Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Carti in Engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002
Ma "cert" cu un prieten, eu afirm ca nu-s foarte multi tineri care scriu carti in Engleza adolescenti fiind, el zice ca nu se poate, trebuie sa fie, ca e usor, etc, etc. Ma refer, bineinteles, la Romani care traiesc in tara, din parinti Romani.

Are cineva idee de cineva, ceva titluri, ceva informatii?

#2
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
stai sa inteleg... te intereseaza SCRIITORI ROMANI care scriu in engleza?

#3
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Ăștia care scriu în engleză sunt ăia care nu-și cunosc bine nici măcar propria limbă, dar vor să fie catalogați drept inteligenți.

Probabil că dacă erau inteligenți cu-adevărat ar fi scris în franceză sau germană.

Edited by KurtKnispel, 17 October 2016 - 17:57.


#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostShahara, on 17 octombrie 2016 - 17:54, said:

stai sa inteleg... te intereseaza SCRIITORI ROMANI care scriu in engleza?
si sa fie adolescenti

Te intereseaza carti scrise sau carti publicate?

Edited by Michidoo, 17 October 2016 - 17:56.


#5
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Teoretic si practic scriitorii/autorii si mai stiu eu ce isi scriu operele in limba natala si in functie de vanzari/tari si alte cele sunt traduse in alte limbi. :)  

dar daca vrei povesti in engleza scris de smecheri romani (gen eu) iti dau blogul eului meu liric... e in engleza si e o adolescenta... zeita ce-i drept dar tot adolescenta este :))

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu vreau sa ma dau eu desteptul lui peste, sau sa ma laud singur pentru ca as arata ca un fraier, dar eu scriu de ~2 ani o carte. Stadiul de manuscript, vreo ~148.103 cuvinte. Nu este pentru toti cartea, este mai mult pentru exersarea limbii si pentru imaginatie, dar meh, daca mie imi place este suficient. F the haters. Sci-fi, tehnologie, tank battles (pretty basic though), si multe alte teme abordate de mine.

#7
hikingfan

hikingfan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.10.2016
Era un tip chiar aici pe forum care a publicat o carte si acum lucreaza la varianta ei in engleza. Nu stiu exact cum il cheama, cauta in sectiunea Literatorul.

#8
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Nicio informatie. Nu cred. Majoritatea tinerilor au probleme cu o engleza cat de cat coerenta, nu mai zic de scris carti. Ca ar putea fi vreo doua exemple izolate, poate.

#9
digitalsin

digitalsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 12.09.2002

View PostShahara, on 17 octombrie 2016 - 17:54, said:

stai sa inteleg... te intereseaza SCRIITORI ROMANI care scriu in engleza?

Da.

View PostKurtKnispel, on 17 octombrie 2016 - 17:54, said:

Ăștia care scriu în engleză sunt ăia care nu-și cunosc bine nici măcar propria limbă, dar vor să fie catalogați drept inteligenți.

Probabil că dacă erau inteligenți cu-adevărat ar fi scris în franceză sau germană.

N-are, maestre, de-a face inteligenta cu scrisul unei carti. Si nici nu-s de acord ca de-as stii Franceza/Germana as avea mai multe 'oo'.

View PostMichidoo, on 17 octombrie 2016 - 17:56, said:

si sa fie adolescenti

Te intereseaza carti scrise sau carti publicate?

Ambele cred. Ideea era sa-mi sustin punctul de vedere.

View PostAl3xandru35, on 17 octombrie 2016 - 18:26, said:

Nu vreau sa ma dau eu desteptul lui peste, sau sa ma laud singur pentru ca as arata ca un fraier, dar eu scriu de ~2 ani o carte. Stadiul de manuscript, vreo ~148.103 cuvinte. Nu este pentru toti cartea, este mai mult pentru exersarea limbii si pentru imaginatie, dar meh, daca mie imi place este suficient. F the haters. Sci-fi, tehnologie, tank battles (pretty basic though), si multe alte teme abordate de mine.

Jos palaria!

Edited by althea, 19 October 2016 - 12:22.
eliminare citat mesaj sters


#10
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.12.2019
Salut,

Stiu ca post-ul initial e destul de vechi ( 3+ ani ) , dar cred ca totusi aici se incadreaza si situatia mea.
Un prieten a scris o carte, volumul 1 sa fiu mai exact, dar e destul de dezamagit ca nu are "view"-uri sau review-uri.
Din "vasta" mea experienta literara, nu prea pot spune ca m-a captivat foarte tare, dar in acelasi timp nici nu sunt in masura sa comentez ( cititul, oricat de placut sau relaxant ar fi nu a fost in prioritatile mele )
Va las link-ul mai jos de la Amazon:
https://www.amazon.c...76587001&sr=8-2
Codul ASIN: B082R9TMKQ
E gratuit inca 2 zile.

A scris cartea in engleza. Pot spune ca as reusi sa port o conversatie "cat de cat" in engleza, dar nu cat sa inteleg toti termenii pe care i-a folosit.
Daca poate cineva sa lase o parere, voi incerca sa o transmit "autorului", ori se perfectioneaza, ori se lasa, dar cam cu atat il pot ajuta eu la momentul actual.

Multumesc mult de ajutor Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate