Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cat dureaza procesul de creatie a telefoanelor de top?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
Cam cat dureaza sa se creeze un nou model de smartphone de la mariile companii? Si de ce iese un nou model odata la 1 an

#2
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Chiar ies repede. Un produs electronic complex are nevoie de o perioada de dezvoltare si testare mai mare de un an.
Dar de, azi datorita cererii testul se face pe consumator, si dezvoltarea se orienteaza dupa BUGurile anterioare.

Edited by Kalos14, 01 October 2016 - 12:45.


#3
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Hater2 nu iti inteleg mania, intreaba-ti creatia.

#4
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016

View Postleul_tau, on 01 octombrie 2016 - 12:52, said:

Hater2 nu iti inteleg mania, intreaba-ti creatia.
ce?????

View PostKalos14, on 01 octombrie 2016 - 12:44, said:

Chiar ies repede. Un produs electronic complex are nevoie de o perioada de dezvoltare si testare mai mare de un an.
Dar de, azi datorita cererii testul se face pe consumator, si dezvoltarea se orienteaza dupa BUGurile anterioare.
ma refer in mare parte la un nou design si specificatii de top. Banuiesc ca au mii de muncitori care lucreaza la dezvoltare, in cateva luni ar trebuii sa fie gata. Oare sa fie fabricarea telefoanelor care necesita atata timp?

Edited by HaterNr2, 01 October 2016 - 13:00.


#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Din câte știu și am auzit cam 2 ani.

#6
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016

View Posttavitu, on 01 octombrie 2016 - 13:05, said:

Din câte știu și am auzit cam 2 ani.
la iphone poate, dar ma refer la telefoane android gen s5 --> s6 --> s7

Edited by HaterNr2, 01 October 2016 - 13:08.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ar lucra mii de muncitori la acelasi lucru, in creatia, ti-ar lua un an doar sa afle unul ce-a facut celalalt.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiu cum e cu telefoanele, dar cum sunt inginer proiectat de cablaje, ma rog in alta domeniu, dar va spun ca practica abia dupa ce ai schema electronica incepi sa muncesti.
Asa ca intial proiectantul de schema munceste  Si nu e usor sa ajungi la ceva definitiv.. Deci trage macar o luna sau mai multe..
Ok, ajunge o hartie, de fapt ceva in format electronic  la mine..
Ideea e ca trebuie sa pui piesele pe o placa avand un anumit contur. Pe care daca il ai deja prin librarie, e simplu. Daca nu, trebuie sa il desenzi dupa cum ti-a zis designerul. Ma rog rog si asta e ceva mai simplu si nu dureza foarte mult.
Apoi trebuie sa amplasezi butoanele tot dupa desginul carcasei, asa ca locurile lor sunt fixe..
Apoi mufele de casca si microfon si USB. Si asta e relativ simplu. Apoi le dai LOCK si nu le mai poti misca..
Jur ca pana aici a fost parfum..
De aici incepe distractia unde imaginatia si experianta proiectantului incep sa conteze..Pt ca in restul spatiului trebuie sa pui ce a ramas..Sa vezi cum e cand ti se incruciseaza unele trasee si incepi sa te distrezi. Si sa spui cuvinte care incep cum...mea, adanc, cu dedicatie..
A, de vorbit singur e ceva normal. Si pe strada.. Sau la volan cand revizualizezi incrucisare aia blestemataca tot stai la stop,,
Aoleu, eram la volan, ce beep ma claxoneaza unu? Cum  si cand s-a facut verde? Ma rog.. Si trece pe langa cu degetul sus..
Nasol e cand nu vezi tramvaiul.. Sarut mana mestere ca ai franat...Si toti calatoriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...Si au dreptate..
Ce mai zic. Cand nu iti iese incepi sa muti piesele ca sa scapi de incrucisare aia..Vai de idee buna. Dar ai scapat de dracu si ai dat de tacsu. Pe romanesti ai intrat din lac in put. Si daca nu ai salvat versiunea initiala..Mai bine e dusmanul binelui.. Si a 3 versiune e cu doar 10% mai mica. Chiar merita munca? Apoi mai reduci cu 5 %..Ale cuvinte magice...Si zile si nopti..ca doar si acasa ai programul ... Si sotia pe la 2 noapte, vine barbate in pat, ca aia nu iti fac statuie..Sau de cand ai venit ai stat doar la PC, eu sunt buna doar sa iti dau manacare..
A, am uitat, traseele se trag dupa niste legi Unele sunt mai groase, altele mai subtiri...Uneori intre ele trebuie sa mai bagi un circuit de masa, ca sa nu se influenteze semnalele intre ele. Se chema diafonie sau diafotie...O veselie.
Apoi tehnologul genereaza un flux de productie...Muncitorii trebuie si ei instruiti. Da, piesele nu se mai planteaza si sudeaza cu mana, dar totusi, cine supravegheaza fluxul de productie trebuie sa stie noua compozitie..
Sa nu uit. Trebuie scrise manualele de uilizator si de depanare...Iar echipa de la marketing si de la reclama munceste si ea..
Per global, e ceva ..
Repet, eu am facut doar serii mici de aparate. Dar si simpla colaborare cu At Mecanic mi-a dat batai de cap. Sa iti povestesc cum m-am simtit cand un destept de mecanic mi-a gaurit placa cu trasee, ca sa o prinda in cutie... Si se uita la mine si la seful lui atat de bland" eu sunt mecanic de unde sa stiu ca..ce mi-ati zis ca alea sunt gaurile?"
Adevarul e ca nu ii spusem. Ii trimisesem cu o masina totul, ca sa nu car eu in carca. Dar ii scrisem pe un bilet ca "asta e, ti-am trimis totul si ajung la ora 14 ca sa discutam amanuntele despre montare"
Dar cum el avea chef sa plece mai devreme, a zis sa nu mai piarda vremea si pe la ora 13 a perforat.. Norocul meu a fost pe bilet scria "sa discutam toate amanuntele despre montare"..Si nu altceva, de ex gaureste, sau monteaza, ca altfel eu find ma tanar, doar 40 de ani, o incurcam.
Asa am percutat "In bilet scrie sa incepi ceva fara mine? Sex faci singur sau in 2? Sti cuvantul echipa? Da, cu mine e prima data cand colaborezi, si jur ultima, dar la colegii mei de ce ai asteptat?"..  Asa ca directorul l-a...pe el..
Apoi tot ala, ba bulangiu mai esti, trebuia sa ajungi la director? Si eu cum ii explicam de ce nu mai am un cablaj? Norocul meu a fost ca am comandat o rezerva, si nu ca nu i l-am trimis pe toate..
Sincer, in locul directorului i-l imputam si pe ala, ca vorba aia era meserias batran..Dar cum mai avea un an pana la pensie...
Am povestit rahatul asta ca sa vezi ca apar si frecusuri si tampenii. Si pierderi de timp aiurea..
De aia totul costa timp si dureaza...

#9
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016

View PostPrien, on 01 octombrie 2016 - 14:19, said:

Nu stiu cum e cu telefoanele, dar cum sunt inginer proiectat de cablaje, ma rog in alta domeniu, dar va spun ca practica abia dupa ce ai schema electronica incepi sa muncesti.
Asa ca intial proiectantul de schema munceste  Si nu e usor sa ajungi la ceva definitiv.. Deci trage macar o luna sau mai multe..
Ok, ajunge o hartie, de fapt ceva in format electronic  la mine..
Ideea e ca trebuie sa pui piesele pe o placa avand un anumit contur. Pe care daca il ai deja prin librarie, e simplu. Daca nu, trebuie sa il desenzi dupa cum ti-a zis designerul. Ma rog rog si asta e ceva mai simplu si nu dureza foarte mult.
Apoi trebuie sa amplasezi butoanele tot dupa desginul carcasei, asa ca locurile lor sunt fixe..
Apoi mufele de casca si microfon si USB. Si asta e relativ simplu. Apoi le dai LOCK si nu le mai poti misca..
Jur ca pana aici a fost parfum..
De aici incepe distractia unde imaginatia si experianta proiectantului incep sa conteze..Pt ca in restul spatiului trebuie sa pui ce a ramas..Sa vezi cum e cand ti se incruciseaza unele trasee si incepi sa te distrezi. Si sa spui cuvinte care incep cum...mea, adanc, cu dedicatie..
A, de vorbit singur e ceva normal. Si pe strada.. Sau la volan cand revizualizezi incrucisare aia blestemataca tot stai la stop,,
Aoleu, eram la volan, ce beep ma claxoneaza unu? Cum  si cand s-a facut verde? Ma rog.. Si trece pe langa cu degetul sus..
Nasol e cand nu vezi tramvaiul.. Sarut mana mestere ca ai franat...Si toti calatoriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...Si au dreptate..
Ce mai zic. Cand nu iti iese incepi sa muti piesele ca sa scapi de incrucisare aia..Vai de idee buna. Dar ai scapat de dracu si ai dat de tacsu. Pe romanesti ai intrat din lac in put. Si daca nu ai salvat versiunea initiala..Mai bine e dusmanul binelui.. Si a 3 versiune e cu doar 10% mai mica. Chiar merita munca? Apoi mai reduci cu 5 %..Ale cuvinte magice...Si zile si nopti..ca doar si acasa ai programul ... Si sotia pe la 2 noapte, vine barbate in pat, ca aia nu iti fac statuie..Sau de cand ai venit ai stat doar la PC, eu sunt buna doar sa iti dau manacare..
A, am uitat, traseele se trag dupa niste legi Unele sunt mai groase, altele mai subtiri...Uneori intre ele trebuie sa mai bagi un circuit de masa, ca sa nu se influenteze semnalele intre ele. Se chema diafonie sau diafotie...O veselie.
Apoi tehnologul genereaza un flux de productie...Muncitorii trebuie si ei instruiti. Da, piesele nu se mai planteaza si sudeaza cu mana, dar totusi, cine supravegheaza fluxul de productie trebuie sa stie noua compozitie..
Sa nu uit. Trebuie scrise manualele de uilizator si de depanare...Iar echipa de la marketing si de la reclama munceste si ea..
Per global, e ceva ..
Repet, eu am facut doar serii mici de aparate. Dar si simpla colaborare cu At Mecanic mi-a dat batai de cap. Sa iti povestesc cum m-am simtit cand un destept de mecanic mi-a gaurit placa cu trasee, ca sa o prinda in cutie... Si se uita la mine si la seful lui atat de bland" eu sunt mecanic de unde sa stiu ca..ce mi-ati zis ca alea sunt gaurile?"
Adevarul e ca nu ii spusem. Ii trimisesem cu o masina totul, ca sa nu car eu in carca. Dar ii scrisem pe un bilet ca "asta e, ti-am trimis totul si ajung la ora 14 ca sa discutam amanuntele despre montare"
Dar cum el avea chef sa plece mai devreme, a zis sa nu mai piarda vremea si pe la ora 13 a perforat.. Norocul meu a fost pe bilet scria "sa discutam toate amanuntele despre montare"..Si nu altceva, de ex gaureste, sau monteaza, ca altfel eu find ma tanar, doar 40 de ani, o incurcam.
Asa am percutat "In bilet scrie sa incepi ceva fara mine? Sex faci singur sau in 2? Sti cuvantul echipa? Da, cu mine e prima data cand colaborezi, si jur ultima, dar la colegii mei de ce ai asteptat?"..  Asa ca directorul l-a...pe el..
Apoi tot ala, ba bulangiu mai esti, trebuia sa ajungi la director? Si eu cum ii explicam de ce nu mai am un cablaj? Norocul meu a fost ca am comandat o rezerva, si nu ca nu i l-am trimis pe toate..
Sincer, in locul directorului i-l imputam si pe ala, ca vorba aia era meserias batran..Dar cum mai avea un an pana la pensie...
Am povestit rahatul asta ca sa vezi ca apar si frecusuri si tampenii. Si pierderi de timp aiurea..
De aia totul costa timp si dureaza...
oh mersi, cred ca ai stat 20min-1 h sa scrii :)

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cu placere. Nu stiu cat am stat, ca dactilografiez destul de repede. Dar din cauza asta fac greseli si halesc i-uri.. si "dezacordez", hi, hi..
Altfel, m-a amuzat sa imi amintesc unele faze traite..
Eu fac parte dintre fericitii care dupa ce au ocazia sa ii arate sefului cat sunt de buni, sunt si platiti. Inca mai fac electronica cu aceiaisi placere ca in oct 77 cand m-am apucat..
Adica nu am imbatranit ..(am ramas copil)..

#11
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Acum depinde daca vrei sa incluzi in acest proces si etapa de 'inovatie', cand se cauta si se gasesc solutii cu privire la dimensiunea componentelor (CPU mai mic, placa de baza mai subtire, baterie mai mica dar cu o capacitate mai mare, camera foto cu diametru mic, dar cu o sensibilitate mare la intuneric etc.) De cele mai multe ori, nu firma care lanseaza telefonul este cea care trebuie sa inoveze prin cele enumerate anterior, ei achizitionand aceste componente de la diversi furnizori globali, dar chiar si asa, cred ca trebuie inclusi si acesti timpi in intreg procesul de fabricatie.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Chiar daca s-ar putea scoate un model mai nou si mai performant foarte repede, nimeni nu doreste acest lucru deoarece trebuie realizat un profit cat mai mare cu modelul deja existent.  Producatorul are tot interesul sa dea "cu taraita", clientul se plictiseste repede.

#13
za-uan

za-uan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.02.2016
Foarte frumos ai scris Prien. Multi ani inainte cu meseria.

Da, intrat sa scriu numai asta dar mi-a placut ce am citit.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am fost foarte sincer cand am zis ca aia ma platesc ca sa le arat cat sunt de bun.
Da, inca imi mai place electronica mea O fac doar din 1977.

Dar asa mi-as dorii ca si altii mai tineri sa imi spuna "ce ba Prien, esti singurul? Si eu sunt in freza dupa meseria mea..Sti ce ce greu sa calculezi o roata dintata? (nu nu stiu). ​Ca daca dintele e prea moale se rupe. Daca e prea tare il rupe pe cel care preseaza"..
Si asa mai departe..Orice meserie are tainele ei..Si as vrea sa mai gasesc oameni fericiti in si cu jobul lor...
Ca belele avem cu toNtiiiiii, hi, hi..

Edited by Prien, 04 October 2016 - 21:46.


#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sper ca nu crede cineva ca proiectarea viitorului model incepe doar dupa ce se lanseaza modelul actual.
Au tot timpul macar 2 generatii in lucru, in stadii diferite de dezvoltare. Proiectare modelului viitor a inceput inainte de finalizarea dezvoltarii modelului actual.
Poate de aia multe modele de orice, de la masini la telefoane au au ba o generatie reusita, ba una nereusita. E vb de echipele care le dezvolta. Cand echipa care dezvolta gen 1 termina lucrul si produsul e lansat, se apuca de generatia 3 pt ca gen 2 e deja in lucru de ceva timp si tot asa.

Edited by underb, 12 November 2016 - 10:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate