Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Marcare adresă defectă în RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
Memtest îmi raportează eroare la 2114 MB. E singura, și e un bit. Cum pot s-o marchez în windows ca să nu mai fie folosită?
Bcdedit are opțiunile:
bcdedit /set {badmemorylist} badmemorylist.... (memory pages)
bcdedit /set badmemoryaccess No

dar nu știu cum să convertesc adresa mea de 2114 MB, raportată de memtest, în memory pages.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dar nu e mai simplu să schimbi modulul de memorie?
Nu cred că se poate face ce vrei tu, memoria RAM nu e ca HDD-ul să poţi bloca unele zone.

Edited by mihaicozac, 19 October 2016 - 23:32.


#3
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
băi frate, nu mai poți posta o întrebare, că dai de deștepți de ăștia. Bine, totuși, că nu m-ai trimis să-mi pun Linux.
Nu, nu e mai simplu, că e DDR2, și nu mai găsesc. Și lucrează în dual channel, și n-aș pune una mai mare, (de aia ar mai fi) mai ales că am sistem pe 32, și oricum am depășit deja cei 3,5 GB.  Na, mulțumit acuma?
După explicațiile astea ai putea, eventual, să răspunzi și la întrebare? Dacă nu, nu știu de ce-ai mai postat.
Și în plus, poate ar fi o informație utilă și pentru alții.

Edited by adiharan, 19 October 2016 - 23:38.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Adevărul e că în Linux există BadRam care face aşa ceva...
În Windows nu ştiu să fie asemenea programe, pt. că e nevoie de acces în Kernel.
Şi dacă te-ai exprima mai cuviincios, poate ar fi mai bine. Memorie DDR2 se găseşte pe toate gardurile, second hand.

LE: vezi pe-aici: https://thecomputerp...ram-in-windows/

Edited by mihaicozac, 19 October 2016 - 23:56.


#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
păi tocmai ți-am spus că există. (bcdedit)
Da nu mai citim, ne grăbim să răspundem. Nu te supăra, dar crede-mă că e chiar ultimul lucru pe care voiam să-l aud... schimbă-ți ram-ul. Și să știi că nu-i pe toate gardurile, nu se mai fabrică de ani buni.

#6
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
In memtest, pe linia cu eroarea, cea care contine valoarea 2114MB, trebuie sa ai si adresa absoluta a octetului defect. Adresei (care-i scrisa in hexazecimal) ii tai ultimele 3 cifre (adica efectuezi impartirea la 0x1000), iar valoarea rezultata o folosesti. Daca adresa absoluta ar fi 0xa8f00f0, valoarea pe care o folosesti cu bcdedit este 0xa8f0:
bcdedit /set {current} badmemorylist 0xa8f0
bcdedit /set {current} badmemoryaccess no

Comenzile le executi din Command Prompt (Admin). Daca ai mai multe adrese, le adaugi pe toate dupa badmemorylist, separate cu spatiu.

Edited by mhanor, 20 October 2016 - 00:02.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@adiharan
macar ai cautat prin magazine ddr2?
daca sa ars o sa se tot arda cate un pic, o schimbi acum si te bucuri de calc sau devi robotel la bcdedit si in final tot o schimbi.

Edited by arg, 20 October 2016 - 00:06.


#8
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
băi da nu știu, iio am înnebunit, sau voi? Adică pui o întrebare despre o linie de comandă, despre o convertire de adresă, și ți se spune să schimbi ram-ul. Știu că-i mai simplu, da oare ajută pe cineva un răspuns de ăsta? Bag sama că s-au schimbat multe pe-aici de cînd n-am mai fost eu. Și cred că nu în bine. Adică de ce să discutăm despre niște comenzi mai interesante... schimbăm rîul, ramul... pff.

Păi chiar aici nu înțeleg. Că nu-mi dă memtest eroare de genul 0x...., ci îmi spune că e la 2114 MB, și-mi mai dă ceva ce nu pare adresă hexa. Adică 00084205744. Habar n-am ce-i ăsta.

@arg
Normal că am căutat, și n-am găsit. Pe de altă parte, mie mi se pare o chestie interesantă. E doar un bit defect, și e ram, nu hdd. Deci poate nu se extinde zona defectă. Poate era de la bun început, dar n-am săpat eu.

Edited by adiharan, 20 October 2016 - 00:18.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.binaryhex...o-hex-converter

00084205744 => 504E0B0

p.s. dar tot sunt de parere ca ar fi bine sa schimbi ramul....Posted Image

http://www.emag.ro/m...-f5,ddr2-v380/c

http://www.pcgarage....-tip-ddr2/stoc/

Edited by arg, 20 October 2016 - 00:23.


#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Pare adresa zecimală, pe care o poţi converti în hexa. Sunt calculatoare online pt. asta.

#11
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
00084205744 este deja in hexazecimal. Tai ultimile 3 cifre si adaugi 0x in fata.

#12
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
aha... mersi.

ok, și aici mai trebuie o adresă, cea superioară, pentru că pagina de memorie e de 4k.  (pentru că imi cere o listă), Adică 4k în plus. Aia cum sună în hexa? Sau să zicem că vreau să izolez o zonă cu 1MB mai jos, și 1 MB mai sus. Practic, de la 2113 la 2115.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Nu merita efortul, poate doar daca vrei sa dovedesti ceva. Asa poti folosi chipset si memorie ECC. Dar mai bine o memorie normala fara ecc, rapida si noua.

Edited by andreic, 20 October 2016 - 07:03.


#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce am gasit pe net, nu specifici un inteval de tipul adresa inferioara…superioara ci numerele paginilor afectate. Paginile sunt de 4KB si numerotarea incepe cu 0, adica pagina 0 = prima = adresele 0…4095, pagina 1 = a doua = urmatorii 4096 bytes, etc. Este prevazuta o lista pentru a putea specifica mai multe pagini. Daca vrei sa izolezi o zona mai mare (de exemplu 1MB cum zici), trebuie sa determini numerele paginilor care o acopera si sa le listezi pe toate acolo.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadiharan, on 19 octombrie 2016 - 23:36, said:

Nu, nu e mai simplu, că e DDR2, și nu mai găsesc. Și lucrează în dual channel, și n-aș pune una mai mare, (de aia ar mai fi) mai ales că am sistem pe 32, și oricum am depășit deja cei 3,5 GB.  Na, mulțumit acuma?
http://www.emag.ro/m...-f5,ddr2-v380/c

Se gasesc, sunt ieftine, si nu merita bataia de cap. Memoria o sa aiba din ce in mai multe probleme.

Edited by bumpocbum, 20 October 2016 - 08:18.


#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002

View Postadiharan, on 19 octombrie 2016 - 23:36, said:

băi frate, nu mai poți posta o întrebare, că dai de deștepți de ăștia. Bine, totuși, că nu m-ai trimis să-mi pun Linux.
Nu, nu e mai simplu, că e DDR2, și nu mai găsesc. Și lucrează în dual channel, și n-aș pune una mai mare, (de aia ar mai fi) mai ales că am sistem pe 32, și oricum am depășit deja cei 3,5 GB.  Na, mulțumit acuma?
Daca nu stii sa pui o intrebare pe forum, abtine-te.
Trebuia sa spui ca vrei sa schimbi un DDR2 cu defecte. Garantat in urmatoarele 3 posturi aflai cum sa identifici si sa izolezi defectele si ti se spunea ca RAM-ul se repara, nu se arunca.

#17
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Teoretic se poate face ce vrei tu, dar e mare bataia de cap si problema va aparea probabil si la alta adresa mai tarziu.
De ce te incapatanezi si nu-ti iei un modul de 2gb de pe olx la vreo 40 ron?

#18
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Eu cred ca merita daca putem invata ceva de aici, si cred ca este mai interesant sa nu cheltuiesti niste bani si sa obtii infrmatie care poate fi folosita mai tarziu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate