Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre Black Friday 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
Salut.
Vreau sa cumpar cateva componente pentru pc, dar un prieten mi-a spus sa astept pana de Black Friday ca or sa fie preturile mai mici.
Stiu ca pana atunci inca este o luna si trei saptamani, dar oare merita sa astept? Oare cu cat la % or sa fie reducerile?!
Recunosc ca niciodata nu am cumparat ceva de Black Friday si nu stiu cum vor evolua-scadea preturile....poate ma lamureste cineva care a cumpart si ani trecuti.
Ceva de genu' doresc s acumpar:

http://www.emag.ro/s...1/pd/DPDBJBBBM/

http://www.emag.ro/m...6/pd/DV4P1BBBM/

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Să-ți explic. De bf iei ce prinzi redus(uneori poate ai nevoie de acel ceva sau îl iei ca e reducere) :lol:. Nu te aștepta la reduceri wow la ce ai nevoie. Daca printr-o coincidență găsești de bf ceva redus de care aveai nevoie, atunci ești norocos.
Am prins în timpul anului oferte mai bune ca de bf pentru ce aveam eu nevoie.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu merita sa astepti. Produsele bune nu apar in BF sau sunt puse acolo doar de reclama cu "stoc epuizat", sa zica lumea ca a fost bataie pe ele. Apoi livrarea dureaza mult de BF si daca nu prinzi ce ai vrut sa iei, si cumperi dupa BF, stai 7 ani pana iti livreaza
Mai bine cumpara acum... Daca ai un card de credit cu plata in rate, poti plati esalonat... si rezolvi problema pe loc.

Edited by rosix, 01 October 2016 - 09:14.


#4
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

oare merita sa astept?
Nope. Cumpara-le de acum. Toata lumea spera sa gaseasca preturi reduse pe jumatate. Abia daca se reduc 15% echipamentele foarte vechi, depasite de alte generatii.
Cum arata sistemul tau de vrei sa-i faci un asemenea upgrade? si mai ales, la ce il folosesti

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Daca asteptai un SSD 850 PRO de 256 GB si un HDD WD black 1 TB (varianta true, NU blue blue rebranduit !!! )
Si niste memorii de 16 GB (2 x 8) 1866 @ CL 8  ( e un singur model cu CL8...)
Intelegeam sa astepti o reducere.
Dar pt. alea...

Ia de pe new egg, ca au preturi mai bune in timpul anului decat de BF-ul de Crangasi...

Edited by loock, 01 October 2016 - 09:18.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
"La pomul laudat sa nu te duci cu sacul"

Sun sanse infime sa nimeriresti exact ceea ce doreai tu la reducere, deci fa-ti o configuratie acceptabila si astepta.
Mai mult ca sigur vor fi la oferte NISTE:
- procesoare
- placi de baza
- SSD-uri
- surse

#7
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cum spunea un clasic de pe forum: Produse chinezesti, promotii romanesti. Nu prea avem noi reduceri cum sunt prin Ameria de exemplu.



#8
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
Pai

View PostAwkwardMe, on 01 octombrie 2016 - 09:16, said:

Nope. Cumpara-le de acum. Toata lumea spera sa gaseasca preturi reduse pe jumatate. Abia daca se reduc 15% echipamentele foarte vechi, depasite de alte generatii.
Cum arata sistemul tau de vrei sa-i faci un asemenea upgrade? si mai ales, la ce il folosesti

Pai arata asa:
Procesor: Intel i5 4460
Placa video GIGABYTE Radeon R9 380X G1 GAMING 4GB DDR5 256-bit
Placa de baza MSI B85-G43
8Gb Ram
SSD Kingston 120gb
HD 1TB
Sursa Sirtec 600w

PC-ul il folosesc in general pentru gaming si se descurca foarte bine, doar ca imi trebuie inca un SSHD pentru stocare si inca inca 8 gb ram deoarece majoritatea jocurilor noi au cerinte de 16 Gb.

Edited by MatusaTamara, 01 October 2016 - 09:26.


#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Daca ai ssd nu are rost sa-ti cumperi sshd.
Cei 8Gb doar nu sunt formati din 4 module, huh? Vad ca placa de baza are 4 sloturi pt ram, mai bine cumperi doar 8 Gb (o sa fie cam overkill)

Edited by AwkwardMe, 01 October 2016 - 09:33.


#10
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016

View PostAwkwardMe, on 01 octombrie 2016 - 09:30, said:

Daca ai ssd nu are rost sa-ti cumperi sshd.
Cei 8Gb doar nu sunt formati din 4 module, huh? Vad ca placa de baza are 4 sloturi pt ram, mai bine doar 8 Gb

Deci pe SSD am windows-ul instalat, si pe SSHD vreau sa stochez si banuiesc ca se misca mai bine decat un HD clasic.
Si da, placa de baza are 4 sloturi, deja doua sunt ocupate cu 8 Gb si vreau sa mai pun inca 8.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMatusaTamara, on 01 octombrie 2016 - 09:03, said:

Salut.
Vreau sa cumpar cateva componente pentru pc, dar un prieten mi-a spus sa astept pana de Black Friday ca or sa fie preturile mai mici.
Eu zic ca nu merita deoarece daca pleci la drum cu gandul sa-ti iei ceva anume sansele ca fix acel lucru sa fie la BF sunt mici. La BF poti lua chestii tari dar numai la noroc... pentru mine de ex, cel mai "bun" noroc de BF a fost acu cativa ani cand am luat 8GB ram dual ch 1600MHz la 99 lei.
Sa nu uiti ceva, in general magazinele reduc marfurile care se vand mai greu pentru ca de ele vor sa scape si cateodata storuri de marfuri normale care sunt mari si deasemenea vor sa mai scape din ele dar nu toate. De ex la harduri clasice BF-ul insemana undeva pana in 10% reducere... caci alea se vand oricand oricum, la unele componente greu vandabile poate atinge 40%, chiar 50%...

Edited by andreic, 01 October 2016 - 09:46.


#12
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

banuiesc ca se misca mai bine decat un HD clasic.
Nope. Daca ai instala SO pe el, da. . .ar fi o diferenta de performanta. Dar pentru stocare n-are rost sa arunci banii.

Quote

deja doua sunt ocupate cu 8 Gb si vreau sa mai pun inca 8
Vezi ca tu in primul post ai pus link pentru 16Gb ram, iar tie iti trebuie doar 8

#13
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostAdm, on 01 octombrie 2016 - 09:21, said:

Sunt sanse infime sa nimeriresti exact ceea ce doreai tu la reducere, deci fa-ti o configuratie acceptabila si astepta.
Eu tot urmaream un macbook pe la vreo 7200-7300ron anul trecut de prin august... nici nu ma asteptam sa-l gasesc la black friday, dar navigand printre produse, am gasit macbook-ul acela la 5400. :D Nu mi-a venit sa cred... l-am luat instant. :D

#14
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostMatusaTamara, on 01 octombrie 2016 - 09:03, said:

Salut.
Vreau sa cumpar cateva componente pentru pc, dar un prieten mi-a spus sa astept pana de Black Friday ca or sa fie preturile mai mici.

Sa-ti zic io ce economie am facut anu trecut de BF. Intentionam cu cateva luni inainte de BF sa-mi cumpar o placa video de la magazinul X si am zis ca astept ca o sa fie sigur la un pret mai mic.
In ziua respectiva am avut ceva treaba la primele ore ale diminetii si nu am putut sa o cumpar si bineinteles la ora 10 era stoc zero.
A2-a zi m-am inervat ca astept  cateva luni, nu-mi cumpar ce-mi trebuie ca ma trag pe cur pentru cateva sute de lei si mi-am cumparat o placa video un pic mai buna decat cealata de la magazinu Y, impreuna cu o sursa de alimetare.  
Din ce am vazut zilele urmatoare discutii pe forum, exista produse pe care nici nu merita sa pui ochii. De exemplu era la oferta un SSD la 100lei care in momentul deschiderii site-ului era cu stoc zero. Cum se zice pe la noi: "făgădaşu bucuria bolundului!"

Edited by gabyxm, 01 October 2016 - 11:08.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
de pe acuma ati inceput sa va umeziti?

#16
Amytis

Amytis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 28.12.2015

View PostSerafim606, on 01 octombrie 2016 - 09:11, said:

Să-ți explic. De bf iei ce prinzi redus(uneori poate ai nevoie de acel ceva sau îl iei ca e reducere) Posted Image. Nu te aștepta la reduceri wow la ce ai nevoie. Daca printr-o coincidență găsești de bf ceva redus de care aveai nevoie, atunci ești norocos.
Am prins în timpul anului oferte mai bune ca de bf pentru ce aveam eu nevoie.
De acord.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postloock, on 01 octombrie 2016 - 09:16, said:

Si niste memorii de 16 GB (2 x 8) 1866 @ CL 8  ( e un singur model cu CL8...)

Care model e CL8 ???  Skill?

Edited by rosix, 01 October 2016 - 11:53.


#18
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016

View PostMatusaTamara, on 01 octombrie 2016 - 09:03, said:

Recunosc ca niciodata nu am cumparat ceva de Black Friday si nu stiu cum vor evolua-scadea preturile....poate ma lamureste cineva care a cumpart si ani trecuti.

Stai calm si nu te complica. ....De regula in perioada aia se vand toate vechiturile, toate modelele mai vechi sa scape de ele si sa faca rost de lichiditati ca sa cumpere alte modele mai noi. De asemea se vand si modele noi de calitate proasta ale anumitor produse. Produsele calitative in perioada aceea au discounturi mici. Este perioada in care cei mai multi ajung datori vanduti in banci cumparand majoritatea in rate... ca n-au cu ce sa achite acele produse deja vechi cu cativa ani ca performante..abia pe urma dandus-i seama ca ori nu le trebuie ori ca le platesc dublu decat ar costa ele fara reducere

Edited by dragomirmarius85, 01 October 2016 - 12:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate