Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Pareri Renault Megane 2 CC

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Salutari, as vrea sa imi achizitionez prima masina, Megane 2 CC imi place foarte mult cum arata si as vrea sa va cer parerea, motorizarile la megane 2 cum sunt? Pana acum am fost obijnuit tot cu VW pe diesel. Oscilez intre diesel si benzina si as prefera oarecum diesel deoarece masina va fi folosita maxim 25% din timp in oras.

1.5 dci sau 1.9 dci? sau benzinar?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
1.9dCi
FANTASTIC

Intre un Megane 2 si Megane 3, FARA EZITARE Megane 2
Daca e Break si mai bine

Uite-o in actiune
In prima duceam niste motociclte in Germania, in a doua venism dupa un viscol din Turcia in feb 2012

Singura problema cu ea, schimbatul becului de scurta, ITI MANANCA FICATII

Attached Files



#3
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Daca ai noroc sa gasesti una ingrijita sunt foarte ok Megan-urile. Faca faci sub 30000km/ an, mergi pe benzina fara sa stai pe ganduri. Ai si un forum monomarca care este foarte bine pus la punct, cu toate informatile de care ai nevoie si care are activitate. Piesele se gasesc usor, chiar si in dezmembrari, iar daca nu te arunci sa cumperi de origine, preturile sunt bune.
Ca si exemplu am schimbat radiatorul de caldura din habitaclu, de origine mi-au cerut 910 RON, am comandat radiatorul de pe net Valeo  la 321 RON, radiatoarele sunt identice, din fabrica vine tot cu Valeo.

Noi nu avem cliima pentru decapotabile, mai bine cauta un Megane 2 care sa fie pe  gustul tau, sedan, hachback sau Estate. ;)

Edited by AlexRe, 01 October 2016 - 08:44.


#4
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Ia' pe naiba nu avem clima de decapotabila, Megane e hard-top rabatabil, n-are nici pe naiba de la clima din Romania.

@Katta92: intra pe forumul reno si intreaba acolo posesorii care sunt metehnele decapotabilei. In rest 1.6 16v si 1.9 DCi sunt motoare decente, restul masinii e mai mediocru, de unde si pretul de achizitie mai mic. Test la spalatorie si apoi mai dai si tu cu un silicon pe chedere sa nu se lipeasca geamurile cand ingheata.

#5
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Am inteles, ma bucur sa aud ca motoarele sunt bune. Mie imi place cum arata modelul cabrio foarte mult, imi place cum arata inchisa mai mult decat deschisa si ca are plafon panoramic ( slabiciunea mea :D ) de aceea vreau aceasta versiune.

#6
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Daca prinzi si o echipare Privilege, cu interior bej, atunci masina va arata super si la exterior si la interior.
Subscriu la motorul de 1,9 dci. Eu il am pe Scenic si sunt foarte multumit.

Attached Files


Edited by titacodita, 01 October 2016 - 12:18.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Interiorul bej arata super numai cand e curat, cand se murdareste (si se murdareste al dracului de repede) arata groaznic.

#8
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View PostKatta92, on 01 octombrie 2016 - 10:56, said:

Am inteles, ma bucur sa aud ca motoarele sunt bune. Mie imi place cum arata modelul cabrio foarte mult, imi place cum arata inchisa mai mult decat deschisa si ca are plafon panoramic ( slabiciunea mea Posted Image ) de aceea vreau aceasta versiune.

Mare atentie la sistemul hidraulic de decapotare. Este frumos, comod si practic, dar si foarte sensibil. Fereste-te de masinile cu accident, chiar si minor, acel sistem poate fi afectat si iti da mari batai de cap chiar cand iti e lumea mai draga.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexRe, on 01 octombrie 2016 - 08:43, said:

Daca ai noroc sa gasesti una ingrijita sunt foarte ok Megan-urile. Faca faci sub 30000km/ an, mergi pe benzina fara sa stai pe ganduri. Ai si un forum monomarca care este foarte bine pus la punct, cu toate informatile de care ai nevoie si care are activitate. Piesele se gasesc usor, chiar si in dezmembrari, iar daca nu te arunci sa cumperi de origine, preturile sunt bune.
Ca si exemplu am schimbat radiatorul de caldura din habitaclu, de origine mi-au cerut 910 RON, am comandat radiatorul de pe net Valeo  la 321 RON, radiatoarele sunt identice, din fabrica vine tot cu Valeo.

Noi nu avem cliima pentru decapotabile, mai bine cauta un Megane 2 care sa fie pe  gustul tau, sedan, hachback sau Estate. Posted Image

Am facut cu ea 190,000km in 3 ani, apoi a preluat-o fabrica din Romania, model 2009 si acum merge fara probleme, are peste 250,000km
Am schimbat un furtun de la sistemul de AC si un amortizor pe dreapta dupa 160,000km
Apoi am luat un Megane 3 acelasi motor, un pic mai puturos datorita sistemului antipoluare, dar cu xenon, pentru ca schimbatul vecului mi-a mancat zilele
Cand l-am cedat, avea peste 160,000km, alergat din Portulgalia (Cabo da Roca), in Rusia (Nijni Novgorod), din Spania in Anglia, din Grecia in Norvegia
Megane-ul 3 avea limitare la viteza maxima, 210km/h (pe GPS, pe bord, 214), Meganul 2 a mers pana la 221km/h.
Nu ti-e rusine cu el in Germania

In depasiri Megane-ul 2 e fiara, Meganul 3 trebuie dus in ture

Edited by Tsunnnami, 01 October 2016 - 16:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate