Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lnb unicable si comutator diseqc

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
Buna
Am un receptor VU+ Solo4k cu urmatoarea combinatie de sateliti pe el
-pe intrarea lnb1 am un LNB Unicable Quad Inverto Black cu toate 4 tunerele(FBC) setate pe satelitul Thor
-pe intrarea lnb2 am tot un LNB Unicable Quad Inverto Black cu toate 4 tunerele(FBC) setate pe satelitul Astra

Doresc sa mai adaug un lnb acelas model pentru satelitul Hotbird si sa il combin cu satelitul Astra cu ajutorul unui diseqc, ca in final sa am pe intrarea lnb2, 2 tunere FBC setate pe Astra si 2 tunere FBC setate pe Hotbird
Intrebarea este comutatorul diseqc poate comuta semnale unicable?, si daca comuta pot vedea in acelas timp un canal de pe Astra si unul de pe Hotbird, binenteles al doilea canal streaming prin retea, de exemplu cu Kodi
Multumesc

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi lega comutator DiSEq la ieşirea din receiver, dacă în meniul de comutare alegi corect ordinea comenzilor (prima dată trenul DiSEq apoi Unicable). Însă nu se vor putea vedea simultan 2 programe de pe Astra şi Eutelsat, pt. că switch-ul DiSEq nu lasă să treacă decât un satelit odată.

#3
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
Multumesc pentru info
Banuiesc ca nu exista un diseqc unicable?

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Singura modalitate de a se implementa ce vrei tu acolo este într-un multiswitch unicable, dar eu nu mi-am dat seama din specificaţii dacă se pot transmite 2 UB-uri de pe 2 sateliţi simultan pe o ieşire. Logica îmi spune că nu se poate, însă tehnica de azi s-ar putea să mă contrazică. E de studiat puţin.Oricum implementarea unui multiswitch pt. un singur receptor e cam costisitor, ai nevoie şi de alte LNB-uri, tip quattro.

Edited by mihaicozac, 20 October 2016 - 09:07.


#5
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
schema trebuie sa fie ca AICI dar te costa ceva smecheria asta (vezi poza a doua)

Edited by antenutze, 20 October 2016 - 12:20.


#6
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
Am studiat putin schema din poza 2 si am vazut ca foloseste un combiner pentru a insuma doua multiswitch unicable, oare ce se intampla daca folosesc combiner-ul pentru a insuma 2 lnb unicable?
Nu stiu la lnb unicable cum functioneaza schimbatul polaritati si daca pot alimenta 2 lnb de pe o singura intrare de la vu+solo 4k, avand in vedere faptul ca e limitat la 400 mA iar un lnb inverto unicable consuma 250mA

#7
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
Pai numai combiner nu merge, de ce? logic se amesteca toate cele 4 benzi de frecventa de la un LNB cu cele 4 de la celalalt si receptorul nu mai este capabil sa selecteze pe cea buna pt ca primeste 2 la fel, cam acelasi lucru cum se intampla si daca pui un combiner( sumator) si nu un DiseqC la 2 LNBuri normale.
LNBurile Unicable nu au fost facute sa poti cupla mai multi sateliti, ci sa poti distribui la mai multe aparate semnalul (in serie, fara sa mai tragi alte cabluri), printr-un singur cablu de coborare.
S-ar putea efectua si aceasta operatie dar cu niste costuri care nu se justifica pt 1 singur receptor (uite AICI exemplul de la Inverto cam acelasi care ti l-am spus si prima data). Eu as zice sa treci pe sistemul clasic DiseqC cu o antena Multisatelit (de preferinta WaveFrontier care merge pana la 16 sateliti) si ai sa fi mai satisfacut mai ales acum la inceput cand putinele programe 4K sunt raspandite ca rahatii prin iarba pe toti satelitii.

#8
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
Multumesc pentru ajutor
Cred ca o sa incerc deocamdata varianta cu 2 lnb si un comutator diseqc, chiar daca asa nu o sa pot vedea doua canale simultan de pe doi sateliti diferiti
sau renunt la tunerul de cablu din vu+solo4k si il inlocuiesc cu unul dvb-s2,si atunci pot sa mai pun un lnb si pentru Hotbird  
Va multumesc inca o data pentru informatii si mai studiez problema in continuare

Edited by horeea, 21 October 2016 - 21:56.


#9
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
pai niciodata nu ai sa poti vedea 2 canale diferite de pe 2 sateliti, cu acelasi receptor (ar trebui sa aiba si 2 iesiri distincte HDMI si nu numai, ceea ce nu este cazul in prezent) ca poti vedea unul si pe altul sa inregistrezi(PVR) o emisiune asta-i alta discutie si este posibila in cazul receptoarelor cu 2 tunere satelit
defapt eu nu am priceput prea bine nevoile tale ce ai vrea exact sa faci cu receptorul ca sa stiu exact ca sa-ti spun.

Edited by antenutze, 22 October 2016 - 10:15.


#10
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
Configuratia mea
Receptor VU+ Solo4k cu doua tunere FBC si un tuner DVB-T2/C, o antena satelit cu LNB Inverto Unicable pe satelitul Thor, o antena cu LNB Inverto Unicable pe satelitul Astra
Fiecare tuner FBC contine 4 tunere legate intern la o intrare de LNB, am 2 tunere FBC deci am un total de 8 tunere de satelit si un tuner de cablu
Am cumparat LNB Inverto Unicable ca sa pot folosi toate cele 4 tunere de pe fiecare intrare prin setarile de Unicable(SCR0, SCR1, SCR2, SCR3), care functioneaza cum am dorit eu
Am testat in felul urmator: pe iesirea HDMI la Tv am pus canalul HLG Teststream care este 4k de pe Astra, prin retea pe laptop am vizionat simultan un canal de pe Thor, pe un mediaplayer cu Kodi((HimediaQ10 Pro) am pus un canal HD de pe Astra si pe telefon prin wifi am vizionat un alt canal de pe Thor, si toate au functionat bine si in acelas timp, deci 4 canale simultan
Eu vroiam sa mai adaug cumva un LNB pe intarea B unde am acum legat satelitul Astra si sa pun si satelitul Hotbird tot pe aceasi intrare
M-am gandit sa mai pun un LNB Inverto Unicable sa insumez semnalul cu un combiner si din receptor sa setez SCR0 si SCR1 pentru Astra si SCR2 cu SCR 3 pentru Hotbird, dar se pare ca nu va functiona asa, atunci renunt la tunerul de cablu si mai cumpar un tuner normal de satelit ca sa pot pune inca un LNB
Asta imi doresc sa fac cumva
Multumesc

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă înţelegi cum funcţionează sisitemul Unicable îţi dai seama că ceea ce vrei tu nu se poate cu 2 LNB-uri Unicable şi comutator DiSeQC. Doar un multiswitch Unicable poate face asta, pt. că frecvenţele UB se generează intern şi switch-ul poate selecta oricare din cele 8 intrări de la LNB-urile normale pt. oricare din UB-uri. Însă asta înseamnă o investiţie destul de serioasă, ai nevoie de multiswitch plus 2 LNB-uri quattro, deci undeva la vreo 200 Euro.

#12
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
Asta e, daca nu se poate asa atunci gasesc eu alta solutie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate