Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

CATIA vs Web design

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
salutare,

CATIA vs Web design:

Care este:
- mai cautat...care sunt mai multe proiecte pe CATIA sau pe Web design... ?
- mai bine platit.... CATIA sau  Web design ?
- mai putin de butonat/de buchisit l/mai usor/mai putin de munca zilnic........ la un proiect in general... CATIA sau pe Web design... ?
- mai putin stresant...

ca o balanta care merita mai mult... ?CATIA sau pe Web design?

ca in viata...dincolo de orice pasiune.... cel mai important este si timpul... care iti ramane in afara jobului....

Care este mai putin chinuitore per Efort depus/Cantiatrea de munca depusa si mai putin stresanta/solicitanta: - munca pe CATIA sau pe Web design ?

Raportat la Cantitate de munca depusa care aduce un Profit obtinut mai bun.....CATIA sau  Web design ?




multumesc

Edited by July02, 19 October 2016 - 17:50.


#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
In web design mai merge si daca esti afon in ale calculatoarelor sau in tehnica in general insa in CAtia, trebuie sa stii exact ce faci sau ce vrei sa faci. De obicei catia e folosit de cei care au ceva studii de inginerie sau sunt implicati in domenii ca prelucrari metalice, arhitectura, constructii etc. Deci catia e mai mult ca o completare

Tu dupa cum vad esti adeptul principiului "cum pot face mai multi bani fara sa ma obosesc prea mult cu munca?" si web designul ti se potriveste cel mai mult.

Edited by A10, 19 October 2016 - 17:40.


#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 A10, on 19 octombrie 2016 - 17:39, said:

In web design mai merge si daca esti afon in ale calculatoarelor sau in tehnica in general insa in CAtia, trebuie sa stii exact ce faci sau ce vrei sa faci. De obicei catia e folosit de cei care au ceva studii de inginerie sau sunt implicati in domenii ca prelucrari metalice, arhitectura, constructii etc. Deci catia e mai mult ca o completare

Tu dupa cum vad esti adeptul principiului "cum pot face mai multi bani fara sa ma obosesc prea mult cu munca?" si web designul ti se potriveste cel mai mult.


Eu sunt inginer in electronica  si am lucrat si in electronica si in mase plastice in domeniul auto si cu documentatii tehnice , productie ... etc.... de niste ani buni....
Dar  am ajuns la concluzia ca in viata in ani... ca trebuie sa faci ceva ce  te consuma mai putin ca sa-ti ramana timp si care sa iti aduca si remuneratie pe masura munciii....

Da pai sincer nu avem 10 vieti si degeaba facem impreiii si palate altora daca noi buchisim zilnic... si ne alegem mai mult cu stresul... si mai putin cu beneficiile munciii...

De asta intreb....CATIA sau  Web design ?

Edited by July02, 19 October 2016 - 17:49.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa gust. Mere sau pere.

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 neagu_laurentiu, on 19 octombrie 2016 - 18:02, said:

Dupa gust. Mere sau pere.


nu e numai dupa gust....
in viata poate sa iti palca ceva super mult, dar sa te dezamageasca de cat de mult trebuie sa muncesti in fiecare zi de pana t-i se acreste....

deci unele munci implica eforturi sutinute mari... , alte eforturi sustinute mai mici...
ce folos sa fii dedicat 100% sa muncesti pe branci .... , timp sa nu-ti ramana.... si beneficiile sa le ia mai mult patronul si tu te alegi mai mult cu munca si beneficiile sunt prea mici ca nici nu mai ai timp sa-ti revii din munca de zi cu zi...

omul e perisabil...., timpul trece repede.... trebuie calculat raport munca-timp.... altfel te trezesti un singuratic stresat...

Edited by July02, 19 October 2016 - 18:10.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
La web design trebuie sa ai simt artistic (spre ca nu confunzi cu web developer) iar dincolo trebuie sa fii inginer dar nu electronist.

#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 neagu_laurentiu, on 19 octombrie 2016 - 18:07, said:

La web design trebuie sa ai simt artistic (spre ca nu confunzi cu web developer) iar dincolo trebuie sa fii inginer dar nu electronist.


web developer si web design trebuie amandoua din ce stiu eu......
ca web developer ma intereseaza comparatia....

Edited by July02, 19 October 2016 - 18:16.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vezi anunturi in care cer ambele, fugi, nu faci nici o afacere cu astia. Developer-ul e programatorul pe cand celalalt e artistul, culori, lumini, asezarea in pagina pe care le va pune si da frunctionalitate programatorul.
Piata munctii e mult mai mare pt. developer insa statistica poate sa nu valoreze doi bani daca nu stii meserie ori cineva vrea sa fie proiectant de nu stiu ce avioane. De asta gustul ala are un cuvant de spus.

Edited by neagu_laurentiu, 19 October 2016 - 18:23.


#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
pai pt web developer si web design trebuie sa stii photoshop , html5,css2,css3,jquery,bootstrap...iti ia ceva timp sa inveti

Edited by cristirg, 19 October 2016 - 18:26.


#10
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
CATIA și web design e ca și cum întrebi: șofer de tir sau ... mecanic de locomotivă?

Teoretic tot un vehicul conduci și într-un caz, și în celălalt, dar sunt două chestii complet diferite, care necesită pregătire diferită, aptitudini diferite etc.

Dacă vrei să faci un bănuț repede și ușor, mergi pe web design. Se învață repede și în zilele noastre nu mai e ca în urmă cu 10-12 ani, când nu te puteai numi web designer dacă nu știai aproape de perfecțiune Photoshop (sau ceva echivalent) plus HTML, CSS și ceva JS și limbaje dinamice. În zilele noastre orice puță ciordește o temă de Worpress, o configurează pe aia în zeci de feluri și se numește web designer. Nici cod HTML nu mai trebuie să știe, fiindcă scrie Visual Composer pentru el. Nu vei câștiga mult, pentru că vei găsi numai clienți fomiști, dar nici nu vei muri de foame. Dacă vrei să faci un ban serios, care vine mai greu dar îți va da probabil să mănânci zeci de ani de acum încolo, atunci mergi pe CATIA, dar pregătește-te să muncești. Principalul e să-ți placă ceea ce alegi. Și din web design se poate câștiga bine, dar numai dacă ajungi la un nivel pe care cineva aflat la început de drum nici măcar nu-l bănuiește. Ideea e să ajungi să fii acceptat ca și creator de interfețe pentru branduri adevărate, nu pentru sugaci de la colțul străzii care plâng cu lacrimi dacă le ceri mai mult de 300 de euro pe un site.

#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 cristirg, on 19 octombrie 2016 - 18:20, said:

pai pt web developer si web design trebuie sa stii photoshop , html5,css2,css3,jquery,bootstrap...iti ia ceva timp sa inveti

si catia ti se pare ca e mai usor....?
sau ca petreci mai putin timp in fata calculatorului cu catia decat ca we developer... ?

 inius, on 19 octombrie 2016 - 18:31, said:

CATIA și web design e ca și cum întrebi: șofer de tir sau ... mecanic de locomotivă?

Teoretic tot un vehicul conduci și într-un caz, și în celălalt, dar sunt două chestii complet diferite, care necesită pregătire diferită, aptitudini diferite etc.

Dacă vrei să faci un bănuț repede și ușor, mergi pe web design. Se învață repede și în zilele noastre nu mai e ca în urmă cu 10-12 ani, când nu te puteai numi web designer dacă nu știai aproape de perfecțiune Photoshop (sau ceva echivalent) plus HTML, CSS și ceva JS și limbaje dinamice. În zilele noastre orice puță ciordește o temă de Worpress, o configurează pe aia în zeci de feluri și se numește web designer. Nici cod HTML nu mai trebuie să știe, fiindcă scrie Visual Composer pentru el. Nu vei câștiga mult, pentru că vei găsi numai clienți fomiști, dar nici nu vei muri de foame. Dacă vrei să faci un ban serios, care vine mai greu dar îți va da probabil să mănânci zeci de ani de acum încolo, atunci mergi pe CATIA, dar pregătește-te să muncești. Principalul e să-ți placă ceea ce alegi. Și din web design se poate câștiga bine, dar numai dacă ajungi la un nivel pe care cineva aflat la început de drum nici măcar nu-l bănuiește. Ideea e să ajungi să fii acceptat ca și creator de interfețe pentru branduri adevărate, nu pentru sugaci de la colțul străzii care plâng cu lacrimi dacă le ceri mai mult de 300 de euro pe un site.


da ca inginer as opta pentru catia ca e tot pe inginerie si duc meseria mai departe....
dar am lucrat intr-un program cad de electronica care imiplica si ceva parte mecanica si am vazut cat de mult trebuie sa buchisesti ca facusem cearcane....
deasta zic sa lucrez deacasa vreau... dar nici sa fac cearcane sa-mi stric retina... ca sanatatea nu ti-o mai da nimeni inapoi.....
vreau sa fac o alegere care sa nu imi puna sanatatea in pericol si sa pot lucra de acasa sa fie rezonabil si sa nu imi consume nerviii...

#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 07.08.2008

 cristirg, on 19 octombrie 2016 - 18:20, said:

pai pt web developer si web design trebuie sa stii photoshop , html5,css2,css3,jquery,bootstrap...iti ia ceva timp sa inveti
Amice, nu confunda programatorul cu graficianul. Programatorul poate fi afon in ceea ce tine de grafica si aspectul site-ului, menirea lui e sa faca un site functional, nu frumos, deci asta are mai mult si mai multe de invatat.

Quote

Care este mai putin chinuitore per Efort depus/Cantiatrea de munca depusa si mai putin stresanta/solicitanta: - munca pe CATIA sau pe Web design ?
July02, totul tine de aptitudinile persoanei respective. O persoana poate invata intr-un timp mai scurt CATIA fata de cum ar invata web design, iar alta poate face invers. Totul tine de pasiunea pe care o are persoana fata de un anumit domeniu, cat de repede prinde lucrurile si le poate invata.

#13
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
July02
Catia este pentru INGINERI si arhiteti. Tu nu intri in categoria asta. Nu vreau sa jignesc, dar programele de CAD pentru inginerie mecanica sau arhitectura implica intii cunostinte de baza in inginerie, desen tehnic la greu, geometrie descriptiva . pentru mecanica adaug organe de masini, rezistenta materialelor, mecanisme si nu mai insir , dar este domeniul meu. in constructii nu ma bag dar sunt convins ca si acolo CAD-ul este doar o unealta, baza o ai in cap.
Daca vrei sa nu te stresezi, sa nu-ti strici ochii in monitor alege o munca in alt mediu - aer liber - peisagist. aer curat, mai putin carat cu circa si daca nu ai vreo problema genetica sigur nu vei purta ochelari de la 30 ani. daca mai gasesti si citiva cu bani si gradini deosebite, te-ai scos. doar, ai nevoie de TALENT.
pentru proiectare in electronica intreba-l pe Prien ( scuze daca am ortografiat gresit ). lucreaza in domeniu, de multi ani si ii place.
Dupa cum pui tu problema , ingineria nu-i pentru tine.
Toti vrem bani cu efort minim , daca se poate de loc.

Edited by andu2006, 19 October 2016 - 19:46.


#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 andu2006, on 19 octombrie 2016 - 19:44, said:

July02
Catia este pentru INGINERI si arhiteti. Tu nu intri in categoria asta. Nu vreau sa jignesc, dar programele de CAD pentru inginerie mecanica sau arhitectura implica intii cunostinte de baza in inginerie, desen tehnic la greu, geometrie descriptiva . pentru mecanica adaug organe de masini, rezistenta materialelor, mecanisme si nu mai insir , dar este domeniul meu. in constructii nu ma bag dar sunt convins ca si acolo CAD-ul este doar o unealta, baza o ai in cap.
Daca vrei sa nu te stresezi, sa nu-ti strici ochii in monitor alege o munca in alt mediu - aer liber - peisagist. aer curat, mai putin carat cu circa si daca nu ai vreo problema genetica sigur nu vei purta ochelari de la 30 ani. daca mai gasesti si citiva cu bani si gradini deosebite, te-ai scos. doar, ai nevoie de TALENT.
pentru proiectare in electronica intreba-l pe Prien ( scuze daca am ortografiat gresit ). lucreaza in domeniu, de multi ani si ii place.
Dupa cum pui tu problema , ingineria nu-i pentru tine.
Toti vrem bani cu efort minim , daca se poate de loc.

in Catia iti trebuie imaginatie? sau doar implementezi niste proiecte sau piese deja existente...?
Daca un inginer munceste pentru aceeasi bani de 3 ori mai mult decat un web developer si consuma de 3 ori mai mult timp pentru aceeasi bani....
acu sincer nu mai suntem pe vremea lui ceausescu sa faci lucruri numai din pasiune ca nu-ti ridica nimeni statuie....

inginerul mi-a trebuit mult sa-mi dau seama e o simpla unealta pentru patron in a-si atinge obiectivele de care trage ca de un magar....
ma intereseaza sa lucrez deacasa linistit....
ma dispera ca daca esti ami destept decat colegii de servici si faci un lucru in juamtate de timp sau aduci imbunatatiri.... primesti aceeasi bani ca si ceilalti si inplus ti se dubleaza si munca... la bani ramai la fel creste doar stresul...., plus ca tot ce descoperi nou nu ti se recunoaste eventual iti fura tehnicile pe principiu sa nu-ti dea nimic in plus decat un sac in plus de carat.... si sa fim toti la fel ce daca unul e mai slab daca munceste ca magarul.... interesul patronului e altul cu al tau...., asa ca inginerul e o simpla unealta degeaba inceri sa-mi spui ca suna frumos stiu de 10 ani cum suna nu ma incalzeste si nu imi face viata mai frumoasa cu nimic si credema am lucrat 10 ani si am si master deci am studiat vreo 7 ani. concluzia e ca in viata asta nu trebuie sa te iei de titluri... ci trebuie sa te oirentezi catre ceva care merita caci viata e scurta...
caut ceva sa lucrez pe calculator nu in aer liber.... dar crede-ma nici nu vreau sa imi schmb mereu dioptriile... la catia stiu ca e pe fundal negru daca stai departe de calculator nu ar fi asa rau....
dar daca ajungi sa stai incordat 8 ore pe zi... nu e in regula , nu trebuie sa iti dai viata pentru un job numai in virtutea ca suna bine... trebuie sa fii realist sa mai si traiesi in viata asta...
caut un echilibru.... nu duc lipsa de talent m-am descurcat in orice situatie... dar cand ajungi sa stai incordat foarte multe ore pe zi nu e bine si asta se observa in timp.. si eu la inceput cand m-am angajat am dus multi ani cu usurinta multe greutati.... dar trebuie sa fim realisti nu sa ducem o munca de uzura incontinuu si maine sa credem ca e mai bine dar cu siguranta va fi si mai stresanta a doua zi...
deasta dezbat posibilitatile....

Edited by July02, 19 October 2016 - 20:08.


#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pe scurt, ca in seara asta n-am timp, dar putem dezvolta maine seara: daca visezi sa lucrezi de acasa in Catia, pe laptopul tau cu licenta piratata, fara sa intelegi ce faci (deci doar un user care face click-click intr-un software, in cazul dat Catia) atunci o sa mori de foame. Nicio firma care se respecta nu lucreaza in acest mod, mai ales daca nu te cunoaste cine esti si ce poti (cel putin in automotive, nu stiu in alte domenii).
In general chiar si ca freelancer lucrezi in sediul clientului. Dupa multi ani de colaborare si dupa ce au capatat incredere in tine, abia atunci poti sa lucrezi de acasa parti din proiecte dar si atunci primesti ori un laptop cu licenta, ori acces prin Citrix pe un server detinut de firma (dar merge f lent), ori in cazuri f rare doar licenta pe care s-o instalezi pe laptopul tau. Oricum, ai nevoie de acces la PLM-ul/PDM-ul firmei plus eventual environment-ul de client si inca n-am vazut firma care sa dea asa usor acces cuiva din exterior.
Cred ca mai simplu pt tine e sa mergi pe optiunea cealalta, pt ca banuiesc ca nu te dau banii afara din casa sa-ti cumperi macar licenta MD2.

Edited by Lowrider, 19 October 2016 - 20:32.


#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 Lowrider, on 19 octombrie 2016 - 20:29, said:

Pe scurt, ca in seara asta n-am timp, dar putem dezvolta maine seara: daca visezi sa lucrezi de acasa in Catia, pe laptopul tau cu licenta piratata, fara sa intelegi ce faci (deci doar un user care face click-click intr-un software, in cazul dat Catia) atunci o sa mori de foame. Nicio firma care se respecta nu lucreaza in acest mod, mai ales daca nu te cunoaste cine esti si ce poti (cel putin in automotive, nu stiu in alte domenii).
In general chiar si ca freelancer lucrezi in sediul clientului. Dupa multi ani de colaborare si dupa ce au capatat incredere in tine, abia atunci poti sa lucrezi de acasa parti din proiecte dar si atunci primesti ori un laptop cu licenta, ori acces prin Citrix pe un server detinut de firma (dar merge f lent), ori in cazuri f rare doar licenta pe care s-o instalezi pe laptopul tau. Oricum, ai nevoie de acces la PLM-ul/PDM-ul firmei plus eventual environment-ul de client si inca n-am vazut firma care sa dea asa usor acces cuiva din exterior.
Cred ca mai simplu pt tine e sa mergi pe optiunea cealalta, pt ca banuiesc ca nu te dau banii afara din casa sa-ti cumperi macar licenta MD2.

imi place ingineria... ce m-a dezamagit ca toti stau cu ceasul pe tine... daca le dovedesti ca esti bun iti dau si mai mult de munca pana te cocoseaza.... asa ca ingineria e o sabie cu doua taisuri patronul fiind mult mai puternic el e cel care nu se taie....
in sfarsti am inteles ce ai spus se poate lucra mai mult de la sediul firmei...., oricum si daca nu voi lucra permanent in catia eu zic ca merita sa invat pentru mine totusi imi va folosi in domeniul auto indiferent ce as lucra si as face pe partea de inginerie.... iar pe partea de web design pot sa fac asa ca un supliment daca mai am timp ca sa fac un ban in plus daca mai ramane timp...
nu stiu care munca e mai relaxanta dintre cele doua.... dar chestia asta cu timpiii cu ceasul ma inebuneste... si cresc timpiii progresiv intentionat pana storc tot pana la ultima ta picatura de energie intr-un final....

Edited by July02, 19 October 2016 - 20:44.


#17
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
CATIA sau programare web

nu pierde timpul cu design web

#18
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
ce intelegi prin programare web  adica sa sti sa programezi in cod...?
web design am zis asa ca termen general folosit....

Edited by July02, 19 October 2016 - 21:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate