Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Diferența dintre școlile/liceele de cartier și cele de prestigiu

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016
Este adevărat că în școlile și licee de cartier sunt cei mai mulți derbedei,bătăuși și copii răi ?
Adică,în cele de prestigiu,este mediul mai select și lipsit de derbedei etc. ?

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Nu e nicio diferenta intre ele Posted Image

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
La stat, în general da. Nu compari Sava / Vianu cu imgb/ Dacia sau chiar Eminescu/ sincai.
Asta la licee. Dar  cred ca se aplica și la scoli.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Acum ceva ani, la un liceu mai bun se intra cu examen. Din start ii separai pe cei praf de cei mai putin praf. Acum parca e cu media din generala. De regula, un elev derbedeu va avea tendinta de a nu lua note mari sau, cel putin, asta nu e targetul lui. Astfel, nu va avea prea mari sanse de a ajunge la un liceu bun.

Si unde am facut eu liceul, trebuia sa fie unul de bani gata, droguri si tigari. Au trecut 4 ani, nu m-am apucat de fumat, nu am luat droguri si, ce sa vezi, am intrat si la facultate. Si, ca mine, restul clasei.

Daca vrea sa invete, o va face, daca nu... nu te poate ajuta nici un liceu, oricare ar fi el. Daca nu esti motivat singur sa inveti, o poate face concurenta. La un liceu bun ai ceva mai mari sanse sa gasesti asa ceva decat la unul "de cartier".

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu e diferenta. Si la scolile bune sunt derbedei si inca din aia cu pile de nu le face nimeni nimic, copilu' lu' dom' procuror sef pe oras/judet, copilu' lu' dom' director de la gaze, etc, etc.
Si la scolile bune se intra pe neve cu pile si interventii, cu subiectele de la examenul de admitere stiute cu cateva zile dinainte, etc.
Eu am fost numai pe la scoli din astea bune si stiu ce vorbesc.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Depinnde şi de cum nimereşti. La şcoala unde am învăţat eu (zonă semicentrală, Oborul Vechi, în spatele Pro(st) Tv) am avut colegi o.k. Cineva care a nimerit acolo în anii '000 a avut colegi de clasă manelişti în clasele I-IV (acea persoană fiind ca şi mine antimanelistă). Am auzit o discuţie cum că un băiat vroia să chiulească de la ore să joace fotbal pentru că colegii lui făceau mişto de el că stă să înveţe - e vorba de aceiaşi şcoală. Însă dacă nu-s derbedei care să stea toată ziua să se lege de tine şi nimereşti cu oameni o.k. în clasă poate să fie bine. Depinde de şcoală, de zonă...

#7
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
La scolile/liceele de cartier dai peste derbedei, golani care joaca fotbal pe maidan, cocalari, manelisti si pitzipoance, si ceva tocilari care stau in acelasi bloc cu directorul.

La scolile prestigioase gasesti oarecum lume mai buna, si copii destepti veniti de la tara, si copii de bani gata care se drogheaza in privat, dar cel putin sunt mai potoliti.


Eu am ramas cu traume psihice in clasele V-VIII dupa ce am continuat sa stau la o scoala de cartier , asta dupa ce in clasele I-IV mi s-a parut ok. Si acum regret enorm ca nu m-am transferat din clasa a IV-a la o scoala prestigioasa. Si am si ajuns la un liceu de rahat din cauza ca m-am lasat pe tanjeala, drept pentru care in clasa a IX-a trebuit sa invat de am ajuns in locul 1 pe clasa (plina de prosti)  ca apoi sa ma transfer la un colegiu de cartier  de mai doamne-ajuta, ajungand apoi sa termin o facultate la universitatea din bucuresti la zi.

Chinuitor   invatamantul asta romanesc.

 Friskey, on 01 octombrie 2016 - 22:33, said:

Nu e diferenta. Si la scolile bune sunt derbedei si inca din aia cu pile de nu le face nimeni nimic, copilu' lu' dom' procuror sef pe oras/judet, copilu' lu' dom' director de la gaze, etc, etc.
Si la scolile bune se intra pe neve cu pile si interventii, cu subiectele de la examenul de admitere stiute cu cateva zile dinainte, etc.
Eu am fost numai pe la scoli din astea bune si stiu ce vorbesc.
Aia macar nu te iau la bataie avand in vedere ca scolile prestigioase au un sistem de monitorizare si sunt mai din centrul orasului.

Edited by lotharragnar, 02 October 2016 - 05:26.


#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
oarecum e cum spune lothar dar nici chiar asa. am vayut destui copii de lume buna care cautau scandal. iar aia saracii de la scolile normale de multe ori vor sa ii imite si incearca prin forta sa ajunga la aceeasi smecherie.
eu as separa copii dupa nota la purtare pentru ca un copil e foarte influentabil mai ales fata de colegi. dupa cum se stie parintii nu au intotdeauna timp sa vorbeasca cu ei si de multe ori invata lucrurile de pe strada si la scoala. asa ca in primii ani ar fi vitala o separare macar pana in clasa a 6-a sa zicem cand poate profesorul/psihologul scolii schimba comportamentul si pot sta laolalta
altfel e pacat de aia inteligenti de locuiesc in cartiere rau famate si care se duc la scoli unde e naspa. practic in loc sa invete stau numai printre smecheri si uite asa rateaza si statul sansa sa aiba un copil inteligent care chiar a invatat si are ce oferi.

chestia e ca la ala de are tacsu bani uneori il mai invata parintii "ba vezi ca noi facem pe smecherii da asta nu inseamna ca e neaparat usor...smecheria se face si mai pe tacute". in timp ce altii trec direct la violenta si ajung niste "pesti mici". buni de prins de politie si serviti ca exemplu de eficienta a sistemului.

#9
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016

 Deutschland19, on 01 octombrie 2016 - 22:05, said:

Este adevărat că în şcolile şi licee de cartier sunt cei mai mulți derbedei,bătăuşi şi copii răi ?
Adică,în cele de prestigiu,este mediul mai select şi lipsit de derbedei etc. ?

Daca copilu se naste idiot nu scoti geniu din el in vecii vecilor chiar de-l dai la ditamai scoala de renume. Chestia cu scoli de prestigiu este un snobism de a cheltui bani aiurea cu copilu cand in realitate ala saracul n-are 2 neuroni pusi cap la cap

Edited by dragomirmarius85, 02 October 2016 - 07:10.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 tablagiu_xxx, on 01 octombrie 2016 - 22:13, said:

Nu e nicio diferenta intre ele Posted Image

Te inseli. La alea din centru sunt copiii parintilor cu fite. Ca si scoala e la fel, ca si fite e mai sus aia din centru. Si notele se mai dau dupa principiul "sa nu stricam reputatia scolii'.
Eu cred ca la alea de cartier se face mai multa carte pentru aceleasi note. La alea de centru si banii bagati de parinti sunt fara numar ca la manelisti. Cel putin din cunostintele mele, la alea de pe centru fondul clasei e pe la 2-300 de lei iar la alea de cartie de vreo 20-30.  La alea de centru uniforma e 300 de lei, la astea de cartier e 25 de lei.
  Cunosc un caz de copil mutat din nu stiu ce motive de la scoala din centru la aia de cartier. Primul semestru a ramas corijent la o materie iar la celelalte abia daca e ridica la nivelul de 6-7 in conditiile in care in centru era de 10.
Asa ca aveti grija, daca muti copilul din centru in cartier se oare ca prosteste brusc. Ca doar notele se dau pe merit peste tot, deci singura explicatie e ca inteligenta copilului depinde de pozitionarea geografica a scolii.

Edited by PoeOvidiu, 02 October 2016 - 07:38.


#11
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Pe mine cel mai tare ma deranjeaza ca se apuca de fumat de la varste fragede, iar asta se intampla doar datorita anturajului si permisiunii de a fuma in curtea scolii. A devenit parte din peisaj sa vezi tineri si tinere de clasa 9 - 12 intrand in curtea scolii cu tigara in gura si paharul de cafea in mana, alaturi de cadrele didactice.

Edited by carens, 02 October 2016 - 08:18.


#12
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 PoeOvidiu, on 02 octombrie 2016 - 07:38, said:

Te inseli. La alea din centru sunt copiii parintilor cu fite. Ca si scoala e la fel, ca si fite e mai sus aia din centru. Si notele se mai dau dupa principiul "sa nu stricam reputatia scolii'.
Eu cred ca la alea de cartier se face mai multa carte pentru aceleasi note. La alea de centru si banii bagati de parinti sunt fara numar ca la manelisti. Cel putin din cunostintele mele, la alea de pe centru fondul clasei e pe la 2-300 de lei iar la alea de cartie de vreo 20-30.  La alea de centru uniforma e 300 de lei, la astea de cartier e 25 de lei.
  Cunosc un caz de copil mutat din nu stiu ce motive de la scoala din centru la aia de cartier. Primul semestru a ramas corijent la o materie iar la celelalte abia daca e ridica la nivelul de 6-7 in conditiile in care in centru era de 10.
Asa ca aveti grija, daca muti copilul din centru in cartier se oare ca prosteste brusc. Ca doar notele se dau pe merit peste tot, deci singura explicatie e ca inteligenta copilului depinde de pozitionarea geografica a scolii.

asta cu fitele ma cam depaseste ... de parca ar veni toti elevii cu back cab-ul si apoi cu masinile ... cred cu tarie ca povestea cu fitele e un apanaj al unora al caror copii nu ajung la liceele de elita si scuza (de parca ar fi nevoie de o scuza) e ca pe acolo se ajunge doar cu pile, interventii etc etc, ca, vezi doamne, acolo fitele te califica, nu backgroundul eduational si examenul. se prea poate ca parintii acestor copii sa aiba venituri peste medie si sa-si permita "fondul clasei" mai mare. pt ca, desi nu obligatoriu, backgroundul educational al unui elev depinde si de investitiile facute de parinti in el ...cu cat mai multe resurse au parintii, creste si posibilitatea ca elevul sa fie mai performant.
cat despre note, da, e tendinta de a se acorda note mai mari acestor elevi, mai ales la materiile care nu prea conteaza, in special de cand conteaza media generalaa la la adm la facultate. dar depinde si de profesor, nu inseamna ca se da 10 la comanda oricum, oricand, oricat.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 tablagiu_xxx, on 02 octombrie 2016 - 08:19, said:


asta cu fitele ma cam depaseste ... de parca ar veni toti elevii cu back cab-ul si apoi cu masinile ... cred cu tarie ca povestea cu fitele e un apanaj al unora al caror copii nu ajung la liceele de elita si scuza (de parca ar fi nevoie de o scuza) e ca pe acolo se ajunge doar cu pile, interventii etc etc, ca, vezi doamne, acolo fitele te califica, nu backgroundul eduational si examenul. se prea poate ca parintii acestor copii sa aiba venituri peste medie si sa-si permita "fondul clasei" mai mare. pt ca, desi nu obligatoriu, backgroundul educational al unui elev depinde si de investitiile facute de parinti in el ...cu cat mai multe resurse au parintii, creste si posibilitatea ca elevul sa fie mai performant.
cat despre note, da, e tendinta de a se acorda note mai mari acestor elevi, mai ales la materiile care nu prea conteaza, in special de cand conteaza media generalaa la la adm la facultate. dar depinde si de profesor, nu inseamna ca se da 10 la comanda oricum, oricand, oricat.

Deci imi mentin parerea ca inteligenta sta in buzunarul parintilor nu in creierul copiilor. Vad ca imi confirmi aceasta opinie. Deci genetic un copil e cu atat mai destept cu cat e mai gros bizinarul si cu cat e scoala pozitionata geografic mai in centrul orasului. Deci nivelul scolii e dat de pozitionarea geografica nu de nivelu de pregatire al profesorilor si de nivelul de implicare a acestor profesori in mecanismul educational.

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
degeaba le dau profesorii note mari la scoala daca pe mai departe nu fac nimic. pai cum sa mai conduca firma lu' tacsu atunci ? asa ca de obicei pana si bogatii astia au grija sa se aleaga ceva de copii lor. ma rog daca nu cumva tacsu o fi vreun smecher care face chestii ilegale cu statu si atunci nu se mai pune problema de supravietuire. in principiu in vest astia cu afacerile sunt mai mult niste supravietuitori decat niste smecheri cu bani desi exista si exceptii.

#15
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 PoeOvidiu, on 02 octombrie 2016 - 09:03, said:

Deci imi mentin parerea ca inteligenta sta in buzunarul parintilor nu in creierul copiilor. Vad ca imi confirmi aceasta opinie. Deci genetic un copil e cu atat mai destept cu cat e mai gros bizinarul si cu cat e scoala pozitionata geografic mai in centrul orasului. Deci nivelul scolii e dat de pozitionarea geografica nu de nivelu de pregatire al profesorilor si de nivelul de implicare a acestor profesori in mecanismul educational.

Nu ti-o confirm. N-am vb nici de genetica si nici de inteligenta. Ai citit degeaba ce am scris.

#16
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
iti spun din experienta. CLAR exista o diferenta , si este destul de semnificativa. Eu am fost la un liceu foarte bun, iar diferenta intre elevi, dintr-un liceu bun si un liceu slab, este de la cer la pamant. Conteaza foarte mult mediul in care inveti si mai conteaza si anturajul, de ce sa nu recunoastem, este o parte din viata de liceu. Despre invatat, depinde de copil, dar in multe cazuri, anturajul si-a spus cuvantul.

Intr-un liceu slab, majoritatea vor fi complet idioti ( am intalnit elevi care nu stiau tabla inmultirii, clasa a 9-a) in aceste licee, majoritatea sunt rromi (care numai de invatat n-au chef), e pe modul, legea junglei:)). Pana si chefurile la ei, sunt complet patetice ( am fost o singura data la ziua unui prieten si erau doar baieti:(, dupa 30 de min am plecat:)). Se observa nivelul lor , dupa modul cum se imbraca, cum vorbesc, ce comportament au etc.

Poate multi de aici nu sunt de acord cu mine, dar, cam asta e nivelul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FoH7D7j54tE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

te intreb pe tine, la ce liceu crezi ca e baiatul asta??? la un liceu de "fita" sau un liceu slab

Edited by jamesbond91, 02 October 2016 - 14:00.


#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Aha, si asta are legatura cu pozitionarea geografica a liceului? Liceu slab poate sa fie si in centru. Nivelul liceului nu este dat nici de banii parintilor nici de pozitionarea geografica este dat de nivelup cadrelor didactice si de implicarea acestora in actul de invatare. Degeaba e toba de carte profesorul daca merge la munca sa treaca ziua sa vina leafa.

#18
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
eu m-am saturat de asta cu cadrele didactice care nu stiu sa invete copilul. pai ce vrei mai mult sa ii spuna un cadru didactic decat ca daca nu invata o sa ajunga fie sa fure fie sa faca foamea? astea's chestii care se invata acasa cu parintii si profesorul e platit sa predea nu sa faca psihologie. ca oricum nu exista timp sa faci psihologie .....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate