Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ViPER4Android - Egalizor și alte efecte system-wide

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
https://play.google....r4android_v2_fx
Prima dată când am întâlnit aplicaţia asta venise pre-integrată într-un ROM custom, şi în ciuda laudelor găsite la repezeală pe Internet am zis că-i doar o prostioară care impresionează lumea cu ceva egalizare agresivă în V (ca alte chestii similare gen "Beats Audio") şi că nu merită folosită, darmite păstrată pe telefon.

Între timp am aflat mai multe despre potenţiale avantaje demne de luat în considerare:
- e system-wide, deci te poţi bucura de o egalizare dorită în toate aplicaţiile, nu doar în player-ul de muzică preferat
- are o grămadă de preset-uri de egalizare care să facă modele specifice de căşti să sune mai neutru/hi-fi (opţiunea ViPER-DDC, accesibilă numai cu UI-ul pus în modul Expert)
- are nişte efecte de spaţialitate destul de drăguţe (Headphone Surround+ cred că o să-l folosesc, pe level 1; celălalt, "Field Surround", parcă sună mai ciudăţel)
- prin opţiunea de Convolver şi adăugând manual fişiere de Impulse Response Sample (.irs) se poate aplica orice egalizare îţi doreşte sufleţelul; din câte înţeleg fişierul .irs e doar un .wav scurt, creat pe bază de linişte completă + un impuls unitate chiar la început, peste care trânteşti egalizarea dorită cu orice soft gratis gen Audacity; unii au mers pe varianta asta ca să creeze egalizări hi-fi specifice câte unui model anume de cască (şi se găsesc .irs-uri din astea pe Net); practic cu Convolver-ul ăsta obţii un egalizor parametric gratuit şi cu efect system-wide.

Şi aplicaţia există şi pe iOS, în ciuda numelui.

Edited by donjoe, 20 October 2016 - 13:26.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu ii faceam flash din recovery pe ROM stock root-at. Aveam un Sony atunci si doar cu Viper4Android am reusit sa scot sunet de calitate dintr-un telefon care trebuia, teoretic, sa sune bine, by default.
Recomand acest mod.

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Mr. @OP

Acea aplicatie de pe Play Store nu este oficiala. zhuhang de pe XDA nu a creat acea aplicatie nu o suporta, este doar o copie. Mia bine o luati de http://forum.xda-dev...d.php?t=2191223 <--- aici, de pe thread-ul de pe XDA (OFICIAL).
Ca un mic review, folosesc aplicatia de can am root-at prima data un telefon, (2-3 ani) si pot sa zic ca efactiv nu consider un telefon bun fara ea. Pe langa alte cateva aplicatii. Pentru a putea opera, pe versiuni mari de Android, SDK 20- SDK 23 este nevoie de Selinux dezactivat (trecut in modul Permisiv), si Busybox, dar altfel, daca te tine CPU-ul si bateria, si nu te mia omoara un proces in plus cand asculti muzica, e perfect.

Tip:

La ViPER-DDC poti sa iti cauti modelul de casti (daca sunt decente, sunt sanse mari sa fie pe acolo)
ViPER Fidelity Control cu ViPER Bass si ViPER Clarity, plus optiunea de Convolver (care se foloseste de fisiere .irs)

Un alt mod audio pentru Android se numeste A.R.I.S.E. si contine pe langa Viper4Android multe alte biblioteci si efecte de sunet. Si Dolby Atmos, ca optional.
Un player bun este Poweramp, dar nu este free, ci paid, dar recomand 100% pentru cat de putin costa.

Edited by Al3xandru35, 20 October 2016 - 17:31.


#4
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostAl3xandru35, on 20 octombrie 2016 - 17:31, said:

Acea aplicatie de pe Play Store nu este oficiala. zhuhang de pe XDA nu a creat acea aplicatie nu o suporta, este doar o copie. Mia bine o luati de http://forum.xda-dev...d.php?t=2191223 <--- aici, de pe thread-ul de pe XDA (OFICIAL).
Da, am văzut că nu-i oficială, dar de mers merge, iar dacă a fost acceptată pe Play bănuiesc că nici nu are efecte secundare nasoale. Acces la Net oricum nu-i dau (rămâne blocată din AFWall+), deci chiar dacă ar încerca să-mi fure informaţii prin transferuri ascunse n-ar reuşi. Minusul ei cel mai probabil e că va fi tot timpul cu versiunea ceva mai în urmă decât oficiala, iar plusul e că-i mai uşor de instalat. Deocamdată n-am testat-o decât cu player-ul de muzică, poate cu alte chestii să fi făcând probleme, dar n-aş crede.

Quote

Pentru a putea opera, pe versiuni mari de Android, SDK 20- SDK 23 este nevoie de Selinux dezactivat (trecut in modul Permisiv), si Busybox, dar altfel, daca te tine CPU-ul si bateria, si nu te mia omoara un proces in plus cand asculti muzica, e perfect.
Eu am pus-o într-un CM 12.1 şi n-am avut nicio durere de cap până acum: a cerut un restart după instalarea driver-ului, a trebuit să pun player-ul să cânte în 48 kHz şi nu forţat în 44.1, şi gata.

Quote

ViPER Fidelity Control cu ViPER Bass si ViPER Clarity
Astea depind de căşti. Probabil vor fi mai utile dacă n-ai găsit un DDC sau IRS care să-ţi rezolve casca la fix. De exemplu pe lista de DDC n-am găsit un preset pentru Panasonic RP-HC500 aşa că deocamdată o să ţin activat Clarity-ul pe Natural şi cu un +6 dB (+8 când vreau şi Surround+, că ăla mai muşcă şi el ceva din înalte), pentru că acolo are ea deficienţe. În rest, basul e cam perfect la ea.

Dynamic System-ul e interesant, cu Dynamic Bass de 10% sau peste, că aduce cumva un impact mai mare al basului, mai ca-de-subwoofer, deşi parcă în acelaşi timp îi strică un pic rezoluţia. La Panasonic-uri n-o să am nevoie, dar poate la alte căşti o să-l vreau.

Quote

Un alt mod audio pentru Android se numeste A.R.I.S.E. si contine pe langa Viper4Android multe alte biblioteci si efecte de sunet. Si Dolby Atmos, ca optional.
Un player bun este Poweramp, dar nu este free, ci paid, dar recomand 100% pentru cat de putin costa.
Astea deja merg înspre off-topic. Ce pot să zic de PowerAmp e că îl cumpărasem deja când mi-am luat DAC extern pe USB, am văzut că nu-l suportă şi mi-am băgat urgent picioru-n el, trecând la USB Audio Player Pro, care ştie să discute cu toate USB DAC-urile, nu-i jucărie. La UAPP te şi iau în seamă developerii după ce ai dat banu' şi chiar fac schimbări, mai ales dacă semnalezi bug-uri. La PowerAmp e doar forumul rusului, unde un moderator care nu e şi developer vorbeşte să se audă vorbind despre cum PowerAmp-ul (în special interfaţa) e bun deja aşa cum e. Posted Image

Edited by donjoe, 20 October 2016 - 20:37.


#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postdonjoe, on 20 octombrie 2016 - 20:29, said:

Da, am văzut că nu-i oficială, dar de mers merge, iar dacă a fost acceptată pe Play bănuiesc că nici nu are efecte secundare nasoale. Acces la Net oricum nu-i dau (rămâne blocată din AFWall+), deci chiar dacă ar încerca să-mi fure informaţii prin transferuri ascunse n-ar reuşi. Minusul ei cel mai probabil e că va fi tot timpul cu versiunea ceva mai în urmă decât oficiala, iar plusul e că-i mai uşor de instalat. Deocamdată n-am testat-o decât cu player-ul de muzică, poate cu alte chestii să fi făcând probleme, dar n-aş crede.

Eu am pus-o într-un CM 12.1 şi n-am avut nicio durere de cap până acum: a cerut un restart după instalarea driver-ului, a trebuit să pun player-ul să cânte în 48 kHz şi nu forţat în 44.1, şi gata.

Astea depind de căşti. Probabil vor fi mai utile dacă n-ai găsit un DDC sau IRS care să-ţi rezolve casca la fix. De exemplu pe lista de DDC n-am găsit un preset pentru Panasonic RP-HC500 aşa că deocamdată o să ţin activat Clarity-ul pe Natural şi cu un +6 dB (+8 când vreau şi Surround+, că ăla mai muşcă şi el ceva din înalte), pentru că acolo are ea deficienţe. În rest, basul e cam perfect la ea.

Dynamic System-ul e interesant, cu Dynamic Bass de 10% sau peste, că aduce cumva un impact mai mare al basului, mai ca-de-subwoofer, deşi parcă în acelaşi timp îi strică un pic rezoluţia. La Panasonic-uri n-o să am nevoie, dar poate la alte căşti o să-l vreau.

Astea deja merg înspre off-topic. Ce pot să zic de PowerAmp e că îl cumpărasem deja când mi-am luat DAC extern pe USB, am văzut că nu-l suportă şi mi-am băgat urgent picioru-n el, trecând la USB Audio Player Pro, care ştie să discute cu toate USB DAC-urile, nu-i jucărie. La UAPP te şi iau în seamă developerii după ce ai dat banu' şi chiar fac schimbări, mai ales dacă semnalezi bug-uri. La PowerAmp e doar forumul rusului, unde un moderator care nu e şi developer vorbeşte să se audă vorbind despre cum PowerAmp-ul (în special interfaţa) e bun deja aşa cum e. Posted Image

Meh, atata timp cat isi face treab pentru mine Poweramp Forum-ul e ceva secundar. Tin sa precizez asta in schimb:
Pentru o pereche de casti Sony MDR-ZX310, setarile astea imi plac:

ViPER-DDC: Sony MDR-ZX300
Convolver: sony ericsson ((48k Z-Edition)) 3.Mega Bass
Dynamic System: High-End Headphone )v2)
ViPER Bass: subwoofer frequency 100 HZ, boost 6.0 dB
ViPER Clarity: natural, 12.0 dB
Auditory System Protection: Moderate

Plus alte setari de prin Dolby, Poweramp si Boeffla Sound.

#6
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
OK, apropo de astea, poate ai habar mai mult:
- Dynamic System-ul face şi altceva înafară de a modifica basul?
- Ce efect ar trebui să aibă selectarea tipului de căşti de la Low-End la Extreme (v2)? Aplică tot mai mult efect, ca şi cum s-ar aştepta ca o cască de calitate mai bună să suporte tot mai mult fără să piardă alte calităţi sonore?

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
la dynamic system se amplifica frecventele joase si raspunsul pe toata plaja de frecvente.
am observat ca de la low end la extreme frecventele mai joase sunt "date mai incet", unde la low end sunt mai pronuntate. Si aplica mai mult la frecventele mid spre inalte si inalte.

#8
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Am mai testat acum şi nu pot să spun că aud vreo diferenţă pe medii şi înalte. Cred că-i numai pentru dinamica basului, să mărească impactul percuţiei ş.a.m.d. Iar de la Low la Extreme, da, aplică de fapt tot mai puţin efect. În plus, preseturile de după astea "v2" mi se pare că toate afectează plaje mai largi de frecvenţe, în sus spre medii, şi duc la un sunet prea boomy şi/sau la un bas prea "mânjit". N-aş folosi altceva decât Extreme v2, că pare să aibă cel mai îngust lob - îţi dă nişte "punch" la başi şi lasă restul răspunsului în pace.

Mai pot să confirm cu ocazia asta că DDC-ul de Superlux HD668B îşi face treaba: calmează înaltele şi scoate mediile din "groapă", iar basul poate îl atenuează puţin, poate mi se pare atenuat din cauza mediilor "aduse mai la suprafaţă". Oricum, pare să liniarizeze într-adevăr.

Am ascultat şi cu app-ul Google Play Music şi n-are treabă, merge şi aşa la fel de bine.

#9
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
La Beyerdynamic DT-880 (250) şi la Koss KSC75 nu mi se pare că se potrivesc prea grozav preset-urile DDC. Pentru DT-880 se amplifică sub-basul, ceea ce ar fi OK, se rade vârful de la 8k, ceea ce ar fi excelent, dar vocea e retrasă cumva neplăcut, devine un pic artificială, ca şi cum s-ar auzi de la radio. La KSC75 iarăşi ideea de bază e bună: boost pe înaltele superioare, care în mod normal cam lipsesc, dar e aplicat prea devreme şi creează sibilanţă undeva pe la 9-11 kHz.

Dar cea mai tristă descoperire până acum e că nici ViPER4Android nu merge cu USB DAC. :( Cred că-i din cauza sampling rate-ului de 44.1 - V4A(-ul ăsta de pe Play store) nu pare să suporte decât 48.

#10
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 21 octombrie 2016 - 22:55, said:

Dar cea mai tristă descoperire până acum e că nici ViPER4Android nu merge cu USB DAC. Posted Image
Merge. Trebuia doar să umblu în /system/etc/audio_policy.conf şi să schimb în usb{ outputs{ ... usb_device{ sampling_rates-ul de pe "dynamic" pe "48000" şi să dau un reboot. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate