Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Imposibilitatea de instalare antena satelit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
sboga

sboga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2012
Salutare,

Recent m-am mutat la un nou domiciliu in Londra  Vaslui insa proprietarul nu imi permite sa instalez antena satelit telekom.
Exista vreo posibilitate sa o folosesc daca o aliniez la satelit din interiorul casei ?
Cu telekom exista vreo sansa sa reziliez contractul (mai am 15 luni din el) fara sa platesc toate lunile ramase daca le arat un document ca nu imi este permis sa instalez antena?

Multumesc in avans.

Edited by sboga, 20 October 2016 - 16:42.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Folosirea echipamentelor Telekom pentru locații în afara teritoriului României este INTERZISĂ.

#3
sboga

sboga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2012
Scuze am uitat. Inlocuieste cu Vaslui si intrebarea e tot aceasi.

#4
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Hai sa stam stramb si sa judecam drept .
Ai semnat un contract ?
Avea o clauza cu o anumita perioada ?
Amu te-ai razgandit ?
Daca imprumutai niste bani de la un coleg si ai ziceai ca martea viitoare ai inapoiezi banii ?
Tot asa te razgandeai ? Faceai " rost " de o hartie ( document ) semnata de o matusa si ziceai ca respectiva matusa nu-ti permite sa inapoiezi suma ?
Inapoiaza echipamentele, achita nota de plata ( lunile ramase ) si ciao-bambina

Edited by tiomarami, 20 October 2016 - 16:53.


#5
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Cu telekom exista vreo sansa sa reziliez contractul (mai am 15 luni din el) fara sa platesc toate lunile ramase daca le arat un document ca nu imi este permis sa instalez antena?

In Vaslui nu ai voie sa instalezi antena satelit?Din ce motiv?Cine nu te lasa?

#6
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Daca ai vedere la satelit din casa, nu este nici o problema, semnalul trece chiar si prin sticla termopan.

#7
sboga

sboga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2012

View Posttiomarami, on 20 octombrie 2016 - 16:52, said:

Hai sa stam stramb si sa judecam drept .
Ai semnat un contract ?
Avea o clauza cu o anumita perioada ?
Amu te-ai razgandit ?
Daca imprumutai niste bani de la un coleg si ai ziceai ca martea viitoare ai inapoiezi banii ?
Tot asa te razgandeai ? Faceai " rost " de o hartie ( document ) semnata de o matusa si ziceai ca respectiva matusa nu-ti permite sa inapoiezi suma ?
Inapoiaza echipamentele, achita nota de plata ( lunile ramase ) si ciao-bambina

In primul rand am intrebat fara sa platesc toate lunile ramase spre exemplu sa platesc jumate din contract. Intreb asta pt ca:
1) Nu vad ce rost ar avea rezilierea (as putea sa tin echipamentul in casa si sa nu ma mai obosesc sa fac cerere pentru ca tot banii aceia vor fi, in plus nu se stie cand ma voi muta din nou si conditile se vor schimba). Pe de o parte nu mi se pare logic, pe de alta parte exista argumentul (ai semnat, trebuie sa te angajezi la ce ai semnat) desi ei vor primi echipamentul si posibil ceda altcuiva care va plati pt el.
2. Am citit acest articol http://www.expunere....al-clauzei.html . Asa ca nu vreau sa trag nici o teapa. am intrebat doar cum functioneaza.


"In Vaslui nu ai voie sa instalezi antena satelit?Din ce motiv?Cine nu te lasa?"
Cel de la care inchiriez locuinta nu vrea pe motiv ca modific arhitectura cladirii.

Edited by sboga, 20 October 2016 - 17:01.


#8
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
"In Vaslui nu ai voie sa instalezi antena satelit?Din ce motiv?Cine nu te lasa?"
Cel de la care inchiriez locuinta nu vrea pe motiv ca modific arhitectura cladirii.



Dar cine a spus ca antena trebuie montata pe cladire?Se poate monta pe o teava linga cladire!

#9
sboga

sboga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2012

View Postbobyploiesti, on 20 octombrie 2016 - 17:06, said:

"In Vaslui nu ai voie sa instalezi antena satelit?Din ce motiv?Cine nu te lasa?"
Cel de la care inchiriez locuinta nu vrea pe motiv ca modific arhitectura cladirii.



Dar cine a spus ca antena trebuie montata pe cladire?Se poate monta pe o teava linga cladire!

Stau la bloc, nu imi este permis sa trag cablurile pana la etajul meu asa o puneam pe bloc direct. Totusi asta nu este scopul discutiei, daca s-ar putea nu as renunta la televiziune

View Posttiomarami, on 20 octombrie 2016 - 17:06, said:

1.Cainele moare de drum lung, si ala de grija celorlati .
Ce te futezeaza grija ce si cum seva intamlpa cu respectivele echipamente ?
2. fara sa platesc toate lunile ramase ?????
tie ti-ar place sa meri zilnic la servici si o gagica de la conducere sa zica sa te plateasca doar partial ?

nu ma "futeaza" grija -elevat limbaj, prezentam ambele parti ale argumentului. Daca vrei sa pastram analogia: DA mi-ar conveni sa ma angajeze cineva pe 2 ani si dupa un an sa spuna iti platim pe 6 luni salariul esti liber sa pleci altundeva

Edited by sboga, 20 October 2016 - 17:12.


#10
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
daca stai la bloc si ei au acolo alta tehnologie decat dth, incearca sa modifici abonamentul din dth in catv/dvbc....poate is mai indulgenti

#11
sboga

sboga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2012
Mersi de sugestie, o alta intrebare ar fi: se pot modifica pachetele de televiziune? Spre exemplus sa trec de la L la S si de la reciever cu inregistrare la reciever SD?

#12
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postsboga, on 20 octombrie 2016 - 17:31, said:

Mersi de sugestie, o alta intrebare ar fi: se pot modifica pachetele de televiziune? Spre exemplus sa trec de la L la S si de la reciever cu inregistrare la reciever SD?
te ajut eu sa reziliezi. iti las acum pm

#13
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View PostTheRipper0607, on 20 octombrie 2016 - 17:29, said:

daca stai la bloc si ei au acolo alta tehnologie decat dth, incearca sa modifici abonamentul din dth in catv/dvbc....poate is mai indulgenti

ai draq astia de la Telekom.. au ajuns sa ofere CATV si in London.. Posted Image

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Cand s-a facut instalarea a functionat. A mai mers inca 9 luni.
Acum NU poti renunta la ei fara sa platesti despagubiri, pe motiv ca ACUM nu te mai lasa cu antena pe casa.

Daca la instalare le spuneai asta, nu iti faceau instalarea.

#15
sboga

sboga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2012
Am inteles, ai cumva idee cat sunt despagubirile? Nu reusesc sa gasesc contractul.

#16
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View PostFly_85, on 20 octombrie 2016 - 17:39, said:


ai draq astia de la Telekom.. au ajuns sa ofere CATV si in London.. Posted Image
e taiat "london" - e londra nene, si a zis vaslui

View Postdorin_2k, on 20 octombrie 2016 - 17:40, said:

Cand s-a facut instalarea a functionat. A mai mers inca 9 luni.
Acum NU poti renunta la ei fara sa platesti despagubiri, pe motiv ca ACUM nu te mai lasa cu antena pe casa.

Daca la instalare le spuneai asta, nu iti faceau instalarea.
nu mai speria omu' aiurea.



ai metoda pe pm

#17
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostTheRipper0607, on 20 octombrie 2016 - 17:43, said:

e taiat "london" - e londra nene, si a zis vaslui


nu mai speria omu' aiurea.



ai metoda pe pm

Vreau si eu metoda daca se poate.Ms.

#18
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Postdorin_2k, on 20 octombrie 2016 - 17:40, said:

Cand s-a facut instalarea a functionat. A mai mers inca 9 luni.
Acum NU poti renunta la ei fara sa platesti despagubiri, pe motiv ca ACUM nu te mai lasa cu antena pe casa.

Daca la instalare le spuneai asta, nu iti faceau instalarea.

Se numesc situatii neprevazute si ar trebui sa se poata rezilia, asa cum sunt si decesele unor abonati, caz in care se reziliaza contractul !
bine ca ei stiu sa prelungeasca contracte pe numele abonatilor decedati !


View PostTheRipper0607, on 20 octombrie 2016 - 17:43, said:

e taiat "london" - e londra nene, si a zis vaslui

stiu "nene" , era doar o gluma, chill ! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate