice ii diferit ii foarte scazut. De la grupuri etnice, pana la religie si altele.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 GingisHan2015, on 20 octombrie 2016 - 17:17, said:

"   Noi propunem ca in secuime maghiara sa fie a doua limba oficiala  asa cum este in Tirolul de Sud  "
noooo, apai daca-i pe d'astea, io is de acord, da numa sa nu sa se declare maghiara, ci secuiasca, astfel sa fie obligati atiti romanii cit si maghiarii sa invete limba TINULTULUI SECU'UIESC... nu-i mai corect asa?

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu  am o problema cu  exprimarea aia , " un semnal de respect pentru TOATE  comunitatile  etnice " . Inteleg ca e pentru cea maghiara , nu -i bai , dar cum pentru toate ? Iata aici eu nu inteleg , si daca cineva intelege , sa ne lamureasca ! Practic face cat doi , un om informat !

Edited by GingisHan2015, 20 October 2016 - 17:31.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 r_murphy, on 20 octombrie 2016 - 17:26, said:

noooo, apai daca-i pe d'astea, io is de acord, da numa sa nu sa se declare maghiara, ci secuiasca, astfel sa fie obligati atiti romanii cit si maghiarii sa invete limba TINULTULUI SECU'UIESC... nu-i mai corect asa?

 r_murphy, on 20 octombrie 2016 - 17:26, said:

noooo, apai daca-i pe d'astea, io is de acord, da numa sa nu sa se declare maghiara, ci secuiasca, astfel sa fie obligati atiti romanii cit si maghiarii sa invete limba TINULTULUI SECU'UIESC... nu-i mai corect asa?

 r_murphy, on 20 octombrie 2016 - 17:26, said:

noooo, apai daca-i pe d'astea, io is de acord, da numa sa nu sa se declare maghiara, ci secuiasca, astfel sa fie obligati atiti romanii cit si maghiarii sa invete limba TINULTULUI SECU'UIESC... nu-i mai corect asa?
Undeva intre negru si alb se afla griul.

Ai o pata gri de dreptate daca e sa vorbim de dialectul secuiesc. E ceva mai arhaic insa inteligibil.

Un fel de Limba Moldoveneasca. (nu radeti, a fost, sau cred ca inca este, limba oficiala in R. Moldova)

#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 GingisHan2015, on 20 octombrie 2016 - 17:17, said:

"  Ar fi timpul  ca dupa  100 de ani  sa facem acest pas

Nu, nu ar fi timpul. Sa mai lasam sa mai treaca inca 100ani si mai vedem.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 GingisHan2015, on 20 octombrie 2016 - 17:28, said:

Eu  am o problema cu  exprimarea aia , " un semnal de respect pentru TOATE  etniile " . Inteleg ca e pentru cea maghiara , nu -i bai , dar cum pentru toate ? Iata aici eu nu inteleg , si daca cineva intelege , sa ne lamureasca ! Practic face cat doi , un om informat !
Ei cum?

In Timisoara ar putea face o salata culturala spre binele tuturor declarand maghiara, sarba si germana limbi oficiale.

Faza cu limbile oficiale nu ii numai de uz, ci si cultural.

In Brasov, Sibiu -  germana

Constanta - Tatara
Maramures - ucraineana


etc. Oficializare unei a II-a limbi atrage si beneficii culturale, nu doar crampe din partea unora.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
PLM,ma uitam si eu la Supernatural ca omu",si incepurati.Ho!Ca extremistii lor n-au ce face,Romania ramane la fel.Mai bine ne facem timp de oligofrenii nostrii,in care intra si ai lor

#10
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Una calda, alta rece :

Consiliul Județean Harghita fără steag secuiesc

Președintele Consiliului Județean Harghita a pierdut definitiv procesul în urma căruia a fost obligat să îndepărteze steagul secuiesc arborat pe sediul instituției și în sala de ședințe. Curtea de Apel Târgu Mureș i-a respins ieri (miercuri) recursul prin care se cerea anularea sentinței dete de Tribunalul Harghita.
În luna martie a acestui an Tribunalul Harghita a admis acțiunea Asociației Civice pentru Demnitate în Europa (ADEC) și l-a obligat pe președintele Consiliului Județean Harghita, Borboly Csaba, să îndepărteze steagul secuiesc arborat pe sediul instituției și din sala de ședințe.
Președintele CJ Harghita care este și președintele Filialei județene a UDMR, nu a făcut acest lucru și a formulat recurs împotriva acestei sentințe, însă Curtea de Apel Târgu Mureș a respins acțiunea.


Sentinta este DEFINITIVA . :D

Probabil si propunerea de mai sus va avea aceeasi soarta/

#11
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 GingisHan2015, on 20 octombrie 2016 - 17:28, said:

Eu  am o problema cu  exprimarea aia , " un semnal de respect pentru TOATE  etniile " . Inteleg ca e pentru cea maghiara , nu -i bai , dar cum pentru toate ? Iata aici eu nu inteleg , si daca cineva intelege , sa ne lamureasca ! Practic face cat doi , un om informat !
Si tu voiai sa fie un manifest aplicabil doar UDMR-ului ?
Evident ca nu mai exista alte majoritati in alte zone, asa ca se va aplica doar lor.

De ce atata inversunare / si asa avem indicatoare bilingve, in administratie oamenii comunica doare in maghiara...ce atata patos ?
De cate ori ma duc in secuime (maghirime) , nu am probleme de comunicare. Singura problema sta in "raceala " cu care esti intampinat...ei si ? ce are cu limba a doua oficiala ?

Edited by carens, 20 October 2016 - 17:38.


#12
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016

 GingisHan2015, on 20 octombrie 2016 - 17:17, said:

Liderul UDMR Kelemen Hunor   declara  ca e timpul ca dupa 100 de ani  promisiunile facute in rezolutia Marii Adunari Nationale de   la 1  Decembrie 1918 sa se materializeze :
"  Ar fi timpul  ca dupa  100 de ani  sa facem acest pas  ca un semnal de respect  pentru toate componentele etnice , asta  nu numai  fata de maghiari . Noi propunem ca in secuime maghiara sa fie a doua limba oficiala  asa cum este in Tirolul de Sud  "
Ce implica asta ? Romanii vor fi obligati sa invete si sa foloseasca aceasta limba sau  vor putea ca si pana acum sa -si  foloseasca limba materna ? Ce dificultati pot aparea in zona , avand in vedere ca si acum majoritatea maghiara ocupa absolut toate posturile in administratie , in invatamant , in  deconcentrate ?
Eu  consider o mare eroare acest lucru , iar Constitutia ne lamureste cu claritate ca  "  limba oficiala este limba Romana " !
Dvs ce credeti  , pareri , opinii ?
http://www.politicar...n_secuime-30241
intr o tara normala care isi respecta angajamentele acest subiect nici nu
ar trebui discutat, Romania ar fi trebuit sa si respecte de decenii angajamentele !
Apoi dupa nerespectarea cuvantului dat, ne mai intrebam ce au secuii cu romanii.

#13
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Asta cu limba secundara e o prostie, traim in Romania, limba oficiala e limba romana si asta e.

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 lex404, on 20 octombrie 2016 - 17:31, said:

etc. Oficializare unei a II-a limbi atrage si beneficii culturale, nu doar crampe din partea unora.
Stai..Cum oficializare?Pai Eva mea vorbeste deja maghiara,beneficiile culturale le au deja.Oficializare in ce sens?Nu te poate nimeni dezvata de limba ta materna,Lex.. ni-s toti prieteni..dar nu asa..

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt de acord cu Gingis, dar am o nelamurire: de ce ar oficialiya maghiara doar in ``secuime`` si nu in toata tara? De ce i-ai defavoriza pe restul maghiarilor din Mehedinti, Constanta sau Bihor? Adica ar fi mai sigur sa se oficializeze peste tot si nu doar acolo. Dincolo de asta, acest lucru ar fi un precedent periculos si ar deschide alte usi care nu ar trebui deschise. AR urma alte oficializari in legatura cu asa numita autonomie.

#16
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 _Sucre_, on 20 octombrie 2016 - 17:34, said:

intr o tara normala care isi respecta angajamentele acest subiect nici nu
ar trebui discutat, Romania ar fi trebuit sa si respecte de decenii angajamentele !
Apoi dupa nerespectarea cuvantului dat, ne mai intrebam ce au secuii cu romanii.
Chiar așa, domnule, ce au secuii cu românii? Ai ocazia să te desfășori. Sper să nu ratezi momentul!

P.S. Romanii au plecat de mult. Să îi lăsăm acolo unde sînt!

#17
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016
acolo ii o zona unde mai mult de 80 % sunt vorbitori nativi de maghiara

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 A-d-r-i-a-n, on 20 octombrie 2016 - 17:34, said:

Asta cu limba secundara e o prostie, traim in Romania, limba oficiala e limba romana si asta e.
Mai exact unde traiti, stimabile? :)

Asa, ca zona. Sa stiu daca-ti mancat niste kenyer din secuime caz inc are v-ar afecta aceasta schimbare.

In cazul in care sunteti la peste 100km de secuime, citeste postul de mai sus, al meu. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate