Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

ASUS STX II / op-amp

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie
Mi-am luat o placa de sunet, ASUS Essence STX II, o folosesc doar cu o pereche de casti Sennheiser HD 600
Inainte am avut Creative ZxR, pot spune ca am fost foarte multumit de ZxR dar nu am gasit drivere pt linux, si am schimbat-o cu ASUS STX II
Placa STX II a venit cu inca 3 op amp, anume :
2 x Texas Instruments LME49720
1 x MUSES 8820

Care e diferenta dintrea cea default / instalata deja pe placa, si celelalte 3 ?
Credeti ca se va observa vreo diferenta ? Unde as putea sa gasesc detalii mai multe ?
Azi citeam undeva pe un forum, ca un tip foloseste pt STX II un alt model de op-amp, anume Burson V5 Opamp
Poate cineva sa ma lumineze, va rog ?
N-as vrea sa fiu inteles gresit, sunt multumit de ASUS STX II, dar daca e " loc de mai bine " as fi dispus sa cumpar un op-amp mai bun
Multumesc anticipat

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
In situatia ta, nu este vorba despre "care este mai bun".
Folosind aceeasi schema si inlocuind doar amplificatoarele operationale, se va modifica in principal tonalitatea si modul de redare al frecventelor. Unele amplificatoare operationale raspund bine la frecvente inalte ceea ce uneori poate fi asociat unui sunet metalic, unele ofera un sunet mai cald .. nu cred ca se pune problema de overdrive (distort) la o placa audio PC.
Daca ai urechi fine, vei putea deasemeni sesiza o modificare a zgomotului de fond.

Am vazut in urma cu ceva ani pe o placa audio asemanatoare, un mic montaj alimentat extern ce inlocuia 2 amplificatoare operationale  cu o singura lampa E88CC.
Schimba-le intre ele si vezi care dintre operationale se potrivesc mai bine stilului de muzica pe care-l asculti.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ai ales bine aria, dar n-ai vazut topicul asta - citeste primel posturi.
http://forum.softped...92-hi-fi-pe-pc/

Burson sunt OP-AMP-uri discrete - facute cu tranzistoare, artizanal. Ca sunet nu difera foarte mult de Muses 01.

Daca inlocuiesti OP-AMP-urile din etajul I/V cu cele 2 LME49720 vei avea mai multe inalte. Mult mai multe la inceput, dupa cam 100 de ore sunetul va fi mai placut.

Muses-urile sunt OP-AMP-uri OK, ce ai tu sunt versiunile "ieftine" ale Muses 01 si Muses 02.
SIngura lor problema e sursa de alimentare - trebuie extrem de bine filtrata.

Topicul respectiv iti va da foarte multe detalii.

A.. si apropo - legat de Burson - dac pui asa ceva nu mai poti pune capacul de aluminiu care e pe post de "ecran" - sunt mult mai inalte - chiar si cele hibride care sunt cu un mic integrat.

#4
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Si alea 3 care au venit " la pachet " cum crezi ca sunt, comparativ cu cele care sunt deja pe placa de sunet ?

2 x Texas Instruments LME49720
1 x MUSES 8820
Ma intereseaza sa am doar putin bas in plus, in rest, imi place cum suna ..

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am zis sa citesti postarile din topic. Ai detalii acolo si despre alea.

Chiar si in postul de mai sus am zis ceva de ele.
8820 e versiunea ieftina a 02. Suna la fel.

#6
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am citit și pe alte site-uri,  forumuri, si am să  merg pe Burson V5

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am zis si pe PM si in topicul celalalt - problema ta sunt castile prea pretentioase ptr ampliful integrat in placa asta - e la limita sa.

#8
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Dar urechea ta ce spune? Nu ai reusit sa-ti dai seama de diferenta intre op-amp-uri? Iti trebuie review-urile altora ca sa iti dai seama?

#9
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
diferenta intre op-amp-uri ?
te referi la cele 3 care au venit impreuna ca placa de sunet ? sincer sa fiu, nu le-am schimbat, nu cred ca se va simti nicio diferenta

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Se va simti destul de mult, dar te incapatanezi sa nu citesti tot ce am scris in topicul ala in primele 3-4 posturi.

#11
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am citit tot, dar nu imi dau seama care e bufferul ( op-amp )

Chiar si fraza asta am citit-o

" Ca mentiune - schimbarea OP-AMP-ului din Buffer nu are niciun efect pe iesirea de casti, semnalul pentru acestea este extras direct din iesirea etajului I/V "
Ce sa mai cred ? Are sau n-are efect schimbarea OP-AMP-ului din buffer ?

Edited by eduard_w, 03 October 2016 - 11:21.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr casti nu are efect. Doar ptr iesirea de linie.


Dar din moment ce folosesti OP-AMP-ul din buffer ptr I/V ca sa ai mai mult bas, trebuie sa pui altceva in loc.

Nu ai decat 2 OP-AMP-uri din acel model. Deci trebuei sa-l scoti - nu poti pune pe un canal un model si pe celalalt alt model.

#13
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Deci tu nici macar pe cele pe care le ai nu le-ai testat, dar ai stabilit ca ai nevoie de Burson?
Shit, man! Cu astia ca tine care tot arunca bani aiurea pe prostii, ma mai mir ca firmele astea ne baga pe gat toate tampeniile.

Edited by batman, 03 October 2016 - 15:59.


#14
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Domnu Liliac,  va mulțumesc frumos pentru răspuns
Nu le-am schimbat pe cele care le am, pt ca ma gândeam ca sunt tot la același nivel, plus /minus 5 %  cu cele default

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Da ASUS de ce crezi ca s-a gandit sa le puna in cutie ? Daca sunau la fel nu avea rost.
Ce ai acum e setarea medie, Daca pui LME-urile in I/V ai mai multe inalte iar daca pui celelalte ai mai mult bas.
Diferentele sunt usor sesizabile.

#16
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am facut cum m-ai sfatuit, eiffel
Nu se observa nici macar 2 % diferenta
Placa e pe PCI ex 1. Conteaza daca e in slotul PCI ex 4 ?

Edited by eduard_w, 03 October 2016 - 17:17.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai clar problema e cu castile - sunt mai neutre si tu vrei bass mai mult decat stiu ele, plus ca nu sunt suficient de bine conduse de placa.

Diferenta ar trebui sa fie enorma. Cu niste casti mai putin pretentioase si care in mod normal ofera bass mai mult decat normal probabil iti zburau membranele.

Se pare ca singura solutie ar fi sa iei alte casti.

#18
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
eiffel, stiu ca esti priceput, ai ani multi de experienta, din start vreau sa-ti zic ca n-am de gand sa te contrazic, dar totusi te intreb ceva :
daca spui ca " Pai clar problema e cu castile - sunt mai neutre si tu vrei bass mai mult decat stiu ele, plus ca nu sunt suficient de bine conduse de placa "  atunci cum iti explici ca ZxR-ul facea fata cu brio la exact aceleasi casti ?
E mai " slaba " STX II decat ZxR ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate