Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Furt din gospodărie cumpărată cu uzufruct

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
Va salut!
In anul 1992 am cumparat o casa cu drept de uzufruct pentru vanzator.Am locuit o perioada acolo,dar nu m-am inteles cu el si m-am mutat la vechea adresa unde construiam o casa.Cu el locuia in concubinaj soacra mea.Pana in 2015 am depozitat acolo foarte multe bunuri pentru care am martori,ca le-am dus acolo.In 2015 soacra mea s-a imbolnavit si a decedat in decembrie .In ultimele 2 luni de viata a fost ingrijita de cumnata mea,cumnata care l-a transportat si pe vanzator la medic deoarece suferea de depresie.Eu am mers in mod regulat pe la aceasta proprietate ajutand sau prestand diferite munci acolo sau oferid diferite sume de bani deoarece tot ce era acolo imi revenea mie.Dupa moartea soacrei am constatat lipsa unor bunuri iar vechiul proprietar nu a stiut nimic de ele spunand ca si lui i-a furat cumnata mea 5000 lei.Dupa decesul vanzatorului din aprilie 2016 am gasit casa goala si am aflat de la niste vecini ca tot cumnata mea a venit si a luat tot.Ea mi-a spus ca daca nu am documente si martori nu am ce sa-i fac.La politie agentul care s-a ocupat de caz nu mi-a permis sa fac completari la declaratie si nici sa studiez dosarul.Am obtinut recuzarea lui dar dupa studierea dosarului am constatat ca martorii au fost intrebati de cate ori am fost eu acolo,ce a mai ramas in gospodarie si daca eu am avut grija de vanzator.Mentionez ca nu am acte pentru acele bunuri,doar declaratia celui care a transportat acele bunuri acolo.Va rog sa-mi dati sfaturi utile pentru recuperarea bunurilor.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca ai ce face.

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Parerea mea este proverbul...... ce-a papat lupul e bun papat .
Nu ai in nici un fel cum dovedi existenta bunurilor la acea adresa ,in afara martorului tau ,si atunci este marturia lui contra marturiei cumnatei tale ,asta ar veni cam ......nimic.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postdanielcris, on 19 octombrie 2016 - 22:16, said:

..... am gasit casa goala si am aflat de la niste vecini.......
Daca ai deja un martor,mai insista și la vecini dacă de la ei ai aflat mai multe, sa dea și ei o declaratie ceva.

#5
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
La politie ea a spus ca o parte din aceste lucruri iau fost date de soacra sau vanzator.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanielcris, on 19 octombrie 2016 - 23:16, said:

La politie ea a spus ca o parte din aceste lucruri iau fost date de soacra sau vanzator.

aha, inainte sau dupa deces?

#7
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
dupa deces

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
scuze,
iau fost date dupa deces? sau a zis dupa deces ca iau fost date inainte?
mi se pare ca a recunoscut ca lea luat dupa deces in baza unei intelegeri verbale anterioare.... bla bla => furt recunoscut
acum in actul de vanzare este trecut doar imobilul sau imobilul cu totate bunurile din el.

#9
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Politia ce spune?
Contractul initial a fost incheiat doar pentru imobil sau si pentru bunurile din casa, s-a facut un inventar?
A existat vreo intelegere intre voi, cu martori, ca poti depozita bunuri acolo?
Nu ai tinut nicio evidenta a bunurilor depozitate sau ceva dovezi ca ar fi bunurile tale? (au fost platite poate cu cardul, poate erau de la casa in constructie, mai multi martori care confirma ca sunt ale tale etc).

View Postdanielcris, on 19 octombrie 2016 - 23:16, said:

La politie ea a spus ca o parte din aceste lucruri iau fost date de soacra sau vanzator.
Iar cealalta partea de unde le are?

#10
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Fa rost de o proba audio  / video, poti sa-ti pui telefonul pe inregistrare si sa ai o discutie cu cei pe care ii banuiesti ca ti-au luat bunurile.
Cu proba audio poti sa-i dai in judecata pentru furt.
Iti spun din proprie experienta ca mie mi s-a admis proba audio / video intr-un proces (mi-au cerut 3 CD-uri) si am castigat datorita acestei probe audio.
Nu iti spun ce fata a facut paratul cand a auzit ca eu am inregistrarea cu el si ca se admite ca proba.

#11
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Doamne ce justitie avem .............!!!

#12
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
a declarat ca  materialele de constructie le-a primit in2015.o parte le-a luat dupa moartea soacrei(a cerut sa i se dea lucrurile mamei ei,vanzatorul era foarte suparat ca ii furase banii si nu vroia sa i le dea,eu l-am convins sa i le dea,am stabilit o zi cind trebuia sa fiu si eu de fata,dar nu a venit si s-a dus cand eram eu la servici,cineva a vazut si a auzit cand se certa cu vanzatorul,astept ca politia sa ii ia declaratie) si ultima parte cu cateva zile inainte de moartea vanzatorului.vanzatorul erea foarte slabit deoarece sub influientadepresiei a refuzat sa manince si nu se putea deplsa sa o cheme pe ea sa ia bunurile,si nici sa o sune deoarece era aproape surd.ea nu a mai fost la vanzatur dupa moartea soacrei.
in actul de vazare nu sunt trecute bunuri,casa era goala,bunurile le-am dus eu dupa cumparare.vanzatorul impreuna cu soacra mea locuia atunci la mama lui care era vecina.

#13
mihai_buc

mihai_buc

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.07.2009
trebuiau facute macar niste poze daca nu poti proba cu acte / facturi de cumparare pentru respectivele bunuri "furate"... asa pe vorbe...desi nici nu ne cunoastem si eu pot sa zic ca de fapt tot ce era acolo imi apartin.
poate cumnata le-a vandut ca sa faca rost de bani pentru spitalizare ori ca s-a "sacrificat" sa aiba grija de rudele tale...

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Ce anume a furat ca sa merite toata tevatura asta , cam de ce suma ?

#15
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
materialele de constructie cred ca le-a cerut cu imprumut asa cum a cerut mereu diferite bunuri sau bani,pe care uita sa le returneze sau sa le plateasca,soacra mea fiind nevoita sa minta pe vanzaor ca i le-a platit ei.asa a mai imprumutat un butoi de stejar de la soacra mea pe care eu il reparasem cu cateva luni in urma si care era dus de mine acolo  si cind l-am cerut a spus ca s-a stricat.la insistentele soacrei mele mi l-a adus si mi-a spus ca l-a reparat sotul ei desi nu are scule si nu se pricepe la nimic

#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu recuperezi nimic daca nu ai acte , dovezi si martori .
Fara rautate dar cumva ti-ai asumat acest risc . Daca inca mai ai incredere in oameni esti naiv ...

#17
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
mobila confectionata de mine,lenjerii,vesela,imbracaminte si incaltaminte,scule materiale de constructie(pe care le cumparasem in toamna lui 2014 si care mi-au post livrate impreuna cu bonul de cumparare la acea proprietate)si tot ce are un om in casa,valoarea lor depasind cu mult suma de 20 000 lei

cu tot respectul,dar cine nu are acte  pe pantofii din picioare ii pot fi luati de oricine?si cine are?

cumnata a mai declarat ca mama ei i-a dat suma de 15 000lei pentru ingrijire si inmormantare

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmihaiduban, on 20 octombrie 2016 - 07:17, said:

Doamne ce justitie avem .............!!!

Ce are de-a face justitia cu cazul de fata?
Cazul nici nu a ajuns in justitie si tu deja stii ca n-avem justitie.
Pana acum noi am citit ce a postat initiatorul.Dar n-am citit ce spune cealalta parte.Initiatorul poate sa zica ce vrea.

pentru initiator

View Postdanielcris, on 19 octombrie 2016 - 22:16, said:

La politie agentul care s-a ocupat de caz nu mi-a permis sa fac completari la declaratie si nici sa studiez dosarul.Am obtinut recuzarea lui ...

Explica putin afirmatiile alea.Te rog.

De asemenea tot ceea ce ai scris denota un haos total.Tu n-ai nimic concret prin care sa demonstrezi ca lucrurile respective au fost proprietatea ta.
Daca doresti sa revendici orice,cum o vei face?Nu te va baga nimeni in seama,atata timp cat nu poti dovedi ca au fost lucrurile tale.

Intr-o alta ordine de idei,se poate lua in calcul si varianta in care tu ai cedat cu buna stiinta acele lucruri,sperand ca vreodata casa va fi a ta.Nu stiu pe ce baza legala,dar in fine.
Din cele spuse de tine,nu cele trecute in dosar (daca acesta exista) nu reiese nicicum ca ai fost furat.Si nici valoarea acelor ipotetice bunuri nu este certa.Un singur lucru este clar:nu te-ai tinut de contract,deci nu ai nici un drept sa revendici casa si nici bunurile din ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate