Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Emigrare ilegala in Australia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1
Ladislau1206

Ladislau1206

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2016
Buna dimineața ! Suntem o familie formată din 5 membrii si am dorii sa plecam in Australia ! Problema este ca nu prea avem șanse sa mergem acolo direct cu acte , si ne-am gândit dacă e posibil sa mergem acolo cu viza de turist , si sa rămânem acolo ! Avem rude care ne pot ajuta ! Întrebarea este dacă se poate sa primim cetățenie in timp... cum e in USA ! Mulțumesc frumos !

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,788
  • Înscris: 20.10.2015
Nu cred ca e posibil si nu va doresc sa fiti ilegali nicaieri in lume
In Romania e de zeci de mii de ori mai bine decat ilegal in America sau Australia.
Nu stiu de unde ai auzit ca in America se poate dobandi statutul de rezident, dar asa ceva nu e posibil

Edited by Dany_Darke, 20 October 2016 - 09:28.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ladislau1206, on 20 octombrie 2016 - 08:11, said:

Buna dimineața ! Suntem o familie formată din 5 membrii si am dorii sa plecam in Australia ! Problema este ca nu prea avem șanse sa mergem acolo direct cu acte , si ne-am gândit dacă e posibil sa mergem acolo cu viza de turist , si sa rămânem acolo !

Numai daca muriti de foame in Romania merita sa incercati in acest mod. Daca va prind aia iesiti din viza, va expulzeaza aia cu fulgi cu tot in secunda doi. Apoi, fara acte, e greu de prespus ca va puteti gasi de munca. Iar cu copiii ce faceti - tol ilegal si ei in Australia, nu trebuie inscrisi la scoala... poate au nevoie la medic, ce faceti acolo fara acte??

#4
Ladislau1206

Ladislau1206

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2016

 Tsunnnami, on 20 octombrie 2016 - 08:21, said:

Nu cred ca e posibil si nu va doresc sa fiti ilegali nicaieri in lume
In Romania e de zeci de mii de ori mai bine decat ilegal in America sau Australia.
Nu stiu de unde ai auzit ca in America se poate dobandi statutul de rezident, dar asa ceva nu e posibil

Am rude si in America , mai exact in California , care au plecat cu viza de turist , in 2 ani au primit drept de lucru si in vreo 10 ani vor primi green cardul !

 rosix, on 20 octombrie 2016 - 08:32, said:

Numai daca muriti de foame in Romania merita sa incercati in acest mod. Daca va prind aia iesiti din viza, va expulzeaza aia cu fulgi cu tot in secunda doi. Apoi, fara acte, e greu de prespus ca va puteti gasi de munca. Iar cu copiii ce faceti - tol ilegal si ei in Australia, nu trebuie inscrisi la scoala... poate au nevoie la medic, ce faceti acolo fara acte??

Nu suntem muritori de foame ! Dar ne-am cam saturat sa stam despărțiți ! Eu lucrez in Italia , soția sta in Romania cu copii ! Eu ii văd cam 1 data pe an ...

Edited by Dany_Darke, 20 October 2016 - 09:29.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,788
  • Înscris: 20.10.2015
Plecati toti in Italia
Sau Anglia
Sau Spania

Nu inteleg de ce sa te duci sa iti blestemi zilele?
Nu cred ca daca mergi in America si esti ilegal, vei lua vreodata green cardul.
Apoi, presupunad ca e asa, ce faci?
Vinzi droguri?
Pentru ceva legal iti trebuie SSN, permis de conducere, nu te angajeaza nimeni, nu iti inchiriaza nimeni, nu ai asigurare medicala si o noapte la urgenta trece de $4,000
E inconstienta

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Pai si care va fi avantajul?Tu vei lucra in Italia iar sotia nu va mai fi in Romania ci in Australia?
De ce nu duci toata familia in Italia?
Intrebari retorice.

Am un var care s-a stabilit de multi ani in Noua Zeelanda.Preparativele,testele,testarile si toate verificarile i-au luat cam trei ani din viata.Dar a obtinut drept de sedere,loc de munca,loc la scoala pentru copil,etc.

In postul 3 ti s-a spus clar despre ce este vorba.
N-ai nici o sansa sa faci ceva ilegal in Australia.

Edited by adisz, 20 October 2016 - 08:51.


#7
Ladislau1206

Ladislau1206

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2016
Am fost si in Spania ! Dar nu mai merg lucrurile ca înainte ! Si ma gândeam la Australia pentru ca soția mea are sora acolo , si nu era o problema lucrul sau cazarea !

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Tsunnnami, on 20 octombrie 2016 - 08:21, said:

Nu cred ca e posibil si nu va doresc sa fiti ilegali nicaieri in lume
In Romania e de zeci de mii de ori mai bine decat ilegal in America sau Australia.
Nu stiu de unde ai auzit ca in America se poate dobandi statutul de rezident, dar asa ceva nu e posibil

Sunt romanasi de-ai nostri, la New York, iesiiti din viza care stau ascunsi ca shobolanii si tot aplica pentru Green Card in speranta ca poate, poate...  Depinde si cum e norocul omului....

 Ladislau1206, on 20 octombrie 2016 - 08:51, said:

Am fost si in Spania ! Dar nu mai merg lucrurile ca înainte ! Si ma gândeam la Australia pentru ca soția mea are sora acolo , si nu era o problema lucrul sau cazarea !

@initiator  daca tot tii musai sa te duci in Australia du-te singur, tata, pentru inceput. Daca e sa dormi sub pod, nu are rost sa-ti chinui si familia. Vezi si tu care e mersul pe acolo, daca merge ii chemi si pe ei. Au trecut vremurile cand treceam Dunarea inot sa emigram in afara. Acum, iti iei un bilet de avion si te duci. Merita incercat, de ce nu... dar du-te singur.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
In Australia este simplu daca pe prind fara acte te debarca pe o insula pustie inconjurata in mijlocul oceanului plin rechini, pe care ii hranesc priodic ca sa fie in forma.

Lasand bascalia, cauta sa ajungi legal, cu forme de munca, tu sau sotia, daca va poate ajuta cumnata.

Edited by arg, 20 October 2016 - 09:18.


#10
Ladislau1206

Ladislau1206

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2016

 rosix, on 20 octombrie 2016 - 09:13, said:



Sunt romanasi de-ai nostri, la New York, iesiiti din viza care stau ascunsi ca shobolanii si tot aplica pentru Green Card in speranta ca poate, poate...  Depinde si cum e norocul omului....



@initiator  daca tot tii musai sa te duci in Australia du-te singur, tata, pentru inceput. Daca e sa dormi sub pod, nu are rost sa-ti chinui si familia. Vezi si tu care e mersul pe acolo, daca merge ii chemi si pe ei. Au trecut vremurile cand treceam Dunarea inot sa emigram in afara. Acum, iti iei un bilet de avion si te duci. Merita incercat, de ce nu... dar du-te singur.

Am scris si mai sus ! Am rude in melbourne , deci cazarea sau lucrul nu sunt o problema !

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cazarea nu, lucrul da iar in timp si cazarea
Daca nu ai drept legal de munca vei concura cu chineji care muncesc ca s

Edited by arg, 20 October 2016 - 09:25.


#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Adică ai rude în Australia, dar vii pe forum să ceri părerea despre emigrarea acolo?
Și topicul ăsta, ca de altfel ultimele 3-4 de pe arie, pare a fi deschis de un trol specializat pe canguri.

#13
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
S-au dus vremurile cand se trecea dunarea innot si dupa emigrant prin grecia sau turcia si imbarcarea cu olympic airlines catre melbourne.O ruda asa a facut si a stat peste 30 de ani in melbourne.DAR...se intampla in '78.
In sine,dupa valurile mari de emigranti in australia canada s-a cam oprit robinetul si au pus multe conditii si specializari pentru viitori emigranti.long story short accepta numai intelectuali apti de munca in domenii ok decat salahori in constructii sau gunoieri.
De stat pe benefits sau frecangeala pe la biserici nu mai e cazul,au si eu indigenii lor care fac asta,nu au nevoie de altii in plus.
Eu sincer as miza pe :
-fie pleci caine surd la vanatoare si te ajuta rudele de acolo
-fie te interesezi pe la ambasada AUS vizavi de conditii de emigrare pentru intreaga familie,reintregire,bullshit dinasta.

#14
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 rosix, on 20 octombrie 2016 - 09:13, said:

Sunt romanasi de-ai nostri, la New York, iesiiti din viza care stau ascunsi ca shobolanii si tot aplica pentru Green Card in speranta ca poate, poate...  Depinde si cum e norocul omului....



@initiator  daca tot tii musai sa te duci in Australia du-te singur, tata, pentru inceput. Daca e sa dormi sub pod, nu are rost sa-ti chinui si familia. Vezi si tu care e mersul pe acolo, daca merge ii chemi si pe ei. Au trecut vremurile cand treceam Dunarea inot sa emigram in afara. Acum, iti iei un bilet de avion si te duci. Merita incercat, de ce nu... dar du-te singur.

chiar daca ai rude acolo NU ai automat dreptul la munca. australienii sunt mai duri decat americani cu ilegalii (adica cei ce stau peste viza sau lucreaza fara drept de munca). vei gasi de lucru la negru si vei fii platit mai putin decat minimul. nu vei putea concura cu asiaticii ilegali, ei sunt obisnuiti sa traga plus au o comunitate in care pot gasi ceva de lucru. pe deasupra se multumesc cu foarte putin.
deci din nou, dreptul de munca este problema. mai au si alta chestie: peste 45 de ani nu mai tine nimic la ei.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ladislau1206, on 20 octombrie 2016 - 09:19, said:

Am scris si mai sus ! Am rude in melbourne , deci cazarea sau lucrul nu sunt o problema !

Nu ai drept de munca legal, ca n-ai acte... crezi ca munceste cine vrea in tarile astea straine? Neavand acte, nu stiu daca poti sa obtii permis auto, n-ai asigurare medicala, etc. Cine crezi ca te ia de crescut? Doar sa le ajuti pe rude, prin casa, la bucatarie sau la gradinarit daca stau la curte sau de ingrjit vreun batran.

#16
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
pe langa ce au zis colegii sa nu crezi ca cei de la vama  sunt prosti și îi vei fraieri cu niște cuvinte.
Dacă vorbesti engleza uite aici cum se ocupa de ilegali,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cWPjF3IgkwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este o intreaga serie pe youtube despre vamesii din Australia si cat de suspicioşi sunt.

Edited by adrian919, 20 October 2016 - 10:25.


#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 adisz, on 20 octombrie 2016 - 08:51, said:

Pai si care va fi avantajul?Tu vei lucra in Italia iar sotia nu va mai fi in Romania ci in Australia?
De ce nu duci toata familia in Italia?
Intrebari retorice.

Am un var care s-a stabilit de multi ani in Noua Zeelanda.Preparativele,testele,testarile si toate verificarile i-au luat cam trei ani din viata.Dar a obtinut drept de sedere,loc de munca,loc la scoala pentru copil,etc.

In postul 3 ti s-a spus clar despre ce este vorba.
N-ai nici o sansa sa faci ceva ilegal in Australia.

Dar ce verificari iti fac aia acolo? Parca ar fi astronauti, nici aia nu stau 3 ani de zile in verificari si testari ( retoric vorbind)

 avenirv, on 20 octombrie 2016 - 09:36, said:


chiar daca ai rude acolo NU ai automat dreptul la munca. australienii sunt mai duri decat americani cu ilegalii (adica cei ce stau peste viza sau lucreaza fara drept de munca). vei gasi de lucru la negru si vei fii platit mai putin decat minimul. nu vei putea concura cu asiaticii ilegali, ei sunt obisnuiti sa traga plus au o comunitate in care pot gasi ceva de lucru. pe deasupra se multumesc cu foarte putin.
deci din nou, dreptul de munca este problema. mai au si alta chestie: peste 45 de ani nu mai tine nimic la ei.

Daca ai avea vreo 10 milioane de euro in cont de investit in Australia te pupa si pe cocosel, numai sa bagi banii acolo,

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Parca era ca si in america investitie de 1m$ sau 0.5m$ in zone defavorizate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate