Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Telefoane sub orice critică în showroom-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bazatulboss

bazatulboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.05.2016
Vreau să-mi cumpăr un telefon și după ce am văzut pe net telefoane cu specificațiile dorite de mine și cu un preț de maxim 1500 lei, ieri am mers în showroom pt. a vedea o specificație a telefoanelor ce nu o puteam vedea pe net și anume luminozitatea ecranului. A fost un eșec total. Cum era de așteptat,toate telefoanele erau ținute cu luminozitatea la 100% . Ok. Problema apărea în momentul în care mișcai cursorul de luminozitate spre - chiar și 3 milimetri. Ecranul efectiv se întuneca. E bine să nu folosești luminozitatea la maxim pt. a putea să dai mai multă strălucire ecranului când ești într-un loc însorit, etc... dar mulți poate nici nu știu de funcția de reglare a luminozității. În concluzie, am refuzat telefonul în showroom-ul unde-l rezervasem,iar în celelalte situația a fost aceeași. În discuție nu intră telefoanele Samsung pt. că au ecrane amoled și nu-mi place acest tip de ecran. Prefer IPS . Cred că e bine când luăm un telefon să ridicăm ștacheta, să nu mai luăm cu ochii închiși ce vor samsarii ăștia să ne vândă. Am fost la altex, evomag, emag, mediagalaxy și m-am întors fără să cumpăr nimic. Baftă vouă.

#2
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Aici intervine reviewer-ul, care a facut tot posibilul sa puna telefonul intr-o lumina buna  - la propriu si la figurat


tura viitoare, cauta si " why [modelul telefonului ] sucks", sau " 10 things I don't like about [numele telefonului ]"

Edited by TheRipper0607, 01 October 2016 - 07:05.


#3
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016
Acum ce vrei? Daca nu-ti convine luminozitatea lor cumpara telefoane dinalea simple cu taste ca alea au luminozitate cum vrei si la 50%. Asta este, vrei cumperi, nu vrei nu cumperi, mai tot ce-i pe piata este made in china asa  ca diferenta de pret o face doar brandul si mai ptin calitatea acestor telefoane

Edited by dragomirmarius85, 01 October 2016 - 07:07.


#4
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
roaga pe cineva pe forum sa iti faca un soft cu alta sensibilitate la scara de luminozitate si ai rezolvat Posted Image

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bazatulboss, on 01 octombrie 2016 - 06:57, said:

Cred că e bine când luăm un telefon să ridicăm ştacheta, să nu mai luăm cu ochii închişi ce vor samsarii ăştia să ne vândă.

Errr, WTF?!

Foloseste una dintre jde miile de aplicatii de setare a luminozitatii (uite vyctoras o data stie el ce stie!) - spre exemplu Velis Auto Brightness (evident e vorba de Android daca vorbim de nu stiu cite modele de telefon) si bafta. Telefoanele astea destepte sint asa doar daca si userul e macar un pic destept. Poti sa ai si un calculator full cu octacore si 128GB RAM daca nu instalezi nimic pe el o sa joci solitaire.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce cauti tu se cheama "transflective display" care foloseste lumina ambientala pt a creste luminozitatea ecranului. Are ca un fel de oglinda in spatele displayului. Din pacate nu prea se mai foloseste asa ceva.
"Progresul" cere sacrificii asa ca n-ai decat sa te conformezi.

Legat de samsari, magazinele vand ce scot producatorii. Nu au in spate un mic atelier pt a face telefoane custom.

#7
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
De curiozitate, ce telefon vroiai sa iti cumperi?

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Au doar 2 setari, low si high. :)

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca nu are low si very low e ok.

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dar initiatorul crede ca in showroom sunt altfel decat in alte magazine?

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Toata industria e plina de samsari: producatorii fac telefoane naspa, vinzatorii le vind iar aia care le fac review-uri pe net mint.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 SheHateMe, on 01 octombrie 2016 - 07:29, said:

De curiozitate, ce telefon vroiai sa iti cumperi?
Pai nu prea vroia nimic, ca el e si bazat si boss!

#13
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Exista deja topic , probabil deschis de acelasi user ca vad ca mesajul este cam acelasi :  http://forum.softped...ta-in-showroom/

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Eu il invit pe autorul topiciului intr-un showroom de masini!
Acolo toate masinile sunt spalate, par mai dotate si relativ acceptabile ca pret.

Cum ies din showroom, valoare le scade 30%, sunt murdare si le lipsesc dotari de bun simt!

#15
bazatulboss

bazatulboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.05.2016

 SheHateMe, on 01 octombrie 2016 - 07:29, said:

De curiozitate, ce telefon vroiai sa iti cumperi?
  Salut. Vroiam și vreau să cumpăr un telefon care să aibă câteva specificații de bază,nu mă interesează o firmă anume. Aceste specificații sunt : 3gb ram, 32gb stocare internă, să suporte card extern de minim 64gb, ECRAN IPS ( nu amoled sau TFT ), conectivitate 4G , procesor snapdragon ( nu Mediatek ), baterie minim 3000 mAh , diagonală 5 sau 5,5 inch, android. Cam asta vreau,acum am un buget de 1700 lei. Mai caut.

#16
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Daca poti sa treci peste tehnologia ecranului si memoria ram de 2 gb Samsung A5 2016 este o varianta excelenta. Ecran superb in orice conditii de lumina si baterie care tine tine tiiiineeeeeee. La ecran ai setari de culoare sa nu mai fie culorile asa tipatoare.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Te impiedici in niste date de intrare care nu sunt general valabile cand ar trebui sa te intereseze mai mult datele de iesire plus ca ar trebui sa-ti stabilesti ordinea prioritatilor dupa importanta lor.
Pe scurt, conteaza autonomia, nu marimea bateriei pt ca in fc de dim ecranului, 5 sau 5.5 inch, o baterie mai mica poate da o autonomie mai mare. Plus multi alti factori care pot influenta autonomia.
Conteaza cum se misca si cum se vede, nu ce procesor are sau ce tip de display. In anumite conditii un procesor mai slab poate merge la fel de bine ca unul puternic daca softul e bine optimizat.
Ai inteles ideea...

#18
bazatulboss

bazatulboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.05.2016

 SheHateMe, on 01 octombrie 2016 - 09:34, said:

Daca poti sa treci peste tehnologia ecranului si memoria ram de 2 gb Samsung A5 2016 este o varianta excelenta. Ecran superb in orice conditii de lumina si baterie care tine tine tiiiineeeeeee. La ecran ai setari de culoare sa nu mai fie culorile asa tipatoare.
  Daaa,mulțumesc pt. sfat,am văzut acest model de samsung,ceea ce m a oprit să l cumpăr e ecranul amoled, 2gb ram nu era o problemă. Eu cumpăram demult samsung,dar amoledul e problema. Am o tabletă samsung note 10.1 și se vede super strălucitor,dar are ecran ips.  P.S. : parcă la samsungul ăsta mai era o problemă,că are doar 16gb stocare internă.

Edited by bazatulboss, 01 October 2016 - 10:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate