Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Prima data in Grecia - ajutor configurare traseu

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Obiectivele de atins:
Corfu
Insula Eghina
Nea Makri

Calatorie cu avionul pana la Atena, apoi masina inchiriata.

Primele intrebari sunt despre traseul Atena-Corfu. Drumul e de vreo 7h30' (nu mi-e clar daca asta include ferry), iar avionul ajunge la 15:30, deci as imparti drumul in doua. Ce cazare recomandati pe traseu? (ar fi nevoie de 2 camere pentru 2 persoane, sau ceva apartament cu 2 camere).

Apoi, programul (publicat) pentru ferry este pana pe 31.10, fix ziua in care vrem sa plecam noi. Cumva e sfarsit de sezon, nu mai merg deloc ferry sau pur si simplu n-au actualizat ei?

La Atena se poate inchiria masina usor in aeroport sau trebuie facuta rezervare dinainte?

Edited by Michidoo, 20 October 2016 - 00:08.


#2
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View PostMichidoo, on 20 octombrie 2016 - 00:07, said:

Obiectivele de atins:
Corfu
Insula Eghina
Nea Makri

Calatorie cu avionul pana la Atena, apoi masina inchiriata.

Primele intrebari sunt despre traseul Atena-Corfu. Drumul e de vreo 7h30' (nu mi-e clar daca asta include ferry), iar avionul ajunge la 15:30, deci as imparti drumul in doua. Ce cazare recomandati pe traseu? (ar fi nevoie de 2 camere pentru 2 persoane, sau ceva apartament cu 2 camere).

Apoi, programul (publicat) pentru ferry este pana pe 31.10, fix ziua in care vrem sa plecam noi. Cumva e sfarsit de sezon, nu mai merg deloc ferry sau pur si simplu n-au actualizat ei?

La Atena se poate inchiria masina usor in aeroport sau trebuie facuta rezervare dinainte?
Fa rezervare dinainte. E mai ieftin (toate agentiile de inchirieri merg pe un sistem de overbooking). Incearca sa iei o agentie consacrata chiar daca pare mai scump.

Ferry-uri sunt intre Igoumenitsa si Corfu. Doar ca fiind extrasezon s-ar putea sa nu mai gasesti la fel de multe surse. Cel mai probabil nu sunt zilnic. (cauta mai bine sau intreaba un prieten grec). (7, 5 ore e cu tot cu ferry).

Si inca ceva. Vezi ca ai nevoie de card de credit sau card de debit embosat cand inchiriezi masina. Cardurile de debit standard (alea care nu sunt embosate( nu vor fi acceptate. La fel, cel mai probabil nici cash nu iti vor accepta.

Edited by pink_flamingo, 20 October 2016 - 00:47.


#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Este permisa trecerea pe insule cu masina inchiriata doar cu aprobare si asigurare speciala; altfel nu esti acoperit de nici un fel

LE in Corfu traverseaza catre Lefkimmi este mai scurt si mai ieftin

Edited by Octavian_SK, 20 October 2016 - 04:41.


#4
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nu ai masina personala? Pleci frumos din Romania, mergi mai intai in Corfu, apoi la Nea Makri si Eghina. Cred ca iesi mai ieftin decat cu avion + inchiriat masina. In Corfu si la Nea Makri am fost si eu. Dupa locatii intuiesc ca se vrea a fi un pelerinaj. Mergi la Sf. Spiridon, Sf. Nectarie, Sf. Efrem cel Nou, nu?

Edited by ionut27, 20 October 2016 - 08:09.


#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postionut27, on 20 octombrie 2016 - 08:08, said:

Nu ai masina personala? Pleci frumos din Romania, mergi mai intai in Corfu, apoi la Nea Makri si Eghina. Cred ca iesi mai ieftin decat cu avion + inchiriat masina.
Masinile noastre nu merg international :) Cam asta e varianta pe care am gasit-o momentan. Din pacate, chartere direct in Corfu nu sunt, iar un avion din Atena la Corfu costa mai mult decat Bucuresti-Atena (n-ar fi o problema, dar incerc sa ma incadrez intr-un buget). Tu ai mers cu masina Romania-Corfu via Thessalonik?

View Postpink_flamingo, on 20 octombrie 2016 - 00:42, said:

Si inca ceva. Vezi ca ai nevoie de card de credit sau card de debit embosat cand inchiriezi masina. Cardurile de debit standard (alea care nu sunt embosate( nu vor fi acceptate. La fel, cel mai probabil nici cash nu iti vor accepta.
N-am card de credit si nu cred ca e cazul sa-mi fac doar pentru calatoria asta. Am cautat ce inseamna card de debit embosat si daca e vorba doar de literele in relief, asa am cardurile pe PFA si SRL, dar nu pot plati cu ele. Cel personal e clasic :(

View PostOctavian_SK, on 20 octombrie 2016 - 04:39, said:

Este permisa trecerea pe insule cu masina inchiriata doar cu aprobare si asigurare speciala; altfel nu esti acoperit de nici un fel
pentru asta trebuie sa ma interesez la agentia de inchiriat?

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Da

#7
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View PostMichidoo, on 20 octombrie 2016 - 11:01, said:

Tu ai mers cu masina Romania-Corfu via Thessalonik?


N-am card de credit si nu cred ca e cazul sa-mi fac doar pentru calatoria asta. Am cautat ce inseamna card de debit embosat si daca e vorba doar de literele in relief, asa am cardurile pe PFA si SRL, dar nu pot plati cu ele. Cel personal e clasic Posted Image


pentru asta trebuie sa ma interesez la agentia de inchiriat?

Costa mai mult. Asigurarea. Si nu toate agentiile accepta traversarea pe insula.
Ai face bine sa te interesezi inainte legat de card , sa nu ai surprise.

#8
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Mai bine iti faci imputernicire sa poti scoate masina din tara (banuiesc ca e pe firma) si va fi mult mai simplu si cred ca si mai ieftin drumul. Bucuresti -Igoumenitsa se face cam in 10-11 ore. Sau vizitezi doar Aegina si Nea Makri care sunt aproape de Atena si lasi Corfu pe alta data, eventual vara.

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
masina e personala dar nu ne putem baza pe ea pentru un drum atat de lung.

Avis si Europcar permit transportul cu ferry (cu plata asigurarii, dar tot esti bun de plata daca se intampla ceva in timpul calatoriei cu ferry), insa problema e ca in Corfu, de la 1 noiembrie, nu mai merge niciun ferry. Asta inseamna ca fie grabim data plecarii, fie reconfiguram traseul, cu aterizare in Corfu (via Atena, 8 ore drumul, adica o zi intreaga), avion inapoi spre Atena si apoi, intr-o zi Eghina si in alta Nea Makri, fara masina, ca am inteles ca legaturile sunt destul de bune.

Edited by Michidoo, 20 October 2016 - 16:53.


#10
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Nu cred ca nu mai merge niciun ferry catre Corfu pe perioada iernii , e absurd ... chiar daca nu i sezon nu e posibil ca insula sa ramana fara legatura cu continentul , eu n am mai auzit asa ceva

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
si mie-mi vine greu sa cred ca nu sunt deloc ferry, probabil nu mai sunt pentru turisti, dar legatura se pastreaza. Am cautat pe diverse site-uri, se gasesc ferry pana pe 30-31 oct, dar de la 1 nov, nimic.

Catre Eghina merg, am citit de niste turisti care au fost pe 24 decembrie...

#12
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

View PostMichidoo, on 20 octombrie 2016 - 16:52, said:

masina e personala dar nu ne putem baza pe ea pentru un drum atat de lung.

noi ne=am intors azi noapte din Grecia si-am fost cu masina, asta dupa convorbirile de pe-aici.
acuma, na! fiecare si le stie pe-ale lui, dar nu-nteleg de ce sa nu te bazezi pe masina. noi am fost cu un ford focus de 5 ani pe care am pus gpl inca din perioada garantiei Posted Image
am fi putut pleca c-un alt ford care e eco-boost, dar am plecat cu asta cu gpl tocmai ca sa fie mai ieftin drumul.
am mers asa: buzau-ruse-sofia(cazare)-salonic(cazare 2 nopti)-atena(cazare 4 nopti)-patras(cazare 1 noapte)-kalampaka/meteora(cazare 1 noapte)-buzau, total putin peste 3000km.
am mers preponderent pe gpl si ne-a costat drumul 1056lei, din care 30leva buvigneta si 58.45 euro tolls si pod rio-antirio la greci.
am renuntat la cateva destinatii ptr ca nu ne incadram in timpul disponibil, asa ca am denumit aceasta plimbare " de recunoastere".
si noi am fost ptr prima data in grecia.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Poti recomanda o cazare la Atena? Ceva gen apartament cu 2 camere si pat/canapea extensibila in fiecare camera.

#14
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
@Michidoo Ti-am lasat mesaj privat.

#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Revin cu niste intrebari in legatura cu inchirierea masinilor in GR.

Garantia (care se blocheaza pe card) este acelasi lucru cu asigurarea CDW?

Daca inchiriez 3 masini intr-o perioada de 5 zile, mi se blocheaza pe card cate 700-1000 euro pentru fiecare?

Prima masina vreau s-o inchiriez pe insula Eghina. Ei nu scriu nimic de garantie sau asigurare, doar atat: "Total rental amount must be paid on pick-up of vehicle".

A doua masina din portul Pireu si sa o las la aeroport la Atena. As lua de la Avis. La ei pe site scrie asa:

Quote

Your quote includes:
Local Tax (TAX)
Damage Cover (CDW)Excess applies - 750,00 EUR
Theft Cover (TP)Excess applies - 750,00 EUR
Registration Fee (VRF)
Airport/city/other surcharge
Unlimited Mileage

asta inseamna ca asigurarile sunt incluse? Se mai retine garantia?

I-am intrebat pe mail despre conditiile de plata (n-am card de credit, nici embosat) si mi-au raspuns asa: "As far as it is concerned to the payment you will be able to pay in any way you wish."

A treia masina o iau de la Tesalonic aeroport si o aduc tot acolo. Cum e mai bine, sa comand online sau la fata locului? Sa aleg o firma mare (tot Avis) sau sa iau ce gasesc mai ieftin pe agregatoare?

#16
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Eu inteleg ca garantia nu e inclusa (excess 750 eur). Excess-ul il poti echivala sau este chiar fransiza de la asigurarile CASCO. Pentru fiecare contract de inchiriere ti se va retine excess-ul (sau o fractie din el) daca nu adaugi asigurarea cu excess 0 eur. Daca inchiriezi 3 masini ti se retin 3 garantii.

#17
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostMichidoo, on 25 iunie 2017 - 22:46, said:

Your quote includes:
Local Tax (TAX)
Damage Cover (CDW)Excess applies - 750,00 EUR
Theft Cover (TP)Excess applies - 750,00 EUR
Registration Fee (VRF)
Airport/city/other surcharge
Unlimited Mileage
@Michidoo suma aia de 750 euro este suma ce ti-o opresc ei daca masina este avariata, este practic fransiza in caz de avarie/furt. Daca vrei sa stai linistit indiferent ce se intampla cu masina trebuie sa iei o asigurare ce are acel Excess 0.

#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
yep, pentru Excess 0 am platit in plus 22 euro pe zi. M-au lamurit oamenii cand am inchiriat. Sa vad acuma ce au blocat/deblocat pe card. Am luat 2 masini, n-au luat garantie, doar au blocat suma inchirierii + un plin. Am returnat deja prima masina cu plinul facut, ar trebui sa-mi deblocheze banii aia. Maine returnez si a doua masina.

Las aici, pentru cine mai cauta informatia asta: Desi in conditiile firrnelor de inchiriere apare ca e obligatoriu card de credit, la AVIS mi-au acceptat card de debit in euro (Visa). Mi-au cerut doar sa nu scrie pe card "electronic use only".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate