Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Moda de acum versus moda din trecut: care vă place mai mult.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi permit să deschid aici acest subiect de discuție doarece pe Poiană se vorbește despre teme economice și sociale, iar moda ține cont de amândouă.
Sincer, nu deschideam subiectul, dar cel cu arhitectura mi-a amintit de modă.
Ca să studiem problema în profunzime, vă pun la dispoziție ceva în legătură cu moda din trecut:
anii '50: http://forum.softped..._+anii +'50
anii '60: http://forum.softped...da-din-anii-60/
anii '60 (epoca beat): http://forum.softped...-60-epoca-beat/
anii '70: http://forum.softped...page__st__18ani
anii '80: http://forum.softped...l#entry17739994
Cu moda din anii '90 nu am deschis încă un subiect.

În general îmi place moda de pe vremuri, dar nu toată, căci și pe atunci existau chestii urâte. Moda actuală îmi displace în general, prea multă strălucire falsă, au început și la noi adolescentele cu tone de machiaj, dar există și chestii care îmi plac, nu e toată moda nouă urâtă.
Consider că moda urmează în general linia involuției culturale care a început prin anii '80.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Imi place orice e cu gust si se incadreaza bine in situatia in care e folosit.

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Nu pot sa sufar pantalonii aia cu turu' lasat. Bine ca nici altora(mai batrani) nu le placeau pantalonii strimti pe care ii purtam eu. Deh, moda...

Edited by FreeThinker, 01 October 2016 - 18:11.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Se spune că originea pantalonilor cu turul lăsat provine din închisoare: cei dispuşi să ofere servicii sexuale arătau în acest mod că sunt dispuşi la aşa ceva fără însă ca gardienii să înţeleagă asta.

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
prefer moda hainelor de rapperi...cea mai comoda si arata si bine.....la fete...prefer ceva sexy Posted Image

#6
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Pantalonii bufant au aparut in state prin anii '30-'40, festival, pantalon ce se aseza excelent pe un manechin de talie inalta si slabut, au avut o revenire prin anii '80 pina a stricat M.C.Hamer moda la bufant cu masura aia de ''sac'' 40cm la nivelul genunchilor.
Batranul fiind croitor am avut ocazia sa vad vestita revista germana de moda Nekermann prin anii '80.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu nu vrei sa discuti aspectele economice sau sociale ale modei care de altfel nici nu prea exista!
deci  topicul e deschis absolut aiurea in poiana!!

moda cu unele mici exceptii, revine! se repeta!
pe de alta parte, gusturile nu prea se discuta! (dar se educa)
daca te interesa statistic, faceai un chestionar!

Edited by Nero-d, 01 October 2016 - 18:39.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Am uitat de chestionar   :(

#9
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Ma enerveaza la culme moda actuala a pantalonilor stramti,o sa mergem gen Kramer.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JoN60Is1jcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Nero-d îmi zicea că nu descriu şi aspectele sociale ale modei, deşi am zis despre ele.
Un aspect social bun al modei actuale îl reprezintă faptul că te poţi îmbrăca extravagant sau mai ciudat fără să atragi aşa de multe critici negative precum în trecut. Bine, vor exista întotdeuna oameni care vor critica modul în care te îmbraci petru că nu toate gusturile pot fi satisfăcute.
Unele persoane cred însă că faptul că se îmbracă mai extravagant le face mai rebele, deşi rebeliunea ţine şi de atitudine. Altele adoptă tot felul de aberaţii vestimentare pentru că le cred "cool" şi vor să fie în pas cu moda sau cu trendy-flendy. Şi generaţiile trecute aveau extravaganţele lor, însă acum parcă se merge prea mult pe lucruri aiurea. Să fiu sincer, nu-mi vin în minte extravaganţe aiurea de dinainte din anii '80, când erau la modă printre unii ochelarii ăia cu lentile triunghiulare? şi părul cu ţepi (eventual vopsit multiculor) - a nu se confunda cu ţepii punkerilor.

Mie îmi plac fetele care se îmbracă retro. Atenţie, am zis cele care se îmbracă retro, nu hipsteriţele (e o diferenţă între ele). Pentru că sunt diferite şi cine ştie, poate am ceva în comun cu ele... din păcate am ratat ocaziile (vreo 3 la număr) din diverse motive...   Posted Image

Edited by djl, 01 October 2016 - 19:23.


#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View PostNero-d, on 01 octombrie 2016 - 18:36, said:

tu nu vrei sa discuti aspectele economice sau sociale ale modei care de altfel nici nu prea exista!
O, ba da, chiar exista. Moda e strans legata de economic si social.
Din pacate, nu sunt in masura sa explic eu prea detaliat, Dar o sa ma chiunui un pic si voi scrie cate ceva zilele astea.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Economic există. Sau cel puţin exista mai mult în trecut, că hainele fancy erau mai scumpe şi unii purtau chestii mai perimate sau nu aveau prea multe haine. Acum există alea cu hainele care îţi permit să transpiri prin ele, dar nu lasă apa de ploaie să te ude...

#13
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postdjl, on 01 octombrie 2016 - 17:49, said:

Fiecare cred ca are un stil personal de a se imbraca, iar pentru unii asta inseamna machiaj strident ori a absorbi noutatile vestimentare indiferent. E alegerea lor. Insa, chiar si asa, sursele de inspiratie ale designerilor sunt mult mai variate (natura, tehnologie, culturi diferite, moda anterioara), accesul la informatii fiind mult mai usor (online sau offline, prin calatorii sau studiu, de ex).
Ai posibilitatea sa iti alegi modele (persoane publice) in ceea ce priveste moda, nu esti limitat decat de propria educatie. Financiar vorbind, cred ca te poti imbraca decent indiferent de buget. Nu ma refer la calitate, stim ca un pret mare nu garanteaza calitatea, decat poate in cazul produselor de ingrijire/infumusetare, echipament sportiv, incaltaminte.

La momentul actual, prezentarile de moda nu se limiteaza doar la expunerea hainelor, ci se face un adevarat show artistic, tinand cont de toate detaliile (decor, sunet, lumini etc). Poate fi un mod de exprimare a personalitatii, daca te intereseaza aspectul acesta. Daca nu, te limitezi la a cumpara doar ca sa nu fi dezbracat.

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic ca cel mai bine e cand ne imbracam cum ne place, ne simtim bine si comozi. Moda e pt cocalari si pitipoance, carora li se explica ca tot ce era frumos anul trecut, e oribil anul asta, ce e frumos anul asta, va fi oribil anul viitor, musai sa cumpere toale noi, ca doar si vanzatorii de haine trebuie sa traiasca, si inca bine, pe seama prostilor.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Da, unele persoane vor să se pună "în lumina reflectoarelor", adică să fie în centru atenţie, să fie apreciate, să fie curtate (nu neapărat în sensul amoros). Firma şi aspectul contează, dar astea depind de timp... pe vremuri de exemplu era mania cu mărcile de blugi (cel puţin în România), acum e mai mult cu mărcile de încălţăminte sport (care mai produc direct sau prin contractarea altor firme şi îmbrăcăminte).
Da, preţul nu mai garentează calitatea. Pe vremuri dădeai banii, dar ştiai că o haină de firmă sau o încălţăminte de firmă te ţine cu anii... acuma ai suprize-surprize.
Referindu-ne la aspectul economic, pe vremea oribilităţilor ălora de uniforme şcoale, cei care făceau eforturi financiare le puteau cumpăra copiilor/adolescenţilor uniforme mai calitative, în care să simtă mai confortabil. Bine că nu am prins aşa decât până prin clasa a 3-a, că în adolescenţă aş fi turbat dacă ar fi trebuit să stau vara cu sacoul ăla pe mine!

#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Ti-am dat like desi in privinta uniformelor nu sunt de acord cu tine. Probabil uiti ca sub sacou mai aveai un veston si o camasa deci puteai la fel de bine sta in camasa.
Cam asa zic eu ca-i sta bine unui barbat
http://www.broadwayw...COLLAR-20130920
Dumnezeu sa-l odihneasca:
http://www.history.c...rs/cast/old-man
WTF??????????
[ http://ell.h-cdn.co/assets/15/25/480x721/gettyimages-477022878.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nytro84, 01 October 2016 - 20:23.


#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Metrousexual. Se cred lansator sexy, dar ...

Cum era cu vestoanele ne poate lămuri cineva care avea măcar 15-16 ani în decembrie 1989.

#18
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Uniforma era obligatorie si dupa revolutie.
In 89 aveam 5 ani si tin minte ca pana in clasa a 4-a mergeam in uniforma

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate