Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Barcelona - Tarragona - Valencia

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009
Va rog cateva pareri privind vizitarea celor 3 orase in 7 zile 19.03-26.03.2017.

Eu imi propusesem sa vizitez 3 zile Barcelona 1 zi Tarragona(inclusiv parcul PortAventura) si 3 zile Valencia.

Imi propusesem:
- pentru Barcelona:
Sagrada Familia, Montjuic, Poble Espanyol, La Pedrera, Casa Batllo, Catredrala La Seu, muzeul Pablo Picasso, Parcul Guell, strada La Rambla, Placa d’Espanya. (am inteles ca pot sa lasa acvariul si gradina zoologica din Barcelona, in Valencia sunt mult mai interesante)
- Tarragona:
parcul Portaventura, ruinele romane din Tarraco, ruinele bisericii Santa Maria del Miracle, centrul orasului
- Valencia
zona cu Oceanograf, Bioparcul, zona veche a orasului, turnurile Serranos, catedrala din Valencia.

Acum va rog sa ma ajutati cu:

1. masina de inchiriat(vom fi 2 persoane):  merita sa o iau din aeroport sau imi recomandati sa o inchiriez cand parasesc Barcelona. Am inteles ca Barcelona are stradute inguste riscand sa o gasesc zgariata.
2. exista in opinie personala si alte obiective, locuri (restaurante, panorame etc.) ce nu trebuie ratate ?!
3. merita sa elimin din lista Tarragona spre exemplu pentru alte locuri pe acest traseu?
4. sa elimin 1 zi din Valencia pentru a acorda 4 zile Barcelonei? Voi ajunge la 08:55(19.03) in aeroport Barcelona si ma voi intoarce prin Barcelona cu avionul de la 19:15(26.03.2017).

10q

Edited by nobel, 18 October 2016 - 10:02.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007
Eu as muta o zi de la Valencia pentru Barcelona, cat despre masina nu stiu sa spun de unde sa o iei insa iti recomand sa-ti faci o asigurare cat mai completa sau sa o parchezi in parcari amenajate. Eu am cam devenit fan Europcar in ultima vreme.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,445
  • Înscris: 17.04.2006
Nu ai ce face 4 zile in Barcelona.
Oceanograful din Valencia e musai sa il vezi si o sa ai nevoie de aproape o zi intreaga.

#4
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009

View PostSef-chenko, on 18 octombrie 2016 - 10:17, said:

Nu ai ce face 4 zile in Barcelona.
Oceanograful din Valencia e musai sa il vezi si o sa ai nevoie de aproape o zi intreaga.

10x
Voi ramane pe 3 zile atunci. O fi superba Barcelona, dar am auzit ca e si obositor(zgomotoasa fata de Valencia).
Multumesc Atupi pentru sugestie.

La Tarragona  am ramas putin indecis, e ok sa o las pe lista sau sa fac doar Barca si Valencia... A fost cineva in Tarragona?

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007

View PostSef-chenko, on 18 octombrie 2016 - 10:17, said:

Nu ai ce face 4 zile in Barcelona.
Oceanograful din Valencia e musai sa il vezi si o sa ai nevoie de aproape o zi intreaga.

Am vizitat atat Oceanograful cat si Bio Parcul in aceeasi zi si am parcurs distanta dintre ele pe bicicleta, totul lejer fara graba. Ma refer strict la Oceanograf nu si Parcul stiintelor si ce mai era acolo care e mai mult ptr copii.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 09.08.2005
În Barcelona cel puțin - cumpără toate biletele online. Poți intra doar prezentînd biletul pe telefon în majoritatea locurilor sau îți tipărești biletele de aici. Cozile sînt mari indiferent de sezon. La Sagrada Familia ai toate șansele să stai cel puțin o oră la rînd la bilete, la Battlo la fel, la Pedrera mai puțin dar și acolo se pot face cozi mari. Acolo unde ai posibilitatea să cumperi acces fast-lane sfatul meu este să îl iei. Scutești statul la rînd la intrare (altul decît statul la rînd pentru cumpărat bilete!) care îți poate mînca încă o oră - mai ales că nu stai prea multe zile în oraș.
Parcul Guell e vizitabil în mare parte gratuit, doar zona monumentala e cu bilet - vezi că și aici se stă la rînd serios, numărul de bilete e limitat și se intră la ore fixe. Tot online dinainte e mai bine.
În plus - fixează traseul zilnic de aici, din fața unui calculator - te va scuti de nervi acolo.

Apropo de n-ai ce face 4 zile în Barcelona - am stat 10 și am am avut ce face. Obiective sînt destule. Dacă vrei artă - Museu Nacional de Catalunya îți consumă două zile. Mai e muzeul Miro, Museu de Modernismo, Museu d'Historia de Barcelona (ruinele orașului roman în subteran sub Placa del Rei), mănăstirea Pedralbes, Palau de la Musica, Hospital de Santa Creu i de Sant Pau, bașca orașul vechi stînga și dreapta Ramblei. Depinde ce te interesează să vezi.

Edited by radunic, 18 October 2016 - 11:02.


#7
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009

View Postradunic, on 18 octombrie 2016 - 10:53, said:

În Barcelona cel puțin - cumpără toate biletele online. Poți intra doar prezentînd biletul pe telefon în majoritatea locurilor sau îți tipărești biletele de aici. Cozile sînt mari indiferent de sezon. La Sagrada Familia ai toate șansele să stai cel puțin o oră la rînd la bilete, la Battlo la fel, la Pedrera mai puțin dar și acolo se pot face cozi mari. Acolo unde ai posibilitatea să cumperi acces fast-lane sfatul meu este să îl iei. Scutești statul la rînd la intrare (altul decît statul la rînd pentru cumpărat bilete!) care îți poate mînca încă o oră - mai ales că nu stai prea multe zile în oraș.
Parcul Guell e vizitabil în mare parte gratuit, doar zona monumentala e cu bilet - vezi că și aici se stă la rînd serios, numărul de bilete e limitat și se intră la ore fixe. Tot online dinainte e mai bine.
În plus - fixează traseul zilnic de aici, din fața unui calculator - te va scuti de nervi acolo.

Apropo de n-ai ce face 4 zile în Barcelona - am stat 10 și am am avut ce face. Obiective sînt destule. Dacă vrei artă - Museu Nacional de Catalunya îți consumă două zile. Mai e muzeul Miro, Museu de Modernismo, Museu d'Historia de Barcelona (ruinele orașului roman în subteran sub Placa del Rei), mănăstirea Pedralbes, Palau de la Musica, Hospital de Santa Creu i de Sant Pau, bașca orașul vechi stînga și dreapta Ramblei. Depinde ce te interesează să vezi.


Mulțam radunic !

Voi incerca sa le achit online.
Totusi de ce nu in Valencia 3 zile daca zici 4 in Barca.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Portaventura îți ia o zi plină. Mai degrabă m-aș duce o după-amiază la plaja de la Tamarit (punct de reper: Cala Jovera, 15 km de Tarragona) după atâtea zile de fugărit prin Barcelona cu checklist-ul în mână...

[ http://www.tarragonaturisme.cat/sites/default/files/styles/full_image_with_copyright/public/beach/gallert/504285267tamarit-3685.jpg?itok=WW0BqfnM - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009
Multumesc pentru sugestie AlexIP...

Gandind totusi la rece, este o perioada in care nu cred ca putem discuta de plaja, voi ramane in acel parc de aventura.

http://www.accuweath...?monyr=3/1/2017


Zi cu reusite!

Edited by nobel, 18 October 2016 - 13:34.


#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Dar la ce ai nevoie de masina? Vrei sa te complici cu parcarile?  Te poti descuca foarte bine deplasandu-te cu trenul, toate cele 4 locuri mentionate au gari. Din statia Passeig de Gracia, in centrul Barcelonei iei tren care te duce direct la Tarragona si Portaventura. Noi asa am foat in septembrie si a fost foarte bine.

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
@nobel: nu rata acvariul şi zoo din Barcelona pe ideea că sunt mai interesante în Valencia. Fiecare loc e unic.
Ai ce face în Barcelona (comparativ cu Valencia), 4 zile sunt prea puţine.
Ca părere strict personală, eu aş renunţa la vizitarea pe interior a caselor Batllo şi Milla, sunt interesante doar pe afară. Câştigi şi timp, şi nu mai dai nici purcoiul de bani aiurea. Merită mai mult vizitarea Muzeului Frederic Mares, de lângă Catedrală. Şi ar trebui căutat să vezi dacă se poate vizita Muzeul de Artă Aplicată (în zona pieţei conţilor catalani şi Torre Agbar), acela e iarăşi un must-see.
Nu e nevoie de autobuzele hop-on - hop-off, reţeaua de metrou e suficientă.


Sănătate şi toate cele bune !

#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnobel, on 18 octombrie 2016 - 10:01, said:

am inteles ca pot sa lasa acvariul si gradina zoologica din Barcelona, in Valencia sunt mult mai interesante
Cam asa-i...

View Postnobel, on 18 octombrie 2016 - 10:01, said:

4. sa elimin 1 zi din Valencia pentru a acorda 4 zile Barcelonei?
Eu as zice da,nu pentru ca n-ai avea ce sa faci 3 zile in Valencia ci pentru ca 3 zile mi se par prea putine pentru Barcelona.

View PostSef-chenko, on 18 octombrie 2016 - 10:17, said:

Nu ai ce face 4 zile in Barcelona.
Posted Image

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@nobel eu zic ca depinde de ceea ce va intereseaza.

@Ovidiu, te referi la muzeul design-ului, acesta: http://ajuntament.ba...iones-del-museo
confirm, noua ne-a placut foarte mult, mai ales etajul cu vestimentatia si etajul cu afise/coperte/ambalaje/reclame din anii 50 pana spre prezent, foarte interesante si chiar haioase pe alocuri.

Noi in ultima zi am mers pe jos: cazare -> Sagrada -> Museo Disseny -> Parc Ciutadela -> Santa Maria del Mar -> Barri Gotic -> Passeig de Gracia si inapoi pana la cazarea noastra de langa casa Milla. Cu 3 copii :) . Cu vizitat, stat, mancat, samd. A fost o placere sa mergem pe jos pentru ca am vazut mai multe fete ale orasului, diferite intre ele. Ar fi fost mai neinteresant sa luam metroul.

Despre casele lui Gaudi, eu zic ca daca e sa alegi doar una de vizitat pe interior, alege casa Batllo, e cea mai frumoasa si interesanta iar audio-guide-ul (inclus in pret) iti povesteste despre Gaudi, stilul lui, contextul in care a trait si a creat, tot. Pe locul 2 as zice Palau Guell, e restaurat recent si e foarte frumos si interesant. Pe locul 3 casa Milla pentru ca se viziteaza un apartament tipic acelei epoci dar nu e creatia lui Gaudi. Noua ni s-a parut foarte interesanta si pitoreasca si asta, dar cam asta ar fi clasamentul. La toate 3 se viziteaza inclusiv acoperisul. Totusi, cred ca e prea mult toate 3 intr-o singura vacanta, chiar daca bugetul permite. As mai varia.

Zoo si la Barcelona si la Valencia, numai daca sunteti foarte pasionati de animale. Eu nu as merge in 2 gradini zoologice intr-un concediu, dar depinde de voi, oamenii sunt diferiti.

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 19 octombrie 2016 - 17:09, said:

Cam asa-i...

Mă rog, e părerea ta. Am mai povestit cum în 2000 m-am luat după părerea unui nene idiot de pe vas şi nu am vizitat acvariul. Şi acum îmi pare rău, că deh, am trecut chiar pe lângă el. Nu zic că Oceanograful nu e mai interesant, şi sunt de acord şi că două acvarii şi două grădini zoologice pot fi prea multe într-o singură vacanţă, dar spun că şi zoo şi acvariul din Barcelona merită a fi vizitate, mai ales dacă se hotărăşte să aloce 4 zile Barcelonei.

@mdt: da, despre Disseny Hub ziceam. Se pare că s-a reorganizat în ultimii ani, iar în martie nu m-am lămurit de pe net dacă la Palau Reial se mai găseşte încă acea colecţie de ceramică. S-a dovedit că nu, palatul era închis (am povestit). Însă nu mi-a părut rău, m-am plimbat prin grădini. Era păcat să nu fac o încercare, de la hotel m-am dus pe jos (am stat la Fairmont Rey Juan Carlos I), că tot nu mai era nimic de făcut până la plecarea spre aeroport. Nevastă-mea şi restul grupului au pierdut vremea în lobby-ul hotelului. Vorba ta (la care subscriu 100%), suntem diferiţi şi avem dorinţe diferite.

Aaaa, şi încă un obiectiv interesant din Barcelona este Museu de Cera (pe Rambla, foarte aproape de "columna" lui Columb).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 October 2016 - 02:52.


#15
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 20 octombrie 2016 - 02:49, said:

spun că şi zoo şi acvariul din Barcelona merită a fi vizitate,
Perfect de acord cu tine,categoric merita vizitate,cum de altfel,am si facut.

View PostOvidiuNS, on 20 octombrie 2016 - 02:49, said:

Nu zic că Oceanograful nu e mai interesant, şi sunt de acord şi că două acvarii şi două grădini zoologice pot fi prea multe într-o singură vacanţă
Tocmai asta era ideea.

View PostOvidiuNS, on 20 octombrie 2016 - 02:49, said:

mai ales dacă se hotărăşte să aloce 4 zile Barcelonei.
Cred ca ai cu ce umple lejer 4 zile in Barcelona,chiar si fara a vizita cele 2 obiective.

Ca sa sintetizez:n-am spus "dom'le,nu te du la acvariul din Barcelona ca-i nasol" ci ca,dupa parerea mea,Oceanograficul e (mult) mai interesant si,in conditiile in care vrei sa vizitezi doar unul dintre ele,as opta pt acesta din urma.

Edited by zuv, 20 October 2016 - 09:17.


#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
De fapt, eu nu prea înţeleg de ce se mai duce şi în Valencia, când are aşa de puţine zile la dispoziţie. Există zboruri directe din Bucureşti şi spre Barcelona, şi spre Valencia, şi atunci ar putea organiza două "city-break-uri" ceva mai lungi în fiecare oraş la date diferite. Şi nu s-ar mai lega la cap nici cu închiriatul maşinii. Aş înţelege să cupleze ambele oraşe într-o singură vacanţă (cu închiriat de maşină) dacă ar vizita mai mult zonele rurale dintre şi din jurul Barcelonei şi Valenciei, dar o zi din 7 mi se pare extrem de puţin. Dacă ar fi fost vorba de două săptămâni, atunci mergeau alocate 4 zile Barcelonei şi 3 zile Valenciei, iar restul de 6-7 zile să hălăduiască pe-acolo, aşa ar fi fost mai interesant.

Dar în fine, e alegerea lui, noi nu putem decât să "ne dăm" cu părerea şi să-l ajutăm cu idei Posted Image .


Sănătate şi toate cele bune !

#17
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Eu as opta pentru Barcelona 4 zile, si Valencia 3 zile. Tot ca o parere personala, cred ca va incurcati cu masina. In Spania continentala, transportul in comun este foarte bine pus la punct. Nu esti in Tenerife, unde ai nevoie de masina ca sa te invarti, sau, doamne fereste, in Cipru, unde transportul in comun este aproape inexistent.

#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Intre Barcelona si Portaventura ai tren din jumate in jumate de ora si prinsese la un moment dat 159 km la ora, ca era afisat, e cu totul altceva decat la noi. Masina merita daca vizitezi zone rurale dar din oras in oras nu. La ei nu e ca la noi, sa te fatai prin oras cu masina. va trebui sa-i gasesti o parcare ieftina si sa circuli pe jos sau cu transportul in comun.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate